‘Ky lojtarë është i paprekshëm, United vetëm mund ta ëndërroj transferimin e tij’

Anëtari i bordit të drejtorëve të Bayern Munchen, Edmund Stoiber, ka deklaruar se Muller është i paprekshëm.

Periskopi.com Sporti

Ai ka folur se si do të reagonin fansat po të shisnin Mullerin, pasi ai është ylli kryesor i skuadrës pasi që është edhe prodhimi i akademisë së Bayernit.

“Nuk do të ndodhë që dikush si Thomas Mulleri të luajë për Manchester Unitedin. Fansat ishin të mërzitur kur Schëeinsteiger kaloi te Unitedi, por ai ishte 32-vjeçar dhe donte sfidë të re. Fansat dhe anëtarët tanë nuk do të na falnin kurrë nëse e shesim Mullerin” u shprehë Stoiber.

“Ai është më shumë se një lojtar i shkëlqyeshëm. Është pjesë e ADN-së sonë. Ai përfaqëson vlerat kryesore për ne dhe është një futbollist që fansat e duan”, ka përfunduar Stoiber për “Bild”.

muller
Thomas Muller. Bayern Munchen

Muller ishte lidhur me një kalim te Manchester United gjatë merkatos së fundit, gjë që nuk ndodhi.

Sulmuesi gjerman u promovua nga trajneri holandez Van Gaal në vitin 2009 dhe që nga ai moment është shëndërruar në lojtarin kyç të Bayern Munchen.

San Marino i përgjigjet ashpër Mullerit

Thomas Muller deklaroi sot se nuk dëshiron të luajë kundër kombëtareve të dobëta si ajo e San Marinos, të cilën Gjermania e mposhti së fundmi me rezultat 8:0.

Periskopi.com Sporti

Por, i menjëhershëm ka qenë reagimi i drejtorit të komunikimit të San Marinos, Alan Gasperoni, i cili ka numëruar dhjetë arsye pse ajo dhe ndeshja të tilla duhet të zhvillohen.

 “I dashuri Thomas Muller,

Ju keni të drejtë. Ndeshjet sikurse ajo e të premtes nuk janë asgjë. Për ju. në anën tjetër, i dashuri Thomas, ju nuk keni nevojë të vini në San Marino gjatë vikendeve kur keni pushim në Bundesliga, ju mund të kishit shpenzuar me të dashurën tuaj në villa luksoze, ose ku i dihet, ju mund të merrnit pjesë në disa evente të organizuar nga sponsorë tuaj, që të fitonit disa mijëra euro. Unë ju besoj, por më lejoni të ju jap 10 arsye pse unë mendoj se ndeshja San Marino-Gjermani ka qenë një ndeshje e suksesshme, dhe nëse ju do të mundeshit, mundeshit të mendoni rreth kësaj, atëherë me lejoni të dijë se çfarë mendoni:

1.Të ka shërbyer që të shohësh se edhe kundër ekipeve të dobëta sikurse i yni, ti nuk mund të shënosh dhe mos më thuaj që nuk je zemëruar kur Simoncini të ndaloi të shënosh…

2. Të ka shërbyer që t’ua bësh të qartë menaxherëve të tu (madje edhe Beckenbauerit dhe Rummenigges) se futbolli nuk zotërohet nga ata, por ju përket të gjithë atyre që e duan dhe të pëlqeu ty ose jo, ne jemi njëri prej tyre

3. Shërbeu që të ju kujtojë mijëra gazetarëve anembanë Evropës që ka ende djem që ndjekin ëndrrat e tyre dhe jo rregullat tuaja

4. Shërbeu që të dëshmohet sërish që ju gjermanët kurrë nuk do të ndryshoni dhe historia ju ka mësuar se të ngacmoni të tjerët nuk ju garanton gjithmonë fitore

5. Shërbeu për të parë 200 djem të San Marinos që luajnë këtë ndeshje për arsye të ndryshme, e nga të cilët trajnerët kërkojnë që të punojnë shumë. Kush e di, ndoshta një ditë sakrifica e tyre nuk do të paguhet duke luajtur kundër kampionëve të botës

6. I shërbeu federatës tuaj (po ashtu edhe tonë) që të fitojë disa para nga të drejtat e imazhit me të cilat, përveç që do të paguanin ty për problemet tuaja, ata mund të ndërtojnë edhe fusha futbolli për fëmijët e vendit tënd, shkollat dhe stadiumin që ta bëjnë më të sigurt. Federata jonë, po ta tregoj një sekret, është duke ndërtuar një fushë në fshatin Acquaviva. Ju do të mund ta ndërtonit me 6 muaj të pagës suaj, po ashtu edhe me 90 minuta të të drejtave të imazhit tuaj. Jo keq  apo?

7. I shërbeu vendit tonë të madh sa fusha juaj në Munich, që të dal në media për arsye të mirë, sepse futbolli gjithmonë është arsye e mirë

8. I shërbeu shokut tuaj Gnabry, që të ishte me ekipin kombëtar dhe të shënonte tre gola

9. I bëri disa Sanmarinas pak të lumtur, që të kujtojnë se edhe ne kemi një komb të vërtetë

10. Shërbeu të ma bëjë mua të qartë se, edhe nëse vishni fanellën më të bukur të adidasit, ju gjithmonë i vishni çorapet e bardha me sandale

Me dashuri, i juaji Alan”.  /Periskopi.com

Shpërthen Muller, kritikon ashpër FIFA-n

Ylli i Gjermanisë, Thomas Muller ka shpërthyer me një deklaratë kundër FIFA-s.

Periskopi.com Sporti

Gjermani e bëri këtë pas fitores ndaj San Marinos me rezultat 8:0, në ndeshjen e zhvilluar në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2018.

Anëtari i Bayern Munich thotë se nuk dëshiron të luajë me kombëtare amatore si ajo e San Marinos.

“Të luash kundër San Marinos nuk ka të bëjë asgjë me futbollin profesional. Nuk e kuptoj arsyen e ndeshjeve të tilla”, tha Muller për Daily Mail.

“Unë e kuptoj që për ta, të luash kundër kampionëve të botës është një plus, por lojtarët duhet të mbrojnë punën e tyre, sepse ndeshje të tilla të rrezikshme janë të panevojshme”. /Periskopi.com