Anëtarja e PDK-së, Arbana Xharra merret me video të LDK-së, harron të tyren me bateria

Periskopi.com Lajme

Anëtarja e PDK-së, Arbana Xharra nga PDK, është tallur me spotin më të ri të rivalit politik LDK-së, duke thënë se “sot LDK e kish nxjerr një spot, ku gjoja dy të rinj ka me i punësue një ministër i mençur”.

Ajo ka thëne se klipi i LDK-së është shumë amator dhe qesharak, kurse ka akuzuar valin politik se po kopjon PDK-në.

“Po shihet kohëve të fundit si po i bëjnë tubimet me qytetaret, ky është kopjim komplet i fushatës së PDK-së”, ka thënë Xharra.

“LDK është parti e cila ka qenë në pushtet tash dhe doli skandali që Ministria e Kulturës ka hap konkurse pune tash”, tha ajo.

Sipas saj, LDK-së mund t’ia numërojnë skandalet.

“Kur folin për kapjen e shtetit, në fakt askush nuk ia përmend që ia ka dhënë tenderin djemve të vet, Isa Mustafa, apo terminalin. Ekzistojnë faktet dhe tekstet që gazetaret i dijnë”, tha ajo.

Xharra ka thane se LDK pati njerëz të ri që i ka përjashtue, e tash ka marr të ri të cilët janë të mendësisë së Isa Mustafës.

“Janë ekipi i Riinvestit, të cilët janë ndërtue dhe formue prej Isa Mustafës, ku kanë qen aksionar dhe ka dalë skandali edhe projekti që ka dalë tash me Qeverinë”, tha  Xharra në ‘Rrokum Roll’ në Televizionin Rrokum.

 

Paralajmëron Gani Geci: Do t’i publikoj të gjitha faktet me fotografi e inçizime

Periskopi.com Lajme

Gani Geci, ka paralajmëruar se do t’i publikojë të gjitha incizimet dhe fotografitë që mund të bëhen për t’i manipuluar votat në ditën e zgjedhjeve.

Geci në një postim në llogarinë e tij në ‘Facebook’, ka shkruar se ata qe abuzojnë me votën e qytetarit duhet menjëherë të lajmërojnë Policinë dhe Prokurorinë

Ja postimi i tij i plotë pandërhyrje:

Te nderuar qytetar te Drenicës e te gjith Kosovës të gjithë komisioneret dhe vezhguesit e koalicionit LDK -AKR e kanë marrë për obligim te mbrojnë voten e qytetarit si të edrejtë e tyre shenjetë dhe e bazuar ne ligjë .

Ata qe abuzojnë me voten qytetarit duhet meniher ti lajmroni policin dhe prokurorin .Çdo vëzhgues i yni ka të drejtē ta inicoj dhe adresoj çdo parregullsi në proqesin e votimimit dhe te numrimit dhe ti dergojn ne faqen time ose te ndonjerit prej Vllezerve Geci dhe une do ti publikoj te gjitha ne internet mandej prokuroria do ta ket shum let ti identifikoj abuzuesit.Çdo komisioner yni ka per obligim te fotografoj raportin përfundimtar te nenshkruar nga komisioneret pasi te del ne deren e klases ne mbyllje te votimit.

 

Vetëvendosje me video pretendon se sulmi ndaj Molliqajt e Kabashit ishte i planifikuar

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar në profilin e saj një video, me të cilën kjo parti pretendon se vërtetohet se sulmi ndaj Sekretarit Organizativ Dardan Molliqaj dhe aktivistit Agron Kabashi ishte i planifikuar.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë mund ta ndiqni videon me komentet e Vetëvendosjes:

Kush po i realizon videot e Kadri Veselit dhe sa kushtojnë ato?

Realizimi i një i videospoti nga produksionet vendore në Kosovë kushton minimum 3 mijë euro. Kryetari i PDK’së dhe i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, së fundi, po i drejtohet opinionit përmes videove të tilla. Periskopi ka disa ditë që ka bërë përpjekje të mësoj së kush qëndron pas realizimit të tyre, financiarisht dhe teknikisht.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i PDK’së dhe i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka filluar një mënyrë të re komunikimi. Përmes videove të shkurtëra propagandistike.

Me fushatën e re dhe ridizjanimit të figurës së tij, Veseli ka për cak grupe të ndryshme të shoqërisë.

Por, askush nuk e di nga kjo ide, sa kushton, si po paguhen, kush po i realizon teknikisht, apo çfarë përfitime i sjellin Kuvendit të Kosovës.

Periskopi.com ka disa ditë që po komunikon me kabinetin e kryetarit të Kuvendit, por përgjigjet vijnë gjithmonë të përgjithësuara.

Kabineti i Veselit nuk e pranon që po shpenzojnë për realizimin e videove, dhe po ashtu nuk e mbajnë të fshehtë se kush po i realizon ato.

“Videot e Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, janë të realizuara nga stafi i tij i brendshëm.Në kuadër të kabinetit të Kryetarit Veseli, ka staf me përvojë në fushën e komunikimit masiv, i cili realizon profesionalisht videot, por edhe fotot.Në rrethanat e tashme të zhvillimit teknologjik, ka evoluuar edhe mënyra e komunikimit masiv dhe Kryeparlamentari Veseli po e ndjek trendin e ri në këtë fushë”, njoftojnë kabineti.

Por, të pyetur se cilët janë kameramanët, cilët janë montuesit, a skenaristi, ndriquesi, tekniku i zërit, etj., sërish kanëkthyer përgjigje të përgjithësuara.

Në fakt, në përgjigjien e fundit ata thonë se Kuvendi videot i merrëpërmes një mediumi me të cilin ka kontratë Kuvendi i Kosovës. Por, jo edhe për shërbime personale dhe partiake të Kryetarit Veseli.

Në përgjigjienuk flitet për xhirimet që bëhen për videot e veqanta që po i realizojnë për Kadri Veselin.

“Aktualisht, Kuvendi i Republikës së Kosovës, përveç seancave plenare, nuk ka shërbim vetanak për xhirime audio-vizuele të mbledhjeve, takimeve dhe aktiviteteve të tjera që zhvillojnë organet dhe trupat e tij. Për pasojë, në raste kur Kuvendit i nevojiten pamje nga aktivitete të organeve të veta, është i detyruar të kërkojë, në mirëkuptim, materiale filmike nga mediume të ndryshme. Po ashtu, nuk ka mundësi që të njëjtat t’i vejë në shërbim të publikut”, njofton kabineti.

Pra, Kuvendi, dhe jo Kryetari i Kuvendi, kanë kontrate me një medium, që nuk duket të jetë i përfshirë në vidoet që po realizohen së fundmi.

“Më 10 janar 2017, Kuvendi ka nënshkruar kontratën me operatorin ekonomik “Ekonomia Online” SH.P.K., për shërbime audio-vizuele, për një periudhë 6-mujore, në vlerë të përgjithshme 8970 euro (për më tepër, shih të dhënat në ueb-faqen e KRRPP-së)”, bëjnë të ditur ta.

Periskopi ka kontaktuar disa kompani që merren me realizmin e videove të ngjashme. Duke dashur të mbesin anonimë, ata bëjnë të ditur se minimum 3 mijë euro është kostoja për realizimin e një video spoti më kualitativ, e që kërkon më shumë angazhim.

Shembull është video mesazhi i fundit i Veselit, përmes të cilës ai uron 8 Marsin.  Xhirimet janë bërë në teren dhe kërkojnë më shumë mjete pune dhe angazhimin e një ekipi më të madh realizues.

Ndryshe, nuk duhet harruar, menaxhere e kabinetit të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është Drita Avdiu.

Ajo është motra e vëllezërve Avdiu, pronarë të një video-produksioni të njohur në Kosovë.

Prej që ka filluar  publikimi i këtyre videove, të gjithë kanë reaguar duke kërkuar sqarim. Ndër ta është edhe drejtoresha e Grupit Koha, Flaka Surroi.

Ajo pyet se kush duhet dhënë detaje për këto video. Duke i quajtur spote parazgjedhore ajo kërkon të dijë se sa po i kushtojnë buxhetit këto video.

“A ka ndonjë administratë në Kuvend që na tregon se me çfarë tenderi është përzgjedhur produksioni që i bën videoklipet e Kadri Veselit për t’na uruar çkamos?  Për më tepër, a ka kush na tregon sa po i kushtojnë buxhetit këto far spote parazgjedhore? Këndej Kosova punët pus, e këndej thuajse krejt në dyzen. E ne, hala po durojmë…”, ka shkruar ajo./ Periskopi

Video e re e Hiroshimës pas shpërthimit

Këto janë pamje të reja nga shpërthimi i bombës bërthamore në Hiroshima.

Periskopi.com Lajme

Video është realizuar nga trupat sovjetike pas shpërthimit të bombës atomike në Hiroshima më 6 gusht 1945 dhe iu dhurua qeverisë japoneze nga Rusia në qershor të vitit 2016.

 

Video që ka ‘tërbuar’ botën islame

Në këngën e titulluar “Hwages”, shihen femra me ferexhe që ecin me skateboard dhe luajnë basketboll.

Periskopi.com Lajme

Kënga e publikuar në “Youtube” ka marrë më shumë se 2,5 mln klikime, por ka acaruar myslimanët konservatorë.

Ajo është cilësuar si e “pështirë” nga shumë komentues në Arabinë Saudite.

Edhe Instagram e Twitter me video live

Transmetimi i drejtpërdrejt apo ‘live’ është trendi më i ri që po merr më së shumti vëmendje kohëve të fundit. Pas Facebook dhe Instagram, është radha e Twitter.

Periskopi.com Tech/Auto

Teknikisht, Twitter ka sjellë tiparin e transmetimit ‘live’ edhe më herët, pasi aplikacioni i kompanisë, Periscope, po ashtu ka sjellë këtë platformë më herët.

Tani, videot e drejtpërdrejta mund të transmetohen nga aplikacioni i Twitter për Android ose iOS. Vetëm hapni aplikacionin, shtypni butonin ‘Compose’ dhe do të gjeni opsionin ‘Live’ i cili iu dërgon në ekranin e transmetimit ku mund të rregulloni pamjen e imazhit para se të filloni xhirimin.

Në këtë mënyrë, mund të filloni transmetimin e videove të drejtpërdrejta të cilat mund të shihen nga ndjekësit tuaj.

Tipari i ri do të lancohet në ditët vijuese për të gjithë përdoruesit e Android dhe iOS, bën të ditur kompania.

Në kohën sa Dehari nuk doli nga dhoma, askush nuk shihet se hyri aty (Video)

Tashmë janë publikuar video xhirimet e tërë ditës së 5 nëntorit në burgun në Prizren, ditë kjo kur vdiq i paraburgosuri që ndodhej aty, Astrit Dehari.

Periskopi.com Lajme

Klan Kosova ka publikuar video ku shihen momentet teksa gardiani në herë e fundit ja bënë me dorë ngase ai nuk donte të dilte në shëtitje.

Kanë vazhduar pamjet pandërprerë dhe në një orëshin e shumëpërfolur, pjesë kjo kur besohet se shokët e dhomës e lanë në gjendje normale dhe e gjetën në gjendje të keqe.

Madje KMDLNj ka raportuar ka publikuar ditë më parë edhe rrëfimin e shokut të dhomës që e gjeti i pari Deharin në gjendje të rëndë.

KMDLNJ raporton se si e gjeti Astritin shoku i dhomës

 

Në video pastaj shihet se si fillon paniku në dhomë, si lajmërojnë njëri-tjetrin, deri në momentin kur e nxjerrin vet Astrit Deharin nga dhoma për ta bartur deri tek vetura që do e dërgonte në spital./ Periskopi

Frikësohet Delawie, thotë se ka rritje të tensionit religjioz dhe etnik në Kosovë (Video)

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie përmes një deklarate drejtuar liderëve dhe qytetarëve kosovarë, ka thënë se një vend si Kosova meriton më shumë, se sa liderë që shtyhen me kundërshtarët e tyre duke kritikuar njëri-tjetrin, në vend që të gjejnë zgjidhje të problemeve.

Periskopi.com Lajme

Delawie ka thënë se duhet punë që të krijohet e ardhmja. Andaj, ai ka bërë thirrje që së bashku të punohet drejt së ardhmes së ndritur, transmeton Indeksonline.

Ai ka thënë se qytetarët dhe taksapaguesit e Kosovës meritojnë një demokraci stabile e funksionale.

Ky është mesazhi i Delawie drejtuar kosovarëve, në veçanti liderëve të vendit:

Sot mund të shohim liderë politikë që më shumë janë të fokusuar te kundërshtarët e tyre, se sa te ajo çka ata mbështesin.

Edhe në media, e në rrugë shohim një rritje të tensonit religjioz dhe etnik, diçka krejt jo inkurajuese me tolerancën dhe mirësinë për të cilën njihet Kosova.

Unë besoj që Kosova meriton më shumë. Besoj në një të ardhme më të ndritur, me zhvillim ekonomik, një vend me demokraci stabile dhe funksionale që u përket qytetarëve dhe taksapaguesve të vendit dhe jo të interesave politike.

Një Kosovë multi-etnike, e hapur, e pavarur dhe në paqe me fqinjët e saj. Besoj se e ardhmja e mirë vjen nga mesazhet progresive dhe jo nga agjendat negative.

Besoj se historia nuk bëhet me ata që janë më të mirët në kritika, por nga ata që gjejnë zgjidhjet më të mira, nga njerëzit që mundohen të zgjidhin problem, në vend se t`i krijojnë ato.

Nuk është e mjaftueshme vetëm të flasësh, por duhet punë dhe duhet të ndërmerren aksione në këtë drejtim, para se koha të ndërrojë sërish, të bëhemi bashkë  e ta krijojmë një të ardhme të ndritur.