Një polic i plagosur nga sulmi në Turqi

Oficerët e policisë turke janë përplasur me terroristët në Gaziantep. Një sulmues vetëvrasës me të shtëna me armë në drejtim të disa personave gjatë përpjekjes për të hyrë në një ndërtesë. Ndërsa është bërë e ditur se edhe një polic është i plagosur rëndë.

Periskopi.com Lajme

 

Përleshja ka ndodhur në frontin e Departamentin të Policisë. Ndërsa është bërë ndalimi i hyrje daljeve në një qendër biznesit për shkaqe të sigurisë.

Në vendin e ngjarjes kanë arritur edhe  ekipet e emergjencës për të gjithë të lënduarit. Gaziantep apo (Antep), është një qytet në pjesën perëndimore të Anadollit Juglindore Rajonit të Turqisë, rreth 185 kilometra në lindje të Adanas dhe 97 kilometra në veri të Aleppos në Siri.

Gjashtë të arrestuar pas vdekjes së 11 vajzave turke

Në provincën Adana të Turqisë, zjarri në konvikt u ka marrë jetën 11 vajzave dhe një mësimdhënëseje.

Periskopi.com Lajme

Agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu raporton se autoritetet kanë arrestuar menaxherin e konviktit dhe pesë persona të tjerë në lidhje me rastin.

Sipas zyrtarëve, zjarri mund të jetë shkaktuar nga prishja elektrike.

Vajzat që kanë vdekur kanë qenë midis 11 dhe 14 vjeçe.

Njëzetedy vajza të tjera janë plagosur.

Konvikti në qytetin Aladag strehon vajza të familjeve të varfra nga fshatrat përreth.