Dy të vdekur dhe dy të zhdukur nga stuhia në Itali

Dy persona kanë humbën jetën dhe dy të tjerë konsiderohen të zhdukur nga stuhia që ka goditur Italinë, raportojnë mediat italiane.

Periskopi.com Lajme

Për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe stuhisë kanë humbur jetën dy të moshuar, trupat e të cilëve janë gjetur në Xhenova dhe në Piemonte, transmeton kp

Po ashtu mediat raportojnë edhe për dy të moshuar tjerë që konsiderohen të zhdukur, një në Sicili dhe një në Agrigento.

Autoritetet italiane kanë shpallur gjendje emergjente në rajonin e Kalabrisë, Lombardisë dhe në Emilia-Romagna.

Në zonat që janë më të prekur nga stuhia, qindra njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe shumë rrugë, shkolla dhe biznese janë mbyllur.

Zhvillohet një fluturim përmes Qendrës së Uraganit “Mathew”

Periskopi.com Video