Vuçiq: Nuk jemi të vetmit që vendosim për Kosovën

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se ka ardhur koha të bisedohet guximshëm për Kushtetutën e Serbisë dhe Kosovën.

“Mendoj se qëndrimi ynë duhet të jetë në harmoni me problemet jetësore, me atë që e mundon popullin tonë në Kosovë, me ato që janë të drejta të shtetit tonë”, ka deklaruar Vuçiq.

“Por harroni se ne jemi të vetmit që vendosim për këtë, sepse e dimë mirë se cili është roli i shqiptarëve në këtë. Gjërat duhet t’i vëmë në rrafsh dhe nivel racional dhe në atë mënyrë të bisedojmë”, ka thënë Presidenti i ri i Serbisë, i cili ka dhënë betimin të mërkurën.

“Unë mendoj ta hap këtë diskutim guximshëm, pavarësisht se e di që përsëri do të lajmërohen disa gjeni që do të ma tundin tabelën “tradhtar” dhe ashtu-kështu të fshihen nga shikimi i vajzës dhe birit tim, sepse nuk e kanë të këndshme t’i shikojnë në sy, derisa mbajnë marri të tilla në duar”, ka theksuar ai.

“Këtë e them pikërisht për shkak se brengosem për të ardhmen e Serbisë”, është shprehur Vuçiq.

“Një temë është edhe ndryshimet kushtetuese. Të flasim për këtë. Unë dëshiroj të hap dialog shoqëror që do të zgjasë tre muaj, gjashtë muaj. Për njërën dhe temën tjetër, edhe për Kushtetutën, edhe për raportin tonë ndaj Kosovës, por nëse doni edhe për raportin tonë ndaj gjithë rajonit dhe kështu me radhë”, ka thënë Vuçiq.

“Ta shohim se çfarë është politika e jonë dhe ku e shohim Serbinë pas disa vitesh dhe jo pas një viti. Të shohim se çfarë është politika për të cilën luftojmë”, ka deklaruar ai.

“Nëse mundemi që ta hapim një lloj të tillë të dialogut me partitë politike, me të gjithë përfaqësuesit politik, e pse jo edhe me bashkësitë fetare, me shoqërinë civile me sektorin joqeveritar, me të gjithë. Të shohim pra, se çfarë janë caqet e Serbisë dhe ku është vendi i Serbisë në të ardhmen. Çfarë është ajo ku ne e shohim Serbinë. Dhe kur të vendosni qëllimet strategjike, atëherë do të mund ta gjeni rrugën”, ka theksuar Vuçiq.

Në fund, Vuçiq ka deklaruar se të ‘ngasësh dhe të mos dish ku të parkosh në fund, asnjëherë nuk mund të përfundoj mirë’.

Vuçiq e ka marrë postin e presidentit nga paraardhësi i tij, Tomisllav Nikoliq.

Betimi dhe fjalimi i tij i parë para Kuvendit të Serbisë si president i këtij vendi, ku përmendet edhe Kosova, është kritikuar nga përfaqësuesit politik në Prishtinë, duke i thënë atij se “Kosova, kurrë nuk do të jetë pjesë e Serbisë”.

Vuçiq e ripërsërit: Kurrë nuk do ta njohim Kosovën

Periskopi.com Lajme

Presidenti i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiq porositi të martën se gjatë kohës së mandatit të tij në postin e shefit të shtetit, Beogradi do të shtojë përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën, nën ombrellën e BE-së, por Serbia nuk do të pranojë njëanshëm pavarësinë e Kosovës.

Vuçiq në “Global Markets Forum” të Reuters, një ditë para marrjes së detyrës, tha se shtetet e rajonit duhet të punojnë në përmirësimin, para se gjithash, të ekonomisë në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Haradinaj i çon mesazh Vuçiqit

Periskopi.com Lajme

Ramush Haradinaj ka dërguar një porosi nga Loxha e Pejës se Serbia nuk do të ekzistojë në Kosovë nëse ai do të jetë kryeministër i Kosovës.

Kjo deklaratë e Haradinajt vjen pas deklaratës së para disa ditëve të kryeministrit të Serbisë Aleksandër Vuçiq, i cili ka deklaruar se nëse Haradinaj zgjidhet kryeministër i Kosovës atëherë do t’i hap probleme Serbisë.

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma deklaroi për  KosovaPress se nuk ka ndonjë projekt për t’i hapur probleme Serbisë dhe se do të ulet në një tavolinë me të gjithë por vetëm si shtet.

“Ne nuk kemi ndonjë projekt për problemet për Serbinë, por Serbia nuk do të ekzistojë më në Kosovë. Pra, shteti serb nuk do të ketë më rol në Kosovë”, tha Haradinaj.

Ndërsa i pyetur se a do të ulet në një tavolinë për të biseduar, ai u përgjigj se ulet me të gjithë por vetëm si shtet e jo si krahinë e dikujt.

“Me krejt do të ulem, por jo si krahinë e dikujt, por si shtet në veti”, tha Haradinaj.  Haradinaj ka takuar sot qytetarë të disa fshatrave të Pejës ku edhe ka zbuluar përmendoren e dëshmorit Fetah Selca.

Sheshel kërcënon Vuçiqin: Veç unë të dal hakut

Kandidati për president nga radhët e Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, ka thënë të mërkurën në Novi Sad se do ta mposhtë Aleksandar Vuçiqin në raundin e dytë të garës, pasi sipas tij, vetëm ai mund ta "kontrollojë" atë si njeri.

Periskopi.com Lajme

“Ekziston vetëm një njeri që mund ta kontrollojë Vuçiqin dhe ky jam unë.

Askush nga kandidatët e tjerë nuk mund ta kontrollojë Vuçiqin, pasi ai është më i aftë se sa ata”, tha Sheshel në konventën parazgjedhore.

Sheshel tha se si kryetar vazhdimisht ka bërë presion ndaj qeverisë së Vuçiqit që të heqë dorë nga BE-ja dhe të forcojë lidhjet me Rusinë.

Vuçiq ashpërson gjuhën ndaj Thaçit: Harroje kotësinë tënde

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuqiq, deklaroi të martën, me rastin e shkrimit të disa mediave se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka hequr dorë nga insistimet për formimin e ushtrisë, se nuk mund të pohojë asgjë në bazë të shkrimeve të gazetave, por kjo do të relaksonte dukshëm marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve.

Periskopi.com Lajme

“Kjo do të relaksonte dukshëm marrëdhëniet ndërmjet nesh dhe do të ulte tensionet. Do të ishte mirë që të jetë e saktë, por nuk mund të pohoj në bazë të mediave të Prishtinës”, ka thënë Vuqiq duke shtuar se nuk do të ishte keq që Thaçi “një ditë të harrojë në kotësinë e tij”.

Thaçi tregon se çfarë i tha Vuçiqit në bisedën telefonike për ushtrinë

Periskopi.com Video

Vuçiqit sot iu mbushën sytë me lot kur mori vesh që NATO s’e përkrahë Ushtrinë e Kosovës!

Mediat e Serbisë vazhdojnë të përcjellin me kërshëri e cila shkon mes panikës dhe partiziimit për atë nëse Aleatët e Perëndimit do ta përkrahin e themelimit të Ushtrisë së Kosovës- iniciativë kjo e cila tashmë, u bë apo jo ushtria, do ta ketë dorëshkrimin e Hashim Thaçit.

Periskopi.com Lajme

Kurioze me këtë rast është që në Serbi këto ditë ka fushatë zgjedhore dhe natyrisht që ky është një ushqim i mirë për mitingjet e kandidatëve dhe sidomos kryekandidatit, Kryeministrit aktual, Aleksandar Vuçiqit, raporton Gazeta Blic.

Kështu, mediat serbe pasi përcjellin lajmin për telefonatën e Vuçiqit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, me ngazëllim njoftojnë se ky zyrtar i NATO-s e ka garantuar Vuçiqin që NATO s’do ta përkrahë Prishtinën në themelimin e Ushtrisë.

RTS-i i Serbisë, duke u thirrur në burimet e afërta me Vuçiqin bëmn me dije se Vuçiqi e ka “falenderuar” Stoltenberg-un për “ruajtjen e paqes dhe Stabilitetit në rajon”, raporton Gazeta Blic.Por cili ishte reagimi i Vuçiqit?

Ky reagim i tij erdhi në publik, në Jagodinën e thellë të Serbisë kur ai iu drejtua qindra simpatizantëve të tij me këto fjalë:

“Kur e mbarova bisedën me Stoltenberg, pothuajse m’u mbushën sytë me lot gëzimi.  Ne kemi punuar shumë për të ndryshuar imazhin e Serbisë, pak edhe kemi arritur ta bëjmë këtë gjë, dhe sot e përjetova që Stoltenberg të më thotë – faleminderit Aleksandar që po ruani paqen dhe stabilitetin, faleminderit për durimin”, tha Vuçiqi para simpatizantëve të tij në Jagodinë./Gazeta Blic/

Vuçiq i kënaqur me reagimin e SHBA-së dhe NATO-s për Ushtrinë e Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi të mërkurën se është shumë i kënaqur me reagimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg lidhur me çështjen e formimit të ushtrisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai theksoi se zyrtarët amerikanë e kanë bindur se janë kundër zhvillimeve të tilla.

“Me amerikanët nuk është gjithmonë lehtë që të bisedohet, por e dini se në çfarë jeni. Ata menjëherë më kanë thënë, nuk kanë fshehur asgjë, se janë kundër zhvillimeve të tilla dhe Ushtrisë së Kosovës në mënyrë të tillë, e cila është jashtë kushtetuese dhe jashtë institucionale”, ka thënë Vuçiq.

Paniku në aeroplan, Vuçiq e sheh vetën si hero (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka shpallur edhe zyrtarisht kandidaturën për president të shtetit.

Periskopi.com Lajme

Mirëpo, disa ditë para zyrtarizimit, ai publikoi një  video-reklamë ku shihet në një aeroplan me mbishkrimin “Serbia 2017”.

Derisa krijohet paniku tek pasagjerët, Vuçiq për një moment tregohet “hero” i tyre, transmeton Indeksonline

 

 

Vuçiq i frikësohet shqiptarëve në Bruskel (Video)

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tregoi detaje interesante nga udhëtimi i tij në Bruksel për të takuar palën kosovare.

Periskopi.com Lajme

Ai foli edhe për frikën që pati nga zyrtarët e BE-së dhe shqiptarët.

 

Vuçiq takoi serbët në Rashkë, akuzoi rëndë Kosovën

Periskopi.com Video

Vuçiq e pranon se do shembet muri në veri

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq është takuar pasditen e së enjtes me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe kryetarit e komunave me shumicë serbe në Kosovë

Periskopi.com Lajme

 

Gjatë një pauze të këtij takimi ai u ka thënë medieve se në takimin e së mërkurës në Bruksel bisedimet kanë qenë të rënda.

“Dëshiroj të them se kemi pasur bisedime të rënda, në të cilat Serbia i ka pranuar gjithçka që është kërkuar nga ajo. Pse këtë nuk duan ta thonë disa, pyetni ata. Së shpejti do të jem i gatshëm që qytetarët e Serbisë, plotësisht t’i informoj dhe tu them se me çfarë presionesh jemi ballafaquar, me çfarë tentimesh të shembjes së sovranitetit të vendit tonë”, ka thënë Vuçiq.

Sipas tij nga Prishtina është kërkuar shembja e murit në Mitrovicën e veriut, pavarësisht që rregullimi komunal është nën kompetencat e komunës.

“Madje edhe sipas ligjeve të Kosovës, kjo është nën kompetencat e drejtpërdrejta të vetëqeverisjeve lokale, pra nën kompetencat e Goran Rakiqit nga Mitrovica e veriut. ‘Nuk numërohet’, nuk vlejnë as ligjet e Kosovës. ‘Nuk vlen asgjë, duhet të shembet’. Goran Rakiq pranon që të shembet (muri), jo pse mendon keq për popullin e tij ose pse është frikacak, por sepse dëshiron ta ruaj paqen”, theksoi Vuçiq.

Ai gjithashtu ka theksuar se i ka porositur serbët e Kosovës që të rrinë të qetë.

“Në emër të shtetit të Serbisë dhe në emrin tim personal i lus serbët e Kosovës që të rrinë të qetë me çdo çmim, të jenë të dinjitetshëm dhe me krenari ta ruajnë emrin dhe mbiemrin e tyre serb, të mos i braktisin vatrat e tyre. Ne do të luftojmë me të vërtetën, me të drejtën dhe me drejtësi”, ka thënë Vuçiq, duke shtuar se për Serbinë dhe për serbët më e rëndësishme është paqja.

Nis takimi i Vuçiqit me serbët e Kosovës (Foto&Video)

Ka filluar takimi i kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq me përfaqësuesit politik të serbëve nga Kosova në kazermën “Stefan Nemanja” në Rashkë, shkruajnë mediat serbe.

Periskopi.com Lajme

Takimi urgjent ishte caktuar menjëherë pas raundit të dytë të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës në nivelin më të lartë, që është mbajtur mbrëmë në Bruksel, transmeton Telegrafi.

Në të njëjtën kohë, ministri i mbrojtjes dhe i Punëve të Brendshme, Zoran Gjorgjeviq dhe Nebojsha Stefanoviq, si dhe gjenerali i Ushtrisë serbe Lubisha Dikoviq, janë duke mbajtur një takim me përfaqësuesit e ushtrisë serbe dhe MUP-it.

5-10 4-14 3-16 2-24 20170202180306170646 ghfgh

Pasi takoi Thaçin dhe Mustafën, Mogherini nis takimin me Nikoliqin dhe Vuçiqin

Kanë filluar takimet e para të ndara të delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Periskopi.com Lajme

Pas takimit me delegacionin e Kosovës, i përbërë nga presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa, Mogherini është takuar me përfaqësuesit serb, presidentin Tomisllav Nikolliq dhe kryeministrin Aleksandar Vuçiq.

Pas përfundimit të takimeve të ndara është paraparë takim i përbashkët mes dy delegacioneve, me ndërmjetësimin e Mogherinit.

Thaçi bisedë telefonike me Vuçiqin, ja për çfarë folën

Periskopi.com Video

Vuçiqi kërcënon Mogherinin: Ndali shqiptarët!

Marrëveshja nuk po qëndron mendon dhe thotë Beogradi zyrtar përmes televizionit shtetëror- zëdhënës i politikës së Qeverisë serbe.

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka kërkuar nga Përfaqësuesja e BE-së dhe nikoqirja e takimit të mbrëmshëm Federica Mogherini të reagojë publikisht dhe të dënojë sjelljen “joprofesionale dhe të papërgjegjshme të palës shqiptare”,  e cila nëse vazhdon kështu, do të jetë një shenjë e qartë se shqiptarët nuk duan të flasin më me çdo kusht dhe tregojnë se duan të rrezikojnë paqen dhe stabilitetin e brishtë, ka lajmëruar në edicion e lajmeve qendrore Televizioni shtetëror i Serbisë (RTS), raporton Gazeta Blic.

Në Bruksel mbrëmë, në një takim të delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës, është ranë dakord për të ulur tensionet, për të vazhduar dialogun dhe që të dyja palët të përqëndrohen në dialogun që vijon, i është thënë RTS-it nga rrethi i Vuçiqit.

Në këtë frymë, Kryeministri i Serbisë ka thënë se me mbështetjen e dialogut të Bashkimit Euroopian  Beogradi ka premtuar që të “ulet topi poshtë” në mënyrë që të vazhdohet dhe jepet shansi dialogut.

Por duket që Deklaratat e zyrtarëve të Prishtinës, megjithatë, në sytë e Vuçiqit ishin në një ton më ndryshe, ose të ngjashme me ato që mund të ishin dëgjuar në javët e fundit, prandaj edhe vjen ky hidhërim nga Beogradi. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se Serbia ka bërë të qartë se  provokime të tilla si ai me trenin do ta marrin përgjigjen e duhur.

RTS raporton se kjo ka bërë Vuçiqin të kërkojë nga Mogerini  të reagojë publikisht dhe dënojë sjelljen joprofesionale dhe të papërgjegjshme të palës shqiptare. Ai pokështu ka kërcënuar se në qoftë se kjo nuk ndodh, do të jetë një shenjë e qartë se shqiptarët nuk duan të flasin më dhe duan me çdo kusht që të rrezikojë paqen dhe stabilitetin në rajon njofton RTS.

Kundërshtarët e Vuçiqit në Beograd: Ushtria dhe policia serbe – një grusht mjerim

Provokimi me trenin ishte “budallallëk”, thuhet në Beograd. Mediat qeveritare thonë se vetëm politika e “urtë” e kryeministrit Vuçiq e ka evituar konfliktin e armatosur. Por të tjerët paralajmërojnë.

Periskopi.com Uncategorized

Vetë qeveria e ka krijuar krizën, sepse ajo është përgjegjëse për mbishkrimet dhe provokimet në trenin e nisur për Mitrovicë, thonë kundërshtarët e kryeministrit Aleksandar Vuçiq, shkruan DË. Ndërsa tani kryeministri po përpiqet të paraqitet si paqebërës, me deklaratat se e ka evituar konfliktin. Por mbështetësit e Vuçiqit thonë se “konfliktin e ka evituar politika paqësore dhe nervat e fuqishme të Vuçiqit”. Politikani i Rusisë Unike, Sergej Zheleznjak pohon madje se “duke i falënderuar kësaj politike të Vuçiqit, është evituar konflikti i armatosur në zemër të Evropës”.

20170117132215758

A mundet zjarrvënësi të jetë zjarrfikës?

Mendoj se e gjitha ajo që po ndodhë mes Beogradit dhe Prishtinës është vetëm një vazhdimësi logjike e politikës së qeverisë serbe, e cila ka lidhje me zgjedhjet që po afrohen, thotë për DË Dragan Popoviq, kryetar i Qendrës për politikë praktike në Beograd. “Kjo është një politikë e cila po e shfrytëzon Kosovën dhe të gjitha që lidhen me Kosovën për t’i dërguar mesazhe opinionit të brendshëm dhe të jashtëm. Varësisht nga nevojat, dërgohen mesazhe ashpërsuese apo nënshkruhet ndonjë marrëveshje. Ndaj edhe kjo është një krizë artificiale e krijuar qëllimisht, që dëshmon se ne nuk kemi nisur procesin serioz të normalizimit të raporteve mes serbëve dhe shqiptarëve”.

Qeveria serbe

Popoviq mendon se treni është përdorur për qëllime të brendshme dhe për të ngritur tensionet, sepse gazetat e Serbisë janë përplot me paralajmërime për konflikte dhe luftë. “Mediat qeveritare me ditë të tëra janë duke zhvilluar një fushatë jo normale, ku njerëzit përgatiten për njëfarë lufte dhe skenarë katastrofash. Ndaj edhe treni nuk mund të konsiderohet ndryshe por vetëm një budallallëk dhe provokim i panevojshëm”

Kush ka fituar në Bruksel?

Kam përshtypjen se të dy palët po përpiqen të zhvendosin vëmendjen nga problemet e tyre të brendshme në Kosovë apo Serbi, thotë për DË Filip Shvarm, redaktor përgjegjës në revistën “Vreme”. “Ata po përpiqen që Marrëveshjen e Brukselit ta paraqesin si fitore të tyre. Ndaj tani kemi një situatë kur secila anë përpiqet ta prezantojë si fitore për vete atë që është nënshkruar në Bruksel. Në Ballkan kemi pra oligarki të cilat përfitojnë nga ashpërsimi i gjendjes dhe ngritja e tensioneve”.

Pushteti në Serbi ka dëshmuar edhe në këtë rast se vet krijon probleme, ndërsa pastaj paraqitet si “shpëtimtar”. Në këtë mënyrë përpiqet të përfitojë edhe mbështetjen e Perëndimit. “Qeveria e tanishme paraqitet si faktor stabiliteti dhe paqe në Ballkan. Në fund të fundit, që nuk është e vërtetë. Qeveria po e shfrytëzon këtë paraqitje jashtë vendit për të shkelur lirinë e mendimit dhe të mediave në Serbi si dhe për shkatërrimin e institucioneve. Qeveria e Aleksandar Vuçiqit po prodhon pa ndërprerë kriza dhe më pas përpiqet t’i zgjidhë ato. Vuçiqi pohon se e ka evituar luftën, ndërsa vet ai e ka dërguar trenin”, pohon Popoviq.

Serbët viktima më e madhe

Filip Shvarm pohon se kjo lojë me armë dhe kërcënimet e Beogradit kanë një karakter ritual, sepse “Serbia nuk ka potencial dhe dëshirë për një luftë tëre”. “Ushtria dhe policia janë një grusht mjerim. Por pushteti po përpiqet që në këtë vit zgjedhor të futet me legjitimim në aksione dhe të paraqitet si mbrojtës universal i interesave të serbëve, por edhe si lider rajonal “.

Ndaj Dragan Popoviq pohon se “humbësi më i madh i këtyre krizave është qytetari serb dhe në veçanti serbët e Kosovës. Ata do të jenë viktimat e para në qoftë se situata del jashtë kontrollit. Ata janë një monedhë e qeverisë për kusur. Qeveria serbe po vazhdon strategjinë e krijimit të tensioneve dhe frikës në prag të zgjedhjeve”.

Hoxhaj-Vuçiqit: Po tregoni fytyrën e vërtetë të Serbisë

Enver Hoxha, ministri i Punëve të Jashtme i është bashkuar reagimeve në distancë të bëra nga kryeministri Isa Mustafa dhe kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Periskopi.com Lajme

Hoxhaj ka thënë deklaratat e fundit të Vuçiqit tregojnë fytyrën destabilizuese dhe anti-paqësore të Serbisë.

“Përpjekja e Serbisë për të manipuluar serbët e Kosovës që ti bojkotojnë institucionet e Kosovës tregon fytyrën e vërtetë dhe karakterin destabilizues dhe anti-paqësor që ka Serbia” ka shkruar Hoxhaj në profilin e tij Twitter.

Vuçiq: Aeroplanët nga Rusia i kemi blerë që mos të përsëritet më viti 1999

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiq ka thënë se Serbia nuk do të heq dorë nga neutraliteti ushtarak dhe se fuqia e Serbisë nuk e ka ndryshuar politikën e saj.

Periskopi.com Lajme

“Unë nuk jam një nga ata që kur shkojnë në Moskë, thonë një gjë, por kur shkojnë në Uashington thonë një gjë tjetër. Në Moskë thonë se ne jemi në rrugën evropiane, në Uashington thonë se ne nuk do të vendosim sanksione në Federatën Ruse. Kjo është politika jonë”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq ka thënë se Serbia ka marrë MiG- 29 nga Rusia dhe i ka marrë “plotësisht lirë” dhe tani vetëm duhet paguar raketat (ajër – ajër dhe ajër tokë), transmeton lajmi.net.

Përveç kësaj, Vuçiq ka thënë se Serbia do të ketë “dhjetë avionë më të fuqishëm se MiG gjatë 14 viteve të ardhshme që do të jenë absolut të parat në rajon.”

Ai ka thënë se Serbia ka blerë MiG për të mbrojtur “qytetet, fshatrat dhe urat”, por nuk e ka ndërmend të fillojë ndonjë luftë sulmuese apo ndonjë konflikt.

“Ne e bëjmë këtë për të mbrojtur fëmijët tanë dhe për t’i garantuar atyre një të ardhme. Shumë koka serbe kanë humbur”, ka thënë kryeministri i Serbisë.

Ai shtoi se i kërkoi disa herë presidenti rus, Vladimir Putinit, MiG- 29, për shkak që të “kujdesemi për të ardhmen e Serbisë”.

“Njerëzit tani nuk do të kenë fatin e atyre që përjetuan vitin 1995 dhe 1999, nuk do të vuajnë më”, ka thënë ai, duke shtuar se Serbia ka mësuar nga gabimet e saj, por tani e pret një e ardhme më ndryshe dhe shumë më e mirë.

 

Edi Rama po fiton simpatinë e Serbisë

Periskopi.com Video