Samuel Eto’o mund të dënohet 10 vjetë burg

Pas Neymarit dhe ish presidentit Sandro Rossel, është radha e Samuel Eto’o për t’u akuzuar nga prokurorët spanjoll.

Periskopi.com Sporti

Ndërsa sot mediat spanjolle raportojnë se me dhjetë burg mund të dënohet edhe Samuel Eto’o.

E gjithë kjo po ndodhë për shkak të mashtrimit fiskal apo shmangies së tatimeve shtetërore ‘evazion fiskal’ që kishte bërë gjatë periudhës 2006-2009 sa ishte futbollist i Barcelonës.

samuel-etoo-antalyaspor
Samuel Eto’o, trajner dhe lojtar i Antalyaspor

Futbollisti dhe menaxheri i tij, Jose Maria Mesalles akuzohen se kanë mashtruar shtetin spanjoll duke paguar më pak tatim se sa që duhej për imazhin e kamerunasit.

Eto’o aktualisht është pjesë e skuadrës turke të Antalyasporit. /Periskopi.com/

 

Ibrahimovic më i mirë se Henry dhe Eto’o

Ish-mbrojtësi i Barcelonës dhe Juventusit, Gianluca Zambrotta ka folur për yllin e Manchester United, Zlatan Ibrahimovic.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se suedezi është më i mirë se ish-sulmuesit e njohur, Thierry Henry, Samuel Eto’o dhe David Trezeguet.

“Unë kam qenë shumë me fat, sepse kam luajtur me disa sulmues shumë të mirë si Samuel Eto’o, Thierry Henry, Zlatan Ibrahimovic dhe David Trezeguet, por Ibrahimovic ishte ndër më të mirët”, tha Zambrotta.

“Ai kishte një personalitet të madh dhe ishte një njeri shumë profesional. Ai gjithmonë ka dhënë 100 për qind dhe ishte një lojtar i fuqishëm. Si teknik, Zlatan ka pothuajse gjithçka”. /Periskopi.com

Xavi e ka merituar gjashtë herë ‘Topin e Artë’

Periskopi.com Sporti

Ish-sulmuesi i Barcelonës, Interit dhe Chelseat, Samuel Eto’o ka dhënë një deklaratë shumë interesante.

Kamerunasi beson se ish-bashkëlojtari i tij te gjigandi katalan, Xavi Hernandez, e ka merituar pesë ose gjashtë herë çmimin e futbollistit më të mirë në botë, çmim ky i njohur me emrin ‘Topi i Artë’.

“Sikur ‘Topi i Artë’ të ishte një çmim i drejtë, Xavi do ta kishte fituar atë pesë ose gjashtë herë”, deklaroi Eto’o.

“Xavi e meriton respektin e të gjithë botës”, përfundoi ai. /Periskopi.com