Xhudistet kosovare fitojnë ndeshjet e para në Paris

Kampionia olimpike në Xhudo, Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova kanë fituar ndeshjet e para në Grand Slamin që po mbahet në Paris.

Periskopi.com Sporti

Kelmendi mposhti kanadezen Ecaterina Guica derisa Gjakova siguroi fitoren ndaj kanadezes tjetër Jessica Klimkait.

Në kategorinë deri në 52 kilogramë duel ka zhvilluar edhe Distria Krasniqi. Ajo ka mposhtur Laetitia Payet.

Tri xhudistet kosovare tani presin raundin tjetër për të siguruar pozitën lidere nëpër grupe.

Majlinda Kelmendi shpallet më e mira e vitit edhe nga IJF

Majlinda Kelmendi ka rrëmbyer edhe një çmim të rëndësishëm sot.

Periskopi.com Sporti

Federata Ndërkombëtare e Xhudos (IJF) ka konfirmuar se kampionia olimpike ka fituar çmimin për xhudistes më të mirë të vitit “IJF Judoka of the Year Award”, që jepet pas votave të fansave në Facebook, transmeton Koha.net.

“Dy herë kampionia e botës, dhe bartësja e flamurit, Majlinda Kelmendi, që për herë të parë i siguroi vendit të saj medalje të artë olimpike në kategorinë -52kg, mori 5299. Kampionia olimpike la prapa brazilianen Rafaela Silva, që si e dyta mori 2565 vota, kurse e treta ishte amerikania Kayla Harrison”, thuhet në konfirmimin e IJF-së.

Kurse në kategorinë e meshkujve çmimin e më të mirit të vitit e mori japonezi Ono Shohei, që po ashtu ka fituar medaljen e artë olimpike në Rio. Ai mori 2166 vota.

Të votojmë për Majlinda Kelmendi të bëhet sportistja e vitit (Foto)

Federata botërore e xhudos ka hapur një sondazh për sportisten më të mirë të vitit 2016, shkruan IndeksOnline.

Periskopi.com Sporti

Sigurisht që në këtë sondazh nuk mungon edhe sportistja më e mirë në Kosovë, Majlinda Kelmendi e cila fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike që u mbajtën në Rio të Brazilit.

Deri më tani Majlinda ka mbledhur 121 vota dhe gjendet në vendin e tretë, ta ndihmojmë atë për t’u zgjedhur xhudistja më e mirë.

Gabriel Jesus është fitues i ‘Topit të Artë’ si lojtari brazilian i vitit dhe çmimin e sulmuesit më të mirë.

maja

Klubi i xhudos ‘Polici’ kthehet me dy medalje të arta nga Mali i Zi

Klubi i xhudos “Polici” vazhdon të tregohet i suksesshëm në arenën ndërkombëtare.

Periskopi.com Sporti

Klubi prishtinas ka arritur të korrë sukses mjaftë të madh në turneun ndërkombëtar të mbajtur në Lovcen të Cetinjes në Mal të Zi, aty morrën pjesë 37 klube nga 6 shtete.

Në këtë garë të mbajtur, garuesit e ‘Policit’ kanë treguar përformanca të shkëlqyera duke fituar tri medalje, ku dy prej tyre janë të arta dhe një të argjendtë.

auto_Polici11478446235

Dardan Cena e ka fituar medaljen e artë pasi ishte i paknkurrencë në kategorinë -42 kilogramë. E Diar Veseli e ka fituar medaljen e argjendtë në kategorinë 60 kg.

Gjithashtu, në konkurrencën e femrave, Rezarta Alimi, tek pionieret, është shpallur sportistja më e mirë dhe është shpërblyer me një kupë. /Periskopi.com

cenqa

xhudo

Kelmendi mposht xhudisten ruse, fiton medaljen e bronztë

Periskopi.com Sporti

Xhudistja kosovare, Fjolla Kelmendi ka arritur të rrëmbejë medaljen e bronztë në Grand Prix Zagreb.

Në garë për këtë medalje Kelmendi mposhti rusen Anastasia Pavlenko në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Ajo fitoi me Ippon pak sekonda para përfundimit të meçit. Përveç saj, në Zagreb është duke garuar edhe Distria Kransiqi, e cila ka arritur në finale në kategorinë deri në 52 kilogramë. /Periskopi.com