Sërish dhunë familjare në Suharekë, konfiskohen armë

Periskopi.com Lajme

Rreth orës 11:15 minuta, policia e Suharekës e ka pranuar një informatë e cila bënte me dije se në fshatin Gjinoc në një shtëpi është duke u ushtruar dhunë familjare.

Për shkak të lëndimeve, viktimës i është ofruar ndihmë mjekësore në Urgjencën e Suharekës e më pas në Spitalin Rajonal në Prizren.

Ndërkaq, me të arritur në vendin e ngjarjes, policia ka nisur me hetimin e rastit.

Gjatë intervistave është arritur deri tek informacioni se i dyshuari është në posedim të armëve.

Pasi që disa nga armët klasifikohen si luftarake është informuar ekipi i de minimit të FSK-së dhe KFOR-it amerikan të cilët i kanë marrë me vete 6 granata dore; një minë tromblonike; 120 fishekë 7.9mm.

Po ashtu për shkaqe sigurie janë sekuestruar edhe dy pushkë gjahu të cilat kishin leje.

Pas intervistës, është informuar prokurori i shtetit i cili ka urdhëruar që i dyshuari të ndalët nën masën e arrestit policor.

Shpëtohen dy qytetarët e bllokuar në Bjeshkët e Mushtishtit, u ndihmuan edhe nga deputeti i AAK-së (Foto)

Dy qytetarë të moshës rreth 27 vjeç, që janë bllokuar nga dita e djeshme në Bjeshkët e Mushtishtit, nga të reshurat e mëdha të borës, janë shpëtuar nga Policia e Kosovës, sektori i emergjencave dhe disa vullnetarë.

Periskopi.com Lajme

E në mesin e vullnetarëve ka qenë edhe deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Bali Muharremaj, i cili edhe ka bërë me dije se gjendja e tyre është e mirë.

“Posa kam kuptuar nga mediet, se dy qytetarë janë bllokuar në bjeshkë, jam interesuar dhe kam arritur në vendin e ngjarjes në Mushtisht. Të dy tashmë janë shëndosh e mirë falë vullnetarëve që shkuan atje për ti marrë, Policisë, sektorit të emergjencave, etj. Pra falënderimi ju takon atyre”, ka shkruar ai në një postim në profilin e tij në rrjetin social Facebook, raporton GazetaBlic

15873393_612072408985240_7256867683164631348_n-1

Dy qytetarë të Suharekës bllokohen në Bjeshkët e Mushtishtit

 

Dy qytetarë të Suharekës bllokohen në Bjeshkët e Mushtishtit

Dy qytetarë rreth moshës 27 vjeç, janë bllokuar që nga dita e djeshme në Bjeshkët e Mushtishtit, dhe nga të reshurat e mëdha të borës, kanë mbetur atje në pritje të ndihmës nga organet kompetente.

Periskopi.com Lajme

TherandaPost ka kontaktuar me komandantin e Policisë në Suharekë, Milazim Lumi, i cili sqaroi se policia ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me familjet e tyre që nga dje.

Sipas tij, ata kanë pasur ngrohje dhe sot një grup i qytetarëve vullnetarë dhe familjet e tyre janë nisur nga ora 14:00 në drejtim të Bjeshkëve të Mushtishtit, derisa policia është vazhdimisht në kontakt me ta nga Stacioni Policor në Mushtisht.

Grupi është duke shkuar në drejtim të Gradacës, për t’u takuar me të ngujuarit atje.

Gruaja që vidhte nëpër dyqane, arrestohet në Suharekë

Pas një pune intensive Sektori i hetimeve të stacionit policor në Suharekë, ka arritur të identifikoj dhe të arrestoj dy të dyshuar L.M dhe A.K, lidhur me një rast Vjedhje të raportuar me 17/18.11.2016 në Librarin “EDORI” dhe në lokalin e tekstilit butiku “FASHON TASTE”.

Periskopi.com Lajme

Gjatë intervistimit e dyshuara L M ka pranuar se i ka kryer vjedhjet e raportuara po ashtu ka deklaruar se ka kryer vjedhje edhe në Prizren gjegjësisht në “VIVA Fresh”.

Lidhur me rastin është njoftuar Prokurori Shtetit dhe në konsultim me të e dyshuara L M ndalet në ndalim policor për 48 orë, ndërsa e dyshuara A K në cilësinë e drejtuesit te automjetit që e ka shoqëruar të dyshuarën, pas intervistimit me urdhër të prokurorit është liruar./ Periskopi

Nxënësit në Suharekë, presin e palojnë drutë e shkollës

Janë gjithsej 120 metra dru. Me to do ngrohen nxënësit e stafi i shkollës teknike “Skënder Luarasi” në Suharekë.

Periskopi.com Lajme

 

or, kësaj pune u desh që t’ia bëjnë hyzmetin vetë nxënësit.

Sipas një video amatore, gjatë orës se Edukatës Fizike ata u morën me prerjen dhe palimin e druve, ani pse përmasat e tyre duken të mos jenë fort të vogla.

Megjithatë, sipas drejtorit rreth 30 nxënës e kërkuan vetë një gjë të tillë.

Drejtori Sopa mohon ta ketë obliguar dikë për këtë punë, ndërkaq pranimin e ndihmës së nxënësve e arsyeton me moshën që ata kanë.

Ai thotë që kjo u bë në bashkëpunim me punëtorët teknik, por në video nuk shihet ndonjë i tillë.

Për këtë punë u angazhuan vetëm nxënësit më trupmëdhenj, prandaj Sopa vlerëson se me këtë nuk u shkelen të drejtat e askujt e as nuk u përdorën fëmijët.

Të të njëjtit mendim janë edhe në komunën e Suharekës, ku vetëm pohuan fjalët e drejtorit.

Meqë punën me drutë e kryen nxënësit e paradites, atyre të pasdites u ngeli të luajnë gjatë orës së Edukatës Fizike.

Kjo nuk është hera e pare që televizioni ka raportuar për angazhim të fëmijëve në punët që u takojnë punëtorëve teknik. Një rast i ngjashëm, veçse me filloristët, kishte ndodhur tek shkolla Abdyl Frashëri në Prizren.

Polici gjuan me armë në dasmë në Suharekë

Polici Xhafer Kabashi nga Suhareka nuk përmbahet dot kur dëgjon tingujt e sharkisë e çiftelisë në një dasmë në fshatin Sllapuzhan të kësaj komune.

Periskopi.com Lajme

Pas disa minutash të këngës së tre rapsodëve, zyrtari policor nxjerr revolen nga brezi dhe zbraz disa fishekë nga dritarja e odës së burrave.

Insajderi ka siguruar një video që pasqyron të shtënat e këtij polici. Pos kësaj, arma duket nga pamja se nuk është armë zyrtare e Policisë së Kosovës.

 

 

Duke shtënë për qejf, zyrtari i rendit rrezikon sigurinë publike dhe përdorë armën pa autorizim.