San Antonio Spurs pensionon fanelën me nr.21

Mbrëmja e radhës e NBA ishte e gjitha për San Antonio Spurs. Skuadra teksane triumfoi në sfidën ndaj New Orleans Pelicans në “AT&T Center” me rezultatin 113-100, në një përballje të ndjekur edhe nga legjenda e kësaj skuadre, Tim Duncan.

Periskopi.com Sporti

San Antonio ishte padrone në fushën e lojës, duke mos e vënë në dyshim në asnjë moment këtë fitore, që ishte e 21-ta sezonale. Në përfundim të sfidës, ishte pikërisht Duncan ai që u bë protagonist, pasi për të u bë nderi më i madh për një basketbollist të NBA.

Nëpërmjet një ceremonie, San Antonio tërhoqi përfundimisht fanellën me nr. 21 të mbajtur nga Duncan gjatë gjithë karrierës së tij me skuadrën e Spurs. Ishte një ceremoni emocionuese, ku ish-shokët e skuadrës e ish-trajneri i Duncan treguan se përse ky lojtar ishte kaq i rëndësishëm për Spurs në 19 vitet e karrierës së tij, përcjell Top Chanel.

“Duncan i bën më të mirë të gjithë ata që e rrethojnë, ky është përkufizimi i vërtetë për një superstar”, deklaroi Tony Parker, ndërsa Manu Ginobili theksoi se Duncan i interesonte që skuadra të fitonte, por ata që kishin më shumë rëndësi për të ishin shokët e skuadrës.

Por, ai që bëri fjalimin më prekës ishte Gregg Popovich, i cili e përkufizoi Tim Duncan më shumë se një lojtar basketbolli. Për trajnerin e Spurs, ai ishte një shpirt binjak. Fjalën e fundit e pati vetë Duncan, edhe pse për të ishte e vështirë të gjente fjalët. Fjalimi i tij zgjati vetëm katër minuta, por ai nuk harroi të shfaqë mirënjohjen e tij.

“Kam mësuar unë më shumë nga shokët e skuadrës sesa ata nga unë”, tha Duncan në fjalën e tij, përpara se të shihte fanellën me nr.21 dhe emrin e tij të rreshtohej përkrah legjendave të tjera të San Antonio Spurs.

 

 

 

San Antonio dhe Golden State vazhdojnë me fitore (Video)

San Antonio Spurs ka vazhduar rekordin e pastër si mysafir duke mbetur pa humbje pas fitores ndaj Washingtonit me rezultat 112-100, teksa Golden State tregoi supremacinë në shtëpi ndaj Minnesotas me rezultat 115-102.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja ishte e ngushtë mes San Antonios dhe Washingtonit por mysfafirët i sqaruan gjërat në çerekun e katërt të takimit.

Më i miri ishte Lamarcus Aldridge me 24 pikë dhe shtatë kërcime, teksa shkëlqeu edhe Tony Parker me 21 pikë e pesë asisitme dhe Leonard me 19 pikë e pesë asistime.

Te Golden State puna u krye qysh në pjesë të parë dhe u vulos në çerekun e tretë.

Më i miri ishte pa dyshim Stephen Curry me 34 pikë, gjashtë asistime dhe tetë kërcime, përcjellë nga Durant me 28 pikë dhe 10 kërcime.

Zach Lavine shënoi 31 pikë, kurse Klay Thompson shtoi 23 të tjera.

Pas këtyre ndeshjeve Golden State prinë në tabelën e konferencës perëndimore me 15 fitore dhe dy humbje, kurse në vendin e dytë është San Antonio me 14 fitore dhe tri humbje.

San Antonio i fortë për LA Lakers (Video)

San Antonio Spurs e kanë mposhtur LA Lakers në derbin e mbrëmjes së kaluar në NBA me rezultat 116-107.

Periskopi.com Sporti

Spurs ishin të pakapshëm në këtë takim për Lakers, të cilët vuajtën nga mungesa e D’Angelo Russell.

Leonard me 23 pikë e 12 kërcime, LaMarcus Aldridge me 23 pikë dhe Pau Gasol e Tony Parker me nga 16 pikë ishin më të mirët e këtij takimi.

San Antonio Spurs fiton derbin, NY Knicks mposhtë Toronto Raptors (Video)

San Antonio Spurs i është hakmarrë Houston Rockets duke fituar në derbin e teksasit me rezultat 106-100, teksa Toronto Raptors shënoi fitore në shtëpi ndaj NY Knicks me rezultat 118-107.

Periskopi.com Sporti

San Antonio kishte dominimin nga fillimi i ndeshjes, ku Harden u tentua të limitohej nga performancat bombastike të ndeshjeve të kaluara.

Dhe forma e mirë e Tony Parker ndikoi që Spurs të fitojnë. Më të mirët ishin Aldridge me 16 pikë e 10 kërcime dhe Leonard me 20 pikë e katër topa të vjedhur. Te Houstoni shkëlqeu James Harden me 25 pikë.

https://www.youtube.com/watch?v=n1IT6uqbj00&feature=youtu.be

Toronto Raptors pas vështirësive në pjesën e parë u kthye në pjesën e dytë me anë të Demar DeRozan i cili shkëlqeu me 33 pikë në këtë takim, teksa 31 pikë shënoi Carmelo Anthony për skuadrën mysafire.

https://www.youtube.com/watch?v=-5uyGJGsjtw&feature=youtu.be

Clippers vazhdojnë të jenë skuadra më e mirë në NBA

Ata mposhtën Minnesotan me rezultat 119-105 në udhëtim, kurse më i miri ishte Griffin me 20 pikë e 11 kërcime, teksa te vendasit shkëlqeu Karl Anthony Towns me 24 pikë.

https://www.youtube.com/watch?v=aNZQQKTJIpY&feature=youtu.be

Lakers me fitoren prej 126 – 99 vazhduan serinë pozitive me fitoren e gjashtë këtë sezon.

https://www.youtube.com/watch?v=0IFppW4rFy0&feature=youtu.be

San Antonio vazhdon me seri negative, Clipers të pandalshëm (Video)

San Antonio Spurs mposhtet përsëri në shtëpi, kësaj radhe nga Los Angeles Clipers me rezultat 92-116.

Periskopi.com Sporti

Më i miri te Clippers ishte Blake Griffin me 28 pikë e pesë kërcime, teksa te Spurs u munduan Aldridge me 19 pikë dhe Leonard me 14 pikë.

Clippers udhëheq në konferencën e perëndimit me pesë fitore dhe një humbje, po aq sa ka edhe Oklahoma, teksa vendin e tretë dhe të katërt e kanë San Antonio dhe Golden State me nga dy humbje secila.

Nga ndeshjet tjera Indiana e shkatërroi Chicagon, teksa Cavs menzi fituan te outsajderët e Philadelphias. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=K5O4LMxdaNU&feature=youtu.be

Spurs të pandalshëm

San Antonio Spurs ka vazhduar me formën e mirë në këtë fillim sezoni të NBA.

Periskopi.com Sporti

Skuadra e drejtuar nga Greg Popovich, ka arritur edhe fitoren e tretë rreshtë duke e mposhtur New Orleans Pelicans me rezultat 98-79.

Kawhi Leonard është udhëheqësi i ri skuadrës duke vazhduar me formën e mirë, ku shënoi 20 pikë i ndihmuar edhe nga shoku i tij i skuadrës Patty Mills me 18 pikë të tjera.

Nga radhët e New Orleans Pelicans më të mirët ishin Anthony Davis dhe E’Twaun Moore ku secili shënuan nga 18 pikë. /Periskopi.com

Cleveland Cavaliers të fortë për New York Knicks, Golden State mposhtet nga San Antonio Spurs

Clevland Cavaliers ka hapur sezonin e ri të NBA, me fitore ndaj skuadrës të New York Knicks.

Periskopi.com Sporti

‘Kalorësit’ e Clevland kanë fituar bindshëm takimin ku ylli më i madh i ligës, Lebron James qysh në ndeshjen e parë ka arritur triple-double, duke shënuar 19 pikë, 14 asistime dhe 11 kërcime i ndihmuar edhe nga dyshja Kevin Love dhe Kyrie Irving. Love e përfundoi takimin me double-double ku shënoi 23 pikë dhe 12 kërcime derisa Irving me 29 pikë të shënuara.

Nga skuadra e New York Knicks si gjithnjë ishte Carmelo Anthony me 29 pikë të shënuara. Derick Rose në debutimin e tij shënoi vetëm 16 pikë.

Megjithatë, derbi i natës u luajt në Oracle Arena, ku San Antonio Spurs i shkaktuan një humbje të rëndë Golden State Warriors. Ekipi i Steve Curryt, i cili ishte shpallur si favorit absolut këtë sezon pas ardhjes së Kevin Durant, nuk kishte asnjë mundësi kundër Spurs.

San Antonio mori kontrollin e lojës që nga minuta e parë dhe në fund shifrat në semafor tregonin një epërsi prej 29 pikëve, përkatësisht Spursat triumfuan me rezultat 129:100.

Loenard përfundoi takimin me 35 pikë, 5 kërcime dhe 3 asistime. Aldridge realizoi ‘double-double’ duke shënuar 26 pikë dhe 14 kërcime, ndërsa Jonathon Simons shtoi 20 pikë dhe pati 4 kërcime.

Kevin Durant realizoi ‘double-double’ e parë në karrierë si basketbollist i Golden State në saje të 27 pikëve, 10 kërcime dhe 4 asistime. Steephen Curry shënoi 26 pikë me 4 asistime dhe 3 kërcime, ndërsa Dramond Green me ‘double-double’ duke shënuar 18 pikë, 12 kërcime dhe 6 asistime. /Periskopi.com