Tronditet Tetova: Vdes i riu që bëri aksident pak para Iftarit (Video)

Periskopi.com Lajme

Ka humbur jetën nga aksidenti i rëndë që ndodhi sot pasdite rreth orës 19, në bulevardin “Marshall Tito” në afërsi të mbikalimit hekurudhor në dalje të Tetovës.

Sipas zëdhënësit të policisë në Tetovë, Marjan Josifovski, tetovari 26 vjeçar me inicialet E.A nga shkaqe ende të panjohura ka humbur kontrollin e motorit, dhe goditi mbrojtësen metalike në afarësi të Monopolit, njofton TetovaSot.

Nga goditja ai mori lëndime të rënda trupore dhe u dërgua menjëherë në Spitalin Klinik të Tetovës, por mjekët vetëm konstatuan vdekjen e tij.

Policia ka siguruar vendin ku ka ndodhur aksidenti dhe së bashku me prokurorin publik kanë inspektuar shkaqet për të përcaktuar gjithçka që lidhet me aksidentin.

MPB i quan spekulime lajmet për praninë e ushtarëve të AKSH-së në Tetovë

Lajmi që u publikua ditën e sotme për paraqitjen e 80 ushtarëve të UÇk-AKSH-së në kufi me Maqedoninë të cilët supozohet të ishin pozicionuar në Mailin Sharr dhe ishin të gatshëm të shpallnin Republikën e Iliridës, është hedhur poshtë nga MPB.

Periskopi.com Lajme

MPB thotë se shërbimet e sigurisë shtetërore nuk kanë informata të asaj natyre. Meqenëse shumë herë janë keqpërdorur shkresat me përmbajtje të tilla, çështja do të çohet edhe në prokurori, shkruan Tetovasot.

Deklarata të tilla ka pasur edhe viteve tjera, por ata kanë ngelur vetëm deklrata të rrejteve sociale për të hutuar opinionin por asnjëherë nuk kanë qenë të vërteta.

Siç dihet disa deklarata të tilla vite më parë u paraqiten me nënshkrimin e një zyrtari të Bankës Evropiane ku dërgoheshin nga adresa të Gostivarit që u zbuluan nga mediat e vendit dhe ra miti i këtyre deklaratave të rreme. /albeu.com

Var veten 37-vjeçari nga Merova e Tetovës

Një 37-vjeçari, i identifikuar nga policia me inicialet I.A., banor i fshatit Merovë të Tetovës, dje, e hënë, rreth orës 11 e 20 minuta u gjet i varur në një pemë, në afërsi të fashatit, u ishte parkuar me veturën e tij të cilin e kishte vërejtur një familjar i afërt i tij.

Periskopi.com Lajme

 

Prokurori publik dhe sektori për punë të brendëshme në Tetovë, si dhe mjeku nga mjekësia ligjore bënë ekzaminimin e përgjithshëm dhe pas kësaj me urdhër të prokurorit publin i ndjeri u dorëzua për autopsi.

Spitali Tetovës dhe gjuha shqipe që përdorin (Foto)

Kjo fotografi është vendosur në objektin e spitalit të Tetovës.

Periskopi.com Lajme

Madje, ajo ka edhe vulën, që do të thotë atë e kanë shkruar personat përgjegjës

Gjuha jonë sa e mirë!

Sa e ëmbël, sa e gjerë!

Sa e lehtë, sa e lirë!

Sa e bukur, sa e vlerë!

 

Rezultati zgjedhor në Maqedoni, në duart e 700 votuesve të Tetovës

Pas vendimit të Gjykatës Administrative për të pranuar një ankesë të Lidhjes Social-demokrate, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka shpallur rivotimin në një vendvotim në komunën e Tearcës, në rajonin e Tetovës.

Periskopi.com Uncategorized

Në fakt, KSHZ-ja kishte refuzuar ankesën e opozitës, por ishte Gjykata Administrative që anuloi vendimin e KSHZ-së dhe pranoi ankesën e LSDM-së për rivotim në këtë vendvotim, që mund të ndikojë në rezultatin zgjedhor, përkatësisht në mandate, që aktualisht janë 51 me 49 në favor të VMRO-DPMNE-së.

E pakënaqur me vendimin e Gjykatës, VMRO-ja, që drejtohet nga ish kryeministri, Nikolla Gruevski, ka bërë të ditur se nuk do të merr pjesë në rivotim, për shkak të, siç u shpreh, tendencës për vjedhjen e fitores së saj në zgjedhjet e 11 dhjetorit.

“LSDM-ja dhe urdhër dhënësit e tyre, në mënyrë të turpshme, po tentojnë që t’i vjedhin VMRO-së fitoren e pastër. Vendimi i gjykatës është antiligjor dhe i udhëhequr nga motive politike, pasi nuk ka asnjë bazë ligjore për rivotim. Në këtë rast , kemi të bëjmë me një skenar të qartë për vjedhjen e fitores tonë në zgjedhje”, ka deklaruar nënkryetari i VMRO-së, Nikolla Todorov, duke përsëritur qëndrimin partiak për mosmarrjen pjesë në rivotim dhe mosnjohjen e rezultatit zgjedhor.

Në vendvotimin në Tearcë ka rreth 700 votues dhe në rast të fitore së LSDM-së, me një dallim prej të paktën 300 vota, atëherë kjo parti do të këtë një deputet më shumë dhe numri i përgjithshëm i mandateve mes saj dhe VMRO-së do të jetë i barabartë, apo çdonjëra nga 50 deputetë.

VMRO-ja, nga ana tjetër, nuk ka sqaruar se kush po tenton t’i vjedhë asaj fitoren dhe kush janë urdhër dhënësit e LSDM-së, siç ka deklaruar Todorov, në paraqitjen para mediave lidhur me vendimin e Gjykatës Administrative.

Nga kjo parti, që nga mbajtja e zgjedhjeve më 11 dhjetor dhe shqyrtimi i ankesave nga ana e KSHZ-së, kanë dalë me akuza të shumta në adresë të diplomatëve perëndimorë, duke i akuzuar për përpjekje për t’i mohuar fitoren, ndërsa zyrtarët e saj kanë përdorur edhe një retorikë të ashpër nacionaliste në adresë të shqiptarëve. Disa nga protestuesit, zyrtarë të lartë të VMRO-DPMNE-së, i janë bashkangjitur turmës që brohoriste “Shqiptarët e mallkuar” dhe “Bejlli, larg duart nga Maqedonia”.

“Nuk është e lehtë t’i thuash ambasadorëve rrini anash dhe kjo të jetë e realizueshme. Edhe vet Gruevski është i vetëdijshëm për këtë, kur dihet fakti se pikërisht këta diplomatë këto dy vitet e fundit ishin të përfshirë aktivisht në rrjedhat politike në vend, për të ndihmuar nxjerrjen e Maqedonisë nga kriza e thellë politike. Politika e Gruevskit është mposhtu më, qoftë me 51 deputetë – nëse do të mbetet – apo edhe me 50. Ai më nuk e ka situatën nën kontroll”, thotë Nikolla Dujoski, njohës i çështjeve politike dhe profesor në Universitetin e Shkupit.

Retorika e tillë e zyrtarëve të VMRO-së, sipas ekspertëve, ka larguar si asnjëherë më parë kët parti nga shqiptarët, duke nxitur tensione të reja.

“Definitivisht duhet të qartësohet se në asnjë mënyrë, edhe sikur pas rezultateve përfundimtare parti fituese është VMRO-DPME-ja, partitë shqiptare nuk duhet t’i mundësojnë atij formimin e qeverisë, sepse në një situatë të tillë do të vazhdonte kriza politike, e cila mund të thellohet edhe më shumë”, thotë Ismet Ramadani, analist dhe drejtues i Këshillit Euroatlantik të Maqedonisë.

Pas rivotimit të së dielës në Tearcë, KSHZ-ja pritet të certifikojë rezultatin zgjedhor. Pastaj pritet konstituimi i përbërjes së re parlamentare dhe nisja e afateve për formimin e qeverisë së re. Në bazë të Kushtetutës, mandati do t’i jepet partisë më të madhe fituese, por në rast se rezultati del i barabartë, atëherë vendi do të përfshihet në paqartësi të reja politike, pa përjashtuar mundësinë edhe të zgjedhjeve të reja.

Menduh Thaçi thotë se rruga e UÇK-së nisi dhe përfundoi me Tetovën

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi ka thënë se shqiptarët e Maqedonisë janë shumë meritorë për çlirimin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Madje, sipas Thaçit, edhe konstruktimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka startuar në Tetovë.

“Rruga e UÇK-së ka nisur dhe ka përfunduar me Tetovën dhe shqiptarët e Maqedonisë”, ka thënë Thaçi në një intervistë në Klan Kosova

“Kjo duhet të jetë në mbamendjen historike. Për t’iu treguar gjeneratave të reja. Kjo duhet të tregohet se ja vlen sakrifica për interesat kombëtare”.

Shqiptari që u konvertua në ortodoks dhe nga Arif e bëri Aleksandar Gorski

Periskopi.com Lajme

Shqiptari që u konvertua në ortodoks dhe nga Arif e bëri emrin Aleksandar Gorski (Video)

Arif Alili nga Gostivari, 57 vitet e jetës së tij i kaloi si mysliman. Një nga ditët ka vendosur të del para Zotit ortodoks dhe të kërkon falje duke thënë se është mëkatar.

Periskopi.com Lajme

Kisha ortodokse e Tetovës, ia plotësoi dëshirën Arifit dhe e konvertoi.

Kur u pyet nga gazetarët se si po ndodhet, ai tha se është shumë i lumtur që ka gjetur kopenë e humbur.

E kur u pyet si e ka emrin tani, Arifi tha se si quhet Aleksandar Gorski.