Tragjedi: Dy vetura e goditën për vdekje një fëmijë në Sibovc

Periskopi.com Lajme

Një fëmijë rreth 8 vjeç ka vdekur.

Ai ishte këmbësor ndërsa e goditi vetura, raporton Periskopi

Jo vetëm kaq. Kur vetura e parë e goditi e përplasi për një veture në anën tjetër.

Fëmija ka ndërruar jetë mëson periskopi, teksa e kanë dërguar rrugës për në emergjencë në Podujevë.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Sibovc në rrugën Prishtinë-Podujevë.

E keni veturën në rezervë? Mësojeni edhe sa kilometra mund të ecni me të

Periskopi.com Tech/Auto

Rrallë shoferit, për të mos thënë asnjërit nuk i ka ndodhur ndonjëherë që të gjendet në atë situatë kur është duke vozitur dhe në tabelën e paralajmërimeve të veturës së tij nuk i është ndezur “e kuqja” kur bëhet fjalë për karburantin.

Por, siç thuhet në një përshkrim të publikuar nga mediat e huaja, përcjell Telegrafi, edhe në raste të tilla nuk ka nevojë për panik.

Kjo pasi që, në varësi të modelit të automjetit, ju ende do të keni mjaftueshëm karburant për të arritur në pikën më të afërt të karburantit.

Më poshtë ua sjellim një listë të disa modeleve të makinave dhe se sa larg mund të arrijnë pas ndezjes së dritës së kuqe të karburantit:

Ford F-150 – 48 deri 128 km

Toyoya Camry – 104 deri 146 km

Toyota Corolla – 96 deri 135 km

Honda Accord – 112 deri – 149 km

Honda CR-V – 99 deri 125 km

Honda Civic – 94 deri 128 km

Ford Fusion – 56 deri 128 km

Ford Escape – 56 deri 128 km

Toyota RAV4 – 91 deri 119 km

Nissan Rogue – 125 deri 159 km

Hyundai Elantra – 48 km

Ford Explorer – 56 deri 128 km

Ford Focus – 56 deri 128 km

Hyundai Sonata – 48 km

Jeep Cherokee – 106 deri 149 km

Nissan Sentra – 96 deri 128 km

Jeep Wrangler – 75 deri 93 km

Jeep Grand Cherokee – 106 deri 144 km

Toyota Tacoma – 101 deri 120 km

Kia Optima – 48 km

Toyota Highlander – 83 deri 115 km

Kia Soul – 48 km

Toyota Sienna – 86 deri 120 km

Nissan Versa – 128 deri 167 km

Volkswagen Jetta – 91 deri 136 km

Honda Pilot – 72 deri 99 km

Ford Mustang – 56 deri 128 km

Toyota Tundra – 96 deri 115 km

Toyota Prius – 122 deri 130 km

Hyundai Santa Fe – 64 km

Kia Sorento – 64 km

Ford Transit – 56 deri 128 km

Mazda 3 – 111 deri 151 km

Mazda CX-5 – 107 deri 146 km

BMW X3 2,0d – 159 km

Mercedes B 200 CDI – 132 km

Škoda Fabia 1,4 – 131 km

VW Golf 2,0 TDI – 126 km

Dacia Logan MCV 1,5 dCi – 118 km

Fiat Grande Punto T-Jet – 116 km

Audi S5 – 107 km

Smart Fortwo Cabrio 1,0 – 84 km

Opel Astra 1,6 – 82 km

Ford S-Max 2,0 TDCi – 50 km

E keni veturën në rezervë, mësojeni edhe sa kilometra mund të ecni me të

Periskopi.com Tech/Auto

Rrallë shoferit, për të mos thënë asnjërit nuk i ka ndodhur ndonjëherë që të gjendet në atë situatë kur është duke vozitur dhe në tabelën e paralajmërimeve të veturës së tij nuk i është ndezur “e kuqja” kur bëhet fjalë për karburantin.

Por, siç thuhet në një përshkrim të publikuar nga mediat e huaja, përcjell Telegrafi, edhe në raste të tilla nuk ka nevojë për panik.

Kjo pasi që, në varësi të modelit të automjetit, ju ende do të keni mjaftueshëm karburant për të arritur në pikën më të afërt të karburantit.

Më poshtë ua sjellim një listë të disa modeleve të makinave dhe se sa larg mund të arrijnë pas ndezjes së dritës së kuqe të karburantit:

Ford F-150 – 48 deri 128 km

Toyoya Camry – 104 deri 146 km

Toyota Corolla – 96 deri 135 km

Honda Accord – 112 deri – 149 km

Honda CR-V – 99 deri 125 km

Honda Civic – 94 deri 128 km

Ford Fusion – 56 deri 128 km

Ford Escape – 56 deri 128 km

Toyota RAV4 – 91 deri 119 km

Nissan Rogue – 125 deri 159 km

Hyundai Elantra – 48 km

Ford Explorer – 56 deri 128 km

Ford Focus – 56 deri 128 km

Hyundai Sonata – 48 km

Jeep Cherokee – 106 deri 149 km

Nissan Sentra – 96 deri 128 km

Jeep Wrangler – 75 deri 93 km

Jeep Grand Cherokee – 106 deri 144 km

Toyota Tacoma – 101 deri 120 km

Kia Optima – 48 km

Toyota Highlander – 83 deri 115 km

Kia Soul – 48 km

Toyota Sienna – 86 deri 120 km

Nissan Versa – 128 deri 167 km

Volkswagen Jetta – 91 deri 136 km

Honda Pilot – 72 deri 99 km

Ford Mustang – 56 deri 128 km

Toyota Tundra – 96 deri 115 km

Toyota Prius – 122 deri 130 km

Hyundai Santa Fe – 64 km

Kia Sorento – 64 km

Ford Transit – 56 deri 128 km

Mazda 3 – 111 deri 151 km

Mazda CX-5 – 107 deri 146 km

BMW X3 2,0d – 159 km

Mercedes B 200 CDI – 132 km

Škoda Fabia 1,4 – 131 km

VW Golf 2,0 TDI – 126 km

Dacia Logan MCV 1,5 dCi – 118 km

Fiat Grande Punto T-Jet – 116 km

Audi S5 – 107 km

Smart Fortwo Cabrio 1,0 – 84 km

Opel Astra 1,6 – 82 km

Ford S-Max 2,0 TDCi – 50 km

Parkimi më spektakolar që keni parë ndonjëherë

Periskopi.com Video

“Laje o Gëzim” – dikush bëri art mbi veturat e papastra

Periskopi.com Galeria

Të gjithë kur shohim një makinë të papastër reagojmë.

Në Kosovë gjithmonë dikush e shkruan “Laje”.

Por, nëse jetoni në Moskë dikush do të mund të bënte art mbi veturën tuaj të papastër. U pëlqeu ose jo.

Janë të mahnitshme figurat që ka bërë një ilustrator rus, Nikita Golubev, ku veturat e pista i ka kthyer në art.

Në diçka të keqe, të paktën diçka e bukur./ Periskopi

Shqiptarit i “ikën truri”, i vë flakën 5 makinave nga xhelozia për të dashurën

Periskopi.com Uncategorized

Një shqiptar është arrestuar në Treviso të Italisë, pasi ka djegur tre automjete. Ai është Klodian Canaj 24 vjeç banues në Itali.

Canaj dhe e dashura e tij italiane kishin shkuar në Treviso për pashkë.

Mirëpo një zënkë mes çiftit për motive xhelozie është përshkallëzuar. Pas sherrit, Canaj i ka vënë flakën disa makinave që gjendeshin poshtë shtëpisë ku po qëndronin.

Mësohet se një nga automjetet është i të fejuarës së saj, ndërsa katër automjetet e tjera të fqinjëve./Albeu.com/

Në rajonin e Mitrovicës zbulohen 106 vetura të padoganuara

Policia e Kosovës, përkatësisht Njësia e auto krimeve kanë pranuar një informatë të hënën se tri deponi, në lokacione të ndryshme, dyshohet për vetura që iu kanë shmangur obligimeve doganore.

Periskopi.com Lajme

Njësia e autokrimeve rajonale në Mitrovicë dhe një njësi mobile e Doganës në Mitrovicë, dje kanë bërë kontrollimin e këtyre deponive të veturave, të cilat këto vetura demolohen dhe pastaj shiten për pjesë, ku nga kontrollet e bëra në këto tri lokacione është arritur të evidentohen 106 vetura, të cilat dyshohet se ju kanë shmangur obligimeve doganore, për procedura të mëtejme, për shmangie doganore merret Dogana e Kosovës.

Me të gjitha veprimet është njoftuar prokurori i Shtetit, i cili ka sugjeruar që të vazhdohet me procedurën e hetimeve të mëtutjeshme.

Vetura e kryetarit të Istogut shtyp këmbësorin

Kryetari Haki Rugova tha se ka qenë në veturë në momentin e aksidentit.

Periskopi.com Lajme

Vetura e kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Rugova, “Passat Phaeton”, është përfshirë në një aksident, i cili është mbajtur larg vëmendjes së mediave.

Për aksidentin, i cili ka ndodhur mëngjesin e 19 shkurtit 2017, Policia e Kosovës nuk ka dhënë shumë detaje përpos raportit 24 orësh, ku shkruhet se në këtë aksident këmbësori ka marrë lëndime të rënda dhe është dërguar në QKUK.

KALLXO.com merr vesh se i përfshirë në aksident ishte shoferi i kryetarit të Komunës, i cili po voziste makinën zyrtare.

Vet kryetari Haki Rugova e ka pranuar këtë incident.

“Është e vërtetë. Unë kam qenë në makinë. Shoferi tash është në punë dhe unë jam në punë”, ka thënë Rugova.

Ai ka shtuar se i vjen keq për këmbësorin e lënduar, i cili po trajtohet në QKUK.

Në përgjigjen e saj, Policia e Kosovës nuk ka dhënë detaje për faktin se makina që e shkaktoi aksidentin ishte zyrtare dhe vozitej nga shoferi i kryetarit Rugova.

Katër vjet më parë, një këmbësor është goditur edhe nga vetura zyrtare e kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota.

Viktima e këtij aksidenti, një 80-vjeçar, për shkak të lëndimeve ishte dërguar nga QKUK.

Ngasësi i veturës që la të vdekur një vajzë nuk është arrestuar

Zëdhënësja e Policisë së Kosovës, Flora Ahmeti, ka konfirmuar vdekjen e vajzës së në aksidentin e ndodhur në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka deklaruar se e ndjera është 20-vjeçare, ndërsa ngasësi nuk është arrestuar.

“Aksidenti ka ndodhur rreth orës 17:45 në rrugën Prishtinë-Fushë Kosovë, ku është përfshirë një veturë edhe një këmbësor. Këmbësori është femër rreth moshës 20 vjeçare dhe e njëjta ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes. Ngasësi i automjetit nuk është arrestuar”, deklaroi për Gazeta Shneta, Ahmeti.

Ndryshe, vetura që shkaktoi aksidentin është një Fiat, ngjyrë bardhë – fotografia më poshtë.

Gjendja ekonomike e qytetarëve, pengesë për kufizimin e vjetërsisë së automjeteve

Vjetërsia e automjeteve, monopoli mbi homologimin e tyre, cilësia e karburanteve, si dhe kontradiktat në Ligjin për trafikun dhe Ligjin për kundërvajtje, kanë qenë temat bosht të dëgjimit publik, të mbajtur të mërkurën në Komisionin parlamentar për zhvillim ekonomik, infrastrukturë, tregti dhe industri, shkruan sot Koha Ditore.

Periskopi.com Lajme

Pjesëmarrësit kanë kërkuar bashkëpunim më të madh ndërmjet institucioneve, në mënyrë që të harmonizohen propozimet dhe vërejtjet rreth Projektligjit për automjetet.

Dardan Abazi, nga Instituti për Politika Zhvillimore, ka thënë se ndonëse në Projektligj është paraparë rregullimi i kushteve të importit, megjithatë, këto kushte nuk janë rregulluar, sidomos për vjetërsinë e veturave.

Aksident i rëndë në magjistralen Prishtinë-Ferizaj (Foto)

Aksident i rëndë ka ndodhur në magjistralen Prishtinë-Ferizaj sonte rreth orës 19.

Periskopi.com Lajme

Dy vetura janë aksidentuar rëndë, por lëndime kanë marrë edhe ngasësit dhe pasagjerët.

Nuk raportohet që ndonjë është në gjendje të rëndë./ Periskopi

16216107_1200225663366515_1303929637_n 16216216_1200225530033195_331465781_n 16176902_1200225283366553_658574391_n

Pas gjysmë shekulli, Volvo nuk është vetura më shitur në Suedi

Makina më e shituar suedeze në 2016 nuk ishte një Volvo, vit i parë që ndodhi kjo pas më shumë se gjysmë shekulli.

Periskopi.com Lajme

Vendin e zuri makina Volswagen Golf sipas shoqatës së krijuesëve të makinave edhe pse Volvo prap kishte shumicën e shitjeve të tregut të makinave të vendit në përgjithësi.

Golfi bëri 5.9 % të makinave të reja të sjellura në vend, ndërsa Volvo V70, S90 dhe V90 mori 5.7 %.

Volvo e kishte humbur edhe njëherë ‘betejën e shitjeve” karshi Volswagen-it në 1962, megjithatë Volvo V70 në dy dekadat e fundit ka ndërprerë prodhimin në favor të modelit më të ri V90./ Periskopi

 

 

E thjeshtë, por nuk lejon ngrirjen e dyerve të makinës (Video)

Është shumë e thjeshtë, ju duhet vetëm të lyeni gomën mbrojtëse rreth dyerve me një yndyrë.

Periskopi.com Lajme

Ajo mund të jetë glicerinë, vazelinë, vaj ushqimor dhe kështu me radhë. Të nesërmen në mëngjes nuk do të keni asnjë problem për të hapur dyert e makinës.

Këshillohet që dyert e ngrira kurrë nuk duhet hapur me forcë sepse mund të dëmtohen. Nëse keni mundësi, lagini me ujë të vakët (jo të nxehtë për shkak se kjo çon në thyerje të xhamit).

Shiko videon se si goma rreth derës lyhet me vaj ushqimor.

Apel për heqjen nga përdorimi i veturave të vjetra

Ndër ndotësit kryesorë të ajrit në vend po konsiderohen vjetërsia e automjeteve dhe numri i madh i tyre.

Periskopi.com Lajme

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike si dhe Instituti GAP kanë bërë thirrje që të largohen nga përdorimi veturat e vjetra dhe ato pa katalizator.

Por, pavarësisht thirrjeve, ministritë përgjegjëse nuk e kanë ndërmend të ndërmarrin diçka në lidhje me këtë, raporton KTV.

Oda Ekonomike e Kosovës kërkon nga qeveria që të ndryshojë vendimin mbi kushtet e importit të automjeteve dhe të përcaktojë që në Kosovë nuk mund të importohen automjete të vjetra me dhjetëra vjet, siç është aktualisht.

Ndërsa në Komunën e Prishtinës thonë se nuk është ndotja aq e madhe siç raportohet. Por, Ministritë përgjegjëse nuk e kanë ndërmend të ndërmarrin diçka në lidhje me këtë.

Madje në Ministrinë e Infrastrukturës mohojnë që veturat e vjetruara të jenë shkak i ndotjes së ajrit.

Automjetet dizelë do të zhduken për 10 vjet

Për 10 vjet automjetet dizelë do të zhduken nga tregu botëror i automobilave, parashikon një raport nga gjigandi bankar zviceran UBS, citon “The Financial Times”.

Periskopi.com Lajme

Arsyet për rënien e kësaj teknologjie në Evropë janë dy: Zhvillimi i shpejtë i automjeteve elektrike dhe normat e reja të rrepta mjedisore. UBS parashikon se pjesa e automobilave dizelë do të bie nga 13.5 për qind në nivel global, në 4 për qind në vitin 2025. Për Evropën, rënia do të jetë rreth 50 %. Shitjet e modeleve dizelë të kontinentit të vjetër kanë filluar të bien nga viti 2012, përcjell albinfo.ch.

Në shumicën e vendeve të BE-së deri tani automobilat dizelë janë taksuar me akciza shumë të ulëta sesa ata me benzinë, si një masë për të ndihmuar fermerët dhe bujqit, të cilët kanë pajisje kryesisht me naftë. Por, vende si Franca dhe Belgjika kanë njoftuar tashmë se do të heqin këtë avantazh, për të mos përmendur angazhimin e zyrtarëve të kryeqyteteve, si Paris, Madrid dhe Athinë, për të ndaluar plotësisht motorët me naftë. Në një situatë të tillë me naftë do të mbijetojnë vetëm kamionët që e përdorin si lëndë djegëse, parashikon UBS.

Analiza e bankës tregon se në vitet e ardhshme tregu më i madh i rritjes do të ketë më shumë vetura hibridet. Sipas UBS-së, vetura të tilla do të arrijnë një të katërtën e të gjitha shitjeve të makinave të reja më 2025.

http://www.albinfo.ch/ubs-automjetet-dizele-do-te-zhduken-per-10-vjet/

 

Avdullah Hoti

Avdullah Hoti shpenzon 40 mijë euro për servisim të veturave

Ministria e Financave, e drejtuar nga Avdullah Hoti, do të servisoj e mirëmbaj veturat zyrtare të Ministrisë.

Periskopi.com Lajme

Tenderi është i ndarë në dy pjesë, siç bëhet e ditur në faqen e KRRPP-së. Për pjesën e parë janë planifikuar të shpenzohen 25 mijë euro, ndërsa për të dytën 15 mijë, shkruan Gazeta Fjala.

Në përshkrimin e lëndës, janë dhënë edhe llojet e veturave të cilat do të servisohen:

“Servisimi dhe mirëmbajtja e veturave zyrtare, lloji Golf, Polo, Shkoda FË  dhe Nissan Terano për nevojat e MF”

962 euro, thuhet të jetë vlera e përgjithshme për njesi e pjësës së parë, ndërsa “Suzuki”, është operatori të cilit i është besuar puna nga MF.

Ndërkohë, që për pjesën e dytë, vlera e përgjithshme për njësi thuhet të jetë 843 euro. Nënshkrimi i kontratës pritet të bëhet me 2 dhjetor.

Digjet vetura në mes të rrugës në Prishtinë (Foto)

Një veturë e tipit Audi është kapluar nga flakët në mes të ditës afër stacionit të autobusëve në Prishtinë.

Periskopi.com Lajme

Një shikuese e Klan Kosovës ka dërguar videon kur vetura ishte gati e tëra në flakë, afër Qendrës Tregtare Dardha.

Nuk dihen shkaqet që çuan deri tek ndezja e flakëve dhe as nëse është lënduar dikush.

Derisa vetura ishte në flakë kanë mbërritur edhe zjarrfikësit dhe kanë intervenuar për të shuar flakën.

Në vendin e ngjarjes nuk është parë policia.

vetura vetura-ballina

Ja si merr flakë një makinë në qendër të Tiranës

Periskopi.com Video

Provon të thyejë xhamin e veturës me kokë

Periskopi.com Video

17 persona në vetë një veturë

Periskopi.com Video