Tmerr në qiell, 20 persona plagosen në avion

Periskopi.com Lajme

20 persona kanë mbetur të plagosur gjatë fluturimit të avionit “MU774” nga Parisi për në Kunming, kryeqyteti i provincës jugperëndimore të Kinës, Yunnan.

Mediat ndërkombëtare bëjnë të ditur se plagosja e personave bord, ka ardhur si pasojë e turbulencave të ajrit.

Pas incidentit, aeroplani u ul në mënyrë të sigurtë në Kunming, kryeqyteti i provincës jugore të Yunnanit të Kinës dhe ata që kishin nevojë për ndihmë mjekësore, janë dërguar në spital, njoftoi Xinhua.

Asnjë nga pasagjerët nuk mori dëmtime të rrezikshme për jetën, tha Spitali në deklaratë.Të paktën 12 persona janë shtruar në spital, me lëndime, duke përfshirë thyerje, plagë dhe lëndime në kokë.Transportuesi ajror, në një deklaratë të lëshuar, tha se avioni “hasi papritmas turbullira” dhe “disa pasagjerë përjetuan siklet”.ka lëshuar një deklaratë duke pranuar se avioni “hasi papritmas turbullira” dhe “disa pasagjerë në aeroplan përjetuan siklet.

“Ky incident vjen ndërkohë që rreth një javë më parë një avion i “China Eastern Airline”, i nisur për në Shanghai u kthye në Sidnei për shkak të një vrime të madhe në një pjesë të motorit të majtë.

Fotografët që vuajnë nga pagjumësia, realizuan foto të tmerrshme në park kur nuk kishte njerëz, shikoni

Periskopi.com Galeria

Southeast View, 2012

Private Gardens, 2013

South View, 2009

The Mall, 4 A.m., 2013

Gapstow Bridge, 2009

Half Moon, 2009

Northwest View, 2014

Zoo Entrance, 2012

5 A.m., European Beech Tree, 2017

Airplane Installation, 2012

Të tjera pamje tmerruese të krimeve të ISIS-it: Në mesin e kufomave, edhe një trup i një fëmije (FOTO +18)

Ky është momenti pikëllues kur një ushtar irakian kishte shpërthyer në lot pasi kishte zbuluar trupin e vdekur të një vajze të vogël, të vrarë nga ISIS.

Periskopi.com Lajme

Siç shkruajnë mediat e huaja, trupi u gjet në një varr masiv të disa 24 viktimave në Mosul, në veri të Irakut, pasi një pjesë e qytetit të rrethuar u mor përsëri nga grupi terrorist.

Fotografitë shokuese thuhet se tregojnë vogëlushen e panjohur të mbështjellë me një batanije dhe një ushtar të pikëlluar pranë saj.

Imazhet nxjerrin në pah realitetin e tmerrshëm të sundimit ISIS në qytetin e shkatërruar nga lufta, ku ekzekutimet masive të civilëve janë kryer vetëm sepse ata tentonin të iknin në zona më të sigurta.

Thuhet se luftëtarët irakianë erdhën deri tek varri pasi ata kishin arritur rezultate të mëtejshme në betejën e tyre për të rikthyer Mosulin nga ISIS.

Dy fotografi të realizuara pak sekonda nga njëra-tjetra që po tmerrojnë botën

Këto dy foto, të realizuara pak sekonda larg nga njëra – tjetra, kanë tmerruar përdoruesit në internet.

Periskopi.com Lajme

Teksa në njërën foto gjithçka duket normale, në tjetrën shfaqet një krijesë e çuditshme, që lëviz në park.

Dy imazhet u postuan në Reddit nga një përdorues, i cili tha se imazhet ishin shkrepur nga një pjesëtar i moshuar i familjes, duke përjashtuar kështu çdo mundësi, sipas tij, që janë të modifikuara me Photoshop.

Sipas “The Sun”, ai i postoi fotot në përpjekje për t’i dhënë një shpjegim.

Shumë prej përdoruesve u shprehen të tmerruar, ndërsa të tjerë u përpoqën t’i jepnin një shpjegim logjik, por pa mundur të zgjidhnin misterin. /tvklan.al/

foto2-11484511964 foto1-11484511961

Fotografitë që tregojnë se fundi i botës është shumë pranë

Nuk janë vetëm toricenët konspirativë, por dhe shkencëtarët tashmë po pranojnë se fundi i botës është shumë pranë. Pikërisht për këtë lajm tronditës ata akuzojnë njerëzimin se ka shkatërruar natyrë ndër vite duke e cilësuar si vetëvrasje.

Periskopi.com Galeria

Nganjëherë nuk të duhen fjalë. Këto foto flasin më shumë se fjalët… A po vjen fundi i botës?

Përgjigjen e gjeni këtu…

15_1484205580-62845821484494289 16_1484205565-92371501484494288 1_1484205565-32078151484494287 14_1484205565-85572051484494286 2_1484205565-75531841484494284 3_1484205565-61245891484494282 4_1484205565-27504991484494281 5_1484205565-19037881484494279 6_1484205565-55506451484494278 7_1484205565-9403741484494276 9_1484205565-47588981484494275 12_1484205566-8875601_11484494270 13_1484205565-53236651484494267

Tragjedia e 18 vjeçares, bëri “luftë” me babain për të shkuar në festën që i mori jetën

18-vjeçarja Leanne Nasser ishte një nga 39 viktimat që u vra nga sulmi terrorist në një club të Stambollit natën e Vitit të Ri.

Periskopi.com Lajme

Leanne zgjodhi Stambollin për të festuar Vitin e Ri bashkë me tre miqtë e saj.

Ajo nuk ishte larguar kurrë më parë nga vendlindja e saj Izraeli dhe babai e kishte shumë të vështirë t’i jepte leje, aq sa 18- vjeçares iu desh t’i kërkonte ndihmë tezes së saj për të bindur babain që ta linte të bënte këtë udhëtim nga i cili s’do të kthehej kurrë.

Pas u shpërnda lajmi se Leanne kishte humbur gjurmët, babai i saj u nis menjëherë drejt Turqisë dhe nëpërmjet sendeve të saj personale zbuloi se e bija ishte një nga 39 të vrarët.

Ndërkohë siç shkruan CNN, tezja e saj ka thënë se nuk do ia falte kurrë vetes që e ndihmoi mbesën të bënte udhëtimin e saj të fundit./ Sovrani

capture-2

Bota dënon sulmin terrorist në Stamboll

Pas sulmit terrorist në natën e Vitit të Ri në një klub nate në Stamboll, ku një person i armatosur vrau 35 persona dhe plagosi 65 të tjerë, Turqisë i kanë mbërritur mesazhe mbështetjeje nga e gjithë bota.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë vijojnë disa prej mesazheve më të rëndësishme:

* Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg: Mendimet e mia janë me popullin turk dhe me ata që janë të prekur nga ky sulm gjatë festimit të Vitit të Ri.

* Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Federica Mogherini: Mendimet tona janë me viktimat dhe të afërmit e tyre.

* Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Marc Ayrault: Të gjitha zemrat tona janë me Turqinë, e cila ka përjetuar një goditje të rëndë në këtë natë simbolike.

* Presidenti amerikan Barack Obama: Keqardhje për humbjen e jetëve të të pafajshme dhe ngushëllime familjeve të viktimave.

* Ministri i Jashtëm i Kanadasë, Stephane Dion: Dënoj këtë sulm makabër dhe shpreh mbështetje për popullin turk.

* Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, Ned Price: SHBA dënon ashpër sulmin e frikshëm terrorist në Stamboll. Ne jemi bashkë me aleaten tonë Turqinë, e cila është anëtare e NATO-s.

Sulmi terrorist në një klub nate në Stamboll, në të cilën festohej Vitin e Ri, ka ndodhur në orën 01:15. Një sulmues i panjohur fillimisht vrau policin, i cili po qëndronte në hyrje të klubit, dhe më pas vrau edhe një person tjetër dhe hyri brenda, ku hapi zjarr në drejtim të të pranishmëve.

Sipas disa të dhënave në klub në kohën e sulmit ishin 700 të ftuar./ 10 minuta

Fotografitë që po tmerrojnë botën, lashtësia jeton mes nesh

Bota mund të jetë duke ndryshuar me shpejtësi, por këta njerëz jetojnë si 20 mijë vjet më parë.

Periskopi.com Lajme

Këto foto të pazakonta janë bërë me helikopter në xhunglën e Amazonës dhe janë publikuar së fundmi në media.

Ato tregojnë një fis të izoluar plotësisht nga bota.

Indianët jetojnë në grupe të izoluara nomadike në xhunglën braziliane, pranë kufirit me Perunë.

Kur helikopteri fluturon sipër tyre, ata fillimisht janë në panik.

Më pas meshkujt marrin kurajën dhe nisin të qëllojnë me shigjeta helikopterin.

Fotot janë bërë nga Ricardo Stuckert.

“Të mendosh që në shekullin e 21-të ka akoma njerëz pa asnjë kontakt me civilizimin, që jetojnë siç kanë jetuar të afërmit e tyre para 20 mijë vitesh, është një emocion i fuqishëm,” tha ai për revistën “National Geographic”.

1-1221482600844 2-1211482600843 5-1091482600841 6-1041482600839

Fotografia që po tmerron botën, ka një detaj që nuk e vëreni në fillim

Kjo fotografi e 5 mikeshave në një vaskë është përhapur me shpejtësi në internet për shkak të një detaji.

Periskopi.com Fun

Të gjithë shikojnë fytyrat e qeshura të grave që janë topless, por shikoni më me kujdes foton…

Në cepin e majtë të dritares duket hija e një personi që po përshëndet nga xhami.

Gratë në vaskë duket se janë plotësisht në dijeni të këtij fakti. Ky detaj ka bërë që kjo foto të ketë bërë xhiron e botës.

auto_nintchdbpict0002905668111482509998 nintchdbpict0002905670651482510024 nintchdbpict0002905675741482510016

A është ky brezi i ri i kriminelëve shqiptarë? Shikoni si e hedhin qenin nga ura (Video, +18)

Në një video të publikuar nga jetaoshqef tregohet një nga mizoritë e shumta që njerëzit në këtë shtet janë mësuar të bëjnë ditë pas dite.

Periskopi.com Lajme

 

Pamjet tregojnë qartë se si djemtë rrëmbejnë qenin, e kapin nga pjesa e lëkurës dhe e hedhin nga një urë, e cila ka një lartësi të konsiderueshme.

Mesazhdërguesi nuk ka dhënë detaje se në cilën urë është kryer kjo mizori ndaj kafshë së gjorë, e cila është hedhur si të qe një qenie e pashpirt në atë ujë të akullt dhe nga ajo lartësi e madhe. Ata shkruajnë vetëm që pamjet janë filmuar në Shijak.

Njerëzit mund të kenë 100 halle dhe me të drejtë mund të thonë që “nuk bëhet qameti, ku e kemi mendjen ne e çfarë na tregoni ju, apo këtu po vdesin njerëzit përditë e askush nuk po reagon, jo më të bëhet nami për një qen”, por nëse nuk doni që nesër apo pasnesër këta fëmijë të sotshëm t’ju hedhin juve si qen nga ndonjë urë, nëse nuk doni të rrisim mes nesh një brez kriminelësh, mirë është të reagojmë që sot, që të mos bëhemi pishman nesër.

E në fund të fundit, mirë që nuk i ndihmojnë dot qentë endacakë duke iu gjetur një strehë, por përse duhet t’i trajtojnë në këtë mënyrë të tmerrshme e mizore? Dikush duhet të ngrejë zërin, dikush duhet të reagojë, pasi kjo nuk është fytyra e të ardhmes së këtij vendi.

 

Skandaloze: Në Rahovec familjarët ushtrojnë dhunë mbi vajzën, madje para shkollës së saj (Video)

Dhuna ndaj fëmijëve e posaçërisht dhuna ndaj gjinisë femrore është dukuri shqetësuese që po merr përmasa shqetësuese.

Periskopi.com Lajme

Vajza Sh.B. (Emri i njohur në redaksi) nxënëse e shkollës së mesme “12 Maji” është rrahur mizorisht me shkelma nga disa persona që mendohet se kanë qenë familjarë të saj.

Dhuna ka ndodhur përballë shkollës së Mesme “12 Maji” në Ratkoc të Rahovecit në prani të nxënësve dhe kalimtarëve të tjerë të cilët e kanë parë më sy këtë dhunë.

Nuk dihen motivet e kësaj dhune të shfrenuar por siç shihet në këtë video, në këtë dhunë kanë marrë pjesë disa persona të prirë nga një familjarë i saj që mendohet se është xhaxha i saj.

Personat që ushtrojnë dhunë janë nga fshati Dejnë i komunës së Rahovecit.

 

Një lexues i Botapress-it e ka xhiruar këtë dhunë dhe i ka dërguar redaksisë këtë video trishtuese.

Siç mund të dëgjoni edhe në video nxënësit kanë qenë të tmerruar nga ajo që kanë parë se çka po i ndodh shoqes së tyre.