Santos peshkon te gjigandët europian

Përveç Bastian Schweinsteigerit, trajneri Dorival Junior ka emëruar Franck Ribery, Yaya Toure dhe Francesco Totti në listën ambicioze të emrave të yjeve botërore të futbollit që ai është i interesuar për t’i transferuar te skuadra braziliane, Santos.

Periskopi.com Sporti

Dorival zbuloi muajin e kaluar se ai i rekomandoi klubit të nënshkruajë me një lojtar me emër të madh dhe kishte sugjeruar të mënjanuarin e Manchester United, Schweinsteiger si një objektiv të mundshëm.

Ndërsa, financat e një marrëveshje të tillë mund të jenë përtej Santosit, trajneri i skuadrës shpreson se ata mund të tërheqin një lojtar të kalibrit të lartë për të rritur profilin e tyre ndërkombëtare.

Anësori i Bayern Munichut, Ribery, mesfushori i Manchester Cityt, Toure dhe veterani i Romës, sulmuesi Totti janë në mesin e atyre që udhëheqin listën e Dorivalit.

Megjithatë, ai sugjeroi se lojtarë të tillë do të duhet të jenë të gatshëm për të marrë një prerje të paguajnë për një të kaluar Santos që do të vijnë për të realizua.

“Unë punoj në të vërtetë, por unë duhet të provoj dhe të ndërtoj ekipin më të mirë të mundshëm. Unë mendoj për atë si një lëvizje të marketingut, të cilat mund të fitojnë anëtarët e rinj apo një partner të interesuar për imazhin e lojtarit”, ka thënë Dorival në një intervistë për Lance.

“Kjo është ana e shëndetshme e futbollit, që duan shumë e më shumë. Pastaj vjen bordi duke kërkuar për një emër të ri, një njeri i cili është poshtë dhe dëshiron të ringritë karrierën e tij”, përcjell Telegrafi.

“Ribery është njëri nga këta, që mund të jetë një emër, dhe Toure i Manchester Cityt. Totti është një tjetër, në qoftë se ai do vinte do të tërhiqte vëmendjen e të gjithëve. Ne jemi duke diskutuar disa emra. Ndonjëherë lojtari vetë është duke kërkuar për një vend të ri dhe është i predispozuar për një situatë të re financiare”, përfundoi trajneri i Santosit.

Ndryshe , Santos përfundoi i dyti në kampionatin brazilian ,Campeonato Brasileiro, duke siguruar një vend në Kupën Libertadores të vitit 2017.

Zyrtare: Pensionohet ish ylli i Chelsea, Milan dhe PSG

Sipas korruspodentit të Sky Sport, Paulo Freitas, qendërmbrojtësi brazilian Alex, ka publikuar vendimin e tij se është pensionuar nga futbolli aktiv.

Periskopi.com Sporti

 

Alex së fundmi ishte lojtarë i Milanit por skuadra italiane nuk vendosi që t’ia vazhdojë kontratën.

Ai ishte njohur më së shumti gjatë kohës së tij në Stamford Bridge si lojtar i Chelsea, ku kishte shënuar 11 gola në 134 paraqitje për klubin londinez.

Alex, Chelsea

 

Alex me Chelsea kishte fituar dy FA Cup, nje Community Shield dhe një titull të Premier Ligës.

‘Unë do dalë në pension, vendosa së bashku me familjen time”, ka thënë Alex për Globoesporte.

“Do të duhet të kem një operacion dhe pastaj ajo do të marrë nëntë muaj për tu kthyer përsëri. Unë thjesht nuk mund ta durojë atë dhimbje”, përfundoi braziliani.

alex-milan
Alex, sa ishte anëtar i Milanit

 

Alex zhvilloi karrierë edhe me skuadra si Santos, PSV, Milan dhe Paris Saint-Germain me të cilen kishte fituar dy titull të kampionatit francez. /Periskopi/

 

Barca transferon ‘Neymarin e ri’?

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i talentuar i Santos, Grabriel Barbosa thuhet se mund të kalojë te Barcelona.

The Sun raporton se vetë 19-vjeçari ka lënë të kuptohet se dëshiron kalimin në Camp Nou.

Talenti i madh kërkohet edhe nga klube tjera të njohura europiane, mirëpo ende nuk dihet destinacioni i tij i ardhshëm. /Periskopi.com

Interi prin për Barbosa

Periskopi.com Sporti

Interi është duke udhëhequr garën për transferimin e talentit të Santos, Gabriel Gabigol.

Tabloidi Goal zbulon se marrëveshja ndërmjet dy klubeve në fjalë është afër të arrihet për vlerën e 25 milionë funteve.

Për 19-vjeçarin kanë shfaqur interesim edhe klube tjera të njohura si Real Madrid, Atletico Madrid, Juventus, Chelsea dhe Manchester United. /Periskopi.com