Shembull që duhet ndjekur, një iniciativë e vogël por gëzoi shumë fëmijë (Foto)

Një studente e një kolegji privat në Prishtinë ka marr një iniciativë dhe ka mbledh para për të ndihmuar personat në nevojë.

Periskopi.com Lajme

Me paratë që ka mbledhur nga kolegët dhe profesorët kanë arritur të blejnë 200 dhurata për fëmijët e skamnorëve që jetojnë në objekti kolektiv në fushën e Pajtimit në Prishtinë, apo si njihet ndryshe lagja e re.

Të rinjtë e vullnetit të mirë kanë gëzuar shumë fëmijë.

Studentja e drejtimit  “Përkujdesje dhe mirëqenie sociale”, Merita Tërbunja për të shpërndarë këto dhurata u ndihmua edhe nga kolegët, Kosovare Sahiti, Berat Hamiti Besart Llumnica, Blerina Berisha.

Tërbunja nuk ka dashur të flet për këtë çështje, ngase konsideron se është diçka e vogël ajo që ka bërë./ Periskopi

15822152_10211430338695052_1153000255_n 15801813_10211430338295042_273895267_n 15822336_10211430338215040_57525324_n-1 15822336_10211430338215040_57525324_n 15822079_10211430338135038_1518524627_n 15782197_10211430338175039_1282529342_n

Studentët në Ferizaj djegin diplomat

“Demokracia Studentore” sot para Kuvendit Komunal në Ferizaj, do të djegë diplomat për të treguar se në këtë qytet nuk ka më vend për ata që studiojnë dhe diplomojnë, dhe se ky vend është bërë vatër e nepotizmit dhe klientelizmit partiak.

Periskopi.com Lajme

 

Siç njofton “Demokracia Studentore”, në këtë aktivitet do të bëhet djegia e diplomave nga një numër i caktuar i studentëve, të cilët përmes kësaj shprehin se në këtë qytet nuk ka më vend për ata që studiojnë dhe diplomojnë, dhe se ky vend është bërë vatër e nepotizmit dhe klientelizmit partiak.

Ndodh në Kosovë: Studenti me notë mesatare 10 s’pranohet në master (Foto)

Sonte ka dalë lista e studentëve të cilët janë pranuar në nivelin master, në kuadër të Fakultetit Ekonomik në Universitetin e Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Në listën e studentëve të papranuar figuron një student me notën mesatarë 10 që kryeson listën e “zezë”, shkruan lajmi.net

Mirëpo, ajo që me të vërtetë të lë pa fjalë këtu është, se në listën e studentëve të pranuar ka student me notë mesatare 6.8.

Këto rezultate me të publikuar kanë ngjallur reagime nga me të ndryshme, disa prej komentuesve kanë thënë se kjo, “tregon qartë punën e notave në Fakultetin Ekonomik”, por nuk kanë munguar as fyerjet, “turp për studentët me nota mesatare më të lartë se 9, që nuk kanë mundur të pranohen”.

Ndërkaq, janë kritikuar ashpër edhe profesorët e UP-së, ku sipas komentuesve e kanë degraduar arsimin në UP dhe japin nota si “karramela për Bajram”.