Si ndikon uji i gazuar në trupin e njeriut?

Periskopi.com Shëndeti

Të interesuar shumë për hidratim të trupit madje duke kaluar dhe përtej ujit natyral.

Pra është edhe uji mineral të cilin shpesh e përdorni si zgjedhje freskuese por, sa e shëndetshme është ajo kuptojeni më poshtë:

Sipas një studimi, shuarja e etjes shpesh më e shijshme se sa me ujë natyral, uji i gazuar mund të jetë një alternative tejet freskuese. Karbonizimet dhe varietetet çojnë shumë njerëz që të marrin më shumë lëngje, duke përmirësuar hidratimin e tyre.

Uji i gazuar po ashtu mund të përdoret edhe për të humbur kaloritë në kombinim me pijet e tjera.

Megjithatë përkundër provave të mjaftueshme shkencore për të dëshmuar se uji i gazuar dëmton smaltin e dhëmbëve, apo kanë ndonjë efekt negativ në shëndetin e kockave, këtu asgjë nuk ka për t’u shqetësuar.

Disa dentistë tashmë rekomandojnë që të konsumohet uji i gazuar edhe për shkak të shëndetit oral pasi nuk ka përbërje sheqeri.

I gjithë problemi që mund të pësoni nga uji i gazuar, mund të vërehet tek fryerja e stomakut tuaj.

Kjo pasi sipas studimit, ajo dëshmon se ju keni tepruar paksa me pirjen e ujit të gazuar dhe kjo gjë nuk i konvenon aspak sistemit tuaj të tretjes.Posa vëreni pra fryerje të stomakut, është koha ta reduktoni ujin e tillë apo ta ndërprisni të tërin.

Kjo është arsyeja se pse shëndoshemi në pjesë të ndryshme të trupit

Dimri njihet gjerësisht si stina në të cilën marrim më shumë peshë. Ideja e disa kilogramëve më shumë mund të mos na trembë aq shumë në fillim, por më pas kur mendojmë për stinën e verës apo për plazhin, ndizet automatikisht llapa e kuqe e alarmit.

Periskopi.com Shëndeti

Mundohemi të gjejmë justifikimet për gjendjen tonë aktuale si për shembull abuzimi me ushqimin gjatë festave ë fundvitit, kequshqyerja apo mungesa e aktivitetit fizik. Por jo gjithmonë ndodh kështu. Shëndeti i tepërt në disa zona të caktuara të trupit tonë mund të të formohet nga arsye nga më të ndryshmet.

Yndyra në zonën e barkut: Ky është një ndër problemet më shqetësuese të femrave. Mjafton të vishni një bluzë ngjitur pas trupit dhe forma e rrumbullakosur apo shtresat në formë palash duken menjëherë. Ajo që nuk dini është se dhjami i akumuluar në këtë zonë krijohet si pasojë e stresit. Ndoshta po kaloni një periudhë të vështirë në punë dhe familje.

Yndyra nën kërthizë, krahë dhe kofshë: Depozitimi i yndyrës në këto zona të trupit krijohen si pasojë e abuzimit me karbohidratet. Duhet të tregoni kujdes me regjimin ushqimor dhe të pakësoni ushqimet e këqija, pijet e gazuar, konsumin e alkoolit dhe duhanit. Hani sa më shumë fruta dhe perime, drithëra integrale, nënprodukte të qumështit si kosi dhe djathi pa yndyrë.

Yndyra në vithe dhe në pjesën e jashtme të kofshëve: Këto zona të trupit formojnë atë që njihet ndryshe si trungu trupor. Me siguri bëni një punë e cila kërkon të jeni tërë kohës ulur ose jeni duke pëdorur medikamente që sjellin çrregullime të ekuilibrit hormonal. Është vënë re që femrat të cilat përdorin kontraceptivë janë më të prirura të akumulojnë peshë në zonat e sipërmendura.

Yndyra në këmbë dhe në kavilje: Ky ëhstë një problem tjetër shqetësues përsa i përket shtimit në peshë. Nëse keni dhjamë në këtë zonë keni me siguri probleme vaskulare. Qarkullimi i gjakut është më i ngadaltë se zakonisht dhe si pasojë toksina mblidhet në gjymtyrët e mëposhtme që çojnë në fryrje dhe celulit.

Meshkujt zbulojë se çfarë vërejnë së pari tek femrat: Jo, nuk është prapanica, as gjinjtë

Tërheqja është një gjë shumë individuale, por janë disa "pika" në trupin e një femre që menjëherë provokojnë interesin e meshkujve.

Periskopi.com Lajme

Anketa është kryer me një kampion prej pesë mijë meshkujve, në të cilën të anketuarit është dashur që t’iu përgjigjen pyetjes “cila është gjëja e parë që vëreni te një femër, që ju tërheq fizikisht?”, ka sjellë rezultate interesante, raporton zaodvoljna.hr.

Edhe pse në fillim u mendua se gjinjtë dhe prapanica me siguri do të jenë në vendin e parë, përgjigjet ishin pak më shumë imagjinative.

Pra, në radhë të parë janë sytë e femrave, do të thotë shikimi, ndërsa në të dytin ishte buzëqeshja.

Pastaj vijojnë: gjinjtë, flokët, pesha, këmbët, stili, prapanica, lartësia, dhe në fund, lëkura.

Si është e mundur? Astritin e nxorën nga burgu në ora 15:57, u pranua në spital në 15:20

Më 5 nëntor, Astrit Dehari vdiq. Ai ishte në paragurgim në burgun e Prizrenit.

Periskopi.com Lajme

Në videot e publikuar, për të cilat Prokuroria thotë se nuk janë prekur, janë origjinale, shihet se Astrit Deharin e nxjerrin nga dhoma në orën 15:57 për ta dërguar në spital, ndërsa raporti i obduksionit thotë krejt ndryshe.

Ky i fundit shkruan se ai u pranua në spital në Prizren në orën 15:20 ndërsa ndërroi jetë në orën 15:55.

Pra, ora e largimit të Astrit Deharit nga burgu dhe pranimi në spital nuk përputhen. / Periskopi

Ekskluzive: Pamje duke nxjerrë trupin e Astrit Deharit nga qelia e burgut

20161118184807732 20161118184759898