Dasma tradicionale nga e gjithë bota, përfshirë edhe Kosovën

Periskopi.com Galeria

India

 

Japan

 

Ghana

 

Indonesia

 

Poland

 

China

 

Portugal

 

Estonia

 

Peru

 

Sri Lanka

 

Hawaii

 

Scotland

 

Nigeria

 

Greece (Orthodox)

 

Sardinia

 

South Korea

 

Norway

 

Kosovo

 

Mongolia

Flet Ganimete Musliu: Jam rritur në oda, në Drenicë janë përdorur si kinema

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu tregon se është rritur në oda.

Periskopi.com Lajme

Thotë se nuk flet si studiuese por nga ajo që ka përjetuar.

Musliu në Klan Kosova tregoi se në familjen ku është rritur asnjëherë nuk ka qenë ndaluar që gratë të hyjnë në oda, të flasin e jo vetëm të shërbejnë.

“Në oda ka pasur rregulla, është ditë çka flitet. Në fshatra nuk ka pasur amfiteatre, apo të ngjashme. Unë i quaj tempuj odat e Drenicës, veçanërisht të Drenicës. Përveç takimeve të rëndësishme që janë mbajtur, të dielave e kemi përdoru si kinema, jemi mbledhur krejt fëmijët dhe kemi shiku filma”, tha Musliu./ Periskopi