Shkencëtarët japin alarmin: Vullkani në Korenë Veriore gati për të shpërthyer, rrezikohet gjithë bota

Një vullkan në Korenë e Veriut është gati për të shpërthyer, sipas shkencëtarëve, të cilët ngrenë shqetësimin se nëse ndodh ateherë do të shkaktojë pasoja të mëdha në të gjithë botën.

Periskopi.com Lajme

Vullkani që rrezikon shpërthimin ndodhet në malin Peaktu, që shtrihet në kufijtë e Koresë së Veriut dhe Kinës.

Shkencëtarët ngrenë alarmin se shpërthimet e këtij vullkani janë më vdekjeprurëset në historinë e njerëzit, me pasoja në të gjithë botën për shkak të përmbajtjes së lartë të squfurit në atmosferë.

Rreziku i shpërthimit të vullkanit në malin Peaktu rrezikohet edhe nga testimi i armëve bërthamore të Kim Jong Un pranë këtij mali, thonë shkencëtarët.

Alarmojnë sizmologët: Poshtë Romës ndodhet një vullkan i fuqishëm, pritet riaktivizimi

Shkencëtarët italianë kanë arritur në përfundimin se pas 1 mijë vjetësh mund të riaktivizohet vullkani që fshihet nën kodrat e Romës.

Periskopi.com Lajme

Për herë të fundit ky vullkan është aktivizuar para 3000 vjetësh.

Ku sipas shkencëtarëve në atë kohë ka zhdukur qytetërimin, raporton syri.net.

Për sizmologët ky rizgjim i vullkanit do të ndodhë pas 1 mijë vjetësh dhe se aktivizimi i tillë do të rrezikojë pjesën më të madhe të qytetit të Romës.

Vullkani që ndodhët nën kodrat Albani në zonën e Lazios, konsiderohet si një nga më të frikshmit në historinë e njerëzimit në rast riaktivizimi.