Tash LDK po tallet me PDK-në

Dy vjet iu është dashur zyrtarëve të PDK-së të vijnë në konstatim se qeveria Mustafa është e dobët dhe se vendi është i bllokuar.

Periskopi.com Lajme

Shukri Buja, Bislim Zogaj, Hajdar Beqa, Isni Kilaj janë disa nga zyrtarët e PDK-së, qe me disa deklarata publike nuk kanë kursyer aspekt kritikat në drejtim të qeverisë Mustafa, sidomos për çështjen e buxhetit.

Por, këtyre akuzave u janë përgjigjur zyrtarë të LDK-së.

Anëtari i Kryesisë së kësaj partie, Muharrem Sfarqa thotë se nuk duhet të akuzohet se LDK e ka orientuar buxhetin tek komunat e LDK-së, pasi sipas tij, PDK po i jep vetit autogol dhe po tregon se partia e Kadri Veselit në të kaluarën i ka orientu investimet në komunat qe i ka udhëheq PDK.

“Kjo është një autogol për ta dhe s’di pse komunikohet në këtë mënyre. Kosova nuk duhet të shikohet si pjesë e ndonjë subjekti, sepse secili qeverisë më mandat dhe gjërat janë të kufizuara. Kosovën e shoh si tërësi dhe nuk e shoh copëza të ndara”, ka thënë Sfarqa për ‘Indeksonline’.

Kryetari i Ferizajt i ka vlerësuar si aspak të ndershme kritikat e zyrtarëve të PDK-së në drejtim të qeverisë Mustafa.

“Këto më shumë janë zëra të njerëzve të pakënaqur brenda partnerit të koalicionit. Janë përpjekje për komunikim me elektoratin e vet. Besoj qe nuk ka të bëjë më kontestimin e fakteve. Nuk janë aspak të ndershme kritikat e PDK-së, por megjithatë janë brenda kufijve të lejuar në demokraci”, ka shtuar Sfarqa.

Ai ka hedhur poshtë zërat se vendi është në bllokadë. Duke shtuar se në Kuvend janë kaluar vendime të mëdha si ligji për investime strategjike dhe ligji për Trepçën.

Sfarqa ka thënë se në strukturat dhe kryesinë e LDK-së, asnjëherë nuk është diskutuar ideja për zgjedhje të parakohshme. Për këtë sipas tij, do të vendosin liderët e koalicionit.