Srebrenica

Oficeri serb dënohet për masakrën e Srebrenicës

Ish-oficeri i Ushtrisë Serbe të Bosnjës, Ostoja Stanisiq, u dënua me 11 vjet burg për pjesëmarrje në gjenocidin e boshnjakëve nga Srebrenica në korrik 1995, por zëvendësi i tij u lirua nga akuzat.

Periskopi.com Lajme

Gjykata shtetërore në Sarajevë të premten deklaroi se Ostoja Stanisiq, ish-komandanti i Batalionit të Gjashtë të Brigadës së Zvornikut të Ushtrisë Serbe të Bosnjës, është fajtor për përfshirje në vrasjen e më shumë se 700 burrave dhe djemve boshnjakë nga Srebrenica në korrik të vitit 1995.

“Më 14 dhe 15 korrik 1992, anëtarë të Batalionit të Gjashtë që ishin nën komandën e Stanisiçit, pranuan disa qindra burra të kapur nga Srebrenica në Petkovci, ndërkohë që i pandehuri e dinte që ata më pas do të vriteshin”, thuhet në vendim.

Boshnjakët u qëlluan për vdekje në digën Petkovci, pranë fshatit Djulici, në komunën e Zvornikut. Ata ishin në mesin e më shumë se 7,000 prsonave të cilët u vranë pasi Srebrenica ra në duart e forcave serbe të Bosnjës.

Sipas të njëjtit vendim, zëvendësi i Stanisiqit, Marko Miloseviq, u lirua nga të gjitha akuzat.

Në një deklaratë të shkurtër, gjykata tha se prokuroria vërtetoi fajësinë e Stanisiqit dhe se dënimi me 11 vjet burg ishte një dënim i përshtatshëm.

“Ai përfaqëson dënimin e shoqërisë ndaj këtij akti”, tha kryetari i trupit gjykues Stanisa Gluhajiq.

Gluhajiq tha se të ndaluarit u mbyllën në tre ndërtesa në Petkovci, ku ndodhej komanda e batalionit dhe Stanisiqi ishte i pranishëm atje gjatë gjithë kohës. Banorët e Srebrenicës u rrahën dhe u mbajtën në kushte çnjerëzore, shtoi ai.

Gluhajiq tha gjithashtu se zyrtarë të rangut të lartë të Ushtrisë Serbe të Bosnjës ishin të pranishëm në Petkovci në atë kohë.

“Qëndrimi i përgjithshëm ishte: transferoni, ndaloni dhe vrisni”, tha Gluhajiq.

Gjyqtari tha se i besonte vlerësimit të një eksperti që dëshmoi se trupat e përfshira nuk kishin aspak në plan t’i trajtonin burrat nga Srebrenica si të burgosur lufte, duke shtuar se nëse ata do të kishin dashur, do t’i kishin çuar në kampin e burgimit në Batkoviq, pranë Bijeljinës, në vend të kësaj.

Ai tha gjithashtu tha se koordinimi i operacionit – lidhja e të ndaluarve, mbikëqyrja e hipjes së tyre nëpër kamionë dhe shoqërimi për te diga, duke e ditur që ata do të vriteshin – u krye nën komandën e të pandehurit.

Gjykata tha se ajo kishte parë mjaftueshëm prova për të arritur në përfundimin se Stanisiq “kishte informacione në lidhje me ngjarjet dhe kishte marrë pjesë në planin e shfarosjes së boshnjakëve nga Srebrenica”.

Duke diskutuar lirimin nga akuzat të Marko Miloseviqit, gjykata theksoi se edhe pse prokuroria ofroi prova për të arritur në përfundimin se Miloseviçi ishte zëvendësi i Stanisiçit dhe se ishte i pranishëm në digën Petkovci, ku ndodhën vrasjet, ajo nuk paraqiti asnjë provë se Stanisiçi “i transferoi ndonjë autoritet për vrasjet zëvendësit të tij”.

Vendimi mund të apelohet.

John Kerry e krahason Aleppon me Srebrenicën

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry tha sot se qeveria e Presidentit sirian, Bashar al-Assad, ka kryer masakër në Aleppo, që mund të bëhet një Srebrenicë e re.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa i dërguari i OKB-së për Sirinë, paralajmëroi se qyteti sirian Idlib, ku u strehuan rebelët dhe familjet e tyre, mund të bëhet një Aleppo re.

Alepo është duke përjetuar ditët më të vështira të saj, forcat qeveritare po kryejnë vrasje masive pa dallim moshe e gjinie të civilëve dhe rebelëve, plagosje, ndërsa sipas shumë dëshmitarëve, janë kryer edhe përdhunime ndaj femrave siriane.

Fajtorët kryesorë të kësaj katastrofe humanitar dhe tragjedie njerëzore që po ndodh në Aleppo janë regjimi sirian i Bashar  Al Assadit dhe atij rus, Vladimir Putin.

Srebrenica

Mohimi i gjenocidit vepër penale në Serbi, por jo për atë të kryer nga serbët

Kodi i ri Penal e Serbisë parasheh dënime me burgim nga pesë muaj deri në gjashtë vjet për ata që mohojnë gjenocidin, që e minimizojnë dhe arsyetojnë gjenocidin dhe krimet e luftës.

Periskopi.com Lajme

Por nuk do të dënohen ata që mohojnë gjenocidin dhe krimet ndaj njerëzimit të kryera në territorin e ish RSFJ-së dhe të cilat janë konfirmuar me aktgjykimet e Tribunalit të Hagës, transmeton Koha.net.

Siç raportojnë mediet e Beogradit, Kodi i ri Penal ka të bëjë me aktgjykimet e gjykatave bendore dhe të Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë të themeluar më 2002 sipas Statutit Romak, por edhe me aktgjykimet e Tribunalit të Hagës dhe të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që ka marrë vendim për gjenocidin në Srbrenicë.

Serbi që mohon gjenocidin në Bosnje fitoi zgjedhjet në Srebrenicë

Serbi Mladen Grujiçiq është zgjedhur kryetar i ri i bashkisë së Srebrenicës. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Sarajevë kumtoi se kandidati i koalicionit të partive serbe “Zajedno za Srebrenicu” (“Së bashku për Srebrenicën”), ka fituar më shumë vota se kandidati i partive boshnjake, Qamil Durakoviq.

Periskopi.com Lajme

Grujiçiq ka fituar në zgjedhjet e fundit lokale 4.678 vota, ndërsa kundërkandidati i tij, boshnjaku Durakoviq fitoi 3.910 vota, raporton DW.

KQZ i Bosnjë-Hercegovinës i bëri publike këto të dhëna mbi bazën e votimit me 2 tetor, kur u mbajtën zgjedhjet lokale në Bosnjë-Hercegovinë.

Rezultatet janë zyrtare, por një anëtar i Komisionit, boshnjaku Suad Arnautoviq, tha se kishte abstenuar në votim, sepse nuk është i kënaqur me (mos)numërimin e votave që janë dërguar me postë për bashkinë e Srebrenicës.

KQZ ka refuzuar të numërojë rreth 2000 vota që kanë ardhur me postë, me shpjegimin se ato janë dërguar pas kalimit të afatit kohor. Zgjedhjet me 2 tetor kanë qenë të shtatat me radhë, prej miratimit të Marrëveshjes së Dejtonit, në vitin 1995.

Srebrenica konsiderohet si simboli i masakrave më të mëdha në Bosnjë-Hercegovinë dhe në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore. Gjatë luftës së fundit, brenda dy-tre ditësh, në këtë qytet u vranë nga forcat serbe rreth 8000 myslimanë.

Gjatë disa ditëve në korrik të vitit 1995, militantët serbë të Bosnjës, të komanduar nga Ratko Mlladiq, i kanë ekzekutuar afro 8 mijë burra e djem myslimanë të këtij qyteti, në masakrën më të tmerrshme prej Luftës së Dytë Botërore në Evropë. Kjo masakër shënohet çdo vit më 11 korrik.

Duke folur më 2 tetor para votuesve, Mlladen Grujiçiq, pati thënë: “Kurrë nuk kam problem të përkulem para çdo viktime, kështu që nuk do të ketë problem për shënimin e 11 korrikut (data kur kujtohet masakra). Komuna do ta ndihmoj edhe më tutje shënimin e 11 korrikut aq sa të mundet”.

Por, ky premtim, duket se nuk mund t’i zbusë shqetësimet pas fushatës së gjatë njëmujore, në të cilën Grujiçiq e pati refuzuar shprehjen “gjenocid”, me të cilën Gjykata për Krime të Luftës e Kombeve të Bashkuara në Hagë e ka klasifikuar masakrën në Srebrenicë.

Grujiçiq, po ashtu, e kishte pranuar edhe mbështetjen e liderit ultranacionalist serb, Vojisllav Sheshel, i cili është liruar nga akuzat për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit nga Gjykata në Hagë në muajin mars. Prej atëherë atij i është ndaluar hyrja në Bosnjë, Kroaci dhe Kosovë.

“Pozicioni im është i qartë. Gjithnjë kam thënë se ajo që ka ndodhur në Srebrennicë ishte krim i tmerrshëm kundër popullatës së Bosnjës dhe se, po ashtu, ka pasur krime të tmerrshme kundër popullatës serbe në Bosnjë”, i pati thënë Grujiçiq, Radios Evropa e Lirë, në muajin prill të këtij viti.

Babai i Grujiçiqit është vrarë duke i mbështetur forcat serbe gjatë luftës në Bosnjë.

“Krimet këtu janë kryer kundër të dy komuniteteve”, i tha Grujiçiqi agjencisë AFP pas zgjedhjeve, duke shtruar pyetjen se “a do të kemi jetë më të mirë në Srebrenicë nëse ne themi se ishte gjenocid”?. / Periskopi

Tensione në Srebrenicë pas zgjedhjeve lokale

Policia serbo-boshnjake njoftoi sot se mori nën kontroll fletët e votimit në pikën e nxehtë etnike të Srebrenicës, mes tensioneve mbi rezultatin e zgjedhjeve lokale të së dielës.

Periskopi.com Lajme

Srebrenica është një qytet kryesisht boshnjak mysliman, në pjesën serbe të Bosnje-Hercegovinës, në Republikën Srpska.

Tensionet u rritën pasi autoritetet zgjedhore urdhëruan rinumërimin e votave pas shpalljes së fitores së një kandidati serb për kryetar, raporton DPA.

Rezultati ende mund të përmbyset duke qenë se mijëra fletë votimi janë ende të pa numëruara.

Më 11 korrik 1995, trupat serbe kanë kryer gjenocid mbi myslimanët e qytetit duke vrarë rreth 8 000 burra e djem.