Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Periskopi.com Shëndeti

Nëse e keni përshtypjen se nuk ekziston ndonjë gjë që ju bën më të mençur, atëherë mendoni prapë…

Shkencëtarët dikur mendonin se inteligjenca varet nga gjenetika dhe se nuk mund të bëni asgjë për ta përmirësuar atë. Por, tani neuroshkencëtarët kanë zbuluar se ky konstatim është i rrejshëm. Sipas tyre, ekzistojnë disa gjëra që ju bëjnë më të mençur, transmeton Telegrafi.

Meditimi

Një ndër mendimtarët më me ndikim të kohës sonë, neuroshkenctari Sam Harris, tregon se meditimi është metodë e rëndësishme e mjeshtërimit të vetvetes. Ai e ka dedikuar një pjesë të madhe të jetës së tij për ta praktikuar meditimin dhe vazhdimisht ia rekomandon lexuesve dhe dëgjuesve të vet.

Përveç që pohon se meditimi e lehtëson dhimbjen, zvogëlon stresin dhe depresionin, ai beson se meditimi e përmirëson edhe funksionin konjitiv dhe gjeneron qeliza të reja të trurit.

Këtë e mbështesin edhe shkencëtarët dhe hulumtimet e ndryshme, ku një studim tregon se meditimi i vazhdueshëm e rrit materien e hirtë në zonat e trurit që ndërlidhen me mësimin dhe kujtesën.

Leximi

Kjo mund t’ju duket tejet e qartë, por leximi është një ndër gjërat që ju bën më të mençur. Disa studime kanë treguar se leximi sjell efekte pozitive në fjalor, fitim të njohurive të përgjithshme dhe aftësi abstrakte të arsyes.

Rekomandohet të bëni lexim kualitativ dhe të lexoni ngadalë për t’i mbajtur në mend  ato që i lexoni.

Agjërimi

Agjërimi është praktikë e cila ka qenë pjesë e stileve religjioze të jetës për shekuj të tjerë. Agjërimi parasheh ‘ndaljen’ e konsumimit të ushqimit për një periudhë të caktuar kohore.

Ju mund të keni menduar se ta ndaloni trupin nga vlerat ushqyese mund t’ju bëjë vetëm dëm, por faktikisht kjo dukuri vetëm sa sjell efekte pozitive në funksionin e trurit.

Megjithatë, ekspertët rekomandojnë që për ta rritur inteligjencën duhet të agjëroni vetëm çdo të dytën ditë (pra një ditë po, një ditë jo) sepse ky lloj i agjërimit e stimulon rritjen e qelizave të reja të trurit dhe e mbron trurin nga Alzheimeri dhe sëmundjet tjera neuro-degjeneruese.

Ushtrimet e rregullta fizike

Ushtrimet e rregullta fizike janë dëshmuar se sjellin efekte drastike në funksionin e trurit. Hulumtimet e kryera në minj zbulojnë se vrapimi në mënyrë dramatike e rrit performancën që ndërlidhet me mësimin dhe kujtesën.

Të njëjtat eksperimente gjithashtu kanë zbuluar se efektet e ushtrimeve fizike janë prezente edhe dy javë pasi të keni ndaluar së ushtruari.

Bajram Rexhepi do të dërgohet jashtë vendit për trajtim shëndetësor

Periskopi.com Lajme

Ish kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi i cili para pak ditësh iu nënshtrua një operacioni në QKUK, tani do ta vazhdoj trajtimin drejtë Gjermanisë.

Burime të sigurta të Bota Sot bëjnë të ditur se ish kryeministri Rexhepi do të udhëtoj në Gjermani me paratë e siguruara nga Zyra e Presidentit, gjatë javës së ardhshme.

Për shkak të gjendjes së tij shëndetësore, Rexhepi do të udhëtoj me aeroplan special.

Bëhet e ditur se bashkë me të do të udhëtojnë edhe bashkëshortja dhe vajza e tij.

Në QKUK është thënë se operacioni është kryer me sukses.

Sipas shkencëtarëve, heqja dorë nga duhani është më e vështirë për disa njerëz shkaku i trurit të tyre

Nëse përpjekjet e panumërta për lënien e duhanit si metoda e ftohte turke, zëvendësuesit e nikotinës, dhe cigaret elektronike nuk kanë pas sukses, atëherë ju mund të jeni në gjendje që të fajësuar trurin tuaj, thotë një studim i ri nga Universiteti Mjekësor të Karolinës së Jugut.

Periskopi.com Shëndeti

Hulumtuesit gjetën se një qark i trurit është i lidhur me sjellje automatike, apo të zakonshme – si ngasja e automjetit ose pirja e duhanit.

“Një duhanpirës që pi një pako në ditë vendos një cigare në gojën e tyre disa qindra herë gjatë viteve, kështuqe ata bëhen njerëz me shumë përvojë”, thotë autori kryesor studimit Brett Froeliger në një deklaratë. “Kjo gjë bëhet diçka e automatizuar.”

Një pjesë e trurit e njohur si rrjeti kontrollues frenues ju ndihmon të ndaloni këto zakone. Për të provuar nëse kjo rrugë ndikon në ndërprerjen e duhanit, hulumtuesit përdorën MRI (imazhe të fituara me rezonancë magnetike) funksionale për të studiuar trurin e 81 të rriturve që kanë luajtur një loje e cila i ka trajnuar  ata të përgjigjen automatikisht para se të ngadalësojnë apo ndalin përgjigjen.

Pjesëmarrësit kishin për të goditur një buton kompjuteri çdo herë që shfaqej një rreth me ngjyrë me përjashtim të një ngjyrë të veçantë. Të gjitha subjektet ishin të përkushtuar të heqin dorë nga pirja e duhanit me anë të një programi 10-javor për qëllim për t’i ndihmuar.

Rreth gjysma ishin në gjendje që të lënë duhanin. Këta persona mund të përdornin më pak burime në trurin e tyre për të ndaluar reagimet e tyre automatike, me sa duket duke e bërë atë më të lehtë. Pacientët që nuk u ndjenë mirë shënuan pike sikurse dhe ata që e bënë këtë me sukses, por për të parët ishte shumë më e vështirë ta bëjnë këtë.

Në një studim të dytë, 26 duhanpirësve ju dha marka e tyre të preferuar të cigareve, një çakmak dhe tavëll me udhëzimet se si ata do të marrin $ 1 për të çdo gjashtë minutë nëse nuk dhezin ndonjë cigare. Kështu, ata që i rezistuan tundimit kishte më përgjigje më të ngadalshme në të gjithë rrjetin, si dhe lidhje më të fortë funksionale të këtij qarku.

“Kjo punë shkencore i ndihmon shkencëtarët të kuptojnë se pse disa duhanpirës përjetojnë kohë të vështirë kur tentojnë të heqin dorë nga duhani”, thotë Froeliger në një njoftim. “Dallimet individuale në biologji të trurit janë të rëndësishme.”

Në Shtetet e Bashkuara, rreth 36.5 milionë të rritur pijnë duhan, megjithatë numri është në rënie. Në vitin 2015, rreth 15 nga 100 të rritur pinin duhan në krahasim me pothuajse 21 nga 100 njerëz në vitin 2005, vlerëson Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Sipas VitaDocs, rreth 90 për qind e duhanpirësve përpiqen për të lënë pa përdorimin e ndihmave si zëvendësues nikotine edhe pse vetëm katër me shtatë për qind nga ata janë të suksesshëm.

Ky është studimi i parë i cili ka shprehur marrëdhënien në mes pirjen e duhanit me forcën e një qarku të trurit që të pengojë sjelljen e automatizuar. Hulumtuesit besojnë se kjo mund të ndihmojë me zhvillimet për të ndihmuar duhanpirësit që përfundimisht të heqin dorë nga zakoni dhe të ndihmojë të shpjegojë se pse disa njerëz kanë më shumë sukses të heqin dorë nga pirja e duhanit sesa të tjerët.

E tmerrshme: Prezantuesi i CNN e han trurin e njeriut (Video)

Reza Aslan është kritikuar rëndë pasi që ka ngrënë pjesë të trurit të njeriut gjatë xhirimeve të një sekti kanibal në Indi.

Periskopi.com Lajme

Ky epizodë në emisionin e tij Believer ngjalli horror dhe llahtar tek shumë shikues dhe nxiti një reagim të ashpër nga indianët në Amerikë, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Tulsi Gabbard, i vetmi hindus në kongres kishte shkruajtur në Twitter:

“Jam shumë i shqetësuar që  CNN po e shfrytëzon fuqinë dhe ndikimin e vet që ta rrisë frikën dhe keqkuptimet që njerëzit i kanë  mbi hinduizmin.

Reza Aslan refuzoi që të kërkonte falje për episodin. Ai shkruajti në Facebook:

“Unë vazhdimisht e përmend para kamerës se këta njerëz nuk janë përfaqësues të Hinduizmit por në të vërtetë janë një sekt ekstrem indian të cilët e refuzojnë dallimin fundamental të Hinduve mes pastërtisë dhe ndotjes”.

Më poshtë mund ta ndiqni momentin kur Reza Aslan han pjesë nga truri i njeriut:

https://www.youtube.com/watch?v=Z3Th6QH4aKw

Shkencëtari: Nuk do të ketë më vdekje për njerëzit, ja si do ti mbajmë në jetë

Truri funksionon si një bord kompleks qarqesh dhe së shpejti ai do të mund të rikrijohet në kompjuter. Njerëzit do të jenë në gjendje që ta shkarkojnë trurin e tyre në kompjuter dhe, kështu, të jetojnë përjetë brenda kompjuterit, thotë një shkencëtare nga Kembrixhi.

Periskopi.com Shëndeti

Dr. Hannah Critchloë thotë se kur të jetë e mundur që të krijohet kompjuteri, i cili do të rikrijonte 100 trilionë lidhjet që ekzistojnë në tru, atëherë do të jetë e mundur që truri ynë të ekzistojë në programe.

Dr. Critchloë thotë se, edhe pse truri është tepër i komplikuar, ai funksionon si një qark i madh dhe shkencëtarët kanë filluar ta kuptojnë funksionin e çdo pjese të trurit.

E pyetur se a do të jetë një ditë e mundur që të daulodohej vetëdija në një kompjuter, ajo tha se me kushtin e lartpërmendur po. Përndryshe, ajo demantoi bindjen se njerëzit shfrytëzojnë vetëm 10% të trurit të tyre.

Ja nga çka vuajnë njerëzit që nuk dëgjojnë muzikë

Problem i shpeshtë në shoqëri, aq më parë në ahengje, është dilema a të lëshoni muzikë vendore apo të huaj, popullore apo Rock ‘n’ Roll, këngë me ritme të shpejta…Mirëpo, ka njerëz të cilët nuk mund të përballojë asgjë nga e gjithë kjo.

Periskopi.com Shëndeti

Shumica nesh nuk mund ta imagjinojë jetën pa muzikë. E dëgjojmë nga mëngjesi deri në mbrëmje. I marrim me vete kufjet gjithkah shkojmë, këndojmë me zë të ulët derisa jemi duke bërë dush, mezi presim të shkojmë për të vallëzuar në klube apo në dasma…

Mirëpo, me siguri edhe ju e njihni dikë i cili thjesht nuk e duron muzikën, transmeton Telegrafi.

Njerëzit e tillë gjithmonë ulin tonin, shmangin vendet në të cilat lëshohet muzika, por sillen edhe më keq si prindër të tinejxherit i cili nuk mund ta imagjinojë jetën e vet pa hitet e kohës.

Hulumtimi i botuar në revistën PNAS ka zbuluar përse disa njerëz nuk dëshirojnë të dëgjojmë muzikë. Siç keni mundur edhe të supozoni, shkaktari për këtë është në trurin e tyre.

Shkencëtarët, duke studiuar trurin e këtyre njerëzve me rezonancë magnetike, kanë zbuluar që njerëzit e tillë nuk kanë qarkullim të mirë gjaku në pjesën e trurit e cila është përgjegjëse për kënaqësi, përkatësisht për shpërblime.

Muzika te shumica shkakton ndjenjën e këndshme, por te urrejtësit e muzikës thjesht nuk ekziston ajo kënaqësi, sepse nuk ua lejon truri tyre.

Prandaj, nëse njihni ndonjë person i cili nuk kënaqet kur dëgjon muzikë, madje edhe qartazi e pengon nevoja juaj që vazhdimisht dëgjoni diçka, mos ia zini për të madhe.

Thjesht, ai nuk është i aftë të ndajë me ju kënaqësinë e të dëgjuarit të melodive, sepse atij i mungon një qendër e plotë në tru për kënaqësi.