Një përgjigje brilante e një vajze shqiptare për djemtë që i vardisen në Facebook

Një e re shqiptare ka zgjedhur të shkruaj për atë se si ndjehet dhe sa mirë i kupton djemtë që i vardisen në rrjete sociale.

Periskopi.com Lajme

Mënyra si ajo e ka shkruar është ndër më të veçantat, dhe ajo ua bënë me dije përveç që po i kupton edhe që u thotë se nuk ja arrijnë dot qëllimeve.

Lexojeni të plotë:

“DjeL te dashur, nuk do me thane qe ju pranoj ne fcb mundeni me mare malin me shkru ne chat edhe me me bombardu me fjale te “mira”. Arsyeja pse pranoj njerez qe nuk njoh in real life mundet me qene gjithçfare perveç kesaj qe po nenkuptohet. Ne rast se po ju pelqej ne fotografi deshta me ju thane qe larg asaj pamje jam. E verteta asht se ja kom marre doren selfieve, jo’ ndriqimi-hija, filterat etj etj, e mos t’flas per grimin. Plus jam e shkurt edhe flokt i kam te shkurta  e çdo dite ka nji thinje e re po del se kam halle shume, qaq shume sa me bo me u qel ne muhabet pishman ju baj.  Nervat i kam te prishta, durimin zero e kohen shume t’çmueshme. Andaj dhe prandEj une nuk jam princesha e kurre s’do t’jem, bile me pas lind princesh m’kishin eleminu menihere se s’i plotesoj kriteret. Ju nou uat aj min. Me respekt e perhitura apo thene me mire e perthinjura.

P.s

Nuk shoh mire me njanin sy.”

 

✌🏻

 

By: Fjala Valë

Vajzat myslimane në mësimin e notit bashkë me djemtë

Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut vendosi që vajzat myslimane nuk duhet të pengohen për mësimin e notit bashkë me djemtë e klasës. Një familje turke nga Zvicra kishte ngritur akuzën.

Periskopi.com Lajme

Prindërit myslimanë nga Bazeli i Zvicrës donin të arrinin me vendim gjyqi, që vajzat e tyre në Zvicër të mos ishin pjesë e mësimit të notit në klasën me gjini të përzier, sepse besimi i tyre ua ndalon këtë. Familja kishte marrë gjobë, sepse nuk i lejonte vajzat të shkonin në mësimin e notit. Por akuza e tyre u rrëzua nga Gjykata për të Drejtat e Njeriut në Strasburg.

Autoriteteve zvicerane u lejohet të vlerësojnë më lart detyrimin shkollor dhe integrimin e fëmijëve se dëshirën religjioze të prindërve për t’u liruar nga mësimi i notit, thanë gjykatësit europianë. Gjykatësit e Strasburgut nuk e panë gjobën si shkelje të lirisë së besimit. Ata argumentuan se shkolla luan rol parësor në integrimin social, veçanërisht për fëmijët me origjinë të huaj.

Edhe në Gjermani rezervat sociale për shkak të besimit sjellin konflikte në shkolla. Por dhe Gjykata Federale Administrative gjermane ka vendosur pro pjesëmarrjes së vajzave myslimane në mësimin e notit./ DW

“Armiku” kryesor që ia zvogëlon gjinjtë grave

Edhe pse mund t’ju duket se nuk ka shans që të ekzistojë ndonjë lidhje midis kafes dhe madhësisë së gjinjëve, lidhja ekziston gjithsesi.

Periskopi.com Shëndeti

Nëse ju nevojitet nxitje shtesë që të zvogëloni futjen e kafes në organizëm, do t’jua tregojmë.

Siç konstatojnë shkencëtarët, teprica e kafeinës mund të rregullojë tajitje hormonesh në trupin e femrës, që si pasojë do të ndikojë në madhësinë e gjirit.

Një hulumtim i bërë në Suedi ka zbuluar se femrat të cilat konsumojnë më shumë se tre filxhanë kafe në ditë, për 17 për qind kanë gjokse më të vogla se ato që konsumojnë më pak kafen.

Ndoshta ju tingëllon çmenduri, mirëpo hulumtuesit thonë që teprica e kafeinës mund të ndikojë në hormone, gjë që ndikon në madhësinë e gjokseve.

– Konsumimi i tepërt i kafes mund të ketë ndikim të madh në madhësinë e gjokseve. Megjithatë, femrat të cilat pinë mjaft kafe nuk duhet të frikësohen që gjinjët do t’u zhduken sa çel e mbyll sytë.

Do të zvogëlohen, por nuk do të zhduken – konstaton autorja e hulumtimit Helena Jernstrom, për Telegraphin britanik. /Telegrafi

Të vjetër por me stil, merrni shembull djema (Foto)

Fotografitë që tregojnë se mosha është veç numër.

Periskopi.com Showbiz

Duket se mosha nuk është pengesë nëse keni lindur me një instinkt natyral për stilin. Në fakt në shumë raste duket se sa më i vjetër që bëhet njeriu, aq më sharmant bëhet.

Më poshtë gjeni disa fotografi të cilat dëshmojnë se edhe kur një burrë është mjaftueshëm i vjetër sa për të dalë në pension, ai prapë mund të duket mahnitës.

Djema bëhuni si këta burra, dhe mos u bëni dembelë!/ lajmi.net

61355-0000-650-29513bd426-1479727310 61905-5-650-d1606ad2b5-1479727310 61505-1abe86756d90810bb1d0fdebe1c52a0c-650-2a9d8d1c1c-1479727310 62055-8686-650-1cf1101c0c-1479727310 62405-bca8233b0cf9bd9e7ccc23efc259d5c3-650-8d81676771-1479727310 63855-tumblr_lsagyl29yn1qih6lso1_500-650-a060420f14-1479727310 63655-s7qurx3zflo-650-8963461a43-1479727310 62005-7577766-650-8d81676771-1479727310 63955-tumblr_nh3gquoil01u1lauao1_1280-650-2a9d8d1c1c-1479727310 62355-b5ae46421f56a5599fba571856dd1b32-650-7794f92b10-1479727310 61455-1-650-c30ddfca14-1479727310 63705-stov4tbu290-650-6f8dfd3358-1479727310 1251010-vwxrw123-1479479033-650-89efa9a681-1479727310 62755-e9wcy_evlps-650-c30ddfca14-1479727310-1 62755-e9wcy_evlps-650-c30ddfca14-1479727310 61555-1c0db8b01bff57fe61df492b34715bb7-650-8d81676771-1479727310 1250960-14295593_814923208643923_1594591069_n-1479478942-650-d000bc1449-1479727310 61305-0-650-a1d9609d88-1479727310 62205-ac6shigqzci-650-f8c36b6d01-1479727310 64005-tumblr_nrpfhe6y1f1rsdgibo2_1280-650-60fdce69d3-1479727310

Boko Haram liron 21 femra nga gjithsej 276 sa rrëmbeu në vitin 2014

Njëzet e një nga gjithsej 276 femrat e rrëmbyera në Nigeri në vitin 2014 nga grupi terrorist Boko Haram janë liruar, ndërkohë që konfirmimi është bërë edhe nga qeveria e Nigerisë.

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi presidencial Garba Shehu tha se 21 vajzat janë liruar pas negociatave intensive me rrëmbyesit.

“Mund të konfirmojmë se 21 nga femrat e zhdukura janë liruar dhe tani gjenden nën përkujdesin e shtetit”, thuhet në njoftim ku nënvizohet se negociatat janë ndërmjetësuar nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe qeveria e Zvicrës të cilët janë të përfshira në bisedimet për lirimin edhe të vajzave tjera të rrëmbyera.

Mësohet çfarë kuptimi ka emri i vajzës së dytë të Teutës

Aktorja e njohur Teuta Krasniqi, vajzën e dytë të cilën e solli në jetë të hënën, e ka pagëzuar me emrin.

Periskopi.com Showbiz

Emër ky që krijoi paqartësi të mëdha tek adhuruesit e Teutës. Përveç urimeve, iu adresuan edhe pyetje të shumta e në lidhje me kuptimin e emrit.

Por ata ende nuk kanë marrë ndonjë përgjigje nga aktorja, e cila natyrisht ia di kuptimin e emrit që ia ka vënë vajzës.

Kështu që me një kërkim në internet, del se emri Kaia është fjalë grekë dhe ka kuptimin e “i/e pastër”.