Xhejson Miko: Nuk ka asnjë arsye që shqiptarët ta votojnë Zoran Zaevin

Periskopi.com Lajme

Analisti politik Xhejson Miko në shkrimin e tij të fundit shkroi se shqiptarët nuk kanë arsye që ta votojnë LSDM-në, transmeton TetovaSot.

“Zoran Zaev në mënyrë aktive po i lavërdiset votave shqiptare. Ai para disa kohësh deklaroi:’ Vlerësoj në votat e shqiptarëve në këtë proces dhe pres që LSDM-ja të fitoje vota shqiptare më shumë prej cilës do parti shqiptare, pasi që ne ia afrojmë të gjitha arsyet në botë që kjo gjë të ndodh’.

Për këtë, kuptohet, shumë gënjehet. Nuk ekziston arsye për shkak të së cilës shumica e shqiptarëve etnik do të votonin për LSDM-në pasi që ato gjithmonë votojnë për liderët dhe partitë e tyre. Ashtu si deklaroi Ali Ahmeti:’ Aspak nuk jam i brengosur. Zaevi duhet që të ketë ofertë për shqiptarët, jo vetëm t`i kërkoje votat e tyre pa i ofruar platformë. Cka i afron ai shqiptarëve, çka i garanton?’”, shkroi ndërmjet tjerash Xhejson Miko./TetovaSot/