Thaçi kujton veprimtarinë e Sevdije Ahmetit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar sot punën e aktivistes tashmë të njderë, Sevdije Ahmeti, për të drjetat e gave dhe fëmijëve në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Thaçi ka thënë ajo ishte inspirim për shumë gra që të ngrehin zërin kundër padrejtësive, duke theksuar se vendit do t’i mungojë kontributi i saj.

“Ndarja nga jeta e aktivistes shumëvjeçare për të drejtat e njeriut, Sevdije Ahmeti, ishte lajm shumë pikëllues. Ishte ndër të parat që kishte ngritur zërin për të drejtat e grave dhe fëmijëve në Kosovë, në kohën kur shumëkush kishte zgjedhur heshtjen. Me angazhimin e saj, kishte arritur të dokumentonte edhe shumë abuzime me të drejtat e njeriut në Kosovë. Ajo ishte inspirim për shumë gra të tjera që të ngrehnin zërin kundër padrejtësive. Do të na mungojë kontributi i saj!”, ka shkruar Thaçi në Facebook./Periskopi/