Legjenda Xavi godet keq Barcelonën pas El Clasicos

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez nuk ka kursyer kritikat për ish-skuadrën e tij në lidhje me El Clasicon e zhvilluar ditë më parë.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja e zhvilluar në Camp Nou përfundoi baraz 1:1, ndërsa Xavi beson se katalunasit nuk luajtën lojën e tyre.

Tutje, ai thotë se madrilenët e merituan barazimin.

“Barcelona nuk bëri lojën e saj, por gjithçka ndryshoi pas inkuadrimit të Iniestas, i cili bëri paraqitje fantastike. Goli i Realit mund të duket i padrejtë, por ata e merituan atë”, deklaroi Xavi. /Periskopi.com

Legjenda e Barcelonës tregon nëse Messi do të largohet nga Barcelona

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka folur për të ardhmen e Lionel Messit.

Periskopi.com Sporti

Ky i fundit është përfolur shumë kohëve të fundit për një largim të mundshëm nga Camp Nou.

Mirëpo, ish-mesfushori i Barcës nuk e sheh argjentinasin në një skuadër tjetër.

“Unë jam në kontakt me Messin dhe e shoh atë të lumtur”, deklaroi Xavi.

“Unë nuk kam folur me të në lidhje me zgjatjen e kontratës, por ai e di se Barcelona është klubi më i mirë në botë për të dhe unë nuk e shoh atë në ndonjë klub tjetër”. /Periskopi.com

Xavi: Coutinho është më i miri në Evropë

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka deklaruar se mesfushori brazilian Philipe Coutinho do të adaptohej shumë lehtë në Nou Camp.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Liverpool në këtë sezon ëshë në kulmin e karrierës së tij duke u bërë lojtari kyç i Jurggen Kloppit në Anfield.

Së fundmi janë shtuar zërat për një transferimi të tij në skuadrën katalunase.

”Coutinho është një futbollist, i cili është i veqantë dhe me ardhjen e Klopp, ai ka kaluar në tjetër nivel. Nuk ka mesfushor në formë më të mirë se ai në Evropë”.

”Ai gjithnjë i ka treguar cilësitë e tij, por tani forma e tij është konstante. Mendoj që Coutinho do ta përmirësonte Barçën dhe t’i përshtatej filozofisë së klubit”, theksoi Xavi. /Periskopi.com/

United i Mourinhos s’është për titull, të luftojë për top 4

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se Manchester United nuk mund ta fitojë Premier Ligën në këtë sezon.

Periskopi.com Sporti

Ai shton se trajnerit portugez, Jose Mourinho, i duhet edhe një treg i transferimeve për të qenë i gatshëm për të garuar me klubet tjera të mëdha.

“Nuk mendoj se ata mund ta fitojnë Premier Ligën”, deklaroi Xavi.

“Pasi Mourinho të bëjë edhe një treg të transferimeve, ndoshta atëherë do të jetë i gatshëm. Por, tani duhet të sigurojë një vend në Ligën e Kampionëve”, shtoi ai. /Periskopi.com

Mourinho do luftë, jo futboll

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez ka folur për trajnerin e Manchester United, Jose Mourinho.

Periskopi.com Sporti

Ish-mesfushori i njohur thotë se trajneri portugez në raste të caktuara nuk dëshiron të luajë futboll, por të bëjë luftë.

“Ndonjëherë, kur gjërat nuk shkojnë mirë për Mourihon, ai dëshiron luftë dhe jo futboll. Kjo ndodhte edhe kur ai ishte te Real Madrid”, deklaroi Xavi.

“Unë shpresoj se nuk do ta shihni një gjë të tillë në Angli”, shtoi ai.

Manchester United u mposht nga Chelsea në fundjavë më rezultat të thellë prej 4:0, ndërsa nuk kanë munguar kritikat e ashpra ndaj ‘special one’. /Periskopi.com

Xavi dëshiron që fëmijet refugjatë të bëhen yje futbolli

Ish antari i Barcelonës dhe i kombtares spanjolle ka deklaruar se dëshiron dhe shpreson të ndimojë fëmijët refugjatë që gjenden në Jordan.

Periskopi.com Sporti

Xavi ishte i ftuar nga Baqqa në kampin e refugjatëve si një ambasador i Generation Amazing ku deklaroi: “Generation Amazing është një ndër organizatorët e Kupes së Botës 2022 që për qëllim ka të përmirsojë jetë e fëmijëve, refugjatëve dhe migrantëve që punojnë në Katar dhe shtetet partnere. Gjatë kohës sa qëndrova në kamp pashë dhe dëgjova shumë të rinj të motivuar dhe të përkushtuar për të arritur një jetë më të mirë përmes futbollit”, tha Xavi.

Futbolli është një sport i veçantë se si ai mund të bashkojë njerëzit dhë shoqëritë. Mund të ndërlidhë kultura dhë religjone.

xavi2 /Periskopi.com

Guardiola mund të fitojë gjithçka me Cityn

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola mund të fitojë të gjithë trofetë me klubin nga Etihad Stadium.

Trajneri katalunas kishte arritur të fitonte të gjithë trofetë e mundshëm në kohën kur drejtonte Barcelonën dhe Xavi beson se 45-vjeçari mund ta bëjë të njëjtën gjë edhe me skuadrën e tij të re.

“Pep është një fitues”, tha Xavi.

“Ai do të dëshirojë të fitojë të gjithë trofetë në këtë sezon me skuadrën e Manchester Cityt dhe nuk ka asnjë arsye që të mos e arrijë këtë”. /Periskopi.com

Xavi e ka merituar gjashtë herë ‘Topin e Artë’

Periskopi.com Sporti

Ish-sulmuesi i Barcelonës, Interit dhe Chelseat, Samuel Eto’o ka dhënë një deklaratë shumë interesante.

Kamerunasi beson se ish-bashkëlojtari i tij te gjigandi katalan, Xavi Hernandez, e ka merituar pesë ose gjashtë herë çmimin e futbollistit më të mirë në botë, çmim ky i njohur me emrin ‘Topi i Artë’.

“Sikur ‘Topi i Artë’ të ishte një çmim i drejtë, Xavi do ta kishte fituar atë pesë ose gjashtë herë”, deklaroi Eto’o.

“Xavi e meriton respektin e të gjithë botës”, përfundoi ai. /Periskopi.com

Mahrez mjaft i mirë për të luajtur për Barcën

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se anësori i Leicester Cityt, Riyad Mahrez është lojtar mjaft i mirë për të luajtur për gjigandin katalan.

Algjeriani ka qenë disa herë i përfolur për një kalim të mundshëm në Camp Nou, mirëpo së fundmi ai ka vendosur të qëndrojë me kampionin aktual të Premier Ligës, duke rinovuar kontratën.

“Mahrez është mjaft i mirë për të luajtur për Barcelonën, por unë jam i kënaqur që ai vendosi të qëndrojë te Leicester”, tha Xavi.

“Nëse Leicester do të humbte lojtarin e tyre më të mirë kjo do të ishte një turp. Do të jetë interesante ta shohësh Leicesterin në Evropë në këtë sezon”. /Periskopi.com

Xavi: Wilshere mund të bëhet ndër më të mirët

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez thotë se huazimi i mesfushorit të Arsenalit, Jack Wilshere mund t’i bëjë mirë këtij të fundit.

Anglezi i londinezëve pritet të largohet në formë huazimi nga Emirates Stadium deri në fund të këtij sezoni.

Tutje, Xavi shton se 24-vjeçari mund të bëhet një ndër mesfushorët më të mirë në botë, nëse nuk lëndohet.

“Huazimi i tij mund të jetë i mirë për të”, deklaroi Xavi.

“Ai duhet të luajë dhe ka nevojë për ushtrime dhe nëse e bën këtë, jam i sigurt se ai do të ketë një karrierë të madhe te Arsenali”.

“Ai është ende një lojtar i ri, dhe në qoftë se ai lë pas vetës lëndimet, atëherë nuk ka asnjë arsye që ai të mos bëhet një ndër mesfushorët më të mirë në Evropë”. /Periskopi.com