Kjo është lista e re e Serbisë për ‘terroristët’ nga Kosova, aty janë edhe Thaçi dhe Veseli (FOTO)

Kur Nehat Thaçi u ndalua në Serbi kohë më parë, u tha se nuk kishte informata për një fletëarrest nga Beogradi. Njëjtë po thuhej edhe për Hilmi Kelmendin.

Periskopi.com Lajme

Këta të dy bashkë me një grup të madh të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare gjenden në një listë të re të autoriteteve serbe.

Por, derisa kjo listë mbetet të zbulohet, një tjetër tashmë është publike, dhe aty autoritetet kosovare deri diku mund ta marrin idenë se kush mund të ndalohet nga Serbia dhe nga shtetet që i zbatojnë në fletarrestet e saj.

Bëhet fjalë për “Librin e Bardhë” por në të nuk lihet gjë e zezë pa thënë për shumë nga udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët mbajnë pozita të larta shtetërore e politike.

Në mbi 180 faqe, Qeveria e Serbisë ka renditur 156, persona, që thuhet se janë koka e terrorizmit dhe krimit të organizuar në Kosovë.

Me fotografi e me biografi aty janë Presidenti i tanishëm i Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me Kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, e paraardhësin e tij në këtë post Jakup Krasniqin, si dhe ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

 

 

Mustafa: Të kërkuar nga INTERPOL-i janë 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së

 

May thërret britanikët “të mos frikësohen” nga terroristët

Kryeministrja britanike, Theresa May u bëri thirrje qytetarëve që t'u dërgojnë një mesazh të qartë terroristëve me të cilin do t'u thonë se nuk janë të frikësuar nga veprimet e tyre.

Periskopi.com Lajme

Në një intervistë ekskluzive për të përditshmen britanike “The Evening Standard”, ajo tha se njerëzit duhet të dalin dhe të kënaqen në kohën e festave, raporton AA

Sipas saj, njerëzit nuk do të duhet të frenojnë veten nga “shpingu” dhe zbavitja në kryeqytet, pavarësisht sulmit vdekjeprurës terrorist i cili ditë më parë ndodhi në Berlin, ku në shënjestër ishte tregu i Krishtlindjeve.

“Është e një rëndësie të veçantë të dërgojmë mesazh të qartë se nuk do të frikësohemi nga terroristët, por se do të vazhdojmë jetën ashtu siç kemi bërë der më tani”, tha May.