Arrestohen dy pjesëtarë të dyshuar të IS-it në Spanjë

Autoritetet spanjolle kanë thënë se kanë arrestuar dy persona si të dyshuar se janë pjesë e grupit militant, Shteti Islamik.

Periskopi.com Lajme

Ministria e brendshme spanjolle ka thënë se dy të dyshuarit janë arrestuar në qytetin enklavë spanjoll të Afrikës Veriore, Ceuta.

Ata, sipas njoftimit, i janë nënshtruar një procesi të gjatë të radikalizimit dhe se po i afroheshin pikës ku do të ishin të gatshëm të kryenin sulme terroriste.

Njoftimi i ministrisë nuk ka identifikuar personat e arrestuar, shkruan Radio Europa e Lirë.

Ministria, megjithatë ka njoftuar se policia spanjolle ka arrestuar 180 xhihadistë të dyshuar gjatë dy viteve të fundit, një pjesë e madhe e të cilëve në Ceuta.

Ky qytet është në kufi me Marokun dhe ka dalje në Detin Mesdhe.

Të shtëna me armë në një dyqan në Spanjë (Foto/Video)

Një person ka shtënë me armë në një supermarket në Spanjë.

Periskopi.com Lajme

Sulmuesi, për të cilin raportohet se ishte duke mbajtur benzinë dhe barut, hyri në dyqanin ‘Marcadona’ në rajonin e As Lagoas, para se të shtinte me armë në ajër, shkruan DailyMail, transmeton lajmi.net

Shumë blerës ishin brenda në supermarket. Sipas burimeve nga policia, thuhet se i riu ka probleme psikike dhe jeton shumë afër dyqanit.

Nga incidenti fatmirësisht nuk pati të lënduar.

gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-785781 gunman-shouting-allahu-akbar-opens-fire-in-mercadona-shop-spain-785796

 

Alarm për bombë në fluturimin ndërkombëtar, aeroplani bën ulje të detyruar

Një aeroplan që ishte nisur nga Spanja me destinacion Poloninë ka bërë ulje të detyruar në aeroportin e Pragës mbrëmjen e sotme për shkak të një alarmi për bombë.

Periskopi.com Lajme

Policia dhe shërbimet e emergjencës janë në vendngjarje.

Fluturimi B737 i kompanisë EnterAir , nga Las Palmas në Varshavë, u detyrua të ulej në Pragë pas incidentit.

Policia ka raportuar se ka “neutralizuar” të dyshuarin.

Kontrabanduesit shkarkojnë 2.5 tonë drogë para syve të pushuesve

Periskopi.com Lajme

Këto janë masat që Policia Shqiptare do të marrë para ndeshjes Shqipëri-Spanjë

Policia e Shkodrës ka marrë një sërë masash për mbarëvajtjen e ndeshjes Shqipëri-Spanjë, qe do të luhet të dielën në orën 20:45 në stadiumin “Loro Boriçi”.

Periskopi.com Sporti

Masat e policisë konsistojnë në kufizimin e qarkullimit dhe parkimin e automjeteve. Po ashtu, policia beri te ditur se futja e tifozëve do të nisë në orën 17:00 me qëllim shmangien e konfuzionit.

Blutë e Shkodrës kanë kërkuar mirëkuptimin e sportdashësve që do të marrin pjesë në këtë aktivitet në respektimin dhe zbatimin e këtyre masave si dhe pajisjen me biletë dhe dokument identifikimi, duke shmangur njëkohësisht mbajtjen me vete dhe futjen në ambientet e stadiumit të, sendeve të forta, borive, shisheve të çfarëdolloj, fishekzjarrëve, monedhave apo sendeve metalike, pasi në hyrje do të kontrollohen fizikisht të gjithë.

Gjithashtu, të gjithë administratorët e bizneseve që zhvillojnë aktivitet tregtar përreth dhe në afërsi të stadiumit “Loro Boriçi” të tregohen mirëkuptues duke i mbyllur aktivitetet në orën 14:00.

Ku duhet të lëvizni me makinë:

Për lëvizjen e automjeteve dhe parkimin e tyre do të përdoret Unaza e Qytetit Shkodër, si nga krahu lindor ashtu edhe nga krahu perëndimor, rrugë e cila do të orientohet dhe monitorohet nga shërbime policore.

Për parkim të automjeteve në qytetin Shkodër do të përdoren këto vende:

– Sheshi “Mehmet Shpendi” tek ish Ndërmarrja e Fermentimit.

– Gjatësia e rrugës së Shkollës së Mesme Industriale “Arben Broci”.

– Sheshi tek stacioni i trenit të udhëtarëve.

– Sheshi dhe rruga tek “Fusha e Druve” në unazën lindore.

Rrugët ku nuk duhet të parkoni:

Nga ora 08:00, nuk do të lejohet parkimi i automjeteve, si dhe do të bëhet largimi i automjeteve të parkuara në këto akse rrugore:

– Në rrugën “Bujar Bishanaku”, (ose rruga e gjerë e Kirasit), duke filluar nga ora 08:00, dt.09.10.2016 nuk do të lejohet parkimi i automjeteve dhe nga ora 12:00 do të ketë ndalim të qarkullimit rrugor dhe ndalim të parkimit të automjeteve në të dy kahet e rrugës, deri në orën 24:00.

– Unaza perendimore,duke filluar nga Rr. Bajram Curri deri te Rr.Ibrahim Rugova.

– Rruga Muhamet Dibra deri te parkimi i stadiumit.

Kufizimi ne qarkullim:

Marrja e këtyre masave bëhet për arsye se rruga “Bujar Bishanaku”, do të jetë e vetmja rrugë kryesore e hyrje-daljes së tifozave vendas dhe të huaj.

  1. Në aksin bulevardi “Zogu i Parë” (ose sheshi Parrucë deri tek “Ish 5-Heronjtë”), duke filluar nga ora 10:00 do të ketë kufizim të qarkullimit dhe ndalim parkimi të automjeteve në të dy kahet e rrugës, deri në orën 24:00.
  2. Do të ndalohet parkimi i automjeteve dhe lëvizja e tyre nga degëzimet e rrugës që të çojnë në rrugën “B. Bishanaku” dhe anasjelltas, nga ora 10:00 deri në ora 24:00.
  3. Do të ndalohet parkimi dhe lëvizja e automjeteve në rrugën “Zyhdi Repishti” (rruga e ish poligonit të qitjes) nga ora 10:00 deri në orën 24:00.
  4. Do të ndalohet parkimi dhe lëvizja e automjeteve në rrugën e tregut industrial dhe fruta-perime në Zdrale nga ora 10:00 deri në orën 24:00.
  5. Do të ketë kufizim lëvizjeje të automjeteve në orët e pasdites deri në përfundim të ndeshjes në segmentet rrugore:

“Xhabije – Parrucë”

“Sheshi 2 Prilli – Parrucë”

“Kryqëzimi i ish degës – Ish 5-Heronjtë”

“Kryqëzimi i Rusit – Ish 5-Heronjtë”

Ky do të jetë gjyqtari për ndeshjen Shqipëri-Spanjë

UEFA ka përcaktuar gjyqtarët e ndeshjes Shqipëri-Spanjë.

Periskopi.com Sporti

Arbitri kryesor për këtë sfidë do të jetë holandezi Bas Nijhuis, ndërsa asistentët e tij do të jenë Rob van de Ven dhe Carls Shap.

Shqipëria pret nesër mbrëma Spanjën në ndeshjen e radhës kualifikuese për Botërorin 2018. /Periskopi.com

Nuk ka më bileta për sfidën Shqipëri-Spanjë

Kombëtarja Shqiptare dhe Spanja do të takohen më 9 tetor në Loro Boriçi në kuadër të Kualifikimeve për Botërorin 2018.

Periskopi.com Sporti

Mirëpo, më nuk kanë mbetur bileta për ta ndjekur këtë ndeshje në stadiumin e Shkodrës.

Këtë e ka konfirmuar për Panorama Sport njëri prej drejtuesve të Federatës Shqiptare të Futbollit, Ilir Shulku.

“Për ndeshjen me Spanjën nuk ka më asnjë biletë në shitje”, tha ai.  /Periskopi.com