Në një komunë të Kosovës është ndaluar përdorimi i xhamive për fushatë

Periskopi.com Lajme

Këshilli i Bashkësisë Islame në Podujevë mbështet imamin z. Imri llugaliu si dhe të drejtën e tij për të mbrojtur autoritetin dhe paanësinë e tij. Duke mbështetur imamin Llugaliu, Këshilli ruan dhe mbron autoritetin e vet fetar-Islam në komunën tonë, thuhet në reagimin e kësaj bashkësie.

Ka ardhur koha që individët që përdorin pamje të punës së imamit në xhaminë e Keshillit, t’u thuhet, mjaft. Individët që edhe në të kaluarën tentuan të përdorin xhaminë dhe xhematet tona, kinse për t’siguruar të drejta për xhematin, nuk kanë qëllim tjetër vetëm se përfitime politike në kuadër të fushatave dhe zgjedhjeve qendrore.

Partitë politike të vetëquajtura “Islame” duhet të ofrojnë programet e tyre jashtë dhe larg objekteve fetare. Xhamitë janë në shërbim të lutjeve dhe kryerjes së riteve fetare e nuk shërbejnë për agjenda partiake.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Podujevë i bën thirrje kandidatit që të heq menjëherë foton e imamit Llugaliu të cilën është duke e përdorur për të promovuar veten. Ne nuk jemi në dijeni se cilit subjekt politik i përket zotëriu, por e dijmë që nuk është hera e parë që përdor fenë për qëllime private.(kbi-Podujeve), thuhet në reagimin e Bashkësisë islame të Podujevës.

Momente teksa digjet xhamia e Drenocit në Deçan (Video)

Është djegur xhamia e fshatit Drenoc të Deçanit, të premten rreth orës 21:00.

Periskopi.com Lajme

Djegien e xhamisë e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës, Xhevat Ibraj, i cili ende nuk mund të japë një version për atë se si zjarri ka kapluar xhaminë.

Banorët e fshatit kanë thënë se dyshimet e para ndërlidhen me rrymën. Po ashtu, njoftohet se në xhami ka qenë edhe një shporet me dru, i cili zakonisht ndizet të premteve. /Klan Kosova

 

Digjet një xhami në Deçan (Foto)

Një xhami është djegur në fshatin Drenoc.

Periskopi.com Lajme

Nga fotot që një lexues i ka dërguar portalit “Indeksonline”, shihet xhamia teksa digjet dhe banorët që kanë dalë për të parë se çka po ndodhë.

Fshati Drenoc gjendet në komunën e Deçanit.

16111574-1136512946461944-1155271391-n 16111241-1136513003128605-677763456-n

Si të pastroni xhamin e makinës kur ka ngrirë

Në këto mëngjese të ftohta nuk ka gjë më të sikletshme se mëngjesi, teksa përpiqesh të shkrish akullin në xhamat e makinës kur je me nxitim për në punë.

Periskopi.com Lajme

Ka nga ata që përdorin kartat e bankave për të hequr akullin, apo i hedhin ujë të nxehtë makinës, por këto metoda dëmtojnë mjetin tuaj.

Është tamam koha për të mësuar se si të pastrojmë pa patur dëme në mjet.

Përzieni ujë me një lugë çaji kripë, para se ta hidhni mbi zonën e ngrirë. Gjithashtu përzieni tre pjesë uthull me një pjesë ujë për të shkrirë akullin. Kjo funksionon në pak sekonda.

Nuk është e këshillueshme të hidhni ujë të nxehtë në dritaret e mjetit kur temperaturat jashtë janë shumë të ftohta. Kjo mund të sillte një krisje të xhamit. Gjithashtu mos përdorni sende të ashpra për të mos gërvishtur xhamat.

 

E pikëllueshme: Momentet e fundit kur të riut që vdiq në xhami, iu dha ndihma e parë (Foto)

Alban Veliu, 24 vjeçar, ka ndërruar jetë sot në Prishtinë teksa po falej në xhaminë "4 Llulat".

Periskopi.com Lajme

Në fotografitë që kanë shpërndarë të afërmit e tij, shihet se si atij iu dha ndihma e parë në momentet e fundit të jetës.

“Sepse ishe shumë i veçantë, jetove edhe çastet e fundit nxhami, dhe amanetin qe e kishe nga Zoti at shpirt te paster e dorzove ne formen me të mirë . Ani pse do na mungosh , momenti i dorezimit tend tek Zoti na ben krenarë. Cka per ne te gjallet ; cfare fundi na pret”, ka shkruar një i afërm i tij./ Periskopi

Ngjarje e rëndë në Prishtinë, studenti vdes në xhami duke falur Namazin e Akshamit (Foto)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot pasdite në xhaminë "4 Llullat" në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Alban Veliqi ka pësuar një sulm kardiak gjatë kohës sa po bëhej gati për të falur namazin e Akshamit, raporton Magazina.al.

Kjo ngjarje e rëndë për familjen Veliqi ka prekur të gjithë ata që e kanë njohur 24 vje çarin nga Polaci, i cili po studionte në fakultetin Ekonomik në Prishtinë.

Shoku i tij i ngushtë, Sefer Aliçkaj, ka njoftuar për vdekjen e Albanit përmes një postimi në Facebook.

“Alban ki mem mungu shumë…t’kisha si vlla, e Zoti bani qe funi yt te jetë i mirë, duke u lidh namaz t’akshamit nxhami , ja dorzove trup e shpirt. ZOTI ME TAKOFT NE XHENNET ME TY Vlla”, shkruan Aliçkaj.

besart-veliqi

Provon të thyejë xhamin e veturës me kokë

Periskopi.com Video