Ukrainasit udhëtojnë pa viza në BE, kosovarët ende jo

Periskopi.com Lajme

Qytetarët e Ukrainës, nga sot, udhëtojnë pa viza në Bashkimin Evropian.

Ata, që kanë pasaporta biometrike, do të mund të hyjnë pa viza në të gjitha shtetet e BE-së, përveç Irlandës dhe Britanisë, dhe do të mund të qëndrojnë deri në 90 ditë në një periudhë 180 ditëshe.

Regjimi pa viza iu vlen edhe për Norvegjinë, Islandën, Lihtenshtajnin dhe Zvicrën.

Autoritetet kufitare të Ukrainës thanë se presin një rritje prej 30% në trafikun e pasagjerëve.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, tha të shtunën se udhëtimi pa viza do të thotë “lamtumirë Perandorisë Ruse”.

Philips: Mosliberalizimi i vizave shovinizëm i BE ndaj Kosovës

Periskopi.com Lajme

Analisti i shquar amerikan David L Philips, ish këshilltar i Sekretares së Shtetit Amerikan, Hillary Clinton, drejtor në Columbia University dhe kolumnist në Huffington Post e New York Times,  mbajti ligjëratë dhe diskutim të hapur për shumë çështje politike duke përfshirë: Raportet e Kosovës me Serbinë, Marrëdhëniet e Kosovës me BE-në, Ndikimi Rus në Ballkan, Radikalizmi fetar në Kosovë, Çështja e minoriteteve në Kosovë.

Në Kolegjin Universum , duke folur për marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë, ai tha se Brukseli duhet t’i vë publikisht si kusht Serbisë njohjen e Kosovës para anëtarësimit në familjen e madhe Evropiane.

Ai poashtu tha se Kosova duhet te orientohet ka Bashkimi Evropian, dhe se BE duhet të shtrijë ndikimin e saj më të madh në Kosovë me një politikë më proaktive.

Sa i përket raporteve Kosovë-BE Ai tha se Kosova duhet te lëvizë nga faza aktuale që është Procesi i Stabilizim – Asocimit në fazën tjetër që është statusi i vendit kandidat për antarësim në BE.

Ndër të tjera ai poashtu theksoi se mosliberalizimi i vizave është vendim i çuditshëm. Kur Ukraina e ka fituar liberalizimin e vizave pse ju mos ta keni, tha ai./ Periskopi

Kosovari nuk ka vizë për të shkuar në gjykimin e tij në Zvicër

Periskopi.com Lajme

E veçanta në këtë proces gjyqësor është se i dënuari nuk ka qenë fare aty ku i është bërë gjyqi, shkruan aargauerzeitung.ch. Kjo ka ngjarë pasi që ai ndodhet në Kosovë dhe nuk është arritur të sigurohet vizë për ardhje në Zvicër.

Gjykata e Qarkut në Bremgarten e ka dënuar një kosovar 36 vjeçar si vjedhës serik me 27 muaj burg pjesërisht me kusht prej 4 vitesh (9 muaj duhet t`i mbajë efektivisht) dhe me 900 franga gjobë. Por e veçanta në këtë proces gjyqësor është se i dënuari nuk ka qenë fare aty ku i është bërë gjyqi, shkruan aargauerzeitung.ch. Kjo ka ngjarë pasi që ai ndodhet në Kosovë dhe nuk është arritur të sigurohet vizë për ardhje në Zvicër.

Ndonëse prokuroria kishte dhënë për të urdhrin për t`u sjellë në Zvicër dhe vetë i dënuari kishte shprehur vullnetin për të ardhur, por ai  nuk e kishte ditur se për këtë i nevojitej viza që e lëshon Ambasada e Zvicrës në Kosovë, transmeton albinfo.ch. Kështu ka thënë avokati i tij në proces.

Prokurori ka thënë se sa i përket akuzës, kosovari ia ka lehtësuar punën, pasi që ai i ka pranuar të gjitha. Nga ana tjetër avokati ka thënë se klienti i tij ishte deklaruar se dëshironte ta mbante dënimin në Zvicër. Ndërsa lidhur me deliktet e kryera ai kishte thënë se në atë kohë ka qenë “i ri dhe i marrë”. Bëhet fjalë për kohën në mes viteve 2005 dhe 2006, kur ai kishte qenë 24 deri 25 vjeçar, përcjell albinfo.ch. Vlera në para e presë që ka vjedhur ai ka qenë rreth 43 mijë franga ndërsa si bashkëpjesëmarrës dy “kolegë” të tij tashmë janë dënuar.

Pasi që veprat për të cilat i akuzuari ngarkohet kanë ndodhur më shumë se 10 vite më parë, gjyqtari ka thënë se më e udhës ka qenë që të bëhej një gjykim me procedurë të shkurtër se sa një procedurë e rregullt.

Sigurisht, ka thënë gjyqtari, kosovari synon që pas vuajtjes së dënimit të vazhdojë qëndrimin në Zvicër, ku jeton e shoqja me të cilin kanë një fëmijë. Por, nëse kjo dëshirë do t`i plotësohet ose jo, do të vendosin autoritetet për migracion.

Molliqaj: S’ka viza edhe nëse votohet demarkacioni

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ka deklaruar se Marrëveshja e Demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi nuk duhet të votohet nga deputetët e Republikës. Sipas tij, vendi nuk do t’i hiqen vizat edhe nëse votohet kjo çështje.

Periskopi.com Lajme

“Nuk ka liberalizim të vizave edhe nëse votohet demarkacioni. Nuk mendojë se është krejt fer që me akuzu qeverinë e Kosovës. Mirëpo tash janë zhvillimet në BE”, ka thënë ai në emisioni “Click” të RTV 21.

Megjithatë, Molliqaj theksoi se vendi i ka humbur 2 vite me një betejë të ashpër në mes të pozitës dhe opozitës.

“Mendojë se thirrja ndërkombëtare është e padrejtë dhe e padobishme. Kthimi i demarkacionit do ta kthen në një ballafaqim; protesta, gaz lotsjellës… Besojë se do të ishte më e drejtë që vendi të shkojë në zgjedhje dhe me pa kush po merrë më shumë legjitimitet”, ka thënë ai.

Kaq milionë euro shpenzuan kosovarët brenda tre vjetëve për viza

Periskopi.com Video

Tani më e lehtë për të marrë vizë amerikane, kërkohet vetëm një dokument

Nëse do të aplikoni për një vizë turistike për në Amerikë, nuk keni pse harxhoni kohë për dokumente pa fund. Këtë e thotë ambasada amerikane në Tiranë, e cila ka njoftuar se në intervistën për vizë turistike, duhet të keni me vete vetëm pasaportën dhe fletën e konfirmimit DS-160.

Periskopi.com Lajme

“Të enjte të këndshme! Kam një këshillë me vlerë për ju këtë javë, siç do ta shikoni tek tregimi i mëposhtëm: unë nuk kam nevojë të shikoj dokumentet tuaja në intervistën për vizë turistike! Gjithçka më duhet nga ju është pasaporta juaj dhe fleta e konfirmimit të DS-160. . . dhe kaq!

Mos harxhoni kohë dhe para për të grumbulluar dokumente të cilat nuk do t’jua kërkoj. Përkundrazi, përdoreni atë kohë dhe paratë për të qerasur veten tuaj me një makiato dhe picë,” thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane në Tiranë, në faqen zyrtare të Facebook.

Kosovarët sivjet shpenzuan 20 milionë euro për viza

Periskopi.com Video

Viza pune në vend të azilit, ja si mund të shkoni në Gjermani

Në kulmin e krizës së refugjatëve në Gjermani, në këtë vend mbërritën mbi 144 mijë refugjatë nga Ballkani, kryesisht shqiptarë.

Periskopi.com Lajme

Sipas “Die Welt”, shanset për të përfituar azil janë shumë të ulëta, thuajse zero, pasi ata nuk vijnë nga rajone në luftë.

Por qëllimi i shqiptarëve është tjetër: Të gjejnë një punë.

Për të shmangur presionin mbi sistemin dhe për të lehtësuar mundësitë që ballkanasit të gjejnë një punë në Gjermani, qeveria ka nisur një program punësimi.

Të gjithë ata që duan, mund të aplikojnë për të marrë një vizë pune.

Deri në shtator të këtij viti, sipas “Die Welt”, janë dhënë 15.500 viza punësimi për banorët e Ballkanit Perëndimor.

Por si funksionon?

Kur emigrantët nga Ballkani kanë në xhepin e tyre një ofertë konkrete për punë nga Gjermania, mund të marrin një vizë punë për në Gjermani në vendet e tyre.

Kushti është që të mos kenë kërkuar azil ose kanë përfituar nga pagesat e sistemit të pritjes së përgjigjeve të azilit.

Nëse e kanë bërë diçka të tillë, përfitojnë viza ata që kanë tërhequr kërkesën për azil dhe janë larguar në mënyrë vullnetare nga Gjermania.

Në total janë mbi 30 mijë punëtorë emigrantë nga Ballkani Perëndimor në Gjermani.

Kërkesat janë të larta.

Sipas këtij programi, punëtorët nga Ballkani pajisen me të ashtuquajturën Karta Blu, nëse kanë një diplomë dhe duan të punojnë në ato profesione ku Gjermania ka mungesa.

Por ku janë këto mungesa?

Dihet se ka kërkesa për infermiere dhe ndihmëse në sektorin e mjekësisë,

Por shumica e tyre është në sektorin e ndërtimit (53.2 përqind), pasuar nga shërbimet në hotele dhe restorante.

Po ashtu Gjermania thotë se ka nevoja për punëtorë në fushën e bujqësisë dhe pylltarisë.

Ekspertët thonë se kjo mënyrë punësimi është interesante dhe dashamirëse.

“Procesi siguron që të na vijnë profesionistët që na mungojnë”, thotë Zyra Federalee Punësimit.

Një program i tillë punësimi nuk është i ri në Gjermani.

Në vitet ’60-’70 pati një sukses të jashtëzakonshëm.

Shumë prej punëtorëve erdhën nga Italia.