Barcelona arrinë marrëveshje me yllin e Valencia

Besohet se Barcelona ka arritur marrëveshje me mbrojtësin e djathtë të Valencia, Joao Cancelo, transmeton Periskopi.com

Periskopi.com Sporti

Barcelona si duket më në fund ka gjetur zëvendësuesin e Dani Alves, që nga shkuarja e brazilianit është duke pasur problem me pozitën e krahut të djathtë të mbrojtjes.

joao-cancelo
Joao Cancelo, Valencia

 

Katalunasit në këtë sezon janë duke e përdorur mesfushorin Sergio Roberto si mbrojtës të krahut të djathtë.

Barcelona do të pagujë rreth 30 milionë euro për të transferuar Cancelon. /Periskopi/

Gjigandët europian kërkojnë Taulant Xhaka-n

Borussia Dortmund,Valencia dhe Schalke 04 janë në garë për shërbimet e mesfushorit të komëtares shqiptare, Taulant Xhaka.

Periskopi.com Sporti

Basel e ka rikonfirmuar se futbollisti shqiptar nuk është në shitje për afatin kalimtar të janari, por një ofertë e mirë nga njëra nga këto klube mund të ndryshojë mendjen e drejtuesve zviceran.

“Borussia Dortmund, Schalke dhe Valencia i kanë shprehur Baselit interesimin për Taulant Xhakën. Por, Baseli për ta liruar Taulantin ka kërkuar 15 milionë euro “, ka thënë një i afërt i futbollistit.

25-vjeçari në këtë vit vazhdoi kontratën me skuadrën zvicerane deri më 2012. /Periskopi/

Arsenali kërkon yllin spanjoll

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger, besohet se është duke menduar të transferojë mbrojtësin e Valencias, Jose Gaya.

Periskopi.com Sporti

Monreal, 31-vjeçar është zgjedhja e parë e “Topçinjve”, ndërsa Wenger kërkon një mbrojtës të ri edhe pse në klub ka Kieran Gibbsin që ka edhe 18 muaj në kontratën e tij.

Sipas “DailyMirror”, Gaya kryeson listën e dëshirave të francezit. 21-vjeçari cilësohet si një prej anësorëve më të mirë të rinj në Evropë.

Marrëveshja nuk pritet të realizohet gjatë janarit, pasi Valencia nuk dëshiron ta largojë futbollistin pa siguruar mbijetesën në La Ligë.

Mustafi: Neville ka karakter dhe mund të bëhët trajner i madh

Shkodran Mustafi ka folur për ish trajnerin e tij legjenden angleze, Gary Neville, sa ishin në Valencia.

Periskopi.com Sporti

Mustafi mendon se Neville kishte ide të qarta se si dëshironte Valencia të luaj.

Gary Neville u emërua si trajner i Valencias në vitin 2015 pas shkarkimit të portugezit Nuno Espirito Santo. Neville udhëheqi skuadrën spanjolle në 16 ndeshje ku kishte arritur vetëm tre fitore.

“Unë e kam respektuar shumë si lojtar- ai ishte fenomenal”, ka thënë Mustafi për DailyMail.

pay-valencia-v-athletic-bilbao-europa-league-round-of-16-second-leg
Shkodran Mustafi dhe Gary Neville

“Si trajner ai kishte ide të qarta, por në atë kohë ishte vështirë për çdo trajner, jo vetëm për Neville. Unë tentoja të flisja me të sa më shumë, që të mësojë nga ai, pasi ai kishte qenë një super mbrojtës por dhe ai dëshironte të mësonte nga ne. Nuk e di nëse do të rikthehet si trajner por ai mund pasi ai ka karakter dhe mund të jetë trajner i sukseshëm”, ka përfunduar mbrojtësi shqipatar që luan tashmë në Arsenal. /Periskopi/

Ylli i Chelsea afër gjigandit spanjoll

Mesfushori nigerian, John Obi Mikel nuk është në planet e Chelseat.

Periskopi.com Sporti

Afrikani nuk është aktivizuar nga trajneri italian, Antonio Conte i cili nuk po llogaritë në shërbimet e tij.

Mikel do të largohet gjatë afatit kalimtar të janarit dhe e ardhmja e tij pritet të jetë në La Liga.

Është skuadra e Valencias që ka shfaqur interesim për shërbimet e tij dhe dëshiron ta transferojë atë.

mikel

29-vjeçarit i skadon kontrata me Chelsean në qershor të vitit 2017 dhe do të largohet për pak para në janar.

Valencia pritet të paguajë rreth tre milionë euro për transferimin e tij.

Barcelona fiton falë penaltisë (Video)

Barcelona ka shënuar fitore në sekondat e fundit përballë Valencias, në ndeshjen e cila përfundoi 2:3.

Periskopi.com Sporti

Ishte një penalty në minutën e fundit të kohës shtesë, e cila u konkretizua në gol nga Lionel Messi, ajo e cila i dha tre pikët katalunasve.

Takimi i zhvilluar në Mestalla ishte shumë interesant, ku goli i parë erdhi qysh në minutën e 22-të nëpërmjet Lionel Messit, i cili kaloi mysafirët në epërsi.

Rezultatin e barazoi ish-talenti i Barcelonës, Munir El-Haddadi, i cili tundi rrjetën e katalunasve në minutën e 52-të.

Edhe më keq u bë për Barcelonën në minutën e 56-të, kur Rodrigo përmbysi rezultatin dhe kaloi vendësit në epërsi.

Të përzgjedhurit e Luis Enriques arritën të barazojnë rezultatin nëpërmjet Luis Suarez në minutën e 62-të.

Aktualisht Barcelona është lidere në La Liga me 19 pikë pas nëntë javësh.

Ndërsa dy përcjellësit Real Madrid dhe Atletico Madrid kanë nga një pikë më pak dhe një ndeshje më pak të zhvilluar. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=svSmN7Db_Xs

Formacionet zyrtare: Valencia-Barcelona

Barcelona do të luajë si mysafir i Valencias në ndeshjen e radhës në La Liga.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

valencia

barca

Klubet spanjolle pas yllit të Arsenalit

Valencia dhe Sevilla janë të interesuara të transferojnë mesfushorin anglez të Arsenalit, Alex Oxlade-Chamberlain, sipas El Gol.

Periskopi.com Sporti

Anësori i londinezëve javë më parë ka deklaruar se mund të largohet nga Emirates Stadium.

Chamberlain nuk po arrin asesi të stabilizojë pozitën e tij si një startus i rregulltë në formacionin e Arsene Wenger.

23-vjeçari  në 157 paraqitje për “topqinjtë” ka realizuar 16 gola që nga kalimi i tij nga Southampton. /Periskopi.com

Mustafi krahason La Ligën me Premier Ligën

Futbollisti nga Gostivari, Shkodran Mustafi ka folur për kualitetin e dy ligav më të forta në botë.

Periskopi.com Sporti

Mustafi deri në verën e fundit ishte në futbollin spanjoll me Valencia, por që nga gushti i këtij viti është transferuar në futbollin anglez përkatësisht në Arsenal.

Ai ka bërë dallimin midis klubeve spanjolle dhe angleze.

“La Liga i ka dy futbollistët më të mirë në botë, Messin e Ronaldon. Në Spanjë, futbolli është më taktik për dallim nga Premier Liga ku futbolli ka intensitet tejet të madh. Skuadrat në Premier Ligë janë më të balancuara se sa në La Ligë” ka thënë Mustafi.

Mustafi është bërë një titullar i pa diskutueshëm në formacionin e Arsen Wenger. /Periskopi.com

Spanjollët e duan yllin e Arsenalit

Tre klube të njohura spanjolle janë duke u interesuar për yllin e Arsenalit, Santi Cazorla.

Periskopi.com Sporti

E ardhmja e spanjollit në Emirates Stadium vazhdon të mbetet e paqartë, pasi kontrata aktuale e tij skadon në fund të këtij sezoni.

Por, Atletico Madrid, Valencia dhe Sevilla nuk po rrinë duarkryq.

Të trija këto klube janë duke shfaqur interesim për 31-vjeçarin, dhe pritet të dërgojnë ofertë për të në afatin kalimtar të janarit. /Periskopi.com

Valencia gati 40 milionë për Hernandez

Valencia është e gatshme të ofrojë plotë 40 milionë për lojtarin e Bayer Leverkusen, Javier Hernandez.

Periskopi.com Sporti

Raportohet se presidenti i klubit, Peter Lim  për të bindur Cesare Prandellin i ka premtuar nënshkrimin e Hernandez apo siç njihet “Chicharito”.

Ish sulmusi i Manchester United dhe Real Madridit është duke shkëlqyer me ekipin gjerman ku ka shënuar 22 gola në 33 paraqitje për Bayer Leverkusen.

“Chicharito” ka klauzolë prej 45 milionë të vendosur në kontratë nga klubi gjerman që ka shprehur gatishmëri për të mbajtur meksikanin në skuadër.

 

“Chicharito” ka kontratë deri  në qërshor të 2018 me Bayer Leverkusen.

Nuk doja të largohesha nga United

Periskopi.com Sporti

Anësori i Valencias, Luis Nani ka zbuluar se dëshira e tij ka qenë për të mbetur pjesë e Manchester United.

Portugezi ishte shitur nga klubi anglez te Fenerbahce, ndërsa në verën e fundit u bashkua me klubin nga Mestalla.

“United ishte klubi im dhe shtëpia ime ku kam arritur të gjitha sukseset e mia. Atje mësoja shumicën e gjërave që mund të bëjë sot në jetë dhe fitoja tituj”, deklaroi Nani.

“Doja të qëndroja atje, por kam kërkuar për të luajtur. Kur unë u bashkova me ta, ideja ishte se unë do të luaja sa më shpesh që të ishte e mundur, por kjo nuk ndodhi”. /Periskopi.com

Barcelona transferon Alcacer

Periskopi.com Sporti

Barcelona ka zyrtarizuar transferimin e sulmuesit të Valencias, Paco Alcacer.

23-vjeçari ka nënshkruar për pesë sezone me gjigandin katalan.

Vlera e këtij transferimi kap shifrën e rreth 30 milionë eurove, ndërsa në kontratën e tij te Barca do të vendoset një klauzolë e lirimit në vlerë prej 100 milionë euro. /Periskopi.com

Munir zyrtarisht te Valencia

Periskopi.com Sporti

Valencia ka zyrtarizuar huazimin e talentit të madh të Barcelonës, Munir El Haddadi.

Sulmuesi i ri do të qëndrojë te skuadra nga Mestalla deri më 30 qershor 2017, ndërsa Valencia do të ketë të drejtë për ta transferuar atë në formë të plotë në vitin e ardhshëm.

Munir nuk gjente hapësira në formacionin e Barcelonës, për shkak të konkurrencës tejet të lartë te katalonasit. /Periskopi.com

Rojo të zëvendësojë Mustafin?

Periskopi.com Sporti

Largimi i Shkodran Mustafit nga Valencia ka lënë një zbrazëtirë të madhe në formacionin e kësaj skuadre.

Sipas mediave evropiane, drejtuesit e klubit nga Mestalla kanë shënjestruar mbrojtësin e Manchester United, Marcos Rojo, të cilin e shohin si zëvendësuesen e denjë të 24-vjeçarit shqiptar.

Në anën tjetër, kalimi i Eric Bailly te Manchester United ka shumë gjasa të shtyejë Rojo drejt largimit nga Old Trafford. /Periskopi.com

Alcacer kalon testet mjekësore te Barcelona

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i deritanishëm i Valencias, Paco Alcacer ka kaluar me sukses vizitat mjekësore te Barcelona.

Lajmi është dhënë nga e përditshmja katalanase ‘Sport’, e cila sqaron se 22-vjeçari do të nënshkruajë një marrëveshje pesë-vjeçare me kampionin e La Ligas. /Periskopi.com

Valencia pranon të shesë Mustafin

Periskopi.com Sporti

Drejtuesit e Valencias i kanë thënë agjentit të Shkodran Mustafit se ky i fundit mund të largohet, në rast se në drejtim të klubit nga Mestalla vjen një ofertë e duhur.

24-vjeçari ka qenë shumë i përfolur për një kalim te Arsenali, mirëpo marrëveshja mes klubeve ende nuk është arritur, përkundër marrëveshjes mes shqiptarit dhe klubit londinez. /Periskopi.com

Valencia pas Rojo

Periskopi.com Sporti

Valencia dëshiron të nënshkruajë me mbrojtësin e Manchester United, Marcos Rojo, shkruan e përditshmja britanike ‘Daily Star’.

Argjentinasi, i cili u transferua në Old Trafford dy vjet më parë nga Sporting Lisbona, ka qenë disa herë objekt i spekulimeve që e lidhnin atë me një largim nga 20 herë kampioni i Premier Ligës.

Megjithatë, ende nuk dihet nëse drejtuesit e United janë gati ta shesin mbrojtësin, transferimi i të cilit u kishte kushtuar rreth 20 milionë euro. /Periskopi.com

Barca arrin marrëveshje me Alcacer

Periskopi.com Sporti

Barcelona ka arritur marrëveshje personale me sulmuesin e Valencias, Paco Alcacer, raportojnë mediat europiane.

22-vjeçari është pajtuar të kalojë në Camp Nou, megjithatë marrëveshja mes dy klubeve ende nuk është arritur.

Por, pasi marrëveshja mes lojtarit dhe kampionit të La Ligas veç është arritur, vështirë se insistimi i Valencias për mosshitjen e 22-vjeçarit do ta ndalë atë nga largimi prej Mestalla. /Periskopi.com

Arsenali gjen alternativën për Mustafin

Periskopi.com Sporti

Arsenali duket se ka gjetur alternativën e Shkodran Mustafit.

Pasi Valencia konfirmoi se nuk do ta shesë mbrojtësin shqiptar, klubi nga Emirates Stadium duket se po tenton transferimin e mbrojtësit të Monakos, Marcel Tisserand, shkruan Daily Mirror.

23-vjeçari ka qenë i huazuar huazuar në dy sezonet e fundit te Touluse. /Periskopi.com