Yjet që u blenë shumë lirë, por që u bënë legjenda

Merkato e transferimeve në vitet e fundit ka humbur të gjitha ekuilibrat duke u bërë shumë lëvizje në shifra të frikshme.

Periskopi.com Sporti

Gjithsesi në historinë e futbollit jo gjithmonë kanë qarkulluar shifra të larta, madje dhe duke iu referuar lojtarëve që kanë bërë historinë.

Juventus padyshim është skuadra që ka bërë merkaton më të mirë në histori pasi ka transferuar yjet e futbollit në shifra thuajse qesharake. E kush mund ta mendonte që një ekip të transferonte një futbollist si Platini për 129 mijë euro, shifër që sot duket qesharake.
Këtu gjeni pesë transferimet më të bujshme, por në shifra shumë të ulëta duke marrë parasysh vlerat e tyre reale.

ERIC CANTONA | Leeds – Manchester United | 1993 | €1.5m |

ZINEDINE ZIDANE | Bordeaux – Juventus | 1996 | €3.5m |

ALESSANDRO DEL PIERO | Padova – Juventus | 1993 | €2.6m |

JAVIER ZANETTI | Banfield – Inter | 1995 | €6.5m |

MICHEL PLATINI | Saint-Etienne – Juventus | 1982 | €129,114 |