VV aksion te burgu i Lipjanit, për lirimin e aktivistit të tyre

Dhjetëra aktivistë të Vetëvendosjes, të prirë nga sekretari i saj organizativ, Dardan Molliqaj, kanë bërë një aksion para Qendrës Korrektuese në Lipjan, ku po mbahet njëri nga gjashtë aktivistët e akuzuar për terrorizëm, Atdhe Arifi.

Periskopi.com Lajme

Duke shfrytëzuar orarin e shëtitjes së mëngjesit të të burgosurve, nga ora 09:00 e mëngjesit, ata kanë mbajtur pranë rrethojave të burgut, një afishe me mbishkrimin: “Lironi të burgosurit politikë”, raporton KTV.

Aktivistët kanë thirrur në vazhdimësi emrin e Atdhe Arifit, ashtu që të mund të dëgjoheshin nga vetë ai, që supozohej se ishte duke shëtitur në oborrin e burgut.

Deputetja e Vetëvendosjes, Donika Kadaj – Bujupi, ka mbajtur një fjalim me zërim të lartë, duke kërkuar lirimin e Atdhe Arifit dhe të gjashtë aktivistëve të tjerë, për të cilët ajo tha se po mbahen në burg padrejtësisht.

Ndërsa Sami Kurteshi, i ka cilësuar burgosjet e aktivistëve si politike.

Ky aksion ka përfunduar i qetë dhe pa ndërhyrjen e policisë, pjesëtarë të së cilës e kanë përcjellë gjatë gjithë kohës atë.

VV: RTK-ja ‘Ministri e Propagandës’

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë realizuar një aksion simbolik para objektit të Radio Televizionit të Kosovës (RTK). Ata e shndërruan RTK-në në “Ministri të Propagandës”.

Periskopi.com Lajme

Marigonë Dervinja aktiviste e VV-së tha se janë mbledhur për ta shpallur ministrinë e re.

“Ne siç e dimë jemi vend shumë i varfër por kemi shumë ministri. Jemi mbledhur për ta shpallur ministrinë e re, Ministrinë e Propagandës që për ministër ka Mentor Shalën dhe zëvendësministër Ridvan Berishën. Mentor Shala së bashku me këtë medium ka hedhur akuza të rënda ndaj Lëvizjes Vetëvendosje, akuza këto që quan edhe në arrestimin e aktivistëve tanë”, ka thënë Dervinja.

Ajo ka shtuar se ky medium që për detyrë ka të ju shërbejë qytetarëve nuk po e bënë një gjë të tillë, duke e përmendur faktin se tashmë e dy muaj RTK ende nuk e ka realizuar intervistën e premtuar me kryetarin e Vetëvendosjes, Visar Ymerin.

“Ne nuk do të ndalemi deri sa ky medium të lirohet dhe tu shërbejë qytetarëve e po ashtu edhe deri sa të lirohen aktivistët tanë”, ka thënë Dervinja.