Ylli Hoxha e bënë një premtim publik për sulmin ndaj aktivistes së PDK’së

Periskopi.com Lajme

Ylli Hoxha nga Vetëvendosje ka dënuar sulmin ndaj anëtares së PDK-së, Arbana Xharrës.

Por, Hoxha thotë se sikurse sulmi që është i papranueshëm ashtu është e papranuehsme edhe përpjekja për t’i akuzuar për këtë sulm, kritikuesi e aderimi të saj përkrah Klanit Pronto.

Hoxha që nuk pret rezultate nga ky shtet, ka një premtim për sulmin ndaj Xharrës, raporton periskopi

Shkrimi i tij:

Eshte i papranueshem sulmi ndaj Arbanes, por edhe perpjekja per t’i akuzuar per kete sulm kritikuesit e aderimit te saj perkrah Klanit Pronto. Dhuna e nates nuk eshte menyre veprimi e atyre qe i rezistojne Klanit Pronto, perkundrazi eshte stil tipik i vete Klanit Pronto!

I deshiroj sherim sa me te shpejt Arbanes. Nga shteti i kapur nuk pres rezultate te hetimit, por i premtoj qe ne 6 muajtë e pare te Qeverisjes se LVV-se do t’ia mundesojme organeve te rendit qe t’i gjejne dhe vendosin para gjyqit sulmuesit e saj, se bashku me sulmuesit e Agron Kabashit, orkestruesit e “vetevrasjes” se Astrit Deharit……  / Periskopi

Iu deshën 10 orë Kadri Veselit për të reaguar për sulmin ndaj Arbana Xharrës

Periskopi.com Lajme

Kreu i PDK-së, Kadri veseli i cili arriti që Arbana Xharrën ta anëtarësonte në PDK ka reagua për sulmin ndaj saj.

Që nga dita kur ajo aderoi në këtë parti u pa me të në teren, në fushatën e hershme që ai ka nisur, raporton periskopi

Por, iu deshën 10 orë për të reaguar për sulmin fizik ndaj saj.

Reagimi i Veselit:

Sulmi ndaj Arbana Xharrës është një akt barbar dhe i patolerueshëm.

Linçimi i vazhdueshëm i një gruaje dhe nëne, e cila ndër vite është shquar për veprimtarinë e saj të guximshme në të mirë të të gjithë shoqërisë sonë, është një sulm i radhës qyqar ndaj Arbanës, familjes së saj dhe demokracisë në vendin tonë.

Të gjithë duhet të jemi një, kundër së keqes, kundër cenimit të fjalës së lirë, të mendimit, shprehjes dhe orientimit politik.

Arbana edhe tani në angazhimin e saj në kuadër të Partisë Demokratike të Kosovës do të vazhdojë të japë më të mirën e saj për konsolidimin e demokracisë dhe për mirëqenien e të gjithë qytetarëve të vendit.

Sulmuesit duhet të sillen para drejtësisë, kurse Arbanës i uroj shërim të shpejtë.

Milaim Zeka tregon kush ka faj për sulmin ndaj Arbana Xharrës

Periskopi.com Lajme

Milaim Zeka ka reaguar ndaj sulmit ndaj Arbana Xharrës, duke thënë se Kosova është shtet i turpit.

AI kërkon që të zbardhet rasti më shpejt, në të kundërtën faji bie mbi partitë në pushtet, ngase siç thotë ai, shumë prokurorë deri tek Kryeprokurori i kanë shndërruar në informator.

Postimi i tij i plotë:

Shteti i turpit

Ata qe e kane rrahur mbrame Arbana Xharren, ne radhe te pare e kane shtetin e turpit, te ndertuar nga PDK/ja dhe LDK-ja. Ne radhe te dyte, na kane rrahur ne te gjitheve qe guxojme me mendu ndryshe. Ne radhe te trete e kane rrahur nje nene, dhe nje njeri publik, qe askujte nuk ja ka zene hisen e diellit.

Nuk po du me hy ne teorite e konspiracionit se kush qenderon mbrapa kesaj vepre te turpit, por deshiroje te beje apel tek organet e rendit qe ta zbardhin kete rast, perndryshe faje u mbetet partive ne pushtet, te cilat shume prokuror, deri tek Kryeprokurori, i kane shenderruar ne informator, dhe dezinformator!!!

Analistja thotë se sulmi i Arbana Xharrës është skenar i SHIK-ut

Periskopi.com Lajme

Analistja Kimete Berisha thotë se sulmi i Arbana Xharrës është skenar i SHIK-ut.

Sipas saj, ata e kanë marrë në parti dhe e kanë rrahur për të krijuar drama.

Postimi i saj

Këta edhe ‘të marrin’ edhe të rrahin, me kriju drama prej teje.

I kanë vra do burra më të mëdhenj, e s’po e rrahin një femër!

Rrahja e ish gazetares është fore e SHIK-ut, e ‘SHIK-u ‘nuk ekziston’!

P.S. Kadri Veseli më kish çu fjalë: Tregomë Kimete, a ka diçka që mund të bëjë për ty!

Po, i thashë: ‘Tregomë kush e helmoi Volfgang Amadeus Moxartin me tavë Elbasani’.

Ende s’kam marrë përgjegje!

P.S. Koincidencë e çuditshme i thonë fotografisë kur fustani i gjelbër i gazetarës së rrahur kombinohet me ngjyrën e radiatorit, ndërsa e gjelbra është ngjyra e besimit!

NDALOHET CITIMI NGA PORTALET

Rusia i vë veton projektrezolutës për dënimin e sulmit në Siri

Periskopi.com Lajme

Këshilli i Sigurimit në OKB, nuk ka arritur të miratojë projekt – rezolutën për dënim ndaj një sulmi të dyshuar kimik në Siri, njofton Klan Kosova.

Ishte Rusia ajo që bllokoi miratimin e Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke përdorur veton për dënimin e raportimeve të përdorimit të armëve kimike në Siri, njofton Klan Kosova.

Shteti rus njëherish ka bërë thirrje për një hetim të shpejt, ndërkaq Kina ka abstenuar votimin.

Pamje ekskluzive nga ajri, të vendit ku u krye masakra me gaz në Siri

Periskopi.com Lajme

Rusia dhe regjimi i Asadit kishin pretenduar se vendi(pikat) ku janë hedhur bombat kimike ishin depo të armëve kimike të opozitarëve

AA filmon nga ajri zonën ku regjimi i Bashar al Asadit kreu sulmin me armë kimike në rajonin Han Shejhun, në qytetin Idlib të Serisë. Pika e goditur vërehet më qartë në pamje se është një pikë grumbullimi, që shërbente si depo e drithërave, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas masakrës me armë kimike të kryer nga regjimi i Asadit më 4 prill, ku humbën jetën më shumë se 100 civilë dhe u ndikuan mbi 500 personave nga gazi helmues sarin, AA ka realizuar pamje nga ajri në rajonin Han Shejhun.

Në pamjet ku Han Shejhun të kujton një “qytet fantazmë” kuptohet se është e shkatërruar një pjesë e pikës së grumbullimit të drithërave, e cila ndodhet pranë një hapësire të madhe banimi me një afërsi deri në 50 metra.

Rusia dhe regjimi i Asadit kishin pretenduar se vendi(pikat) ku janë hedhur bombat kimike ishin depo të armëve kimike të opozitarëve.

Por në pamjet e filmuara nga ajri vërehet se depot ndodhen në një hapësirë ku mund të shikohen lehtësisht nga populli, dhe se përreth tyre nuk ka ndonjë mur të madh ku dhe në shumë vende muret e ulëta janë të hapura dhe të shembura.

Në pamje gjithashtu në vendin e bombarduar nuk vërehet as ndonjë mjet ushtarak i mbetur nga opozitarët, ndonjë pikë kontrolli apo ndonjë shenjë të ngjashme.

Në intervistat që gazetarët e AA-së kanë kryer një ditë pas sulmit në rrugën ku ndodhen depot e drithërave, banorët e lagjes kishin shpjeguar se strukturat e qëlluara ishin depo drithërash dhe nuk kishin parë aty opozitarë ushtarakë. Ndërsa banorët nga rajoni Han Shejhun të strehuar në kampin Atme në kufirin me Turqinë kishin theksuar se depot ishin sulmuar edhe më parë, ku për këtë arsye nuk janë në përdorim, dhe se ishin kryer përpjekje për t’i vënë në funksion si furra buke në ndërtesat njëkatëshe.

 

Izraeli e mbështetë sulmin e Amerikës në Siri

Periskopi.com Lajme

Kryeministri  i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka deklaruar se ai e mbështetë “mesazhin e fortë dhe të qartë” që është dërguar me sulmin amerikan në Sirinë fqinje.

“Si me fjalë, ashtu edhe me veprime, presidenti amerikan, Donald Trump ka dërguar një mesazh të fortë dhe të qartë sot – se përdorimi dhe përhapja e armëve kimike nuk do të tolerohet”, thuhet në një deklaratë nga zyra e Netanyahut, transmeton Klan Kosova.

“Izraeli e mbështet vendimin e presidentit Trump dhe shpreson se ky mesazh i dërguar pas veprimeve të tmerrshme të regjimit të Assadit do të reflektojë jo vetëm në Damask, por në Teheran edhe më gjerë”, thuhet tutje në këtë deklaratë.

Kongresi amerikan mbështet sulmin në Siri

Periskopi.com Lajme

Kongresistët amerikanë nga të dyja partitë, republikane dhe demokrate, kanë mbështetur presidentin e SHBA-ve Donald Trump për sulmin në Siri, por prej tij kërkuan që të prezantojë strategji të gjerë për zgjidhjen e konfliktit dhe të konsultohet me Kongresin në lidhje me hapat e ardhshëm mbi Sirinë.

Në vendimin e tij më të madh të deritanishëm në politikën e jashtme, Trump urdhëroi shkrepjen e raketave “Tomahauk” në bazën ajrore Shayrat në Siri, për të cilin SHBA konsideron se ishte vend i fillimit të sulmit me gaz helmues në qytetin Idlib në veri të Sirisë.

Vetëvendosje me video pretendon se sulmi ndaj Molliqajt e Kabashit ishte i planifikuar

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar në profilin e saj një video, me të cilën kjo parti pretendon se vërtetohet se sulmi ndaj Sekretarit Organizativ Dardan Molliqaj dhe aktivistit Agron Kabashi ishte i planifikuar.

Periskopi.com Lajme

Më poshtë mund ta ndiqni videon me komentet e Vetëvendosjes:

Flaka Surroi tregon përse e plagosën Azem Vllasin

Drejtoresha e Grupit Koha, Flaka Surroi tregon se përse është sulmuar avokati Azem Vllasi.

Periskopi.com Lajme

Ajo thotë se arsye për këtë mund të ketë qenë libri që para pak kohësh e botoi kompania e saj.

Ajo e dënon këtë sulm, raporton periskopi

“Sot vonë kuptova për tentativën për t’ia shuar jetën Azem Vllasit. Nëse arsyeja qenka libri që doli para pak kohësh nga Botimet KOHA, atëherë kjo dëshmon edhe njëherë se sa e lirë është jeta në Kosovë.  Nëse dikujt nuk i pëlqen se ç’thuhet në libër, le ta kundërargumentojë me fjalë, e jo me plumba!”, thotë Surroi.

Sëpata me të cilën kosovari sulmoi në Gjermani, ishte blerë një javë më parë (Foto)

Policia gjermane ka bërë të ditur se sulmuesi me sëpatë në Stacionin e trenave në Duesseldorf është shtetas i Kosovës.

Periskopi.com Lajme

E tashmë mediat atje raportojnë se vëllai i sulmuesit ishte në dijeni për problemet mendore që kishte vëllai i tij por edhe për sëpatën me të cilën kreu sulmin, përcjell Periskopi

Sipas të dhënave të Policisë gjermane, vëllai e kishte lajmëruar si të zhdukur sulmuesin ngase në mbrëmjen para sulmit ai nuk ishte kthyer në shtëpi.

Përveq tjerash, ai ka treguar se sëpata me të cilën është kryer sulmi ishte blerë një javë.

Tashmë janë 9 të lënduar, e njëri nga ta në gjendje më të rëndë./ Periskopi

Sulmohet poeti nga Drenica, pas debatit për profetin Muhamed

Azem Deliu, poet nga Drenica, është sulmuar fizikisht nga një person, pas një shkrimi që ka bërë në profilin e tij në Facebook. Deliu edhe rastin e rrahjes e ka bërë publik në këtë profil. Ai ka treguar se me këtë rast është marrë edhe Polica e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

“Sot jam sulmuar fizikisht nga egërsirat për të cilët fjala e lirë është kancer. Policia i ka identifikuar dhe rasti do të vazhdojë, siç duhet të vazhdojmë ta kultivojmë lirinë e shprehjes pavarësisht shijeve mjerane të individëve, aktet e të cilëve janë dëshmi e qyqarisë. Falemnderit policisë për korrektësinë e treguar”, ka shkruar poeti Azemi në Facebook gjatë ditës së sotme.

Sulmi ndaj Azemit ka ardhur katër ditë pasi ai ka shkruar një shkrim mbi fenë myslimane dhe profetin Muhamed.

Azemi nga shumica e komentuesve në Facebook ka marrë përkrahje që të vazhdojë ta ushtrojë lirinë e fjalës, dhe të mos zmbrapset përballë kërcënimeve.

Ky është shkrimi i plotë i tij, për të cilin, siç thotë Azemi, është sulmuar fizikisht:

I nderuar hoxhë Bedri Syla

Nuk doja të shkruaja një përgjigje, ngaqë e dija që do të provokoja të tjera shfryerje mllefi ngaqë nga të gjitha reagimet që kam marrë, vetëm i juaji ka qenë paqësor. Megjithatë, duke qenë i tillë reagimi juaj për të cilin ju përgëzoj, nuk mund të rri pa u përgjigjur me pak fjalë. I nderuar, unë konsideroj që figurat publike e historike, e së këndejmi edhe Muhamedi, nuk janë pronë e askujt dhe i nënshtrohen debatit publik ku mendimet natyrisht që janë të ndryshme, përndryshe nuk ka kuptim debati. Duke qenë kështu, nga opinionet për të nuk duhet ndier i fyer askush. Kush të dojë le të flasë mirë për të. Natyrisht, edhe e kundërta është e drejtë.  E para, ju më dhatë referencë për La Martinin, jo edhe për Gëten e Tolstoin. Për këta të dy, anipse vazhdon të pretendohet që kanë folur mirë për profetin, ende nuk janë dhënë referencat. Edhe nêse jepen, kjo nuk do të thotë kurrë që jemi të detyruar të mendojmë si ata, dhe askush s’ka pse ndihet i fyer (aq më pak arsyetohen sharjet e kërcënimet). Ndërkaq, më lejoni t’ju sqaroj se thëniet tjera që kanë qarkulluar (si për shembull që Dostojevski ka folur për profetin Muhamed), janë, megjithë respektin, shpifje të pabazuara me qëllim propagandues.  E dyta, tre poetët që keni përmendur në shkrimin tuaj për shërbimin që i kanë bërë profetit Muhamed, janë shembulli i keq i vendosjes së letërsisë në shërbim të ideologjisë dhe, përjashto shkollat ideologjike religjioze, nuk zënë kurrfarë vendi të rëndësishëm në Letërsinë e Lindjes. Për kompromisin më të mirë që mund të bëj me ju, mund t’ju them që ata së shumti zënë vend periferik në këtë letërsi. Zor se janë shkrimtarë për t’u marrë shembull, bile edhe për t’u përmendur. Në anën tjetër, Muhamedi ka urdhëruar të vriten poetë. Asnjë njeri i letërsisë nuk mund ta miratojë këtë.

Sa për moshën e Aishes, referencat janë të shumta. Libri i Christopher Hitchens, është vetëm një prej tyre.

Ju përshëndes shumë, Azem Deliu.

Quni lëshohet në deklarata pa fakte, flet se kush mund t’i ketë porositur sulmuesit e Kuvendit

Deputeti i LDK-së, Anton Quni ka thënë se gjeneratat e reja, në rrugë për të realizuar dëshirat dhe ëndrrat e tyre, kanë nevojë për motivim, sepse ai i udhëheq drejt qëllimit.

Periskopi.com Lajme

“Në shumë raste të rinjtë e kanë një model të personit të cilin e adhurojnë, e duan dhe e respektojnë. Ata mundohen t’ i ngjajnë sa me shume ne shprehje, lëvizje, qëndrime etj. Ndonjëherë mundohen edhe t’ia kalojnë modelit për tu dukur se janë lojal, te vlefshëm dhe meritor. Modeli mund te jete këngëtar, sportist, shkrimtar,por edhe politikan”, ka thënë Quni në seancën e Kuvendit kushtuar arrestimit të aktivistëve të VV-së.

Ai ka thënë se vitin e kaluar, përjetuan momente te renda qe nga fyerjet, shtyrjet, fishkëllimat, gazrat, britmat, etj,dhe nuk u dëgjua zëri i arsyes. Nuk pati ballafaqim te ideve, mendimeve, qëndrimeve dhe zgjidhjeve.

“Kur te zgjedhurit e popullit, deputetët hudhin veze, ujë e gaz ne Kryeministrin e tyre dhe nuk e lejojnë atë të flas, atëherë edhe një i ri do te ndjek shembullin e modelit te tij; Kryeministrit i vejnë pritë, i kërcënojnë familjen duke kërcënuar edhe me djegie te shtëpisë e akte te tjera si këto. Ne rastin kur deputeti shtyn, ofendon e kacafytet me policin, i riu ne rruge sipas shembullit te deputetit do ta godet policin me kubëza betoni, do ta lyej me benzine, do ta djege e kaloi sipër tij”, ka thënë ai.

Sipas tij, kur deputeti hedhe gaz lotsjellës kundra kolegeve te vet, pa e patur fare ne konsiderate te moshuarin, gratë shtatzëna, njerëzit me probleme te frymëmarrjes (astme), alergjike ne kemikalje etj, atëherë është shume normale qe dikush sipas shembullit te deputetit, apo i porositur do ta godasë ndërtesën e Parlamentit me armë antitank.

“Arma antitank, ne efektin e saj te plote e shkrinë çelikun, djeg hapësirën dhe i karbonizon njerezit. ( Një gjë e tille nuk ndodhi as gjate luftës kur këto objekte ruheshin nga forcat serbe). E kur nje gjë e tille ndodh është e natyrshme qe duhet te shqetësohemi, jo vetëm ne, por te gjithë; pozite dhe opozite, te gjitha institucionet, organet e ndjekjes dhe drejtësisë, shërbimi inteligjent, por edhe prindërit dhe familjaret e te rinjve”, ka thënë Quni.

Ai më pas ka thënë se paraqitja e dhunshme ne Parlament ka qenë model për dhjetëfishimin e dhunës nga ana e të rinjve jashtë parlamentit.

“Kur dhuna bëhet standard dhe normë si në institucione ashtu dhe në rrugë, atëherë e ardhmja e kombit dhe e shtetit është e zymtë. Të ardhmen e zymtë na e dëshirojnë vetëm armiqtë tanë, ata nuk zgjedhin mjete dhe forma për të na parë të tillë. Mos të ju krijojmë atë kënaqësi”, tha ai./ Lajmi.net

Në Turqi u goditën laikët që festonin, Erdogan e ka përçarë vendin

Elif Shafak, shkrimtarja më e shitur në Turqi, autore e librit më të fundit “Tre bijat e Evës” (në shqip janë përkthyer Bastardja e Stambollit, Nderi, 40 rregullat e dashurisë) është një grua me një finesë të madhe mendore, dhe di të përziejë politikën me kulturën, shoqërinë me ekonominë. Por këtë herë, toni i zërit të saj ka një krisë më shumë.

Periskopi.com Intervista

“Jam thellësisht e tronditur, e trishtuar. Nuk kam fjetur fare. Njerëz të pafajshëm që festonin ardhjen e Vitit të Ri, u sulmuan, masakruan në mënyrë të pamëshirshme në klubin e natës Reina. Një akt i tmerrshëm mizorie, kryer me gjakftohtësi. Viti 2016 ishte një vit i tmerrshëm për Turqinë”.

Reina i Stambollit si Bataclani i Parisit: ngjashmëria është e menjëhershme. Eshrë Elif Sharak që flet por, këtë herë, toni i zërit të saj ka një krisje më shumë.

Përse nuk kalon një javë pa një atentat terrorist në Turqi?

Nga një pikëpamje gjeopolitike, Turqia është bërë për Shtetin Islamik, fronti i ri. Lufta në Siri ndikon drejtpërdrejtë, sidomos që kur jemi përfshirë në konflikte rajonale. Ndajmë me Sirinë 500 milje vijë kufitare, një kufi tashmë i pasigurt. Për shumë kohë u është dhënë e drejtë kalimi, shumë grupeve sirianë. Më pas nisën të godasin qytetarët turq, t’i rekrutojnë. Në të kaluarën, atdheu im ishte porta, ura kulturore mes Lindjes së Mesme dhe Europës. Sot nuk është më. Jemi një shoqëri në depresion, e tronditur, e traumatizuar.

Presidenti Erdogan flet për “kaos që dikush po e krijon për të shkatërruar Turqinë”. Ju a nuk mendoni se polarizimi i skajshëm i pozicioneve, përjashtimi i forcave demokratike dhe ndryshimi i vazhdueshëm i aleancave të jashtme (me Rusinë, Izraelin, frontin shiit, Europën, SHBA) kanë bërë që Turqia të precipitojë në një vend të paqëndrueshëm, ku të mund të krijohet kaosi?

Në Turqi, elitat në pushtet flasin gjithmonë për “armiq të jashtëm” dhe për “lobe ndërkombëtarë”. Thonë se Turqia është kaq e madhe, saqë armiqtë e jashtëm janë xhelozë dhe duan të na shkatërrojnë. Ka paranojë, mosbesim kundrejt Perëndimit.

Edhe këtë herë?

Këtë herë duhet të pushojmë së pari “fajtorët perëndimorë” dhe të përqëndrohemi tek “demokracia jonë e brendshme”. Prej shumë kohësh vendi është i polarizuar. Qeveria e udhëhequr nga partia konservatore u zgjua me vonesë për të kuptuar se grupet islamike fondamentaliste, në anën tjetër të kufirit, do të mund të na godisnin një ditë. Nuk e kuptoi atëherë kur duhej këtë rrezik.

E megjithatë, deri pak kohë më parë, Turqia ishte një vend në zhvillim të plotë, edhe ekonomik. Për çfarë ka nevojë?

Kur isha fëmijë, në Ankara, dhe përgjatë gjithë rinisë sime në Stamboll, Turqia ishte një vend i ndryshëm. Festimi i Vitit të Ri ishte normale. Njerëzit bënin blerje, blinin arra dhe fruta, shihnin këngëtarë dhe aktorë të famshëm në televizion, në mesnatë përqafoheshim të lumtur. Kjo ndodhte. Tani nuk ndodh më.

Po çfarë ndodh?

Grupet islamike shpërndajnë fletëpalosje në rrugë, ku u bëjnë thirrje myslimanëve të mos festojnë Krishtlindjen. Dhe ministri për Punët Fetare shpall “ilegjitim” festimin e Vitit të Ri. Sa gabim! Nuk kanë të drejtë: njerëzit duhet të festojnë atë që duan. Por rritet presioni kulturor dhe politik mbi laikët, mbi stilin modern të jetesës.

Pak ditë më parë, u lirua pas katër muajsh burg shkrimtarja Asli Erdogan. Edhe linguistja Necmiye Alpay. Por u burgos gazetari investigativ Ahmet Sik. Për ata që përdorin fjalën e shkruar, të punojnë këtë është bërë gjithnjë e më e vështirë. Edhe ju shkrimtarët jeni larguar pothuaj të gjithë jashtë vendit…

Unë u kënaqa shumë kur Erdogan dhe Alpay u liruan nga burgu. Një kënaqësi e mbytur, sepse po atë ditë arrestuan Sikun. Dhe ai është një gazetar kurajoz, i hapur, një veteran që kërkon të vërtetën dhe tani duan ta heshtin. A e besoni nëse ju them se 143 gazetarë e kanë nisur 2017-ën prapa hekurave? Turqia është sot burgu më i madh i gazetarëve. Këtu fjalët nuk janë të lira. E di mirë çdo gazetar, shkrimtar apo intelektual. Dhe të flasësh e të shkruash bëhet gjithnjë e më e vështirë. Ka një presion shumë të madh mbi intelektualët që kanë pozicione kritike. Në momentin që kritikon, mund të të etikojnë menjëherë si tradhtar. Rezultati është që shumë shkrimtarë, e mbi të gjitha gazetarë, janë të frikësuar.

Çfarë duhet bërë?

Duhet mbështetur një demokraci e plotë pluraliste. Partia Demokratike e popujve, filokurde, dhe gazetarët e intelektualët turko-kurdë të burgosur duhet të lirohen të gjithë, menjëherë. Qeveria duhet të përdorë policinë e saj për të kërkuar terroristët (edhe të ISIS edhe të PKK), në vend që të arrestojë gazetarë, shkrimtarë, karikaturistë.

Nuk do të jetë e lehtë.

Sot Turqia është më e dobët sepse demokracia ka bërë hapa prapa. Si vend jemi ndarë mes atyre që duan Erdoganin dhe atyre që e urrejnë. Nuk ka më një kulturë bashkëjetese. Ose vlerash të përbashkëta.

Me Reinan, mos vallë terroristët deshën të godasin një simbol të laicitetit?

Zgjodhën një objektiv simbolik. Sulmojnë një stil jetese laik, perëndimor, kozmopolit. Një vend ku myslimanët dhe të krishterët, burra dhe gra, takohen, festojnë, pijnë së bashku. Nuk ka qenë një koincidencë. Fanatikët këtë synojnë: urrejtjen, frikën, ndarjen.

Gjermania ofron 100,000 euro për informacione për sulmuesin në Berlin

Gjermania ka ofruar një shpërblim prej 100,000 euro për të gjithë ata që kanë informacione të cilat ndihmojnë në arrestimin e 24 vjeçarit Anis Amri, të dyshuar për pjesëmarrje në sulmin me kamion në Berlin.

Periskopi.com Lajme

Është bërë e ditur që ky person mund të jetë i armatosur dhe i rrezikshëm.

Nga zyra e Prokurorit Federal, është thënë që janë në kërkim të Amri me ndihmën e forcave policore në tërë Gjermaninë.

Arrestohen 7 të dyshuar për sulmin e sotëm në Turqi

Ministri i brendshëm turk, Suleyman Soylu ka thënë se shtatë persona janë paraburgosur në lidhje me sulmin me veturë bombë në qendër të qytetit, Kayseri, gjatë të cilit u vranë 13 ushtarë dhe u lënduan 56 persona të tjerë.

Periskopi.com Lajme

Soylu iu ka thënë gazetarëve se shtatë të dyshuarit janë paraburgosur pasi është konfirmuar identiteti i sulmuesit vetvrasës të sotëm.

Ai gjithashtu ka thënë se policia është ende në kërkim të pesë të dyshuarve të tjerë.

Kryeministri turk, Binali Yildirim ka thënë se caku i sulmuesit ka qenë një autobus që bartte pjesëtarë të ushtrisë turke që ishin në pushim të fundjavës, në Kayseri.

Ushtria turke ka thënë se 48 persona në mesin e të lënduarve janë ushtarë.

Prej tyre, 12 janë ende në shërbim intensiv, ndërsa gjashtë janë në gjendje të rëndë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se organizata e shpallur e jashtëligjshme, Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) është përgjegjëse për sulmin e sotëm me bombë në qendër të qytetit, Kayseri.

Përmes një komunikate dërguar mediave më 17 dhjetor, Erdogan ka thënë se “organizata terroriste separatiste” është përgjegjëse për sulmin mbi autobusin i cili bartte ushtarë që nuk ishin në detyrë.

Vetëvendosje këmbëngul se kanë dëshmi se ku ishin aktivistët e saj në natën e sulmit në Kuvend

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se videot me vendndodhjen e aktivistëve të kësaj lëvizjeje në natën që ndodhi sulmi me zollë mbi Kuvendin e Kosovës, i kanë realizuar vetë aktivistët.

Periskopi.com Lajme

Ai në Klan Kosova, ka thënë se ato video dhe dëshmi, u punuan e u koleksionuan nga vetë aktivistët e lëvizjes për t’iu dhënë një pasqyrë të qartë qytetarëve se ku ndodheshin atë natë 6-të të dyshuarit e Vetëvendosjes për këtë sulm, përfshirë Astrit Deharin.

“Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje i kanë bërë hetimet dhe i kanë realizuar videot qe i prezantuam. Jemi dalë në terren dhe i kemi bërë fotografitë e më pas me “Google Earth”, e kemi paraqitur saktë atë që ka ndodhur në terren, si dëshmi vizuale të asaj që ka ndodhur”.

“Njerëzit duhet ta kishin sa më të qartë, që atë për të cilën po flitet, është e pamundshme të ndodhë”, ka thënë Molliqaj.

Momente paniku teksa demi sulmon makinën me fëmijë brenda (Video)

Një familje ka shpëtuar për mrekulli kur është sulmuar nga një dem. Duket se brenda makinës ka edhe fëmijë të frikësuar. Demi pothuajse përmbysi makinën…

Periskopi.com Lajme

Incidenti ka ndodhur në provincën Guadalaharës të Spanjës gjatë festivalit të demave.

Kafsha përdor të gjithë forcën e tij për ta ngritur makinën nga toka por më pas dorëzohet dhe fillon të ndjekë turmën e ngazëllyer.