Zyrtare: Arsenali ofron 65 milionë euro për yllin italian

Arsenal ka ofruar plotë 65 milionë euro për yllin në rritje të Torinos, Andrea Belotti.

Periskopi.com Sporti

Belotti është duke shkëlqyer për skuadrën torineze dhe së fundmi është duke u llogaritur si shpresa e futbollit italian në të ardhmen.

‘Topqinjtë’ janë në kërkim të një sulmuesi tipik prej kohësh por edhe këtë herë janë refuzuar.

fc-torino-v-juventus-fc-serie-a
Andrea Belotti, Torino

 

“Po, kemi pranuar ofertë, por ajo ofertë nuk është e pranueshme për ne”, u përgjigj Petrachi rreth interesimit të Arsenalit.

“Sidoqoftë, ai nuk do të largohet tani. Ne duam të shijojmë atë, pastaj do të shohim se si do t’ia bëjmë’, përfundoi drejtori sportiv i Torinos.

Belotti ka realizuar në këtë sezon 13 gola në Serie A. /Periskopi/

 

Ajeti largohet nga Serie A?

Mbrojtësi shqiptar, Arlind Ajeti pritet që të largohet nga Torino gjatë afatit kalimtar dimëror.

Periskopi.com Sporti

Shkak i largimit të Ajetit është minutazha e tij e ulët, teksa Empoli dhe Crotone janë duke e përcjellur situatën e yllit të Shqipërisë.

Megjithatë, Tuttosport shkruan se Ajeti mund të transferohet edhe jashtë Italisë, mirëpo ndonjë emër konkret ende nuk ka, transmeton Sportali.net

Dhe nëse nuk gjendet një klub i përshtatshëm, atëherë Ajeti edhe mund të qëndrojë në Torino, ku do të tentojë që t’a bindë trajnerin Sinisa Mihajlovic për një vend në formacionin bazë.

Hart rikthehet në Premier League, por jo te City

Portieri i Manchester Cityt, Joe Hart mund të rikthehet në Premier Ligë në verën e ardhshme, por si lojtar i Liverpoolit.

Periskopi.com Sporti

Anglezi është i huazuar te Torino pasi Pep Guardiola preferoi blerjen e Claudio Bravos.

Hart gjithashtu është lidhur me një kalim te West Hami dhe Leicester City, por The Mirror raporton se edhe Liverpooli ka shfaqur interesim për gardianin anglez.

City raportohet se është i gatshëm të shesë Hartin te rivali i Premier Ligës, edhe pse Torino po tenton që marrëveshjen e huazimit për të ta kthejnë në permanente.

‘Zonja e vjetër’ nuk lejon befasi, fiton derbin e qytetit (Video)

Derbi i qytetit në mes Torinos dhe Juventusit, ka përfunduar me fitoren e mysafirëve me rezultat 3-1.

Periskopi.com Sporti

Pjesa e parë e takimit ishte e barabartë me dy skuadrat që patën rastet dhe momentet e veta, teksa shënuan të dyja nga një gol, përcjell Telegrafi.

Goli i parë i takimit u shënua nga vendasit që gjetën rrjetën me anë të sulmuesit të tyre kryesor, Andrea Belotti, i cili mposhti me kokë Gianluigi Buffonin në minutën e 16-të.

belloti

Megjithatë, nuk ka vonuar shumë goli i barazimit për ‘Zonjën e Vjetër’, të cilët vunë balancat në derbin e Torinos me anë të Gonzalo Higuainit, i cili shënoi në minutën e 28-të nga afërsia pas asistimit të mirë të Mario Mandzukicit dhe me këtë gol shkuan skuadrat në pushim.

higuain

Pjesa e dytë ishte shumë më e mirë për skuadrën vendase që iu ofrua disa herë golit me disa sulme të rrezikshme, por pa pasur sukses të gjejnë golin e epërsisë.

Kur pritej që takimi do të përfundoj me barazim pasi nuk mund të shënonte Torino, atëherë u shfaq përsëri i rrezikshmi Gonzalo Higuain dhe e kaloj befasisht Juventusin në epërsi në minutën e 82-të.

higuain1

Deri në fund të takimit, dy skuadrat patën edhe raste tjera, por rrjetën e tundën përsëri Juventusi, ku kësaj radhe shënoi me anë të Miralem Pjanic, i cili shënoi në minutat shtesë dhe në fund derbi i qytetit i takoj Juventusin me fitoren 3-1 ndaj Torinos.

https://www.youtube.com/watch?v=RVPwnF7_pno&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=O8zzdtgufIc&feature=youtu.be

 

El Pipita rikthen ‘Zonjën e vjetër’ në lojë (Video)

Torino ka shënuar e para në derbin lokal ndaj Juventusit.

Periskopi.com Sporti

Mirëpo gëzimi i vendasve ka zgjatur vetëm 12 minuta

Ka qenë sulmuesi argjentinas, Gonzalo Higuain që ka barazuar rezultatin në 1-1.

https://www.youtube.com/watch?v=O8zzdtgufIc&feature=youtu.be

Torino shokon Juventusin (Video)

Derbi i madh lokal mes Torinos dhe Juventusit ka filluar me spektakël.

Periskopi.com Sporti

Kanë qenë vendasit që kanë shënuar golin e epërsisë pas 16 minutave lojë.

Ishte super sulmuesi italian, Andrea Belotti që shënoi golin e epërsisë pas asistimit nga Baselli.

https://www.youtube.com/watch?v=RVPwnF7_pno&feature=youtu.be

Formacionet zyrtare: Torino-Juventus

Derbi i madh italian mes Torinos dhe Juventusit pritet të filloi pas një ore.

Periskopi.com Sporti

Dy skuadrat nga qyteti i njëjtë Torino, do të përballen me njëra tjetrën ku janë në një formë mjaftë të lartë.

Tanimë trajnerët e dyja skuadrave kanë publikuar edhe formacionet zyrtare për këtë ndeshje të rëndësishme.

Torino: Hart, Zappacosta, Rossetiini, Castan, Barreca, Acquah, Valdifiori, Baselli, Ljajic, Belotti, Falque.

Juventus: Buffon, Sandro, Lichtsteiner, Rugani, Chiellini, Sturaro, Marchisio, Khedira, Cuadrado, Higuain, Mandzukic.

Kurrë nuk do të luajë për këtë skuadër

Joe Hart ka deklaruar se më nuk do të luajë për Manchester Cityn ndërsa kalimin e tij në Torino e sheh si urë lidhëse për ndonjë transfer të ndonjë klub tjetër.

Periskopi.com Sporti

Gardiani numër një i Anglisë ishte informuar nga menaxheri Pep Guardiola se nuk ishte në planet e tij. Me ardhjen e Claudio Bravos nga Barcelona, ishte e qartë se Hart nuk ishte i dëshiruar më nga spanjolli.

“Nuk jam këtu për të treguar se çfarë mund të bëj, jam këtu sepse duhet të shikoj për tjetër klub pasi nuk kisha mundësi që të rregulloja gjërat përfundimisht”, ka thënë Hart në një intervistë për Sky Sports.

1hart-barcelona
Joe Hart, Manchester City

“Dua të luaj mirë, ashtu si për Torinon dhe nëse interesohet ndonjë ekip nuk mendoj se Manchester City do të bllokonte kalimin”, ka shtuar ai. /Periskopi/

Belotti transferohet tek ky klub në Premier Ligë?

Sulmuesi italian i Torinos, Andrea Belotti, është duke kaluar në një super formë në këtë sezon me skuadren torineze dhe kombëtaren italiane.

Periskopi.com Sporti

Sipas Gazetës Dello Sport, Torino është duke dëshiruar të nënshkruajë kontratë të re me italianin dhe të fut një klauzolë prej 80 milionë euro, për të larguar interesimin nga klubet angleze.

Besohet se Arsenali dhe Manchester United janë të interesuara të nënshkruajnë me 22-vjeçarin.

Belotti për Torinon ka zhvilluar 48 paraqitje ku ka shënuar 22 gola. /Periskopi.com/

A e keni pritur këtë nga Ajeti?

Arlind Ajeti sipas të gjitha gjasave do të largohet së shpejti nga Torino.

Periskopi.com Sporti

Kështu ka shkruar “Tuttosport”, që zbulon dy klubet e interesuara për kosovarin.

Mbrojtësi i Kombëtares po kërkohet me ngulm nga Pescara dhe Crotone, të cilat e shohin Ajetin si përforcim emergjent për afatin kalimtar të janarit, përcjellë “Lajmi.net”.

Ajeti nuk është i kënaqur aspak me minutazhën te Torino dhe kjo është arsyeja kryesore se pse llapjani po e mendon largimin.

Mihajlovic: Do të ketë minuta edhe për Ajetin

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Arlind Ajeti ende nuk e ka gjetur vetën tek skuadra e Torinos.

Periskopi.com Sporti

Ish trajneri i Milanit, Sinisa Mihajlovic, i ka premtuar mbrojtësit shqiptar se do të ketë minuta në javët e ardhshme. Ajeti është rikthyer nga lëndimi por ende nuk është i gatshëm për të startuar.

“Ajeti është mirë fizikisht, por ende nuk mund të luajë 90 minuta të plota. Ai është një lojtar ndryshe nga të tjerët, pasi po flasim për një mbrojtës tipik që markon dhe do të ketë hapësirat e tij”.

“Kur flisja për atë që ekipi duhet të bëjë dhe vëmendjen që duhet t’i kushtojmë detajeve, e kisha fjalën pikërisht për këtë karakteristike”.

“Nuk mund ti shpenzojmë të gjitha energjitë për një pjesë loje dhe pastaj të ecim në fushë. Ekipi duhet të luajë me angazhim dhe zemrën që karakterizon këtë fanellë”, kanë qenë fjalët e Mihajlovic. /Periskopi.com

A do të debutojë Ajeti sot ndaj Interit?

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Arlind Ajeti me gjasë do të debutojë sonte për skuadrën e tij, Torino.

Periskopi.com Sporti

Torinezët takohen me Interin me fillim nga ora 20:45, në ndeshjen e cila zhvillohet në kuadër të Serie A.

Ajeti ka vuajtur nga dëmtime të shumta muajve të fundit dhe tani duket se ka ardhur momenti që të tregojë vetën në fushën e lojës. /Periskopi.com

Rikthehet Ajeti

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Arlind Ajeti është rikthyer në stërvitje, pas dëmtimit të një muaji më parë, i cili ia pamundësoi paraqitjen ndaj Maqedonisë në kualifikimet për Botërorin 2018.

23-vjeçari ka nisur të stërvisë sërish me skuadrën e tij italiane, Torino, ndërsa ende nuk ka debutuar me skuadrën në fjalë në Serie A.

Ende nuk dihet nëse Ajeti do të jetë i gatshëm për dy sfidat e ardhshme të Kombëtares Shqiptare, atë kundër Lichtenshtejnit dhe Spanjës në muajin tetor. /Periskopi.com

Hart pranë Torinos

Periskopi.com Sporti

Portieri i Manchester Cityt, Joe Hart është shumë pranë zyrtarizimit si lojtar i Torinos.

Anglezi pritet t’i kalojë së shpejti vizitat mjekësore te skuadra italiane, ndërsa ai do të jetë i huazuar për një sezon te kjo skuadër, shkruan BBC.

29-vjeçari nuk bën pjesë në planet e afërta të Pep Guardiola’s. /Periskopi.com