Shpallet në kërkim autori i atentatit ndaj ish-boksierit Nelson Hysa

Periskopi.com Sporti

Policia ka identifikuar dhe shpallur në kërkim autorin e dyshuar për plagosjen e djeshme me armë zjarri të ish-boksierit të Vllaznisë, Nelson Hysa.

Autori i dyshuar i plagosjes me armë zjarri është shtetasi V.K. 21 vjeç me banim në Shkodër.

Policia po punon për kapjen e tij.

Në vendin e ngjarjes është sekuestruar në cilësinë e provës materiale, një gëzhojë model 54 e kalibrit 7.62 mm.

Nelson Hysa, boksieri i njohur shkodran u qëllua nga dy persona që lëviznin me motor rreth orës 14:30. Në njoftimin që shpërndau policia thuhet se Hysa është jashtë rrezikut për jetën dhe plumbi e ka prekur në pjesën e poshtme të barkut.

Kapet i dyshuari për vrasjen e dy shqiptarëve në Bazel

Periskopi.com Lajme

Është arrestuar një nga autorët e të shtënave të ndodhura në një bar në Bazel të Zvicrës, më 9 mars, ku mbetën të vdekur dy shqiptarë.

Bëhet fjalë për një 41-vjeçar, identiteti i plotë i të cilit nuk bëhet i ditur nga autoritet zvicerane, që kanë njoftuar sot lajmin e arrestimit.

Një televizion lokal (TV Basel) bën të ditur se ky arrestim është bërë disa javë para se të publikohej lajmi.

Në arrati janë të dyshuar tjerë.

Policia kriminale ka arritur në arrestimin e 41-vjeçarit falë marrjeve të shumë personave në pyetje. Hetimet kanë qenë mjaft të vështira. Prokuroria nuk ka dhënë detaje rreth motivit të vrasjes. Megjithatë, dyshohet se vrasja ka të bëjë me larjen e hesapeve për drogën, shkruajnë mediat zvicerane.

Viktimat e natës së 9 marsit ishin të moshave 28 dhe 39-vjeç, ndërsa 24-vjeçari i plagosur pas rikuperimit në spitalet zvicerane është dëbuar për në Shqipëri, shkruan Lapsi, përcjellë Klan Kosova.

Hitleri nuk është vrasësi më i madh në botë i njerëzve me ngjyrë

Shumë njerëz nuk e kanë idenë se kush është personi në të majtë të fotos, por ju duhet ta dini. Duhet ta njihni atë po aq sa dhe Mussolini, Mao, Stalini dhe Hitler për shkak të gjenocidit që kanë kryer.

Periskopi.com Lajme

Emri i tij është Mbreti Leopold II i Belgjikës, i cili ka vrarë më shumë se 10 milionë afrikanë në Kongo.

Menjëherë sapo përmendet Afrika na vjen në mendje fëmijët që vuajnë për bukë, sëmundjet e ndryshme dhe skllavëria. Ndërsa për njeriun i cili kërkoi të shuante një komb të tërë duke e privatizuar vendin e Kongos e duke dashur ta kthejë atë në pronën e tij, nuk ka ndodhur shpesh ta hasim në librat e shkollës. Leopold II morri fronin në vitin 1865 duke e kthyer në të lavdishme mbretërinë e Belgjikës.

Gjykata e Apelit në Bruksel kthen në rigjykim vrasësin e Enver Hadrit

Gjykata e Apelit në Bruksel ka shfuqizuar aktgjykimin në të cilin Andrija Draskoviq u dënua me burgim të përjetshëm për përfshirje në vrasjen e Enver Hadrit në vitin 1990 në Bruksel, ka thënë për Tanjug avokati i tij, Veljko Delibasiq.

Periskopi.com Lajme

Gjykata pranoi apelin e mbrojtjes për të shfuqizuar aktgjykimin e shkallës së parë dhe ka urdhëruar rigjykim.

“Novosti” shkruan se vendim i njëjtë supozohet të jetë marrë edhe për Veselin Vukotiq dhe Bozhidar Spasiq, të cilët gjithashtu janë dënuar nën akuzën e njëjtë me Drashkoviq.

Familja e aktivistit të vrarë shqiptar nga Kosova, Enver Hadri, pas vendimit për aktgjykimin e gjykatës belge muaj më parë, e cila për vrasjen e Hadrit i dënoi me burg të përjetshëm ish-serbët e UDB-së, Bozhidar Spasiqin dhe kriminelët Andrija Drashkoviq dhe Veselin Vukotiq, patën thënë se është fitore e madhe e drejtësisë.

Enver Hadri u vra në vitin 1990 në Belgjikë. Ai ishte aktivist për të drejtat e njeriut dhe angazhohej fuqishëm për pavarësinë e Kosovës.

Ky është terroristi që vrau 39 persona në Turqi (Video)

E gjithë bota u tmerrua në orët e parë të vitit 2017, kur një person vrau, tashmë 39 persona, në një lokal nate në Stamboll.

Periskopi.com Lajme

Ai ishte i veshur si një Babadimër, e raportohet se së paku 14 nga viktimat janë shtetas jo të Turqisë.

Lokali nga më të mëdhenjtë, kishe rreth 700 persona brenda.

Kamerat jashtë tregojnë se si personi ka shtënë me armë jashtë lokalit, në një taksi  të verdhë, e dikur edhe në një polic që ishte i stacionuar jashtë lokalit.

Sulmi u kry në lokalin “Reina” ku përveç të vrarëve të plagosur mbetën rreth 70 persona të tjerë.

Në klubin ku po festonin njerëzit, sulmi është kryer me kallashnikov.

Raportet fillestare thanë se ishin dy persona të armatosur që sulmuan ndërtesën, por autoritet janë në kërkim të një personi.

Mediat turke raportojnë se vrasësi kishte bërtitur arabisht gjatë sulmit.
/ Periskopi

c1de0a7wiaa4m5t

 

 

 

 

 

Presidenti palestinez: Do tregojmë vrasësin e Arafatiti e të gjithë do tronditeni

Presidenti palestinez Mahmud Abbas paralajmëroi se së shpejti do të shpalosë detaje të vrasjes dhe vrasësit të liderit palestinez Yasser Arafat, i cili nën kushte të dyshimta ndërroi jetë para 12 vitesh.

Periskopi.com Lajme

Lëvizja palestineze Hamas sot në Ramallah organizoi shënimin e 12 vjetorit të vdekjes së Arafatit, ndërsa në fjalimin para të pranishmëve presidenti aktual Abbas theksoi se hetimi për vdekjen e dyshimtë të Arafatit edhe më tej zgjat, raporton AA

“Nëse më pyesni mua, unë shumë mirë e di kush është vrasësi i tij. Megjithatë dëshmia ime nuk mjafton për zbulimin e identitetit të vrasësit. Komisioni hetues doemos duhet të konfirmojë të gjitha detajet. Në afat sa më të shkurtër do të shpalosim se kush është vrarësi dhe autorët, ndërsa të gjithë do të jenë të tronditur nga rezultati i hetimit”, deklaroi Abbas.