Zjarr i fuqishëm në Izrael, mijëra njerëz evakuohen nga vendi i tyre

Dhjetëra mijëra njerëz janë duke u evakuuar pasi flakët kanë kapluar pjesë të qytetit të tretë më të madh të Izraelit, Haifa.

Periskopi.com Lajme

Zjarret vijnë pas një thatësire dy-mujore dhe janë duke u nxitur nga erërat e forta në veri të qytetit, njofton .Klan Kosova

Zjarret gjithashtu po kërcënojnë shtëpitë pranë Jeruzalemit dhe në Bregun Perëndimor.

Shefi i policisë së Izraelit tha se zjarr vënia është e qëllimshme në disa raste dhe kryeministri Benjamin Netanyahu tha se çdo sulm i tillë do të përbënte “terror”