Xhavit Haliti tregon me kë do bëjnë koalicion

Periskopi.com Lajme

Në prag të zgjedhjeve të 11 qershorit të gjitha partitë politike  të vendit janë mobilizuar në mënyrë që të jenë sa më pranë fitores.

Fushatat e tyre nuk kanë të ndalur, e sigurisht që edhe premtimet janë të shumta në numër.

Ndërkohë qe thuajse çdo ditë publikohen sondazhe nga organizata të ndryshme  për zgjedhjet nacionale të 11 qershorit.

Xhavit Haliti anëtar i Kryesisë se PDK-së DHE kandidat për deputet nga kjo parti, u shpreh i sigurt në fitoren e koalicionit PDK-AAK-NISMA në zgjedhjet e 11 qershorit.

Haliti tha se tashmë edhe sondazhet e kanë nxjerrur fitues koalicionin në të cilin ai bënë pjesë.

Ndonëse nuk përmendi shifra të sakta, se sa janë mundësitë që të fitojnë, ai tha se përqindja do të  jetë e lartë.

“Fitues të këtyre zgjedhjeve sigurisht që e shohim koalicionin PDK-AAK-NISMA, por për përqindje nuk mund të flas. Për përqindje më saktë flasin sondazhet e kryera nga organizata të ndryshme, të cilët na nxjerrin fitues bindshëm”, tha Haliti për ‘Indeksonline’.

Sipas Halitit, ndonëse si koalicion po përpiqen që të bëjnë një fushatë sa më të mirë,  përsëri gjithmonë ka vend për kritika. Ai tha se e rëndësishme në këtë rast është se po respektohet rendi i partive politike në vend dhe që nuk ka probleme të theksuara.

E, sa i përket formimit të qeverisë së ardhshme, Haliti edhe njëherë u shpreh i bindur se qeveria do të udhëhiqet nga koalicioni i madh. Ndërsa, beson se nuk do të ketë nevojë për ndonjë parti tjetër shqiptare, pasiqë pakicat do të jenë të mjaftueshme.

Salihu takon mësimdhënësit e Skenderajt: Fillimi i Ri do ta ngritë cilësinë në arsim

“Besojmë se qeverinë e ardhshme do e formojmë ne si koalicion PDK-AAK-NISMA së bashku me pakicat, gjë e cila është obligim kushtetues, ndërkaq besojmë se nuk do të kemi nevojë për ndonjë parti tjetër”, tha Haliti.

Ndërkaq, i pyetur se cilën prej partive e sheh në vend të dytë, Haliti nuk pati ndonjë ide, pasi që si koalicioni LDK-AKR ashtu edhe Vetëvendosja qëndrojnë afër njëra tjetrës.

Xhavit Haliti tregon vendimin e PDK-së për mocionin e nesërm (Video)

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës pritet që shumë shpejt të marrë vendim se a do ta përkrah mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë të propozuar opozita, i cili do të shyrtohet në seancën e nesërme të Kuvendit.

Zyrtari i lartë i PDK-së, Xhavit Haliti tha se në bazë të vendimit që do të marrë ky subjekt, do të veprojnë deputetët e kësaj partie.

 

 

Xhavit Haliti i ‘vardiset’ Hardinajt

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari i Parlamentit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike, Xhavit Haliti, ka thënë se shteti i Kosovës duhet t’ia paguaj të gjitha shpenzimet Ramush Haradinajt për këto katër muaj që ka qëndruar në Francë dhe po ashtu avokatët dhe shpenzime të tjera.

“Sa i përket shtetit të Kosovës unë shpresoj se të paktën qëndrimin e tij këtu, avokatët dhe shpenzimet e tjera t’i mbulojë”, ka thënë Haliti.

Ai e ka quajtur Haradinajn emblemë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Ramush Haradinaj duhet të pritet si një figurë emblematike e UÇK-së, dhe si një figurë që nuk i është nënshtruar askujt sa i përket luftës së UÇK-së dhe ata që kanë simpati për të, ithtarët e partisë së tij, duhet ta kenë parasysh se si të veprojnë. Vendimi për Haradinajn ka gëzuar çdo qytetarë të Kosovës, jo vetëm përse ka ndodhur ndaj një politikani të Kosovës, por ka ndodhur ajo që ka mund të konsiderohet përpjekja për ta njollosur UÇK-në dhe ky vendim tregon të kundërtën”, tha ai.

“Drejtësia franceze nuk e ka dënuar UÇK-në, por drejtësia franceze ka shqyrtuar një kërkesë që Serbia përmes Interpolit ta ndalojë Haradinajn. Serbia do të duhej t’i tërhiqte ato kërkesa, të mos i nxjerrë probleme edhe vet Europës me këto akuza”, tha Haliti.

 

Xhavit Haliti tregon nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti thotë se nuk ka probleme mes koalicionit qeverisës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se nuk është në dijeni nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme.

Kështu tha, pas deklaratave që shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka bërë duke thënë se duhet zgjedhje ngase Kuvendi nuk po funksionin.

Xhavit Haliti ka një plan për Demarkacionin

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se një marrëveshje mes Kosovës dhe Malit të Zi për arbitrazh lidhur me demarkimin e kufirit do ta lehtësonte përfundimin e këtij procesi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka komentuar edhe vizitën e së shtunës të shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, njofton Klan Kosova.

“Besoj që kërkesat janë të qarta, janë të artikuluara edhe në Bruksel, Mogherini besoj që do të takohet edhe me opozitën, edhe me Listën Serbe dhe do të jap mesazhin e qartë për Kosovën. Ndërsa për partitë e mëdha shqiptare besoj që mesazhe do të jenë, demarkacioni, Asociacioni i komunave luftimi i krimit dhe korrupsionit. Këto janë kërkesat kryesore”.

“Mendoj qe Mogherini dëshiron të marrë një miratim konsensual për çështjen e demarkacionit dhe asociacionit. Opozita duhet të jetë në nivelin e detyrës dhe besoj që do të ketë zgjidhje në bashkëpunim me BE-në, e të mos mbeten në mesin tonë as tradhtarë të përjetshëm as patriotë. Një marrëveshje në mes të Kosovës, Malit të Zi e BE-së që çështja të shkoj në arbitrazh e të pajtohen të dyja palët me vendimin e arbitrazhit do të lehtësonte çështjen. Nuk do ta bëj publike votën time, mirëpo kam frikë që ardhja e demarkacionit në parlament do të sjellë polarizime të reja, ndoshta me veprime të reja te opozitës. Kam nuhatje të tillë dhe po frikësohem që mund të kemi përplasje. Interesi politik është qe te behet demarkacioni, kufiri duhet te jete aty ku është njohur pavarësia e Kosovës”.

E “vulosë” Xhavit Haliti: Tregon çka do të ndodhë me koalicionin dhe me zgjedhjet e reja

Pas zërave të shtuar për prishjen e koalicionit dhe për mbajtjen e zgjedhjeve të reja të parakohshme, shumë gjëra qartëson njëri nga njerëzit më të fuqishëm të PDK-së.

Periskopi.com Lajme

Ai në një prononcim për Gazetën Blic ka theksuar se nuk ka prishje të koalicionit me LDK-në e as zgjedhje të shpejta.

Ai tha se në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Përgjithshëm të PDK-së nuk është biseduar për prishje të koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Sa i përket deklaratave të Shukri Bujës, i cili tha se shumë shpejt PDK do ta prish koalicionin dhe se ka pajtueshmëri në partinë më të madhe në vend për këtë gjë, Haliti tha që “njerëzit janë të lirë të diskutojnë, dhe që qëndrimin e Bujes e dimë të gjithë sepse e ka shprehur edhe në parlament”.

“ As une e as Shukri Buja nuk mund të marrim vendime të tilla, për këto kujdeset kryetari Veseli”, shtoi tutje Haliti.

Ndryshe, ditëve të fundit ka pasur përplasje ndërmjet PDK-së e LDK-së, rreth koalicionit dhe zgjedhjeve.

Xhavit Haliti me fjalë të mëdha: Haradinaj lirohet brenda ditësh

Xhavit Haliti ka folur për arrestimin e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj nga autoritetet franceze dy ditë më parë dhe ka thënë se ai pritet të lirohet brenda ditësh.

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës këto komente i ka bërë në një emision në televizionin publik.

“Gjatë kontrolleve në kufi policit i del që një udhëtar ka fletarrest ndërkombëtar nga Interpoli dhe ai është i obliguar ta zbatojë atë”, ka thënë Haliti, duke shpjeguar arrestimin e Haradinajt nga francezët.

Ai shtoi se Franca pas shqyrtimit të të gjitha argumenteve do ta lirojë Ramush Haradinajn brenda ditësh.

Xhavit Haliti thotë se PDK fiton Drenasin pa koalicione

Njëri nga njerëzit më me ndikim në PDK, Xhavit Haliti ka folur për zgjedhjet në Drenas. Ai në një prononcim për Gazetën Blic ka theksuar se PDK ka gjasa që t’i fitoj zgjedhjet në këtë komunë edhe pa koalicione.

Periskopi.com Lajme

 

Ai është i bindur se PDK është më e madhe se sa të gjitha partitë tjera së bashku.

“Sa i përket zgjedhjeve në Drenas, unë nuk jam ndonjë fallxhorë, por krijimin e koalicioneve e shoh si veprim normal, secili përpiqet për interesat e veta politike dhe bene planet e veta. Mendoj qe PDK në Drenas është me e madhe se të gjitha partitë se bashku. Nëse mobilizohet struktura e Degës së PDK, për ti fituar zgjedhjet me siguri që kandidati i PDK do të fitoj”, tha ai për Gazetën Blic.

Ndërkohë, kandidati i Nismës për Kosovën, Isa Xhemajlaj deri më tani ka nënshkruar dy marrëveshjeje për koalicion.

Njërën e ka nënshkruar me AKR-në, derisa sot e ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit edhe me kandidatin e pavarur, Xhavit Drenorin, i cili kishte dalë i treti në këtë garë zgjedhore.

Rrethi i dytë i zgjedhjeve për kryetar të Drenasit mbahet më 18 dhjetor.

Xhavit Haliti thotë se Bashkimi Evropian s’ka kohë ta presë Kosovën

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asocim BE-Kosovë, Xhavit Haliti, ka vlerësuar se nëse Kosova dëshiron liberalizimin e vizave dhe integrimin e saj të plotë evropian duhet t’i përmbushë të gjitha kushtet e kërkuara nga Bashkimi Evropian.

Periskopi.com Lajme

Në intervistën për Epokën e Re, Haliti ka thënë se BE-ja nuk ka kohë ta presë Kosovën derisa t’i përmbushë kriteret e kërkuara.Ai ka theksuar se nëse Kosova i kryen detyrat askush nuk ia ndalon liberalizimin e vizave dhe integrimin në BE.

Sipas tij, në këtë çështje Kosova shpeshherë e fajëson BE-në pa të drejtë.Haliti nuk ka shprehur optimizëm nëse do të ndodhë liberalizimi këtë vit.“Janë disa arsye që tani është vështirë për ta zënën hapin që kemi humbur gjatë vjeshtës. Një ndër arsyet është se në vitin tjetër shtetet kryesore të BE-së kanë zgjedhje”, është shprehur Haliti.

Përfundon takimi i Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim

Ka përfunduar takimi i dytë i Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë, i cili u mbajt në Strasbourg të Francës.

Periskopi.com Lajme

Pas këtij takimi kryesuesit e dy delegacioneve, Tonino Picula dhe Xhavit Haliti kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për medie.

Haliti ka bërë me dije se gjatë dy ditëve është diskutuar për çështje të ndryshme, duke filluar nga marrëdhëniet BE- Kosovë; liberalizimi i vizave, Asociacioni i komunave, demarkacioni me Malin e Zi, sundimi i ligjit; marrëdhëniet ndërfqinjësore, zhvillimi ekonomik i Kosovës, ambienti, arsimi si dhe çështje të tjera më rëndësi për Kosovën dhe qytetarët e saj.

“Shpalosëm të arriturat, por edhe sfidat që mbesin para nesh. Theksuam edhe njëherë se institucionet e Kosovës janë dhe do të mbesin të përkushtuara në plotësimin e obligimeve që dalin nga MSA”, ka thënë Haliti.

Poashtu Haliti ka treguar se sikurse në takimin e parë të mbajtur në Prishtinë, edhe në këtë takim është miratuar një deklaratë e përbashkët me rekomandime të cilat u adresohen institucioneve të Kosovës dhe BE-së.

“Urojmë dhe shpresojmë që këto rekomandime do të zbatohen me seriozitet nga autoritetet kompetente, në mënyrë që Kosova të avancojë në procesin integrues në BE”, ka deklaruar Haliti.

Ndërkaq, Picula theksoi se institucionet e Kosovës kanë ndërmarrë hapa të rëndësishëm në plotësimin e kërkesave në kuadër të procesit të integrimit evropian. Por, sipas tij, mbetët ende punë për t’u bërë.

Skandaloze: Kadri Veseli krye në veti ia ndan 18 mijë euro Xhavit Halitit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me vendim personal dhe pa mbështetje ligjore ia ka ndarë 18 mijë euro nga paratë e taksapaguesve bashkë partiakut, njëherësh nënkryetarit të Kuvendit, Xhavit Haliti, raporton gazeta Fjala.

Periskopi.com Lajme

Këto mjete, mësohet se i janë dhënë për trajtim mjekësor jashtë vendit, përkundër faktit se Kuvendi nuk ka një linjë zyrtare buxhetore për raste të tilla të deputetëve.

E vetmja rrugë ligjore është ajo përmes Ministrisë së Shëndetësisë, e cila përkrah qytetarët që nuk kanë mundësi ti mbulojnë shpenzimet për shërim jashtë vendit.

Mirëpo ky nuk del të jetë rasti edhe për nënkryetarin e Kuvendit, i cili në Agjencinë Kundër Korrupsionit ka deklaruar se posedon pasuri të majme.

Haliti ka 110 mijë euro para të gatshme në bankë, 30 mijë euro të hyra vjetore nga Kuvendi dhe është aksionarë në dy kompani private.

foto 2 haliti

E pavarësisht kësaj, kolegët e tij dhe ata që e monitorojnë punën e legjislativit thonë se deputeti Haliti u ndihmua financiarisht, ani pse qindra rasteve tjera të qytetarëve në nevojë presin në listë.

Ndarja e 18 mijë eurove joligjore

Gazeta Fjala ka siguruar një kopje të raportit të fundi të Kuvendit, ku thuhet se shuma prej 18 mijë eurove është futur tek kategoria e subvencioneve, praktikë kjo e pazakontë për Kuvendin dhe e pambështetur ligjërisht.

Aty nuk sqarohet se për çfarë arsye i janë ndarë këto mjete Halitit.

foto 1 haliti

Mirëpo anëtarja e Kryesisë se Kuvendit, Aida Dërguti, për Gazetën Fjala, ka sqaruar se është në dijeni për këtë rast.

Sipas saj, këto para Halitit i janë ndarë për trajtim mjekësor jashtë vendit, megjithatë mohon se ka pasur një vendim të kryesisë për këtë punë.

Vendimi thotë Dërguti është kryekëput i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli.

“Sipas dokumenteve zyrtare subvencioni për intervenim kirurgjik jashtë shtetit i është ndarë kolegut tonë Xhavit Halitit me vendim të kryetarit Kadri Veseli. Një vendim i tillë nuk është marrë në kryesi”, ka thënë Derguti për Gazetën Fjala.

Aida Derguti ka pranuar se një vendim i tillë nuk ka mbështetje ligjore, porse është bërë edhe në të kaluarën, në raste kur ka pasur nevojë për trajtim mjekësor të ndonjë deputeti.

“Meqë nuk ka mbështetje ligjore ky vendim është futur tek kategoria e subvencioneve”, ka thënë Dërguti.

E vetmja mundësi ligjore për këso rastesh është ajo përmes Ministrisë se Shëndetësisë, ku ekziston linjë e veçantë buxhetore, ku mund të kenë qasje të gjithë qytetarët që kanë nevojë.

Albert Krasniqi nga KDI thotë se as rasti i Halitit apo kujtdo tjetër nuk do të duhej të bëjë përjashtim nga kjo rregull.

“Normalisht një gjë e tillë nuk ish dashtë me ndodh, pasi ka institucione, si Ministria e Shëndetësisë që e ka një buxhet të veçantë për trajtim të pacientëve jashtë vendit nëse këto nevoja nuk mund të mbulohen nga institucionet shëndetësore në vend”, thotë Krasniqi.

Sipas Krasniqit, edhe deputetët, sikur çdo qytetar, duhet t’iu nënshtrohen këtyre rregullave.

Kuvendi fsheh vendimin për Halitin

Gazeta Fjala ka kërkuar një kopje të këtij vendimi, për një javë rresht nga Kuvendi dhe kabineti i krye kuvendarit, por të dyja palët, nuk kanë pranuar ta bëjnë publik.

Ndërkohë të gjitha vendimet që i merr kryetari dhe kryesia e Kuvendit duhet të publikohen në faqen zyrtare të Kuvendit. Aty figurojnë të gjitha vendimet varësisht prej kohë kur janë marrë, por jo edhe ai për Halitin.

Një vendim i tillë për subvencionim nuk përmendet fare as në procesverbalet e Kryesisë së Kuvendit, ndërkohë që aty figurojnë të gjitha vendimet për subvencionet tjera të ndara gjatë gjashtë mujorit të këtij viti.

I kontaktuar disa herë nga Gazeta, sekretari i Kuvendit Ismet Krasniqi, nuk ka pranuar të jap detaje, duke aluduar se kjo është punë e kryesisë.

“Ne e kemi zbatuar vendimin e kryesisë”, ka thënë shkurt për këtë rast, Krasniqi.

Kur Gazeta ka kërkuar një kopje të vendimit, Krasniqi ka thënë se fillimisht do të konsultohet me kabinetin e krye kuvendarit. Por pas kësaj telefoni i tij ka qenë i pa qasshëm.

Gazeta ka kontaktuar edhe Xhavit Halitin. Telefoni i tij personal dhe ai në zyrë ka qenë i pa qasshëm./Gazeta Fjala/

Edhe Xhavit Haliti thotë se Blerta Deliut nuk iu ofrua posti i ministres

Partia Demokratike e Kosovës, zyrtarisht nuk ia ka ofruar postin e ministres së Integrimeve Evropiane, deputetes Blerta Deliu-Kodra.

Periskopi.com Lajme

Këtë e ka thënë nënkryetari i PDK-së, Xhavi Halitit për lajmi.net. Emri i deputetes Deliu-Kodra është përfolur në media si kandidate për t’u emëruar në dikasterin e integrimeve.

Një gjë të tillë nuk e ka mohuar as deputetja nga Drenica, e cila madje është shprehur se ka refuzuar këtë post, pasi sipas saj, vendi shumë shpejtë do të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Por, Xhavit Haliti njeriu i dytë në PDK, pas Kadri Veselit, ka thënë se në mbledhjet e kryesisë ku ai ka marr pjesë, Blerta Deliut nuk i është ofruar posti i  ministres së Integrimeve.

“Blerta Deliut nuk iu ka ofruar posti i ministres, sepse në kryesi të partisë nuk është propozuar një gjë e tillë, përveç nëse është thënë në ndonjë mbledhje që unë s’kam qenë”, ka thënë Haliti.

Ministria e Integrimeve Evropiane tash e disa muaj ka mbetur pa ministër dhe zëvendësministër, pasi ministri Bekim Çollaku e zëvendësi i tij, Ramadan Ilazi kanë dhënë dorëheqje.