Shpërthim në Londër, dy të plagosur

Periskopi.com Lajme

Në lagjen Finsbari Park në veri të Londrës të mërkurën ka ardhur deri te një shpërthim, në të cilin janë lënduar dy persona, në mesin e të cilëve ishte një polic, ndërkohë që po bëhet evakuimi i njerëzve nga kjo lagje, transmetojnë mediat britanike.

Shërbimi i zjarrfikësve aktualisht po përpiqet të shuajë zjarrin që ka shpërthyer pas eksplodimit, shkruan gazeta britanike “Express”.

Momenti i shpërthimit të fuqishëm që dridhi qytetin kroat (Video)

Periskopi.com Lajme

Sot ka ndodhur një shpërthim i fuqishëm në qytetin e dytë më të madh të Kroacisë, Split, shkruan index.hr.

Shpërthimi ka ndodhur në portin e veriut, pranë ish-ndërtesës së fabrikës së birrës së Splitit, transmeton Telegrafi.

Index.hr ka publikuar momentin e shpërthimit që ka dridhur gjithë Kroacinë.

Banorët e kësaj zone kanë deklaruar për mediat lokale, se shpërthimi ishte aq i fortë sa që u është dukur se ka ndodhur një tërmet.

Si pasojë e këtij shpërthimi janë plagosur katër persona të cilët janë dërguar me urgjencë në spital, por sipas medieve kroate ekzistojnë gjasa të mëdha që numri i të lënduarve të jetë më i madh.

 

Shpërthim në Kroaci, plagosen katër punonjës në Portin e Splitit

Periskopi.com Lajme

Si pasojë e një shpërthimi, janë lënduar katër punëtor të Portit të Splitit në Kroaci, dy nga të cilët kanë marrë lëndime të rënda trupore.

Si pasojë e një shpërthimi në silosin për rruajtjen e lëndëve organike, janë lënduar katër punëtor të Portit të Splitit në Kroaci, dy nga të cilët kanë marrë lëndime të rënda trupore, transmeton Anadolu Agency (AA).

Siç thuhet në njoftimin e Ministrisë së Detarisë, Transportit dhe Infrastrukturës, zyrtarët e Kapitanerisë së Portit të Splitit, sot në mesditë kanë marrë një denoncim për një shpërthim të ndodhur në një silos të portit të Splitit, ku ka punëtor të lënduar.

 

Pas alarmit ishte nisur një aksion shpëtimi në bashkëpunim me zjarrfikësit dhe ekipet e ndihmës së shpejtë. Nga shpërthimi kanë mbetur të lënduar katër punëtorë nga të cilët, dy kanë marrë lëndime të rënda trupore, për çka janë transferuar në spitalin e qytetit.

Sërish shpërthim në Siri, një i vrarë dhe 25 të plagosur

Periskopi.com Lajme

Një grua ka humbur jetën dhe 25 persona të tjerë janë plagosur kur një bombë ka shpërthyer në një autobus në qytetin jugor sirian Homs, të shtunën, raportojnë mediat siriane.

Bomba ka shpërthyer në Hassia, 40 km në jug të Homs, në një autobus që po barte punëtorë, raporton Reuters.

Detaje tjera lidhur me rastin nuk janë bërë të ditura.

Putin reagon për sulmin kimik në Siri, e quan incident

Presidenti rus, Vladimir Putin gjykoi sot të papranueshme që të akuzohet pa prova regjimi i Damaskut se është përgjegjës i sulmit kimik të dyshuar që ka shkaktuar të paktën 86 të vdekur në Siri, sipas një komunikate të Kremlinit.

Periskopi.com Lajme

“Gjatë një bisede telefonike me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, Putini e gjykoi të papranueshme formulimin e akuzave të pabazuara kundër kujtdo para se të paraqiten provat e një hetimi ndërkombëtar të paanshëm dhe të imtësishëm”, sipas kësaj komunikate.

Presidenti rus e cilësoi sulmin e dyshuar si “incident me armë kimike”.

Ky është personi i dyshuar për sulmin në Shën Petersburg (Foto)

Në sulmin e sotëm në Shën Petersburg të Rusisë që autoritet e sigurisë e kanë cilësuar si sulm terrorist, kanë mbetur të vdekur të paktën 12 persona dhe mbi 50 të plagosur rëndë.

Periskopi.com Lajme

Ndërkaq personi që dyshohet se kishte vënë bombën në një çantë, të cilën e kishte lënë në metro derisa treni ishte në lëvizje, është filmuar nga kamerat e sigurisë të instaluara brenda metrosë së këtij qyteti.

Fotografia e postuar më poshtë dyshohet të jetë e burrit që kishte vënë bombën në metronë e Shën Petersburgut, edhe pse deri më tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë lidhur me këtë sulm.

Nëse shpërthen në Ballkan, Rusia me Serbinë

Garancitë që nga Kremlini i ka sjellë kryeministri serb Aleksandar Vuçiq se ”Serbia mund të llogarisë në ndihmën politike dhe ushtarake të Rusisë në rast të turbullirave të reja në Ballkan, është mesazh i qartë për fqinjët se në rast të bartjes së krizës në territorin e Serbisë, do të kenë përgjigje adekuate dhe aleatin e fuqishëm me Serbinë”.

Periskopi.com Lajme

Sipas asaj që shkuan portali serb “blic”, mesazhi i kryetarit rus Vladimir Putin ka ardhur në momentin kritik, në kohën e paralajmërimeve se Kosova do të formojë ushtrinë,ngjarjeve dramatike në Maqedoni dhe krizës institucionale në Bosnjë e Hercegovinë.

Nga ana tjetër, me pakon ushtarake të Moskës, në të cilën gjenden gjashtë Migë 29, 30 tanke T-72 dhe po kaq automjete të luftës BRD-M2, armata serbe praktikisht do të bëhet më e pajisura në rajon dhe do të mund ta mbrojë territorin dhe popullin e vet.

Sipas asaj që shkruan portali serb, Putin Serbisë i ka ofruar edhe mundësinë e dërgimit raketave për mbrojtje kundërajrore “buk” ose “tunguska”, e në rast të krizës së sigurisë në rajon edhe sistemin raketor S-300.

Shpërthim në një repart ushtarak në Durrës

Një shpërthim ndodhi në repartin ushtarak në Porto Romano të Durrësit gjatë pasdites së të mërkurës, ku mbeti i plagosur, një rreshter dhe një punonjës i Albcontrol, të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Periskopi.com Lajme

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, ngjarja ka ndodhur gjatë procesit të pastrimit të territorit të repartit ushtarak.

Mësohet se pasi ata kanë korrur barin brenda territorit të repartit ushtarak, i kanë vënë zjarrin, ndërsa besohet se një kapsollë shpërtheu, transmeton tch.

Gjendja shëndetësore e dy të plagosurve raportohet të jetë e qëndrueshme, pasi kanë vetëm djegie të lehta.

Ministria e Mbrojtjes thotë se policia militare dhe ajo e shtetit mbërritën menjëherë në vendin e ngjarjes dhe po bëjnë verifikimet për të mësuar shkaqet e këtij shpërthimi.

 

 

 

Shpërthim dhe kaos në rrugët e Londrës (Foto&Video)

Një shpërthim gazi ka ndodhur në kryeqytetin britanik Londër, në zonën e quajtur Soho.

Periskopi.com Lajme

Rrugët ishin të mbushur me njerëz që po shijon të premten kur ka ndodhur shpërthimi. Njerëzit në ndërtesa dhe rrugët në zonë janë evakuuar, raportojnë mediat lokale.

Njerëzit, në panik, kan raportuar për ngjarjen në rrjetet sociale.

O Zot, sapo ndodhi një shpërthim gazi”, shkruan dikush në Twitter.

Në rrugët “Archer” dhe “Rupert” ka një prani të madhe të forcave të policisë dhe atyre zjarrfikëse.

 

 

Shpërthim i fuqishëm në pallatin e gjyqtarëve në Turqi, ka viktima

Një fëmijë është vrarë dhe të paktën 15 të tjerë janë plagosur në një shpërthim të madh me një makinë-bombë në një qytezë në Turqinë jugore, sipas burimeve zyrtare.

Periskopi.com Lajme

Shpërthimi kishte në shënjestër një ndërtesë banimi ku strehoheshin  gjyqtarë dhe prokurorë në Viransehir, në provincën Sanliurfa, e cila kufizohet Sirinë.

Guvernatori i provincës Gungor, Azim Tuna tha për agjencinë shtetërore të lajmeve Anadolu se një fëmijë i moshës 3-vjeç është vrarë.

Vitin e kaluar, qytetet turke janë goditur nga disa sulme terroriste.

Shpërthim në Ferronikel, s’ka të lënduar

Një shpërthim ka ndodh në trafo-stacionin e fabrikës së Ferronikelit.

Periskopi.com Lajme

Shpërthimi ka ndodh rreth orës 20:45, ndërsa mësohet se nuk ka të lënduar, raporton Klan Kosova

Lajmin për Klan Kosovën e kanë bërë të ditur punëtorët e kësaj fabrike që tashë gjenden në vendin e ngjarjes.

I gjithë objekti i kësaj fabrike tashmë gjendet në terr.

Klan Kosova, në ndërkohë do të ju njoftoj për informata më të reja nga atje.

Shpërthim i fuqishëm në metronë e Parisit

Një shpërthim i fuqishëm është raportuar në një stacion të metrosë së Parisit në Francë. Dhjetëra persona janë evakuuar nga policia e cila ka rrethuar vendngjarjen.

Periskopi.com Lajme

Sipas Daily Mail, shpërthimi është shkaktuar nga një shkëndijë elektrike, por ka alarmuar policinë e kryeqytetit francez për shkak të gatishmërisë së lartë nga frika e sulmeve të mundshme terroriste.

Raportohet se 8 persona kanë mbetur të plagosur nga shpërthimi në stacionin e metrosë.

Shpërthim afër parlamentit afgan, 21 të vrarë

Të paktën 21 persona janë vrarë nga një shpërthim i dyfishtë.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas zyrtarëve, besohet se cak i sulmit kanë qenë deputetet afganë, transmeton KosovaPress.

Ministria e Shëndetësisë afgane tha se të paktën 40 u plagosën në shpërthimet pranë zyrave të parlamentit afgan.

Shpërthimi në Meksikë, shkon në 31 numri i të vdekurve

Në një shpërthim që ndodhi në një dyqan fishekzjarresh në kryeqytetin e Meksikës, Mexico City, kanë humbur jetën të paktën 31 persona dhe janë plagosur mbi 70 të tjerë

Periskopi.com Lajme

Policia federale e Meksikës ka njoftuar se në shpërthimin e ndodhur në dyqanin e fishekzjarreve në rajonin San Pablito, në një distancë 32 kilometra nga qendra e qytetit kanë humbur jetën 31 persona si dhe janë plagosur më shumë se 70 të tjerë, raporton AA

Autoritetet kanë bërë të ditur se si pasojë e shpërthimit janë dëmtuar edhe ndërtesat përreth ndërsa kanë shprehur shqetësime se mund të rritet numri i të vdekurve dhe të plagosurve.

Prefekti i Mexico City ka informuar se janë në vazhdim punimet për identifikimin e personave që kanë humbur jetën.

 

Ministri turk i Transportit: Shpërthimi në Stamboll ishte sulm terrorist (Video)

Ministri turk i Transportit, Ahmet Arsnal ka thënë se shpërthimi i sotëm në Stamboll ishte sulm terrorist, raporton Reuters.

Periskopi.com Lajme

Shpërthimi ndodhi në afërsi të stadiumit të Beshiktashit “Vodafone Arena” ku mbetën të lënduar të paktën 20 persona.

“Dënoj sulmin terrorist në Beshiktash, dëshiroj shërim sa më të shpejtë të lënduarve”, ka shkruar ai në Twitter.

Dy shpërthime në afërsi të stadiumit të Besiktasit, 20 persona mbesin të lënduar (Video)

Dy shpërthime të mëdha kanë ndodhur në Stamboll në afërsi të stadiumit të Besikasit, raporton RT.

Periskopi.com Lajme

Si pasojë e këtyre shpërthimeve kanë mbetur të lënduar 20 persona ka konfirmuar ministri i brendshëm turk, raporton SkyNews, përcjell lajmi.net.

Në rrjetet sociale janë shpërndarë video të ndryshime ku shfaqet tymi në afërsi të stadiumit ‘Vodafone Arena’, në të cilin sot Besiktasi mposhti Bursasporin.

 

 

 

talsls shperhtime-tt-1-650x358

shperthim ne Prishtine

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Prishtinës, krejt pranë turmës ku po mbahej koncerti (Foto)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodh para pak çastesh në qendër të Prishtinës, në sheshin "Zahir Pajaziti".

Periskopi.com Lajme

Zhurma e shpërthimit është dëgjuar shumë larg, ndërsa kjo ka ndodhur shumë pranë kafeneve të vogla “Verë n’Dimër”, raporton Periskopi

Policia ka dal në vendin e ngjarjes, por ende nuk dihet se çfarë ka qenë mjeti shpërthyes. Shpërthimi ka ndodhur krejt pak qaste pasi ka përfunduar koncerti i grupit “Troja” në shesh, ku ende kishte turma njerëzish përreth.

Nga shpërthimi është dëmtuar dyqani që ndodhet pranë, në murin e së cilit është hedhur mjeti.

Policia nuk japin detaje, por Periskopi merr vesh se ata tashmë kanë të dyshuarin. Kjo është arritur përmes kamerave të sigurisë, madje edhe e kanë përshkrimin e tij.

Nuk ka pasur të lënduar./ Periskopi

shperthim 15435751_1125139094272175_1222137391_n 14741563_1125134777605940_1523070501_n 15387521_1125127624273322_1905257251_o 15387413_1125120707607347_517203655_o 15387586_1125120570940694_610894031_o

Shpërthimi i fuqishëm në një rafineri në Itali, paralajmërohen qytetarët të mos dalin nga shtëpitë (Video)

Një shpërthim ka ndodhur pasditen e sotme në Itali, rreth orës 16, në rafinerinë e gazit “Eni” në Sannazzaro de’ Burgondi, pranë Pavias, një nga rafineritë më të mëdha në vendin fqinjë.

Periskopi.com Lajme

Mediat lokale raportuan vetëm për një punëtor të plagosur lehtë, ndërsa dëmi material raportohet se është i madh. Në vendngjarje kanë ndërhyrë disa ekipe të zjarrfikësve.

Pas ngjarjes, autoritet lokale u kanë bërë thirrje banorëve që të mos dalin nga banesat. Në një njoftim të shpërndarë edhe në Facebook, komuna Sannazzaro de’ Burgondi shkruan se “për momentin nuk rrezik për popullsinë lokale”.

“Qëndroni brenda shtëpive tuaja ose kërkoni strehim në zonën e mbyllur më të afërt. Kushtojini vëmendje mesazheve të transmetuara deri në normalizimin e situatës”, vijon njoftimi.

Zona e prekur është ajo në territorin Ferrera Erbognone, zona e largët më larg nga qendrat e banuara.

Alarmi i lëshuar nga autoritet është i tipit 2, që parashikon vetëm emergjencat e brendshme. “Në çdo rast, thotë Roberto Fuggini nga institucioni i Mbrojtjes Cilivie, si një masë paraprake kemi mbyllur rrugët e lidhura me rafinerinë dhe kanë lajmëruar njerëzit me SMS, lajmërime në sajtin e institucionit, në faqen në Facebook dhe me megafonë, duke u bërë thirrje të gjithëve të qëndrojnë në shtëpi. Kemi të bëjmë me një nga incidentet më të mëdha të ndodhura në këtë impiant”.

Kompania “Eni”, përmes një njoftimi zyrtar, deklaroi se shkaqet e shpërthimit mbeten për tu zbardhur.

 

 

 

Shpërthim i fuqishëm në një dyqan në Greqi (Foto)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një dyqan në Greqi, në Sheshin Viktoria këtë të enjte në mëngjes.

Periskopi.com Lajme

Mediat greke duke cituar zjarrfikësit thonë se ka mbetur e vdekur një grua rreth 38 vjeç e cila u nxor e pajetë nga bodrumi i dyqanit.

Nga shpërthimi, shkaqet e të cilit mbeten ende të paqarta, kanë mbetur të plagosur 5 persona të tjerë, shkruan “Protothema”.

Në vendin e ngjarjes shkuan menjëherë Policia dhe zjarrfikësit të cilët po punojnë për të zbardhur shkaqet e shpërthimit.

Sipas një dëshmitari okular i cili ka folur për “Protothema”, tha se “doli një tym i madh dhe pastaj bum, dëgjuam shpërthim”. /Panorama/

s111

s222

s333

s444

Shpërthim në Belgjikë, ka të lënduar (Foto)

Në parkingun e shtëpisë së operës në qytetin e Liezhit, në Belgjikë ka pasur një zjarr, dhe dy persona janë lënduar.

Periskopi.com Lajme

Zjarrfikësit kanë dalë në vendin e ngjarjes për të shuar zjarrin, policia e ka mbyllë rrugën për në parkingun e operës.

Shkaku i zjarrit nuk dihet ende, transmeton lajmi.net.

Ky ishte incidenti i tretë gjatë ditës së sotme.  Fillimisht ishte në panairin e Hamburgut, ku do të mbahej  një takim i ministrave të jashtëm të OSBE-së, huliganët shkaktuan zjarrin , në Londër janë evakuuar dy stacione metro, edhe atje shkak ishte zjarri.

fgbgfb