Eskalon Shesheli: Amerika po e armatosë Kroacinë, në Maqedoni shpejt luftë civile, shqiptarët…

Lideri i Partisë radikale serbe dhe kandidat për kryetar në zgjedhjet presidenciale të Serbisë Vojislav Sheshel është angazhuar për federatë me Moskën dhe për vendosjen e bazave ushtarake ruse në Serbi.

Periskopi.com Lajme

Ai, një intervistë që e publikon Russia Today, ka vlerësuar se Serbisë i duhen bazat ruse për shkak të kërcënime që e rrethojnë.

Amerikanët, siç ka thënë po e armatosin Kroacinë, shqiptarët po e përgatisin ushtrinë e vet e në Maqedoni sa nuk ka filluar lufta civile.

Sheshel konsideron se Kosova mund të kthehet në Serbi vetëm me ndihmën e Rusisë.

“Mënyrë tjetër nuk ka”, konstaton Sheshel.

“Jam i bindur se Serbia kurrë nuk do të bëhet anëtar i BE-së. Partia jonë do ta kundërshtojë këtë, ne duam të kemi federatë doganore me Rusinë”, ka thënë ai.

Sheshel ka shtuar se dëshiron që Serbia të ketë armatë të përbashkët me Rusinë dhe “uniformën e njëjtë ushtarake”.

Shesheli alarmon se shqiptarët planifikojnë sulme të armatosura në veri

Lideri i Partisë Radikale Serbe (SRS), Vojisllav Sheshel ka deklaruar sot se disponon informata, sipas të cilave shqiptarët po planifikojnë që në ditët e ardhshme “të kryejnë sulme të armatosura” në katër komuna në pjesën veriore të Kosovës, në të cilat serbët përbëjnë shumicën e popullsisë.

Periskopi.com Lajme

“Serbët duhet të jenë të gatshëm që të mbrohen nga sulme të befta të armatosura. Serbët nuk janë ata që provokojnë, të cilët duan incidente, por nëse dikush sulmon vëllezërit tanë në Kosovë, Serbia nuk guxon të qëndrojë duarlidhur”, citon Sheshelin agjencia serbe e lajmeve, Beta.

Ai ka shtuar se Serbia duhet të bëjë gjithë atë që mundet për të mbrojtur serbët në Kosovë.

Shesheli tha se i bëri publike informatat që ka me qëllim që shqiptarët të heqin dorë nga qëllimi i tyre, por edhe për t’ua bërë me dije autoriteteve në Serbi që të reagojnë dhe t’i mbrojnë serbët.

“Me rëndësi është që shqiptarët ta dinë se shteti do të reagojë, në mënyrë që të shmangen incidentet”, citohet të ketë thënë Sheshel.

Propaganda aktuale serbe për sulme të imagjinuara nga shqiptarët mbi popullsinë serbe në Kosovë të përkujton vitet e tetëdhjeta e nëntëdhjeta të regjimit të Millosheviqit, kur e gjithë makineria propaganduese e Beogradit trillonte lajme për sulme, dhunime e çfarë jo tjetër të shqiptarëve ndaj serbëve “të pambrojtur” e “paqësorë”.

Radikali Sheshel, i preferuari i serbëve për President

Në vitin 2017 në Serbi do të mbahen zgjedhjet për president të shtetit dhe sipas një sondazhi online të gazetës serbe Kurir, i preferuari i padiskutueshëm i serbëve është Lideri i Radikalëve serbë, Vojsllav Sheshel.

Periskopi.com Lajme

Rezultati i sondazhit, që po vazhdon, ka qenë shokues për shumë kë, pasi Sheshel është edhe para Presidentit aktual, Tomislav Nikoliq e ministrit të Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, njofton Klani

Madje, Sheshel prinë në votimin online edhe në raport me kryeministrin serb dhe politikanin më të pëlqyer në Serbi, të paktën sipas zgjedhjeve të fundit, Aleksandër Vuçiq.

Votata për Vuçiq besohet se nuk janë dhënë, pasi që dihet se ai nuk e ka ndërmend të lëshojë pozitën e të parti të Qeverisë për të garuar për Presidencë, por deri në fund të votimit pritet që të ketë një duel në mes të Sheshel e Nikoliq.