Llapi-Trepça ’89 sot kryendeshja e Vala Superligës

Sot zhvillohen katër ndeshjet e fundit të javës së 15-të në kuadër të Vala Superligës.

Periskopi.com Sporti

Lideri momental, Trepça ’89, zhvillon kryendeshjen e ditës kundër Llapit në udhëtim.

Ndërkohë, kampioni në fuqi i Kosovës, Feronikeli luan në udhëtim me Ferizajn.

Ndeshje interesante pritet të jetë edhe ajo mes Dritës dhe Lirisë, ndërsa Trepça luan kundër Hajvalisë në “Adem Jashari”. /Telegrafi/

Të gjitha ndeshjet e ditës fillojnë në ora 13:00.

Drita – Liria

B.Kosumi, J.Musolli, E.Zeqiri, T.Maloku

Trepça – Hajvalia

B.Gashi, F.Jakupi, B.Rama, I.Shuleta

Llapi – Trepça’89

G.Nuza, D.Preniqi, B.Morina, H.Hajdari

Ferizaj – Feronikeli

B.Jahmurataj, F.Sekiraça, R.Hyseni, L.Mustafa

 

 

Prishtina fitore minimale, derbi nuk sjell fitues

Prishtina ka arritur të marrë një fitore në sekondat e fundit të ndeshjes 1-0 ndaj Lirisë.

Periskopi.com Sporti

Gjatë gjithë ndeshjet vendasit tentuan të shënonin golin e epërsisë por një gjëje të tillë nuk ia arritën, raporton Telegrafi.com

Ishin duke u luajtur minutat shtesë të ndeshjes, kur sulmuesi Labinot Osmani shënoi për 1-0.

Ndërkohë ndeshja derbi e zhvilluar në Gjilan, ndërmjet Dritës dhe Trepçës ’89 nuk ka dhënë fitues.

Të dyja skuadrat kërkuan fitoren gjatë 90 minutave, mirëpo nuk ia dolën të shënonin gol.

Fitore tejet të rëndësishme ka shënuar edhe Llapi pas udhëtimit në Mitrovicë, duke mposhtur Trepçën me rezultat minimal 1-0, falë një goli të Berat Hysenit.

Si mysafire ka triumfuar edhe Besa e Pejës në përballje me Ferizajn 0-1.

Ishte sulmuesi prizrenas, Fatih Krahoda që shënoi golin e vetëm për pejanët në këtë përballje. /Periskopi.com

Rezultatet:

Prishtina – Liria 1-0

Trepça – Llapi 0-1

Drita – Trepça ’89 0-0

Ferizaj – Besa 0-1

Talenti kosovar ftohet tek RedBull Salzburg

Edhe pse në kushte shumë të rënda, futbolli i Kosovës vazhdon të nxjerrë shumë futbollistë të talentuar.

Periskopi.com Sporti

Talenti kosovar i KEK-ut Altin Zejnullahu (15-vjeçar), kohë më parë ka qenë në prova te skuadra e madhe austriake Red Bull Salzburg ku ka lënë mbresa të mira, raporton Gazetaolle.com.

Me ndërmjetësimin e menaxherit Afrim Qunaku që vepron në Evropë, ky talent është ftuar sërish për provë ku ka gjasa të mira që të mbetet në Austri. Ai më 5 nëntor do të marrë rrugë për në Austri. /Periskopi.com

Kukaj: Prishtina favorit për titull

Mbrojtësi i Prishtinës, Liridon Kukaj beson se skuadra e tij është favorite për t’u shpallur kampion i Vala Superligës së Kosovës në futboll, ndonëse pranon se edhe skuadra tjera garojnë për këtë trofe.

Periskopi.com Sporti

Kryeqytetasit janë lider në tabelë pas gjashtë javësh të zhvilluara, ku kanë grumbulluar 16 pikë, një më shumë sesa përcjellësi i parë, Trepça ’89.

“Ne sigurisht se jemi pretendent për titull, mirëpo ka mjaft skuadra tjera të mira dhe të forta në këtë garë. Se a jemi ne më të mirë se të tjerët, kjo do të shihet në fund të kampionatit”, deklaroi Kukaj për Periskopin.

Futbollisti me përvojë, thotë se prurjet e reja në skuadër kanë përforcuar kaltërebardhët, duke falënderuar edhe të gjithë ata të cilët i qëndrojnë afër këtij klubi.

“Futbolli është lojë kolektive, por sigurisht se ardhja e çdo futbollisti ka meritat e veta. Nuk diskutohet ardhja e Armend Dallkut, Debatik Currit, Ahmed Januzajt, Liridon Lecit e të tjerëve. Por, në këtë sukses të deritanishëm të gjithë futbollistët dhe të gjithë ata që janë afër klubit kanë merita”, shtoi ai.

Në fund, Kukaj foli edhe për krahasimin mes Prishtinës dhe Feronikelit, kjo e fundit skuadër kampione në fuqi.

“Kemi dëshmuar se kemi skuadër më të mirë sesa Feronikeli dhe kemi dëshmuar se kemi edhe shumë lojtarë tjerë të mirë në pankinën tonë”, përfundoi mbrojtësi prishtinas.

Në javën e shtatë lideri Prishtina zhvillon sfidën ndaj Ferizajt në stadiumin Agron Rama në Obiliq. /Periskopi.com