Fundjava me mot të freskët dhe me shi

Periskopi.com Lajme

Këto ditë të fundjavës, nga Atlantiku, kanë depërtuar mbi rajonin tonë fusha të ulëta barike me masa të ftohta ajrore, që do të sjellin përkeqësim të motit me reshje shiu dhe rënie të temperaturave.

Po mbanë mot i freskët, kryesisht me vranësira dhe kohëpaskohe me reshje të dobëta shiu.

Të shtunën vende-vende kishte edhe bubullima. Edhe të hënën, parashihet të mbajë mot jo shumë i ngrohtë, me vranësira dhe kohëpaskohe me reshje të dobëta shiu.

Nga dita e martë pritet përmirësim i motit, me rritje të temperaturave dhe intervale më të gjata me diell.

Temperaturat minimale do të zbresin deri në 8C, e ato maksimale do të zbresin deri në 17C. Nga fillimi i javës maksimalet do të rriten gradualisht në 22C deri në 26C.

Do të fryjë erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga krahu verior 4-9m/s. Shtypja atmosferike do të luhatet rreth vlerave normale./ Periskopi

Tetova mbrëmë në një atmosfere ‘apokaliptike’ (Foto)

Periskopi.com Lajme

Gjatë natës moti ishte jostabil me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima.

Proceset ishin më intensive në lokacione të ndryshme, në formë të motit të ligë me shi të rrëmbyeshëm, shkarkime elektrike, erë e forcuar dhe kushte për paraqitjen e breshrit.

Në Tetovë një fotografi po bënë xhiron gjithandej rrjeteve sociale.

Jetmir Sejdiu e ka realizuar atë./ Periskopi

Ky është parashikimi i motit për sot

Moti sot në Kosovë, e diel 12 mars 2017 parashikohet të jetë kryesisht me vranësira dhe reshje shiu.

Periskopi.com Lajme

Era do fryj nga Veriu 10 deri 30 km/h.

Ndërkohë parashikohet që temperaturat minimale do të lëvizin nga 0-C ndërsa ato maksimale pritet të arrijnë deri 5-C.

Moti sot në Kosovë

Moti sot në Kosovë, e diel 27 nëntor 2016 parashikohet të jetë mot me vranësira dhe reshje shiu.

Periskopi.com Lajme

Era do fryj nga Jug-Lindja deri 25 km/h.

Ndërkohë parashikohet që temperaturat minimale do të lëvizin nga3-C ndërsa ato maksimale pritet të arrijnë deri 9-C.

Përmbyten rrugët e Tiranës, një grua për pak humbet jetën (Foto&Video)

Shirat e dendur kanë bërë që rrugët e kryeqytetit të përmbyten.

Periskopi.com Lajme

kjo ka bërë që një grua për pak të mbytet tek “9 Katëshet”.

Për fat aty kanë qenë disa punonjës policie, që e kanë shpëtuar.

permbytje tirane-2 tirane-3 tirane-4