Formacionet zyrtare: Genoa-Roma

Genoa është nikoqire e Romës sot në kuadër të Serie A.

Periskopi.com Sporti

Genoa është në pozitën e 12-të me 23 pikë ndërsa romakët në të dytën me 38 pikë.

Takimi fillon nga ora 15:00.

Këto janë formacionet zyrtare:

Genoa: Perin; Munoz, Burdisso, Izzo; Lazovic, Rigoni, Cofie, Laxalt; Ocampos, Ninkovic; Simeone.

Roma: Szczesny; Rüdiger, Fazio, Jesus; Peres, De Rossi, Strootman, Emerson; Nainggolan, Perotti; Dzeko. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Udinese-Inter

Inter do të ketë një udhëtim të vështirë në Udinese.

Periskopi.com Sporti

Tanimë janë publikuar edhe formacionet zyrtare të të dyja skuadrave:

Udinese pas pak:

Inter: Handanovic, D’Ambrosion, Miranda, Murillo, Ansaldi, Brozovic, Kondogbia, Banega, Candreva, Perisic, Icardi.

Ajeti largohet nga Serie A?

Mbrojtësi shqiptar, Arlind Ajeti pritet që të largohet nga Torino gjatë afatit kalimtar dimëror.

Periskopi.com Sporti

Shkak i largimit të Ajetit është minutazha e tij e ulët, teksa Empoli dhe Crotone janë duke e përcjellur situatën e yllit të Shqipërisë.

Megjithatë, Tuttosport shkruan se Ajeti mund të transferohet edhe jashtë Italisë, mirëpo ndonjë emër konkret ende nuk ka, transmeton Sportali.net

Dhe nëse nuk gjendet një klub i përshtatshëm, atëherë Ajeti edhe mund të qëndrojë në Torino, ku do të tentojë që t’a bindë trajnerin Sinisa Mihajlovic për një vend në formacionin bazë.

Rey Manaj largohet nga Serie A, transferohet në La Liga?

Duke qenë se largimi nga Pescara është i sigurt, në media kanë nisur të përmenden destinacionet e mundshme për Rey Manajn.

Periskopi.com Sporti

Interi, që ka në pronësi kartonin e lojtarit, me shumë gjasa do t’i gjejë një ekip tjetër 19-vjeçarit për gjysmën e dytë të sezonit.

Përveç skuadrave nga Italia, mes të cilave Empoli, së fundi në mediat përtej Adriatikut flitet edhe për një interesim nga Spanja.

Emra konkretë nuk përmenden ende, por në ditët e ardhshme pritet të mësohet më shumë rreth të ardhmes së sulmuesit lushnjar.

Borini nën vëzhgimin e gjigandëve italian

Sipas Gianluca Di Marzios, Milani dhe Roma kërkojnë shërbimet e sulmuesit italian, Fabio Borini.

Periskopi.com Sporti

Ish sulmuesi i Chelseat, Liverpoolit dhe Romës tashmë është pjesë e skuadrës angleze Sunderland dhe mbrëm shënojë gol kundër Liverpoolit në disfatën prej 4-1. Të dyja klubet do të kërkojnë huazim me drejt blerje në fund të sezonit, raporton Di Marzio.

Wilshere nuk rikthehet në Arsenal, trasnferohet në Serie A?

Roma dhe Milani janë vënë përsëri pas mesfushorit të Arsenalit, Jack Wilshere, i cili është i huazuar në Bournemouth

Periskopi.com Sporti

Wilshere ka kontratë me Arsenalin deri në verën e vitit 2018 dhe ende nuk dihet nëse ai do të rinovojë kontratën me klubin londinez, përcjell Sportali.Net

Milani kërkonte anglezin edhe në verë dhe Wilshere kishte menduar se ka marrëveshje me klubin italian pasi që kishte parë fanellën me ngjyrë kuq e zi por ishte Bournemouth klubi që kishte arritur marrëveshje me lojtarin.

Arsenali më herët kishte konfirmuar se lojtari nuk do shitej për më pak se 30 milionë funte, ndërsa tani ofertat e klubeve italiane pritet të vijnë.

Suso afër rinovimit me Milan

Suso në një intervistë për Marca, ish-lojtari i Liverpoolit kujton emocionet e Superkupës së Italisë.

Periskopi.com Sporti

Për shkak të formës së tij, Milan po mendon për rinvomin, që mesfushori e pranon se janë në bisedime me skuadrën dhe beson se gjithçka do të përfundojë me hedhjen e firmës.

“Ndaj Juventus ishte një mundësi e artë për të fituar një trofe. Ne i mposhtëm dy herë këtë sezon, ndeshja në San Siro ishte më e ekuilibruar, por në Superkupë ne ishim më të mirë”, tha ai.

SUSO
Suso, Milan

 

“Jemi duke e diskutuar mundësinë e rinovimit prej dy javësh. Kemi edhe dy ose tre detaje për të zgjidhur, por besoj se nuk do të ketë asnjë problem”, tha Suso.

“Herën e fundit që e takova Berlusconin ishte pas derbit ndaj Interit ku shënova dy gola. Ai erdhi në dhomat e zhveshjes dhe më uroi, më tha që kisha luajtur shumë mirë”, tregoi Suso.

Juventus në negociata me yllin e klubit italian

Juventus është duke menduar të trasnferojë mbrojtësin e Genoa, Tomas Rincon.

Periskopi.com Sporti

Sipas gazetarit italian, Gianluca Di Marzio të dy klubet janë të interesuara të bëjnë marrëveshje dhe si duket ‘zonja e vjetër’ do të ketë sukses në këtë tentativ për Rincon.

Rincon do të huazohet në Juventus, për një sezon me  të drejt të blejres së kartonit të tij prej 7 milionë euro. /Periskopi/

Vetëm 15 vjeçar por debuton në Serie A (Foto)

Genoa bëri histori duke i dhënë sulmuesit Pietro Pellegri debutimin e tij në Serie A, në moshën 15 vjeç e 280 ditë.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi erdhi nga bankina në minutën e 88-të gjatë humbjes 1-0 të Genoas ndaj Torinos në mbrëmje e së enjtes.

pellegri1
Pellegri

 

Me moshën, 15 vjeç e 280 ditë, Pellegri thyen rekordin e të gjitha kohërave të vendosur nga Amedeo Amadei si lojtari më i ri që debuton në kategorinë më të lartë të futbollit italian.

Notat e lojtarëve, Inter 3-0 Lazio

Interi ka shkatërruar Lazion në Giuseppe Meazza në një ndeshje mjaft atraktive.

Periskopi.com Sporti

Nerazzurët kanë shënuar fitore të lehtë me tri gola në pjesë të dytë, ku dy prej tyre i shënoi Icardi, i cili natyrisht shpallet njeriu i ndeshjes.

Në këtë duel pamë edhe inkuadrimin e Gabigol që me disa lëvizje rrëmbeu zemrën e publikut.

Inter po rikthehet, mposht Lazion me rezultat bindës (Video)

Pas fitores ndaj Genoas, Sassuolos, skuadra e Interit ka fituar edhe ndaj Lazios me rezultat 3-0.

Periskopi.com Sporti

Vendasit ishin më të mirë, posaçërisht në pjesën e dytë ku e filluan furishëm, përcjell Telegrafi.com

Pjesa e parë ishte me pak raste dhe rasti më i mirë ishte nga Felipe Anderson në minutën e 26-të.

E dyta filloi me rastin e Mauro Icardit në minutën e 53-të, pas një minute shënoi Ever banesa nga distanca, kurse Icardi shënoi golin e parë personal në këtë takim në minutën e 56-të.

Sulmuesi argjentinas nuk u ndal dhe shënoi edhe një herë në minutën e 65-të dhe ky ishte goli i 14-të në kampionat atë.

Pas kësaj fitore Interi renditet në vendin e shtatë me 30 pikë, kurse Lazio në pozitën e katër me 34 pikë.

Ndeshja e ardhshme e skuadrës nga Milano është ndaj Udineses, kurse ajo nga kryeqyteti italian luan ndaj Crotons.

 

Formacionet zyrtare: Inter-Lazio

Interi do të presë Lazion sonte mbrëma në Giuseppe Meazza për një nga duelet më interesante të javës në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Nerazzurët kanë rikthyer balancin me formacionin 3-4-2-1, por zikaltrit e kanë testin tjetër për baraspeshat e rikthyera, e ai test është i vështirë ndaj Lazios.

Këto janë formcionet zyrtare:

Interi:  Handanovic, Miranda, Murillo, Ansaldi, D’Ambrosio, Brozovic, Kondogbia, Banega, Candreva, Perisic, Icardi.

Lazio: Marchetti; Basta, de Vrij, Wallace, Radu; Parolo, Biglia, Milinkovic; Felipe Anderson, Immobile, Lulic

Suso: Do mposhtim Juventusin, fitoren ia dedikojmë Berlusconit

Mesfushori spanjoll, Suso,është deklaruar para ndeshjes me Juventusin në Superkupën e Italisë.

Periskopi.com Sporti

Ai ka folur për gazetën La Gazzeta dello Sport ku ka treguar se si ata mund të mposhtin skuadrën e Allegrit.

“Si mund të ndryshojë sezonin tonë? Edhe nëse humbasin, siç ka ndodhur me Romë, kemi arsye prapë të jemi të kënaqur dhe të vazhdojnë të rritemi”.

“Nëse fitojmë do të jetë një dhuratë e bukur për presidentin më të madh të botë. E vetmja recetë që të mundim bardhezinjtë është të qëndrojmë të përqendruar për 90 minuta, përndryshe është e pamundur”.

“Montella perfekt për mua, do të më pëlqente të rinovoja kontratën”, ka thënë Suso.

Berlusconi thumbon Juventusin dhe tregon se si ndalohet

Presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi ka folur me sarkazëm për garën e titullit në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Berlusconi është shprehur se për të ndalur Juventusin duhet të ndërrojnë të gjithë gjyqtarët në Serie A.

“Duhet t’i ndryshojmë të gjithë gjyqtarët në Serie A:, ka thënë në shaka Berlusconi.

“Buxheti i Milanit? Vitin e shkuar ne futëm 150 milionë euro”.

Juventues e Milan do të përballen të premten në Doha të Abu Dhabi, për të zhvilluar finalen e superkupës italiane. /Periskopi/

Capello: Titulli në Serie A? Juventus është kampion i padiskutueshëm

Fabio Capello mendon se diferenca ndërmjet Juventusit dhe sfiduesve tjerë për titull është e paarritshme.

Periskopi.com Sporti

Bianconerët janë shtatë pikë larg Romës pas fitores ndaj Giallorossëve të dielën dhe vazhdojnë të jenë favoritë për titullin e gjashtë radhazi në Serie A, përcjell Telegrafi.com.

“Siç është parashikuar, nuk ka garë. (Juventusi) filloi ngadalë, njësoj si çdo vit, por u rikuperuan shpejt duke i kthyer lojtarët”.

“Higuain është përshtatur, të tjerët duhet të përshtaten mendërisht ndaj llojit të punës te një klub që jep gjithçka dhe kërkon gjithçka”.

“Nëse fitojnë, ashtu si mendoj unë se do të bëjnë, për gjashtë vite do të thotë se kundërshtarët tjerë janë të dobët, diferenca duket e paarritshme”, ka deklaruar ish-trajneri i Juves, Romës dhe Milanit.

Inter gjithmon e më afër shitjes

Drejtuesit kinez, Suning Commerce kanë zyrtarizuar sot ndërmarrjen e fushës ndihmëse të Interit, Appiano Gentile.

Periskopi.com Sporti

Interi e ka konfirmuar këtë marrëveshje përmes rrjeteve sociale duke konfirmuar gjithcka.

Tashmë përpos se Appiano Gentile do të kontrollohet nga Suning, por edhe në fanellat e stërvitjeve do të jetë emri i Suning.

 

Buffon: Refuzova drogën

Portieri i Juventusit, Gianluigi Buffon e ka bërë të qartë se pensionimi nuk është në mendjen e tij dhe bëri shkaka duke thënë se mund të luajë deri në moshën 65 vjeçare

Periskopi.com Sporti

Numri 1 i Italisë, i cili mbush 39 vjet në janar, ka kontratë me kampionin e Serie A deri në fund të këtij edicioni, transmeton Sportali.net.

“Ende nuk ndjehem si një i moshuar si 38 vjeç,” tha Buffon për Tuttosport.

“A do t’i them lamtumirë lojës pas 10 viteve apo 15 viteve? Kush e di, mund të pensionohem si 65 vjeçar.”

Mëtej Buffon ka zbuluar diçka interesante nga jeta e tij.

“Refuzova drogën kur isha 13 vjeç. Një djalosh në Parma më ofroi pak qejf atëherë. I thash jo dhe 3 vite më vonë ai vdiq nga overdoza. Besoj në gjërat e drejta, ky është karakteri im dhe personaliteti.”

 

Notat e lojtarëve, Sassuolo 0-1 Inter

Interi e shënoi fitoren e dytë radhazi pas gushtit dhe fitoren e parë në udhëtim që nga 22 shtatori.

Periskopi.com Sporti

Viktima e Interit ishte Sassuolo me një gol të vetëm nga Candreva në fillim të pjesës së dytë.

Notat e Sassuolo:

sassuolo-1

Notat e Interit:

sasssuolo-2

Inter mposht Sassuolon (Video)

Interi ka arritur fitoren e radhës në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Inter ka mposhtur skuadrën modeste Sassuolon me rezultat minimal 0 me 1.

Golin për pikët e plota e shënoi mesfushori italian, Antonio Candreva në minutën e 47’ pas një asistimi nga Icardi.

Në minutën 90+2 Interi mbetet me një lojtar më pak në fushë kur Melo ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë.

Me këtë fitore Interi renditet në vendin e shtatë me 27 pikë. /Periskopi/

https://youtu.be/hNi1rlElQHw

 

Formacionet zyrtare: Sassuolo-Inter

Nerazzurët do të kenë misioni të lehtë nëse dinë të shfrytëzojnë mungesat në radhët e Sassuolos, që nuk i ka tetë lojtarë startues në përbërjen e parë.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

Sassuolos: Consigli; Lirola, Antei, Acerbi, Dell’Orco; Mazzittelli, Sensi, Missiroli; Ricci, Defrel, Ragusa.

Interi: 

image-15