Xhelal Sveqla thotë se përshkallëzimi situatës për Astrit Deharin varet nga pushteti

Përshkallëzimi i situatës në vend pas vdekjes se Astrit Deharit varet nga pushteti, thotë Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje. Anëtari i Kryesisë së kësaj lëvizje thotë se Vetëvendosje nuk do të ndalët së kërkuar drejtësi për sa kohë qe nuk zbardhet vdekja e Deharit.

Periskopi.com Lajme

Në një intervistë për emisionin ‘Fakt Plus’, Sveçla ka thënë se ky pushtet në çdo moment është duke e luftuar Vetëvendosjen, dhe kjo sipas tij, sjell pakënaqësi, mllef dhe zemërim jo vetëm të aktivistëve të VV-së, por edhe të qytetarëve në përgjithësi.

I pyetur se cilat do të jenë veprimet e Vetëvendosjes, ai ka thënë se janë duke e pritur raportin e ekspertëve të pavarur të angazhuar nga familja dhe me pas do të bëjnë publik hapat qe do t’i bëjnë.