Fillojnë përçarjet në koalicionin PDK-AAK-NISMA

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbajtur mbledhje, ku Qendra e Numërimit dhe Rezultateve ka dhënë disa rekomandime.

U tha se 151 kuti nga 280 kanë mospërputhje vetëm brenda një subjekti politik dhe kandidatëve të saj nga 1 deri 10 vota.

Rekomandim ishte që të mos rinumërohen komplet vendvotimi, por vetëm votat e atij subjekti, raporton Periskopi

E përfaqësuesi i PDK’së dhe LDK’së kërkuan që të rinumërohen komplet.

Por jo njëlloj vepruan anëtari i AAK’së dhe NISMA’ e që janë në koalicion me PDK’në. Edhe anëtari i Vetëvendosjes ishte kundër rinumërimit komplet.

Në fund u miratua rekomandimi që kategoria e parë me 151 kuti të rinumërohen pjesërisht./ Periskopi

Ja sa është diferenca e votave në mes të Kadri Veselit dhe Ramush Haradinajt

Periskopi.com Video

Ja sa është diferenca e votave në mes të Kadri Veselit dhe Ramush Haradinajt

Periskopi.com Lajme

Rreth 16 mijë vota është dallimi në vota në mes të Kadri Veselit dhe Ramush Haradinajt, kur janë numëruar 73 për qind e votave.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli del të ketë marrë më shumë vota se Ramush Haradinaj, kandidat për Kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma.

Kur janë numëruar 73 për qind të votave, është Kadri Veseli ai që prin në PAN me numrin më të madh të votave të siguruara.

Veseli ka mbledhur rreth 16 mijë vota më shumë se lideri i AAK’së Ramush Haradinaj.

Veseli ka marrë 89.281 vota i ndjekur nga Haradinaj me 73.415 vota.

PAN ka siguruar 39 ulëse në Kuvendin e Kosovës.

Nuk dihet kur do të përfundojë numërimi i votave

Periskopi.com Lajme

Ndonëse rreth 600 punonjës në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë duke punuar 24 orë pa ndërprerë, ende nuk dihet se kur do të përfundojë numërimi i votave. Koordinatori i QNR-së, Burim Ahmetaj, ka thënë për “Zërin” se janë duke punuar në tre ndërrime, 24 orë pa ndërprerë, që ky proces të përfundojë sa më parë.

Sipas tij, deri më tani rreth 50 për qind e materialeve të formularëve të rezultateve janë procesuar në bazën e të dhënave mirëpo, siç shprehet ai, ende ka punë për t’u bërë.

“Jemi në procesin e punës, mirëpo kemi edhe shumë procese të tjera. Pra, është duke u përgatitur raporti i auditimit, po ashtu e kemi raportin e karantinës, do t’i kemi skanimin e votuesve të rregullt, regjistrimin e votuesve me kusht dhe numërimin e votave me kusht”, ka thënë Ahmetaj. Ai ka shtuar se gjithë këto procese duhet të kompletohen dhe pasi të kompletohen të gjitha këto do të mundë t’i kenë edhe rezultatet nga QNR-ja, të cilat Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do t’i shpallë. “Pra, nuk mund të themi se mund të kryhen shumë shpejt, nuk mund të themi që mund të kryhen brenda disa ditëve, mirëpo QNR-ja do t’i bëjë të gjitha përpjekjet në tre ndërrime, në 24 orë, në mënyrë që sa më parë të kryhen të gjitha këto procese”, ka deklaruar Ahmetaj.

Sa i përket mbarëvajtjes së zgjedhjeve të 11 qershorit, edhe pse në tërësi ishin të qeta dhe pa ndonjë incident, as këto nuk shpëtuan pa parregullsi të ndryshme. Ahmetaj ka thënë për “Zërin” se ka pasur parregullsi në regjistrimin e të dhënave nga formularët e rezultateve, ku ka pasur mospërputhje brenda formularit të rezultateve.

“Parregullsitë mund të jenë të ndryshme, sidomos në regjistrimin e të dhënave nga formularët e rezultateve, ku ka mospërputhje brenda formularit të rezultateve, mirëpo të cilat Qendra e Numërimit dhe Rezultateve do t’i korrigjojë të gjitha këto mospërputhje dhe do të dërgojë rekomandime tek Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për të marrë vendim për të gjitha ato vendvotime ku mospërputhjet mund të evitohen”, ka shpjeguar ai duke shtuar. “Pra, ka raste kur subjekti ka vota ndërsa kandidatët nuk kanë ose subjekti nuk ka vota dhe kandidatët kanë apo ndonjë kandidat ka më shumë vota sesa subjekti. Pra, raste të ndryshme dhe të gjitha këto raste do t’i evidentojë Qendra e Numërimit dhe Rezultateve. Pra, do të dërgohen rekomandimet tek Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për të marrë vendim për to”, ka treguar Ahmetaj.

Kurse, sa i përket votave të pavlefshme, ai thotë se ende nuk dihet arsyeja e këtij fenomeni. Ahmetaj ka thënë se ndoshta Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do ta krijojë një komision të veçantë për ta gjetur arsyen se përse ka pasur kaq shumë vota me kusht dhe të pavlefshme.

“Ndoshta është shumë vështirë për ta ditur arsyen dhe shkaqet se përse ka një numër kaq të madh të votave me kusht. Edhe pse në bazë të rezultateve preliminare janë diku rreth 50 mijë vota me kusht, që do të thotë rreth 20 mijë vota më tepër krahasuar me zgjedhjet e kaluara parlamentare. Është shumë herët të flitet në këtë aspekt, mirëpo me siguri KQZ-ja do të krijojë komision dhe do t’i shikojë të gjitha shkaqet dhe arsyet se përse ka mundur të ketë numër kaq të madh të fletëvotimeve me kusht dhe arsyet pse janë dëmtuar apo janë të pavlefshme, pra numërimi i këtyre votave. Kështu që KQZ-ja ndoshta do të formojë komision”, ka deklaruar Ahmetaj.

Momentet kur vetëm një votë ndryshoi gjithçka – edhe historinë e njerëzimit

Periskopi.com Lajme

Shpesh dëgjojnë se çdo votë ka rëndësi, por jo të gjithë e marrin seriozisht këtë mesazh. Mesazhi i vërtetë prapa kësaj fraze qëndron se nëse mendojmë të gjithë se “një votë nuk do bëjë diferencën,” rezultatet mund të ndryshojnë krejtësisht.

Në fakt ekzistojnë shumë histori kur rezultati ka ndryshuar për një votë të vetme. Zakonisht këto histori shërbejnë si përralla paralajmëruese, por jo të gjitha janë të pavërteta. Në vijim po paraqesim disa shembuj kur një votë e vetme ka qenë aq e fuqishme, sa që ka ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve.

  1. Fleta e votimit me penis të pikturuar

Në zgjedhjet e vitit 2013 në Carinthia të Austrisë, partia Zukunft Ostrerreich (BZO) u ankua egërsisht për rezultatin e zgjedhjeve ndaj Partisë së Gjelbërt. Humbën për vetëm një votë. Një gjë shkatërruese.

Si në çdo rast, fleta e votimit që fitoi zgjedhjet nuk u bë kurrë publike. Por raporte nga njerëzit që kishin numëruar votat dhe e panë, thonë se vota vendimtare për të gjelbërit kishte të pikturuar një penis, në vend të shenjës “V” apo qarkimit të partisë.

Ndërsa shumë shtete mund ta konsideronin këtë votë të pavlefshme, zyrtarët austriakë e konsideruan të vlefshme, sepse piktura ishte bërë tejet mjeshtërisht.

Një rast i ngjashëm ndodhi në Britani në vitin 2015, ku një votues vizatoi një penis në krah të kandidatit të Partisë Konservatore Gly Davies, si një akt proteste. Megjithëse në këtë rast nuk bëhej fjalë për një votë, Davies e falenderoi përzemërsisht këtë votues.

  1. “Lumi i votave”

Të humbasësh për një votë është një përvojë e hidhur, por të fitosh për një votë, do ishte fantastike. Sigurisht që teknikisht do ishte më mirë të fitosh me numër të madh votash, por kënaqësia që vjen nga të fituarit me një votë të vetme është më e madhe për momentin.

Në vitin 1839, Marcus Morton fitoi për udheheqjen e Masaçusasit me vetëm një votë më shumë – me një total prej 51,034 votash. Sërish fitoi me një votë pas tre vjetësh. Këto dy fitore bënë që atij t’i vihej pseudonimin Marcus “Lumi i votave” Morton.

  1. Ekzistenca e Zanzibarit

Në vitin 1961, Zanzibari u shokua nga zgjedhjet që përcatuan ekzistencën e vetë këtij shteti. Si në shumë vende, Zanzibari ishte çliruar nga kolonizimi i britanikëve dhe kaloi nën pushtetin arab. Pas një puçi shteti kundër sulltanit, zgjedhjet e vitit 1961 vendosën nëse ky vend do të çimentonte pushtetin arab apo të merrte rrugën nacionaliste.

U duk sikur partia Nacionaliste e Zanzibarit do të dominonte zgjedhjet, siç kishin bërë për shumë vite. Megjithëse kjo parti fitoi më shumë zgjedhës duke siguruar 9 nga 22 vendet në parlament, partia rrebele Afro-Shirazi e ndryshoi kursin e historisë kur fitoi qytetin Çaka-Çaka me vetëm një votë (1,538 – 1537), duke fituar kështu 10 vende.

Praktikisht të dy partitë formuan koalicionin qeveritarë. Më vonë, vendosën që të shkrihen me Tannganikën për të formuar Tanzaninë.

  1. Ngritja e Margaret Theçerit

Një nga figurat më kontraverse të Britanisë ishte Margaret Theçer. Ishte një lidere e fortë që fitoi respektin për vete dhe popullin e saj në mbarë botën duke mbrojtur me sukses ishujt Falkland nga invazioni argjentinas.

Nga ana tjetër ajo shihej si një elitiste që rriti pabarazinë mes shtresave shoqërore. Ia doli të xhindosë Unionistët dhe Republikanët në Islandën Veriore, dy grupe politike që nuk ishin dakord në asgjë me të.

Vite më vonë, vërehet se shumë politika të Theçerit funksionuan. Sidoqoftë, pavarësisht nëse jeni apo jo dakord me politikat “Theçeriane”, vlen të theksohet se ajo nuk do bëhej kurrë kryeministre e Britanisë së Madhe po të mos qe për një votë të vetme parlamentare.

Në vitin 1979, Theçeri, liderja e partisë opozitare bëri një mocion mosbesimi ndaj kryeministrit laburist James Callaghan. Mocioni kaloi për një votë (311 -310), pjesa tjetër është histori.

  1. Disidenti i Hitlerit

Kur diskutohet për rëndësinë e një vote të vetme, një legjendë urbane thotë se Adolf Hitleri u zgjodh si lider i partisë naziste me vetëm një votë më shumë. Sa ndryshe do ishte bota, nëse një njeri do të ndryshonte mendje!

Në fakt ndodhi e kundërta, shumë anëtarë të Partisë Naziste mendonin që Hitleri ishte shumë ambicioz dhe u munduan të limitojnë fuqinë e tij. Por kur ai u mundua të largohej për shkak të kësaj, anëtarët e partisë u alarmuan se po humbisnin njërin nga anëtarët më influencues.

Si rezultat, Hitleri u rikthye më një sërë kërkesash të reja që i dhanë atij edhe më shumë fuqi. Nga 554 anëtarë me të drejtë vote, vetëm njëri votoi kundër kërkesave të reja të Hitlerit.

Kandidati i Vetëvendosjes mori vota 800% më shumë në Skenderaj

Periskopi.com Lajme

Kandidati për deputet nga radhët e Vetëvendosjes, FIsnik Ismaili thotë se ka pas rritje 800%.

Kjo madje ka ndodhur në Skenderaj.

Ismaili thotë se nuk duhet menduar që Drenica nuk din me votu.

“Kam pasë rritje masive prej 800% në Skenderaj. Prej 5, në 57 vota. Ani qysh thojshin dje, “S’po din Drenica me votue.” Po din, valla, edhe boll mirë.

Të due, Drenicë! ❤️”, ka shkruar ai.

Valdete Daka shpjegon pse janë mbi 52 mijë vota të pavlefshme

Periskopi.com Lajme

Kanë mbetur më pak se një për qind të votave të pa numëruara që të rrumbullakohet procesi dhe rezultati përfundimtar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë, të mbajtura më 11 qershor.

Megjithatë, shpallja e rezultatit, pritet të marrë edhe tri javë kohë, për shkak të procedurave të ankimimit.

Në bazë të rezultatit preliminar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partisë Nisma, ka fituar 34 për qind të votave, pasuar Lëvizja Vetëvendosje me 27 për qind, kurse në vendin e tretë është koalicioni Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca Kosova e Re dhe Alternativa me 25.7 për qind të votave.

Nga komunitetet pakicë, Lista Serbe ka fituar mbi 5 për qind të votave.

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, tha për Radion Evropa e Lirë se përveç votave me kusht dhe votave të diasporës, numërimi i votave tjera ka përfunduar.

Ajo ka shtuar se rezultatet përfundimtare të Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve do të bëhen të ditura pas procesit të shqyrtimit dhe verifikimit të materialit zgjedhor dhe numërimit të votave me kusht.

“Sa i përket rezultateve përfundimtare ato do t’i kemi pasi të bëhet auditimi i të gjitha kutive, mospërputhjeve eventuale, ankesave të cilat mund t’i kemi në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), si dhe pasi të numërohen votat më kusht dhe votat nga diaspora. Vetëm atëherë do t’i kemi rezultatet përfundimtare. Do të thotë deri në tri javë”, ka thënë Daka.

Në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Kosovë, të drejtë vote kanë pasur mbi 1 milion e 800 mijë banorë, nga të cilët rreth 700 mijë është numri i fletëvotimeve të vlefshme.

Kurse, sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, mbi 52 mijë është numri i fletëvotimeve të pavlefshme. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, thotë se ky trend po përsëritet në të gjitha zgjedhjet e parakohshme.

​“Afatet e shkurta ndikojnë edhe në informimin publik, sidomos votuesit e rinj nuk dinë të votojnë. Ka ndoshta edhe arsye të tjera, edhe pse ne në fakt nuk e dimë saktësisht pse fletëvotimet janë të pavlefshme”.

“Mundet të ketë edhe arsye tjera, ka edhe njerëz që janë të pakënaqur me gjithë situatën politike dhe thjeshtë e shprehin pakënaqësinë e tyre duke prishur fletëvotimin. Pra, ka lloj- lloj arsyesh. Por, ne vetëm pasi të bëjmë një analizë të përgjithshme të tyre, do të dimë se cilat janë arsyet kryesore“, ka thënë Daka.

Zgjedhjet e 11 qershorit, në përgjithësi janë vlerësuar të suksesshme, përjashtuar disa vërejtje që janë dhënë në lidhje me listën e pa përditësuar të votuesve dhe disa parregullsive, por të cilat sipas vëzhguesve, nuk kanë ndikuar në proces.

Këto zgjedhje, pritet të përcaktojnë përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës, nga i cili më pas do të formohet edhe Qeveria e ardhshme e Kosovës.

Përfundon gjithçka, numërohen votat, mësoni fituesit

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhje ka procesuar 99.08 % të vendvotimeve nga të cilat janë dërguar të dhëna.

Kështu numërimi i votave thuajse është përmbyllur, dhe mbetët që në ditët në vijin të certifikohet rezultati.

Nga kjo përqindje e numëruar, që ka mbetur më pas se një për qind pa numëruar e që nuk mund të ndryshoj asgjë në renditje, tashmë saktësohen fituesit.

Në këto zgjedhje që kanë votuar vetëm 41% e qytetarëve me të drejt vote, siç raporton Periskopi, koalicioni PDK-AAK-NISMA del e para. E dyta Vetëvendosje dhe e treta LDK-AKR./ Periskopi

Partia Demokratike e Kosovës Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Nisma për Kosovën Partia e Drejtësisë Lëvizja për Bashkim Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës Partia Konservatore e Kosovës Alternativa Demokratike e Kosovës Republikanët e Kosovës Partia e Ballit Partia Socialdemokrate Balli Kombëtar i Kosovës

Ky koalicion ka 236.463 vota apo  34,07%

Lëvizja VETËVENDOSJE!

Ky subjekt ka 187.630 vota apo 27,03%

LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS ALEANCA KOSOVA E RE

Ky koalicion ka 178.637 vota apo 25,74%

GRAĐANSKA INICIJATIVA SRPSKA LISTA

Ky subjekt ka 41.279 mijë apo 5,95%

FJALA

Ky subjekt ka 7.450 vota apo 1,07%

 

 

KËTU rezultatet

 

Numërohen 95% e votave, Vetëvendosje dhe LDK ende diferencë 1 %

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tashmë ka procesuar 95.34% të vendvotimeve nga të cilat janë dërguar të dhëna.

Aty sa shkon e rritet numri i fletëvotimeve të pavlefshme e edhe numri i fletëvotimeve me kusht.

Në këtë përqindje, PDK_AAK-NISMA prinë me 34.42%, pas saj Vetëvendosje me 26.68% dhe LDK-AKR me 25.86%.

Numri i përqindjes pritet të përfundojë sot./ Periskopi

Gëzim Kelmendi ‘kapet’ te votat e pavlefshme

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi, ka reaguar pas publikimit të rezultateve të para preliminare të zgjedhjeve të përgjithshme të 11 qershorit.

“Faktet flasin vet !

– Na mohuat padrejtësisht të kemi komisioner për ruajtjen e votës tonë.

– 50 mijë fletëvotime të pavlefshme.

Kjo tregon qartë qëllimin e juaj.

Ju e dëmtuat Partinë FJALA që garoj me njerëz me vlera dhe vullnet të pastërt.

– Në vitin 2010 kur askush nuk më njihte, fitova i vetëm mbi 4 mijë vota.

– Në vitin 2014 fitova i vetëm mbi 10 mijë vota.

– Tash së bashku me 109 kandidat të tjerë na ‘dolën’ rreth 6 mijë vota.

A mendoni se ju besojmë, a mendoni se pajtohemi?

Ju me strategjinë e juaj profesionale zhvleftësuat mbi 50 mijë votat tona duke i bërë të pavlefshme.

Kjo dëshmon edhe njëherë se sa është i zhytur vendi ynë në krim të organizuar dhe korrupsion.

Por një gjë dijeni, se nuk mund ta ndalni kurrë vullnetin e këtyre djemve dhe vajzave që të punojnë për popull dhe shtet.

Ne nuk jemi si ju.

Ne nuk i dëmtojmë të tjerët.

Ne prap do të kthehemi edhe më fuqishëm” (sic.), ka shkruar ai.

Mbushin fleta të bardha, policia i ndalon (Video)

Periskopi.com Lajme

Në shkollën “Isa Boletini” në Rahovec, disa vëzhgues të partive politike të cilët Klan Kosova nuk ka arritur t’i identifikojë, janë parë duke mbushur fleta të bardha me numra të kandidatëve për deputetë, njofton Klan Kosova.

Pas kësaj, menaxheri i kësaj shkolle ka reaguar duke thirrur edhe policinë.

Ata që nuk ishin vëzhgues policia i largoi, ndërsa vëzhguesit i ka futur përsëri brenda.

Voton Isa Mustafa: Zgjedhjet përcaktojnë të ardhmen e vendit

Periskopi.com Lajme

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa, sapo ka hedhur votën e tij.

Obligimin e tij qytetar, Mustafa e kreu në qendrën e votimit në shkollën ”Emin Duraku”.

Në fjalimin e tij para mediave, Mustafa ka bërë apel tek qytetarët për të dalur në zgjedhje.

Mustafa tha se këto zgjedhje përcaktojnë të ardhmen e vendit.

Mijëra votues nga diaspora rrezikojnë të mbesin pa votuar

Periskopi.com Lajme

Qytetarëve që jetojnë jashtë Kosovës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), nuk u ka ofruar mundësitë e duhura që të aplikojnë për të marrë pjesë në zgjedhjet e 11 qershorit, thonë përfaqësuesit e shoqërisë civile.

Albert Krasniqi, nga Instituti Demokratik i Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë se KQZ nuk ka adresuar siç duhet kërkesat dhe interesimin e mërgimtarëve për të qenë pjesë e procesit zgjedhor.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka zhvilluar një fushatë të mirëfilltë për t’i informuar votuesit nga jashtë, e as nuk është përgatitur që t’i pranojë kërkesat. Por, ka pasur probleme të cilat nuk janë adresuar siç duhet nga KQZ-ja”.

“Ajo që do të duhej të bënte KQZ-ja është që të krijojë data-baza elektronike, ku qytetaret duhej të aplikonin, t’i ngarkonin formularët aty dhe jo që ato të dërgohen me e-mail ose me postë. Dihet që posta në Kosovës vonohet me muaj të tërë. Në ketë mënyrë, ju është mohuar e drejta e votimit”, tha Krasniqi.

Në anën tjetër, në KQZ nuk kanë dhënë një shpjegim për, ato që shoqëria civile dhe disa subjekte pjesëmarrëse në zgjedhje, i cilësojnë si lëshime.

Më 22 maj, ka përfunduar afati për regjistrimin e votuesve të mërgatës, të cilëve, sipas Ligjit për zgjedhje u mundësohet e drejta e votës edhe pse jetojnë jashtë vendit.

Periudha e aplikimit ka qenë nga 15 deri më 22 maj.

Albert Krasniqi tha se shumë qytetarë nuk kanë mundur të regjistrohen pasi mundësia e dhënë nga KQZ-ja ka qenë që të aplikojnë në një e-mail i cili është bllokuar, pasi ai nuk është administruar dhe qytetarët janë zhgënjyer.

“Dështimi kryesor ka ndodhur me vet pamundësinë e regjistrimit të gjithë atyre që kanë pasur kërkesa dhe tani se sa do të marrin ata pjesë ose jo, është më pak e rëndësishme për shkak se dëmi veç është bërë në momentin kur u është kufizuar kjo e drejtë “, tha Krasniqi.

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, rreth 700 mijë qytetarë të Kosovës, përfshi dhe ata që nuk kanë të drejtën e votës, jetojnë në vende të ndryshme të botës.

Këshilltari i lartë politik në Ministrinë e Diasporës në Qeverinë në largim të Kosovës, Kushtrim Sheremeti, tha për Radion Evropa e Lirë se mërgimtarët kanë pasur disa problemeve për qasje dhe aplikim për të qenë pjesë e procesit zgjedhor.

Megjithatë ai tha se për mërgimtarët të cilët kanë të drejtë vote, do të ketë mundësi për të votuar.

“KQZ-ja dhe Ministria e Diasporës ka kohë që kanë punuar për krijimin e kësaj mundësie, por tash për vet faktin që janë shpallur zgjedhjet e jashtëzakonshme, normalisht që nuk ka qenë e përgatitur për këto zgjedhje dhe fatkeqësisht duhet të vazhdohet me ritmin e vjetër siç ka qenë. Por, plani ka qenë që të jetë gjithçka në rregull. Megjithatë, është krijuar një sistem pavarësisht që nuk është shumë efikas i votimit me postë”, tha Sheremeti .

Ministria e Diasporës, ka nënvizuar Sheremeti, ka kërkuar që të bëhen ndryshime kushtetuese e ligjore në mënyrë që të gjendet një mundësi për rezervimin e vendeve në Parlament për diasporën e Kosovës.

Nga ana tjetër, partia politike Lëvizja Vetëvendosje, si një prej subjekteve pjesëmarrëse në zgjedhje, në një konferencë për media ka thënë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nuk po garanton të drejtën e votës për mërgatën.

Adnan Rrustemi nga kjo parti dhe anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, tha se qasja e papërgjegjshme e KQZ-së, ua ka pamundësuar mijëra shtetasve që jetojnë jashtë vendit, të regjistrohen si votues.

Partitë politike në Kosovë kohë më parë kanë organizuar aktivitete të ndryshme politike në vende të ku ka shumicë mërgimtarësh, por së fundmi thuhet se organizimet e tilla kanë filluar të reduktohen. /REL

Sondazhi i fundit, VV’ja partia e parë në vend, LDK’ja në vendin e katërt (Video)

Për vetëm më shumë se një orë votim në televizionin Rrokum, rekord i votimit ka shënuar për subjektet politike në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Mijëra votues janë paraqitur në sondazhin e këtij televizioni, e në dy versionet ka dal fituese Lëvizja Vetëvendosje. Edhe përmes telefonit edhe online në rrjetin social facebook, raporton Periskopi

7256 persona kanë dhënë votën e tyre, që rreth gjysma prej tyre votuan për Vetëvendosjen.

Larg saj ka mbetur PDK-ja, e ajo që bie në sy është që LDK ka mbetur e katërta, pas AAK&NISMA.

Këto janë rezultatet

 

VV – 3600

PDK – 1531

AAK – NISMA 940

LDK – 703

AKR – 362

ALTERNATIVA- 120

 

 

 

Ambasadori britanik në Kosovë tregon se kë nuk duhet votuar

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), të mërkurën ka bërë ndarjen e çmimeve për pesë videot më të mira nga videogara “Kërko llogari”, e cila u organizua në kuadër të projektit “Fuqizimi i votuesve të rinj për të marrë vendime duke qenë të informuar, dhe duke i ndihmuar ata që t’i mbajnë politikanët llogaridhënës”, i mbështetur nga Ambasada Britanike në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Me këtë rast, ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka theksuar se ai personalisht asnjëherë nuk do të votonte një parti, e cila ka përkrahur kriminelët.

“Si votoj unë në Britani? Para zgjedhjeve unë mendoj: Filozofia e cilës parti përshtatet me filozofinë time? A i besoj unë premtimeve të tyre apo mendoj që ato janë qesharake? Kur ishin në pozitë, a bënë atë që premtuan që do të bënin? A mendoj që janë të gatshëm të kryejnë punën që kërkohet nga ta? Por më e rëndësishmja, unë kurrë nuk do të votoja për një parti e cila ka përkrahur kriminelët ose ka përfshirë kriminelët në listat e tyre”, ka thënë ai.

Ndërkaq drejtori Ekzekutiv i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu ka folur rreth projektit për llogaridhënie dhe aktiviteteve të zhvilluara në kuadër të tij me qëllim të fuqizimit të votuesve të rinj.

“Përmes aktiviteteve të këtij projekti për herë të parë studentët dhe të zgjedhurit e tyre janë ballafaquar drejtpërdrejtë, kanë njohur më mirë njëri tjetrin, kanë komunikuar dhe kësisoj kemi tentuar që në mesin e të rinjve të instalojmë një kulturë të re të mbajtjes së politikanëve përgjegjës për premtimet dhe veprimet e tyre. E sa i përket videogarës unë mund të them se artikulimi i të rinjve për 15 sekonda gjatë videove është më kreativ se sa i kryetarëve të komunave prej nga vinë këta të rinj”, ka thënë ndër të tjera Kryeziu.

Ndryshe, gara ka pasur për qëllim të nxjerrë në pah idetë e të rinjve lidhur me atë se cila do të ishte gjëja e parë që do të bënin nëse ata do të zgjidheshin kryetar apo kryetare e komunës ku banojnë. Të drejtë aplikimi kanë pasur të gjithë qytetarët e Kosovës ndërmjet moshës 17 dhe 24 vjeç, nëpërmjet një video 15 sekonda, e cila duhej të përmbante zërin dhe pamjet e personit apo grupit që ka aplikuar.

Në garë ishin gjithsej 27 video dhe juria në përbërje prej përfaqësuesve të KDI-së dhe Ambasadës Britanike kanë zgjedhur pesë videot më të mira të cilat janë shpërblyer me çmimet në vijim: Agnesa Jashari – Gjilan, Paris Guri – Ferizaj, Erza Kurti – Prishtinë, Çlirimtar Morina – Malishevë dhe Anila Mustafa – Prishtinë, thuhet në njoftimin e KDI-së.

 

 

Gënjen Hajredin Kuçi, thotë se nuk votoi matjen e territorit por shikojani dorën (Foto)

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hajredin Kuçi ka deklaruar sot pas mbledhjes së Qeverisë, se nuk mori pjesë në votim të raportit të Komisionit për Matjen e Territorit, i cili u prezantua sot në mbledhjen e Qeverisë nga Hivzi Islami.

Periskopi.com Lajme

Kuçi në një prononcim për “Indeksonline” ka thënë se ai nuk mori pjesë në votim për shkak të qëndrimeve të tij personale dhe profesionale lidhur me çështjen e demarkacionit.

“Ashtu kam vlerësuar që duhet të votoj dhe është në përputhje me qëndrimet e mia personale dhe profesionale që i kam thënë edhe më herët, si dhe në kuadër të ligjit dhe rregullave demokratike”, ka  thënë Kuçi.

Por, Periskopi ua sjell fotografinë e çastit kur ai ka ngritur dorën, madje jo pak.

Anton Çuni tregon se a ka ndërruar mendje për demarkacionin

Periskopi.com Video

Labinot Tahiri i bindur se do bëhet kryetar i Ferizajt, tregon cilat vota i ka synim

Labinot Tahiri, kandidati i AKR-së për kryetar të Ferizajt, thotë se nuk do të shfrytëzojë famën si këngëtar që të marrë votat e qytetarëve të Ferizajt.

Periskopi.com Lajme

Në Interaktiv të KTV-së, Tahiri është shprehur se nuk beson që votat do t’i marrë për shkak të famës si këngëtar, por votat do t’i marrë për planin e tij dhe afërsinë me qytetarët.

“Nuk do ta shfrytëzoj famën e këngëtarit për vota. Nëse unë në të kaluarën kam bërë të këqija, njerëzit nuk do të votojnë. Ata do të më votojnë nëse kam bërë vepra të mira”, ka thënë ai.

Tahiri ka folur edhe për ndihmat humanitare me të cilat bëri bujë viteve të fundit dhe thotë se raportimet për mashtrime nga ana e tij janë false.

“Kemi organizuar koncerte edhe para se me pas Facebook. Unë e kam ndje si obligim kombëtar që të ndihmoj shqiptarët kudo që janë. Kurrë nuk kam marrë para në duar. Gjithçka i kam të shënuara”, ka thënë ai.

Britania shkëputet përfundimisht nga Evropa, BREXIT kaloi në parlament

Britania e Madhe hyri në rrugën pa kthim; shkëputjen nga Brukseli. Dhoma e Përfaqësuesve kaloi me 498 vota pro dhe 114 kundër ligjin që mandaton Theresa May-n për të nisur negociatat e largimit nga Bashkimi Europian.

Periskopi.com Lajme

Ligji mori mbështetjen edhe nga laburistët, megjithëse disa prej tyre dolën nga rreshti dhe e kundërshtuan linjën e kryetarit të tyre, Jeremy Corbyn.

Prej dy ditësh Parlamenti britanik u përfshi në debate në lidhje me Brexit, ndërsa më herët, kryeministrja Theresa May ka bërë publike 31 marsin si data e fundit për çeljen e negociatave të shkëputjes me Brukselin.

Verën e kaluar, britanikët votuan në një referendum të thërritur nga ish-Kryeministri David Cameron për të qëndruar ose jo në Bashkimin Europian. Pas mposhtjes në këtë referendum, Cameron u dorëhoq dhe i la vendin Theresa May-t.

Nuk ka vota për Rezolutën për Arsim

Ismajl Kurteshi, iniciues i interpelancës për Arsim, ka lexuar tekstin e Rezolutës duke thënë se janë pajtuar që ta procedojnë me 12 pika se ka koordinim nga të gjitha partitë politike.

Periskopi.com Lajme

Pikat janë: Arsimi të shpallet interes nacional dhe të rritet buxheti për këtë sektor; të rritet llogaridhënia; Qeveria e Kosovës të krijojë një fond të veçantë për sigurimin e burimeve njerëzore dhe infrastrukturës së nevojshme; Ministria e Arsimit të krijojë kushte për organizmin e studimeve në aspektin falkutativ; Të rishikohet dhe amendamentohet fusha ligjore në fushën e arsimit; ministri i Arsimit të raportojë për çdo tre muaj në Kuvend për gjendjen në arsim.

Këto janë pikat e propozuara nga VV dhe harmonizuara nga PDK, LDK, AAK dhe të tjera. Por, Rezoluta për arsimin nuk është votuar pasi që nuk pati kuorum. /KP/