Sllavo Simiq kërcënohet me jetë, kërkon mbrojtje 24 orëshe nga Policia e Kosovës

Deputeti i Listës Serbe, Slavko Simiq është kërcënuar me jetë. Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime brenda Policisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Sipas këtyre burimeve, pos Simiqit, është kërcënuar edhe familja e tij.

 “Simiq ka kërkuar mbrojtje të afërt 24 orëshe nga ana e Policisë së Kosovës”, tha ky burim i Gazetës Blic.

Ndryshe, Simiq ishte kthyer në Kuvendin e Kosovës në seancën e kaluar. Ai para deputetëve ka thënë se serbët nuk do të tërhiqen nga kërkesa pëe Asociacionin.

Ndërkohë, para pak ditësh kishte një përplasje të ashpër brenda vetë Listës Srpaska. Simiq madje ishte shkarkuar nga shefi i deputetë të Listës Srpaska.

Kjo thyerje e Listës ka ardhur për shkak të emërimit të ministres së re të Administrimit të Pushtetit Lokal.

Shkarkohet Slavko Simiq, ai nuk e pranon vendimin

Slavko Simiq është shkarkuar nga posti i shefit të grupit parlamentar të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Këtë vendim e morrën gjashtë deputetë të kësaj liste duke thënë se ai nuk i përfaqëson më interesat e tyre, njofton Klani

Nga ana e tij Simiq për Klan Kosova ka thënë se nuk e pranon këtë vendim të cilin e ka quajtur mision të pamundur dhe se sipas tij nënshkrimet në këtë kërkesë janë edhe të Nenad Rashiqit dhe Adem Hoxhës që siç tha ai që nga dje nuk janë pjesë e Listës Serbe.

Lista Serbe thotë se zgjidhja e Trepçës është në dorë të këtij subjekti

Kryetari i Listës Serbe, Sllavko Simiq, ka deklaruar sot se qëndrimi i Dhomës Speciale të Gjykatës Supreme të Kosovës lidhur me Ligjin për Trepçën, paraqet konfirmim të qartë se Ligjit për Trepçën është i paqëndrueshme, pasi që nuk mund të merr asnjë vlerësim pozitiv në asnjë analizë të drejt ligjore.

Periskopi.com Lajme

“Zgjidhja më racionale do të ishte që Gjykata Kushtetuese e Kosovës, nëse veç për arsye politike nuk ka dashur ta pranojë ankesën e Listës Serbe në lidhje me Ligjin për Trepçën, ta respektojë mendimin e instancës së dytë më të lartë të gjyqësisë në Kosovë dhe ta anulojë ligjin”, ka thënë Simiq, transmeton lajmi.net.

“Pas kësaj, do të duhej që një herë e përgjithshme të ndërpritet praktika që për çështjet që janë vitale për popullin serb në Kosovë mos të vendoset pa përfaqësuesit politikë të serbëve, pasi që pa pajtimin tonë, temat si Trepça nuk mund të zgjidhen në mënyrë të drejt dhe të rregullt”, ka vlerësuar ai.

Simiq ka thënë se një zhvillim i tillë i ngjarjeve do të ishte shumëfish më i mirë, pasi që do të shkonte në të mirë të stabilizimit të raporteve politike në Kosovë.

Lista Serbe e penduar që bojkotoi institucionet e Kosovës

Lisat Serbë është zbutur. Shefi i saj, Slavko Simiq, tanimë po thotë se kthimi i këtij grupi parlamentar në Punën e Kuvendit e të Qeverisë, mund të ndodh.

Periskopi.com Lajme

Ndonëse, nuk është i prerë në këtë qëndrim, deputeti nga pakica serbe, mendon se me bojkotin e punës së institucioneve, ata po humbin, raporton Klan Kosova

Deputeti pakicave serbe mendon se me bojkotin e institucioneve, ata po humbin.

“Puna në Kuvend për ne serbët është shumë e rëndësishme sepse aty miratohen Ligje dhe Rezoluta të tjera. Ne nëse jemi larg Kuvendit mund të jemi larg zgjedhjeve të çështjeve komplekse. Nuk mund të mohoj as pohoj kthimin, do kemi ende diskutime, por s’ka vendim”, thotë ai.

AI thotë se janë të gatshëm për dialog me Isa Mustafën por që asnjëherë nuk morën ndonjë ftesë zyrtare.