Është një qytet ku UFO-t nuk mund të fluturojnë, e kanë të ndaluar me ligj

Periskopi.com Lajme

Pas shfaqjes së një objekti të çuditshëm dhe tejet të dyshimtë para 60 vjetësh, një qytet në Francë, kishte vendosur një ndalesë për fluturaket e paidentifikuara.

Qyteti, që gjendet në jug të Francës, rreth 10 kilometra në veri të Avinjasë, vazhdon të jetë një vend shumë i preferuar për turistët, falë relievit të tij të përshtatshëm dhe një kështjelle mesjetare, që gjendet në të, transmeton gazeta Kosova Sot.

Megjithatë, veçantia më e madhe e këtij qyteti është ligji i çuditshëm që e ka vënë për UFO-t, që ua ndalon fluturakeve jashtëtokësore futjen në këtë territor.

“Secila fluturake, që njihet si pjatë fluturuese ose cilindër fluturues, që futet në territorin e qytetit, do të konfiskohet”, thuhet në ligj.

Ligji në fjalë është krijuar në vitin 1954, pasi që një banor kishte raportuar të ketë parë zhytës, të cilët kishin dalë nga një fluturake e çuditshme, në zonën lokale.

UFO-t në Shqipëri, ja çfarë sekreti fsheh shteti shqiptar

Studimet dhe shkrimet ufollogjike qenë të përhapura mjaft në botën jashtë vendit tonë të izoluar. Në Shqipëri kishin depërtuar disa lloje filmash të rrallë, por dhe në këtë izolim,shteti mbante në vëmëndje UFO-logjine.

Periskopi.com Lajme

Studimet dhe dosjët e hapura për këtë fenomen në Shqipëri , ruheshin nën siglen “ Top secret ”. Sigurimi i Shtetit, kishte caktuar personel  të specilizuar për hetimet e fenomeneve të ndryshme  të dyshuara ufollogjike. Pas shumë  viteve, rreth këtij problemi na sjell dëshmi të ralla Ben Shehu, me librin e tijë “ Ata nuk duhet ta dinë”. Është një roman  hibrid ku ngjarjet  reale  të kërkimeve të fenomenit të UFO-ve në Shqipëri ndërthuren me aksionin e përbashket fillimisht të policive sekrete ruse dhe shqiptare, respektivisht KGB dhe Sigurimi i Shtetit. Dhe më pas kur mes tyre ndodh edhe përplasja e fshehjes së sekreteve mes këtyre shërbimeve  deri tek UFO-t . Autori i librit është bazuar në dokumente të rëna në dorë rastësisht nga një bllok shënimesh tip ditari, të gjetur në kasafortën e babait te tijë në shtepi, pas vdekjes, i cili kishte bërë pjesë në nomeklaturën e  oficerëve madhorë të  Sigurimit të Shtetit. Materialet e gjendura janë dorëzuar.

Pas botimit të librit në kontaktin me të afërmit familirë të autorit Ben Shehu,pasi autori ndodhet prej vitesh në emigracion,  kërkova mos më mundësonin ndonjë material më konkret për guret e themelit jetësor që kanë qënë si të thuash brumi i gatuar për shkrimin e romanit të parë në këtë zhanërr letrar. Pas disa javësh më sollen  foto me email  të dy fleteve  dokumentare të mbetur nga blloku i vjetër i shënimeve  enigmatike të oficerit. Fletë me një shkrim të imët. Mezi të lexueshme nga vjetërsija e letrës. Nga kjo për shume arësye e pashë si më komode tu referohem faqeve të librit. Madje në një kapitull të fillimit, kur në kufi me shtetin jugosllav në zonën e Kukësit ka ndodhur një ngjarje e rëndë, autori paraqet një detaj bisede me oficerin vëndas dhe Kolonelin Sovietik të KGB-së në Shqipëri, i cili i spiegon oficerit protagonist të romanit se në B. S është ngritur një grup shkencëtarësh dhe arkeologësh që varen direkt nga  KGB-ja e cila përgjigjej për të financuar kërkimet.

Madje oficeri shqiptar mëson nga koloneli se KGB kishte një interesim të madh për arkeologjnë misterioze dhe se një nga personat  më me famë  i kesaj arkeologjje ishte një amerikan, Zacharia Sitchin. Një mbrojtës i teorisë së astronautëve të antikitetit. Teori që presupozon që qytetërimet antike kanë patur kontakte me qyteterimet jashtëtokësore. Madje Koloneli i ben me dije oficerit te ri shqiptar se shërbimet ruse kanë informacion se në një raport te FBI- së vitit 1947, është konfirmuar se në Shqipëri ka pasur vizita alienësh. Koloneli rus me emrin Vlaimir i thekson kolegut shqiptar se bëhej fjalë për në malin e Hekurave

Autori  Ben Shehu, në romanin ” Ata nuk duhet ta dinë” trajton shumë aspekte të ardhjes së UFO-ve dhe zbritjes së alienëve në disa zona të Shqipërisë si në Skrapar, Kukës, Kavajë, Mirditë dhe Vlorë.   Eshtë e habitshme mënyra e bashkërendimit të ngjarjeve me alienë dhe me veprimet e oficerëve të Ministrisë së Brendshme në vitet 1959-1960, gjëra që koordinojnë me njoftimin e fragmentit për Cërrikun kur flitet për mashtrimin që iu bë banorëve të atij qyteti të vogël. Në këtë arst të dyshimtë atyre u është thënë  se objekti fluturues nuk ishte ashtu siç mendonin ata por një “aeroplan i tipit të ri i hedhur në ajër nga Shqipëria”.

 

Ylli Baro : Ngjarja misterioze e rënies së avionit në Tomor është e vërtetë

Ylli Bare, detar , me profesion kapiten anije ka shkruar rreth 5 libra me tregime të ndryshme. Është me origjinë nga Skrapari. Ka një përvoje të gjatë në det, pasi ka lundruar në të gjitha detrat e botës. Tashmë këtë periudhë ai po derdh në fletë përvojën e tijë jetesore.  Ai thotë, pasi ka lexuar romanin,  se një nga episode e romanit të Benit ku flitet për aksidentin e avionit MIG në Skrapar ka ndodhur vërtetë:  “ Për atë periudhë kanë folur shpesh prinderit e mi që banonin në Skrapar dhe që  e kanë përjetuar rastin pasi pas rënjes se avionit luftarak dhe humbjes së jetës nga piloti kanë vdekur edhe personat që kanë qënë në afërsi nga sëmundje të paspiegueshme. Ndersa avioni  as kishte qënë me difekt,  dhe nuk ishte goditur me predhë”. Baro thotë se qe përhapur si lajm i turbullt se avionic ishte goditur nga arme sekrete të Natos  nga Greqija.  Për këtë Baro ka dhënë edhe një intervistë televizive kur u botua romani. Po çfarë shkruan Ben Shehu për këtë episod? Në shkrim vërehet se oficerët e shërbimeve inteligjente për avionin e rënë në malin e Tomorrit kanë konstatuar se nuk ka pasur asnje shkelje të kufirit ajror të Republikes atë ditë. Po njerëzit kanë parë një objekt të dyshimtë. Dhe ata që kanë qënë në afërsi kanë humbur jetën me simptomat e të sëmureve në Hiroshima. Në momentet e asgjësimit të avionit është konstatuar se piloti i rënë viktimë ka komunikuar me kullën e kontrollit të aeroportit ushtarak të  Kuçovës .Ai ka qënë i paqartë se çtip objekti po shihte dhe që po e shqetësonte. Pasi kishte marre urdhër të hapte zjarr, pas pak sekondash ay kishte humbur komunikimin përfundimisht.  Kur u bënë analizat e shkaqeve te renjes se avionit rezultoi se “ Kabina ishte prerë terthorazi  si me thikë. Prerja e pastër kishte vijuar me tubat, fijet elektrike, një pjesë sedilje dhe kishte vijuar si prerje në krahun e avionit te depozita e karburantit”.

Ufologjia, përparësi e letërsisë së re dokumentare në Durrës

Para disa viteve në Durrës kishte parë driten e botimit  libri “Zgjidhja e një misteri” e kapiten Përparim Zaimit. Me Ben Shehun tashme ky numer shkon në dy libra mbi këtë fenomen misterioz, përherë në hulumtim. Nisur nga referimet e bëra për romanin triller “Ata nuk duhet ta dinë” po hedhim një vështrim të shkurtër  në formë  bararbitjeje mes këtij romani dhe librit “Zgjidhja e një misteri” e kapiten Përparim Zaimit. Lidhur me këtë , po i  referohemi  Inxh. Fatmir Mingulit, studjues dhe kritik i njohur arti në Durrës i cili më njohu me faqen e ditarit. Ai thekson se  trajtimit të fenomenit UFO-ve  iu shtua dhe një roman i durrsakut Ben Shehu, roman që qarkullon nëpër librari që nga viti i kaluar. Kështu që ky roman “shoqëron” librin e kapiten Përparim Zaimit me titull” Zgjidhja e një misteri”, libër i botuar në vitin 2011. Krahasuar menjeri tjetrin janë dy libra , që sipas Mingulit, në mënyrë të pavarur plotësojnë shumë njeri tjetrin. Pa dyshim që këta dy libra ndryshojnë shumë njeri nga tjetri jo vetëm si gjini. Libri ” Zgjidhja e një misteri” është një libër studimor, me baza shkencore, ndërsa romani “Ata nuk duhet ta dinë” është një triller por i mbushur plot me fakte që rrjedhin nga informacione apo dokumentacione të pasura.  Dihen tashmë debatet dhe hamendësimet që ekzistojnë për fenomenin UFO në mbarë botën, prandaj librat e dy durrsakëve përveç rastësisë në anën teorike, duke botuar jo vetëm në gjini të ndryshme por edhe në kohë të ndryshme, rreth pesë vjet diferencë, patjetër që kanë anë të përbashkëta. Këto të përbashkëta janë faktet e njohura në botë për konstatimin e UFO- eve por edhe të fakteve që kanë ndodhur në  Shqipëri. Në gazetën “Bulevard” të datës 8 dhjetor 2015 gjejmë një artikull me titull” 7 misteret më të çuditshme që ndodhën në Shqipëri” ku po japim dy fragmente që pohojnë dukjen e disqeve fluturuese në Shqipëri.

Informacioni i parë.”Cërrik, dy orë nën vëzhgimin e një disku në 1993″

Banorë të qytetit të Cërrikut panë për reth dy orë një objekt fluturues të rallë, të cilën e identifikuan si UFO. Për dy orë me radhë qyteti u përfshi nga paniku dhe kurioziteti. Një gazetë e kohës lajmëron se policisë asaj nate iu desh të qetésonte qytetarët, të cilët ishin habitur pas pamjes së objektit, që, sipas dëshmive ishte ndriçues dhe fluturonte. Gazeta raporton se objekti qëndroi në qiell nga ora 20.00 e mbrëmjes deri në orën 22.00 dhe u largua vetëm pasi ishte parë nga dhjetra dëshmitarë. Gazetat në atë kohë përmendën një objekt të ngjashëm të parë në afërsi të kësaj zone në vitin 1963, por që atëhere debati ishte mbyllur me pohimin e përfaqësuesve të sistemit se bëhej fjalë për një avion të ri të hedhur në ajër nga Shqipëria.”

Informacioni i dytë: Disku fluturues në Roskovec

Ka qenë viti 2006, kur banorët betoheshin se UFO-t kishin vizituar qytetin e tyre. Fillimisht u pa si një hipotezë, por pas shenjave që kishte lënë disku fluturues, të gjithë filluan të bëheshin kurreshtarë. Jo më larg se 10 km larg Fierit, drejt rrugës nacionale për në Berat, diku në mes të dy qyteteve shtrihet qyteti i Roskovecit. Qyteza, që në etimologjinë shqipe, sipas kuptimit të vjetër të emrit të saj, ndahet në rosë, kovë dhe ec. UFO-t kishin vizituar qytezën e vogël të tyre. Vetëm një çast ka mbritur disku fluturues dhe, sipas banorëve, vendi rreth e qark u zhyt në errësirë dhe ciklon.

” Qielli u errësua, pemët janë lëkundur doli një tym i zi dhe pashë se drejt meje po vinte një gjë e çuditshme me dy sfera dhe konike në majë. Ishte në ngjyrë të bardhë në gri”, – përmendnin dëshmitarët në atë kohë. Ka dëshmitarë, ka njerëz që betohen se është e vërtetë , ka kureshtarë që shkojnë në vendin e ngjarjes. Tashmë atje nuk shikohet asgjë. Qyteza ka tërhequr mjaft vizitorë nga Tirana, Fieri, Berat, madje dhe të huaj nga Hollanda. Por deri tani asnjë shkencëtar nuk ka shkuar që të vërtetojë nëse është e vërtetë apo jo ngjarja e rrallë”.

Duke lexuar këto fragmente, pa tjetër që dy autorët durrsakë marrin vlera të veçanta në lëmin e fenomenologjisë së UFO-ve. Kapiten Zaimi e trajtoi në rrugë shkencore dhe me shumë dokumentacione të ndryshme, kryesisht me ngjarjet në malin e Tomorrit, duke e shoqëruar librin me referime nga literatura e huaj dhe me kompozime hartash. Një pjesë e këtyre hartave sjellin krahasime të gjeometrive yjore në hapësirë dhe të gjeometrive tokësore. Për aq më tepër libri “Zgjidhja e një misteri” sjell edhe referime nga librat e shenjtë si Bibla dhe Kurani.

Minguli thekson se “ Të dy autorët durrsakë janë dy kontribues potencialë në shkencën e ufologjisë, janë dy pika referimi edhe për studjues të tjerë që shfaqin interes për objektet fluturuese të paidentifikuara”.

Enigmat UFO-ze  që pjellin enigma

Enigmat në këto lloje rastesh gjithsesi janë ose mbeten  të hapura. Enigma e ditarit të oficerit të shërbimeve, enigma e ngjarjeve të ndodhura. Sa më shumë të thellohesh për të bërë zbardhjen e tyre, zhytesh në enigma të tjera më të thella. Më misterioze.  Me sa duket për këtë, shkrimtari i ri  Ben Shehu, siç dhe e vlerëson Minguli, që ka ditur të ndërthurë fantazinë letrare me ngjarje krejtësisht reale në Shqipëri,   pregatitet për të te dalë me një volum të ri. Dhe në këtë rast nuk dihet se çfarë enigmash  të vjetra do të zgjidhe nga dosjet e Sigurimit të Shtetit, apo do të krijojë enigma të reja edhe më të mëdha, më të komplikuara, më UFO-ze…Mbase kanë mbetur faqe të pazbardhura të ditarit enigmatik. Që sidoqoftë do të krijojne enigma të reja. Dhe nuk duhet harruar një fakt real. Përveç ditarit enigmatik, autori mund të ketë degjuar shumë e më shumë sekrete të rëndomta, kur ishte  fëmijë,  në mjediset e banesës së vet nga bisedat që bënin kolegët e të atit,  mbasi është rritur në një mjedis familiar ku babai i tijë ishte funksionar madhor  i Sigurimit të Shtetit dhe kishte lidhje familiare me Fushenë e periudhës socialiste Kadri Hazbiun…

Dokumenti i parë  për UFO- t në Shqipëri është  ditari i Heroit te popullit Mihal Grameno. Në librin e tij Kryengritja Shqiptare, kujtime  rreth çetës së Çerçiz Topullit, Grameno shkruan: “Një natë teksa luftëtarët e Çerçizit kishin ngritur një limer majë një bjeshke të lartë, na fluturoi përpara një objekt shkëlqyes që qëndroi disa minuta pezull në ajër dhe pastaj u zhduk”.

Raporti i datës 18 Korrik 1947 i Agjencisë Federale të Hetimeve (FBI)  thekson: “Disqe fluturuese janë parë  në Mexico City, Neë Orleans, Halifax, Neëfoundland, Paris, Milan, Bolonjë, Jugosllavi dhe gjithashtu edhe në Shqipëri”.

Shkencëtarët: UFO-t gjenden në tokë, ja si duken ata (Video)

Nuk ka njeri që të mos ketë pyetur veten qoftë edhe njëherë të vetme: Ka apo nuk ka jashtëtokësorë, nëse po, ç’tipare kanë? A janë ata të ngjashëm me njerëzit?

Periskopi.com Lajme

Bussiness Insider mblodhi një sërë të dhënash shkencore, për të na treguar se si duken këto krijesa.

Në mënyrë të veçantë, ekspertët besojnë se përveç formës, madhësisë dhe ngjyrës së njëjtë, alienët kanë edhe disa veçori themelore që ia vlen të nënvizohen:

Jetojnë në tokë për të zhvilluar teknologjinë e raketave, Kanë shikim binocular për matje distancash, sy afër njëri-tjetrit për reduktimin e kohës së marrë dhe përpunimin e sinjaleve, dy këmbë për të lëvizur si dhe dy duar me nga tre gishta për kapjen dhe përdorimin e veglave.

Sipas biologut evolucionist, Riçard Dokins, i cili solli shembullin e vizionit: në një botë plot dritë (si Toka), sytë e formave lokale të jetës evoluan në mënyrë të ngjashme me atë të formave të jetës në planetin tonë.

Shkencëtari amerikan, dr. Boyd Bushman, i cili dikur ka punuar në të ashtuquajturën Zona 51 (bazë ushtarake në Nevadën jugore, ekzistenca e së cilës është mohuar prej një kohe të gjatë) ka thënë se alienët jetojnë mes nesh.

Ai, pak para vdekjes së tij, ka folur për karrierën e tij dhe përvojat në Zonën 51, duke treguar se jashtëtokësorët jetojnë në mesin tonë.

“Shumë amerikanë kalojnë 24 orë në ditë duke hulumtuar disqet fluturuese. Përpiqemi të mësojmë nga ata”, ka thënë ish eksperti nga Zona 51, duke pranuar ta përshkruajë edhe pamjen e jashtëtokësorëve. Sipas tij ata mund të ndahen në dy grupe.

“Sikurse në një fermë bagëtish, ekziston grupi që kujdeset për bagëtinë, barinjtë, ndërsa të tjerët janë hajdutë. Të parët janë shumë më miqësorë dhe angazhohen për marrëdhënie më të mira ndërmjet njerëzve”, ka thënë dr. Bushman pak para vdekjes së tij, duke shtuar se jashtëtokësorët janë të gjatë rreth 1.5 metra.

Përveç kësaj, ai ka thënë se sytë dhe hundët e tyre dallojnë nga ato të njerëzve, por ka shtuar se edhe ata kanë nga pesë gishta në këmbë dhe duar.

“Një apo dy nga ata janë të vjetër rreth 230 vjeç”, shtoi dr. Bushman. Me këtë rast ai ka zbuluar se të paktën 18 prej tyre bashkëpunojnë me qeverinë e SHBA-ve dhe manipulojnë me stabilimente të ndryshme. Ata mund t’u lexojnë mendimet njerëzve.

“Janë në gjendje të bisedojnë me njerëz me anë të telepatisë”, ka sqaruar eksperti amerikan nga Zona 51.

Rrëfimin e tij mund ta shihni në këtë video që zgjat gati 33 minuta.

Misteri i bazës sekrete në Rusi, a kishte Hitleri avionë në formë disku?

Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të veriperëndim të Rusisë kanë ngjallur kureshtje përse përdoreshin.

Periskopi.com Lajme

Këto unaza gjigante mesa duket janë ndërtuar gjatë regjimit nazist në periudhën e Luftës së II Botërore.

Ka qenë gjithmonë mister se çfarë kanë qenë këto unaza dhe për çfarë kanë shërbyer.

Një teori sugjeron se ato janë përdorur si baza të nazistëve për të testuar “armët çudibërëse”.

Këto armë flitet se ishin të një lloji tjetër, avionë në formë disku, njësoj si forma e mjeteve fluturuese të UFO-ve për të cilat aludohet.

Një raport i Forcave Ajrore Amerikane sugjeron se këto unaza që mund të kenë qenë baza për avionët në formë disku të nazistëve, mund të jenë përgjegjëse për shfaqjen e shumë shenjave të UFO-ve përreth globit.

nazi-rings-6649381475704198 nazi-rings-6649341475704199 nazi-rings-6649321475704196 nazi-rings-6649291475704195

Zbulohet nën Antarktidë një bazë naziste e UFO-ve? (Foto)

Një teori e çuditshme thotë se një anomali misterioze e zbuluar në Antarktidë mund të fshehë një bazë naziste UFO-sh.

Periskopi.com Lajme

Teoria vjen nga një ekip i gjuetarëve të UFO-ve të cilët pretendojnë se nazistët kanë ndërtuar bazën sekrete në Antarktidë gjatë Luftës së Dytë Botërore e cila ishte projektuar për t’u përdorur nga UFO-t.

Anomalia e madhe misterioze shtrihet në një distancë prej rreth 150 miljesh( 240 Km) dhe ka një thellësi maksimale prej rreth 850 metrash.

Kjo bazë sekrete është gjetur në një sipërfaqe djerrinë të ngrirë të njohur si Wilkes Land.

“ Deri më sot, shkencëtarët nuk kanë asnjë ide për të zbuluar ekzaktësisht çfarë është varrosur thellë nën trashësinë e akullit. Ky kontinent është i fshehur në mister për vite me rradhë,” thonë gjuetarët e UFO-ve.

Forma e çuditshme nën Antarktidë u zbulua fillimisht nga imazhet satelitore të NASA-s në vitin 2006.

Vajza rrëfen me “fakte” se është UFO

Gjatë fëmijërisë së saj Lea Kapiteli, 22 vjeç nga Melburni, deklaroi se ka patur gjithmonë takime të pazakonta fizike dhe eksperienca të çuditshme me njerëz ndryshe nga të tjerët.

Periskopi.com Lajme

Ajo i kishte injoruar të gjitha këto derisa në fazën e adoleshencës mundi të zbulonte kuptimin e tyre.

Kapiteli tha për Daily Mail Australia se në moshën 13-vjeçare ishte vizituar nga dikush gjatë natës i cili i kishte rrëfyer të kaluarën e saj, duke i thënë se pse ajo ndihej ndryshe nga vajzat e tjera të moshës së saj, dhe i kishe folur për prejardhjen e saj të vërtetë.

Personi i cili ajo tha se quhej Mezreth, i kishte thënë se ajo nuk ishte si të gjitha adoleshentet e tjera sepse ishte një hibrid alien.

Ajo shtoi se, sipas asaj, që i kishte thënë personi misterioz, vezët e nënës së saj ishin ngjizur me një ADN aliene ndërkohë që ajo kishte qenë në gjumë.

Lea thotë se ajo ka të dashur dhe ai nuk e ka aspak problem këtë gjë ose aq më pak ta quajë të çmendur për gjërat që ajo thotë./tvklan.al

UFO në Vjenë, alarmohen banorët dhe telefonojnë policinë (Video)

Banorët austriakë janë tronditur kur mbi qytetet Vjenë dhe Graz është fotografuar një pikë e shndritshme që ngjasonte me UFO-t.

Periskopi.com Lajme

Video është publikuar në internet dhe shumë njerëz janë skeptikë se çfarë është në fakt ajo dritë.

Banorët njoftuan policinë pasi vunë re objektin e shndrritshëm dhe misterioz.

Zyrtarët lokalë nuk kanë dhënë asnjë shpjegim për këtë, ndërsa të tjerë thonë se objekti ishte një helikopter i vogël që kontrollohej me telekomandë.

https://www.youtube.com/watch?v=ZjpYGtO1BaI