Moti për të dielën, në ditën kur votohet

Periskopi.com Lajme

Një front i ftohtë nga Evropa qendrore, pritet të kaloj mbi rajon gjatë natës dhe nesër paradite, që do të sjell të reshura shiu dhe rënie të lehtë të temperaturave.

Sonte dhe nesër paradite, me kalimin e frontit të ftohtë, do të mbajë mot kryesisht me vransira, reshje lokale shiu, vende-vende edhe me bubullimë.

Të dielën gjatë ditës do të mbajë mot jo shumë i ngrohtë, pjesërisht i vranët, vende-vende me mundësi për riga lokale shiu.

Në fillim të javës, me depërtim të fushave me presion të lartë mbi rajon, pritet përmirësim i motit, ku do të mbajë mot më i ngrohtë dhe kryesisht me diell.

Të mërkurën, sërish një front i ftohtë do të kaloj mbi rajon, që do të sjell mundësi për riga lokale shiu me bubullimë.

Temperaturat minimale do të sillen nga 10 deri në 14C, e ato maksimale të dielën do të zbresin në 22C, por në fillim të javës do të rriten deri në 28C.

Do të fryejë erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 4-9m/s. Shtypja atmosferike, pas rritjes që do të shënojë nesër, javën e ardhshme do të luhatet rreth vlerave normale./Prishtina Ëeather/ Periskopi

 

Moti për javën e ardhshme

Periskopi.com Lajme

Instituti Hidrometorologjik i Kosovës parashikon se gjatë 5 ditëve të javës së ardhshme do të mbaj mot i ndryshueshëm i shoqëruar me vranësira dhe me diell.

Sipas IHMK-së, vranësirat në pjesën e dytë të ditës vende-vende do të shoqërohen me reshje shiu.

“Kjo gjendje jo stabile e motit do të mbretëroj vetëm në gjysmën e parë të javës, kurse në pjesën e dytë të javës pritet stabilizim i motit”, thuhet në një njoftim.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-14 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihet të lëvizin nga 26 -28 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi deri 9m/s.

Moti sot mbi vendin tonë

Periskopi.com Lajme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot moti mbi vendin tonë do të jetë i vranët dhe me intervale me diell, kurse, vranësirat vende-vende do të shoqërohen me reshje të izoluara shiu.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 8-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 17-19 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriperëndimi me shpejtësi deri 6m/s.

 

Sërish befason moti, ja temperaturat për ditët e ardhshme

Periskopi.com Lajme

Pas depërtimit të fushave të qëndrueshme me presion të lartë, gjatë ditës së sotme, ditëve në vijim mbi rajon nga Atlantiku pritet të depërtojnë fusha jostabile me presion të ulët dhe masa të ngrohta ajrore nga Afrika veriore.

Nën këto kushte, të enjten do të mbajë mot i ngrohtë, paradite me diell, e gjatë ditës vransirat do të shtohen, e në mbrëmje priten mundësi për riga lokale shiu, të cilat vende-vende do të vazhdojnë edhe të premten paradite, e më pas gjatë ditës së premte do të mbajë mot i ngrohtë, me vransira dhe diell.

Në fundjavë do të mbajë mot i ngrohtë, jostabil dhe i ndryshueshëm, me vransira të pjesëshme, ku në orët e pasdites priten edhe të reshura lokale shiu me bubullimë.

Edhe në fillim të javës së ardhshme do të mbajë mot jostabil, me vransira dhe diell, e gjatë orëve të pasdites dhe mbrëmjes priten reshje lokale shiu me bubullima.

Temperaturat e ajrit do të shënojnë rritje rreth vlerave mesatare, me minimale nga 5C deri në 13C, e maksimale nga 22C deri në 24C.

Do të fryejë erë mesatarisht e fuqishme nga jugu-jugperëndimi 3-11m/s. Shtypja atmosferike do të luhatet rreth vlerave normale.

 

Parashikimi i motit për fundjavë

Periskopi.com Lajme

Gjatë dy ditëve të vikendit parashihet të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe intervale me diell.

Vranësirat gjatë ditës do të intensifikohen duke krijuar kushte për reshje shiu dhe vende-vende parashihet të ketë edhe zbrazje elektrike.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-9 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 15-21 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga jugperëndimi dhe verilindja me shpejtësi deri 9m/s

Moti deri në fundjavë

Mot me diell dhe vranësira të shpërndara do të mbajë gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimi të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Vranësirat ditën e martë dhe të premten kanë mundësi  që vende- vende të shoqërohen me shi, kryesisht në pjesën e dytë të ditës.

Temperaturat minimale sipas IHMK-së, do të lëvizin  ndërmjet 3-7 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-21 gradë Celsius.

Pra, një javë pak më e nxehtë se java që lamë pas. Do të fryjë erë nga verilindja dhe jugperëndimi me shpejt 137si deri 8 m/s./

Ky është moti për sot në Kosovë

Moti sot në Kosovë, e enjte 16 shkurt 2017 parashikohet të jetë me diell.

Periskopi.com Lajme

Era do fryj nga Veriu 10 deri 30 km/h.

Ndërkohë parashikohet që temperaturat minimale do të lëvizin nga -2-C ndërsa ato maksimale pritet të arrijnë deri 10-C.

Temperaturat pritet të ndryshojnë ditëve në vijim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se në vend pritet të ketë ndryshim të temperaturave.

Periskopi.com Lajme

Sipas IHMK-së ditëve të ardhshme pritet të bjerë borë por që temperaturat gjatë ditës do të sillen rreth 0 gradë Celcius.

Rrezet me diell pritet ta zbusin situatën e acartë që mbizotëroi ditëve të fundit në vend.

Temperaturat gjatë natës do të shkojnë deri në -8 gradë Celsius, ndërsa gjatë ditës do të jetë nga 0 – 1 gradë Celsius.

Të shtunën pritet të ketë sërish reshje shiu e bore, ndërsa të dielën vranësira të shpërndara me intervale me diell.

Java e ardhshme parashihet të jetë me reshje bore por temperaturat nuk do të zbresin shumë, minimalet do të lëvizin ndërmjet -7 deri -5 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri 0 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriu dhe verilindja.

Java që vjen sjell edhe borën

Këtë fundjavë, situata sinoptike mbi rajon mbetet pa ndryshime të theksuara.

Periskopi.com Lajme

Masa të ngrohta ajrore përkohësisht do të depërtojnë mbi rajon, që do të sjellin rritje të temperaturave.

Të shtunën kishte mot kryesisht me diell, e të dielën do të ketë edhe vranësira. Në mëngjes do të ketë ngrica, e në vise të ulëta vende-vende priten mundësi për mjegull.

Në fillim të javës së ardhshme turbullira nga veriu i kontinentit, do të sjellin mundësi për riga lokale shiu, të cilat me rënie të temperaturave do të përzien edhe me fjolla bore.

Temperaturat e ajrit do të jenë në rritje, me minimale nga -6C deri në 0C, e ato maksimale nga 4C deri në 7C, e nga mesi i javës së ardhshme do të zbresin në 3C..

Era do të fryjë lehtë nga verilindja 1-4m/s, e të hënën nga jugperëndimi 2-5m/s. Shtypja atmosferike do të mbetet mbi vlera normale.

Fundjava me mot më stabil, me vranësira të pjesshme dhe diell

Ditëve të fundjavës fusha më stabile të presionit të lartë nga Evropa qendrore, do të shtrihen edhe mbi rajonin tonë, që do të sjellin mot më të qëndrueshëm, pjesërisht të vranët dhe me intervale më të gjata me diell.

Periskopi.com Lajme

Ditët e fundit të muajit tetor do të karakterizohen me vranësira të pjesshme dhe intervale më të gjata me diell, të shtunën në mëngjes vende-vende mund të ketë edhe ngrica të lehta.

Sipas Prishtina Weather nëpër lugina dhe vise të ulëta, në mëngjes priten mundësi edhe për mjegull.

Temperaturat minimale do të luhaten nga -1C deri në +3C, e ato maksimale rreth vlerave mesatare 10C deri në 13C, raporton Periskopi

Të martën masa më të ftohta ajrore që ndodhen në lindje të kontinentit do të depërtojnë përkohësisht duke zbritur maksimalet deri në +8C, e minimalet gjatë natës deri në -2C.

Do të fryjë erë nga veriu dhe verilindja 1-6m/s. Shtypja atmosferike do të rritet mbi vlera normale./ Periskopi

Pushon shiu, fillimi i javës me mot të ngrohtë

Të shtunën në mëngjes do të vazhdojnë rrebeshet e shiu, të cilat gjatë ditës gradualisht do të pushojnë, e ditën e diel, pas mëngjesit me mjegull gjatë ditës do të ketë edhe intervale me diell.

Periskopi.com Lajme

Në fillim të javës do të mbajë mot më i ngrohtë me intervale më të gjata me diell. Orëve të mëngjesit nëpër lugina dhe vise të ulëta do të ketë mundësi për mjegull. Nga mesi i javës pritet përkeqësim i motit dhe rënie e theksuar e temperaturave, raporton Prishtina Weather

Gjatë kësaj periudhe temperaturat do të rriten gradualisht mbi vlera mesatare në të dy ekstremet, me minimale që do të luhaten nga 7C deri në 9C, e maksimale nga 16C deri në 19C.

Era do të fryjë kryesisht nga jugu dhe lindja 1-4m/s, ndërsa shtypja atmosferike do të rritet mbi vlera normale./ Periskopi