Vuani nga pagjumësia? Reduktoni konsumin e…

Siç e dimë kafeja, cola apo çaji jeshil na ndihmojnë të rrimë zgjuar. Por këto ushqime nuk janë të vetmet, që kanë këtë efekt.

Periskopi.com Shëndeti

Një sërë produktesh të tjera furnizojnë organizmin me energji. Ato sugjerohen të evitohen në orët e mbrëmjes, pasi mund të shkaktojnë probleme me gjumin.

Çokollata e zezë

Sa më e madhe është përqindja e kakaos, aq më e shëndetshme është çokollata. Kjo është arsyeja pse shpesh ne para gjumit zgjedhim disa kutiza të shijshme. Gabim! Një çokollatë e tillë është thuajse më e fortë se sa një kafe ekspres. Ajo përmban alkaloid theobromin, një lëndë që irriton nervat dhe e bën gjumin thuajse të pamundur.

choco

Frutat e thata

Një snack i shkëlqyer për mbrëmjet para televizorit. Ato janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe një ndër burimet kryesore të magnezit. Ky mineral ndikon pozitivisht në aparatin e tretjes, zemrën dhe muskujt. Por frutat e thata janë dhe mbartëse të mira të energjisë, mjafton një sasi e vogël e tyre që nata juaj të jetë jo e qetë.

fruta-te-thata-1

Çaji i hithrave

Ky çaj është vërtet një multitalent. Ai ndihmon në zhdukjen e infeksioneve të fshikëzës dhe pastron lëkurën e irrituar. Përmbajtja e lartë e hekurit në të, zgjon organizmin dhe gjumi i thellë pas një filxhani të tillë, është thuajse i pamundur.

caj

Xhinxher

Veçanërisht gjatë stinës së dimrit, çaji i xhinxherit shoqëron shkëlqyeshëm ditën tonë. Kjo rrënjë e famshme, nuk është thjesht një produkt ideal kundra ftohjes. Ajo mund të krahasohet me një shiringë plot me Doping për organizmin. Xhinxheri djeg më shumë yndyrna. Kështu temperatura e trupit rritet dhe të gjitha organet furnizohen më mirë me gjak. Pas një aksioni të tillë brenda organizmit, duhet t’i thoni lamtumirë mbylljes së syve.

xhinxher