Vedat Muriqi tregon përjetimet e luftës së Kosovës

Vedat Muriqi, i cili luan për skuadrën turke të Genclerbirligit, kujton momentet e hidhura të fëmijërisë gjatë luftës së Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Përjetimet e fëmijërisë së luftës në Kosovë gjatë viteve 1998-1999 thotë se kanë ngjashmëri me tragjedinë në Siri.

“Unë jam personi që mund ta kuptojë më së miri se çfarë po ndodh në Siri. Ata janë në një situatë shumë të tmerrshme”, ka thënë Muriqi gjatë një interviste për agjencinë Anadolu, transmeton Telegrafi.

Ai ka kujtuar kohën kur së bashku me prindërit kishte lënë shtëpinë dhe kanë migruar në një vend tjetër.

“Ne kemi qëndruar në një shtëpi 50-55 persona, por pastaj kemi emigruar. Kemi filluar të jetojmë në një dhomë të vetme së bashku mbi 50 njerëz. Kemi fjetur në beton në një bodrum për dy ditë”, ka thënë 22-vjeçari.

Gjatë sulmeve barbare serbe në Kosovë në mes të 28 shkurtit 1998 dhe 11 qershor 1999 janë vrarë rreth dhjetëmijë shqiptarë, ku 1700 mbeten të zhdukur.

“Kemi pasur në dispozicion vetëm dy litra qumësht në ditë për 50 persona. Ne ishim fëmijë dhe kur kërkonim ushqim, nënat tona na thoshin se nuk kishin asgjë për të na dhënë”, shtoi ai.

Siria gjendet në një luftë civile shkatërrimtare që prej fillim të vitit 2011, ku regjimi i presidentit Bashar al-Assad konsiderohet se ka vrarë rreth 500 mijë njerëz dhe më shumë se 10 milionë persona janë zhvendosur.

Futbollisti i Kosovës: Pas kaq vitesh do të jemi të papërshtatshëm

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi ka folur pas humbjes nga Turqia me rezultat 2:0.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se Kosova filloi lojën shumë mirë, por humbje si kjo ndodhin kur luan kundër ekipeve të mëdha.

Tutje, ai thotë se Kosova do të jetë një kundërshtar i papërshtatshëm brenda 3-4 vjetëve.

“Ishte një lojë e fortë si nga ne si nga ata. Filluam ndeshjen shumë mirë, por kjo ndodh kur luan ndaj ekipeve të mëdha. Atyre nuk u duhet shumë hapësirë që të të ndëshkojnë”, tha Muriqi.

“Por, ne jemi kombëtare e re dhe duhet të jemi të durueshëm dhe shpresoj se brenda 3-4 vjetëve do të bëhemi të papërshtatshëm për çdo kundërshtarë”, shtoi ai. /Periskopi.com

Muriqi: Turqia na frikësohet

Vedat Muriqi është shprehur optimist para takimit me Turqinë.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi kosovar në skuadrën turke, Gençlerbirligi, dhe i njeh mjaft mirë lojtarët turq. Kosova dhe Turqia do të përballen në kuadër të kualfikimeve për Botërorin Russia 2018.

‘Me sa kam dëgjuar janë shitur të gjitha biletat. Do të jetë një atmosferë mjaftë e mirë në stadium dhe shpresoj se edhe do të bëhet një lojë e fortë dhe e mirë, por që në fund ne të jemi fitues”, deklaroi Muriqi për Gazetën Olle.

Ai në Gençlerbirligi luan me lojtarin e Turqisë, Ahmet Calik, që ka marrë ftesën e Fatih Terimit.

“Kemi folur me Calikun. Me të vërtetë ata kanë frikë nga ne, sepse në rast se ne dalim fitues, Turqia do të humb rastin për kualifikim dhe ata e dinë mirë këtë. Por, e dinë edhe këtë se nuk janë më të fortë se ne. Pra, do të bëhet një lojë shumë e fortë nga fillimi deri në fund”, shtoi sulmuesi prizrenas, që ka dy gola me Gençlerbirligin këtë sezon.

Në ndeshjen e fundit me Kosovën, ai luajti titullar ndaj Ukrainës. /Periskopi.com

 

Sulmuesi i Kosovës shënon gol për skuadrën e tij

Vedat Muriqi shënon në humbjen e Genclerberligin.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i përfaqësueses se Kosovës, Vedat Muriqi ka shënuar për skuadrën e tij, Genclerbirligin.

Këtë e bëri në humbjen e ekipit të tij ndaj Rizespor, e cila e mposhti Genclerbirligin me rezultat 2-1.

Goli i Muriqit erdhi në minutën e 71’. /Periskopi.com

Muriqi: Të mos bëhemi si San Marino

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi ka folur pas humbjes nga Ukraina 3:0.

Periskopi.com Sporti

Ai kërkon nga bashkëlojtarët e tij të angazhohen më shumë dhe të mos pranojnë më shumë gola.

Ai shton se Kosova nuk duhet të bëhet e dobët si San Marino.

“Duhet që të përmirësohemi. Duhet që të mos mësohemi që të pranojmë gola kaq shumë, që të bëhemi kombëtare e stilit të San Marinos. Ne kemi kualitete dhe duhet të përmirësohemi”, u shpreh Murriqi. /Periskopi.com