Vdes Fidel Castro

Fidel Castro, ish-Presidenti i Kubës dhe lideri i Revolucionit Komunist, ka vdekur në moshën 90-vjeçare, ka njoftuar zyrtarisht vëllai i tij, Raul, raporton BBC.

Periskopi.com Lajme

“Komandanti supreme i revolucionit kubanez ka vdekur në orën 22:29 min këtë mbërmjë”, ka thënë presidenti Raul Castro.

Fidel Castro e bëri Kubën shtet njëpartiak për mëse 50 vjet para se Raul të merrte postin në vitin 2008. Mbështetësve të tij ai u tha se po ia kthente Kubën, popullit. Por ai u akuzua gjithashtu se kishte shtypur opozitën.

Presidenti Castro i tha kombit, në një transmetim televiziv natën vonë në televizionin shtetëror se Fidel Castro kishte vdekur dhe do të digjej të shtunën. Që sot, në ishull do të ketë disa ditë zie kombëtare.