Rusia beson se e ka vrarë liderin e ISIS-it

Periskopi.com Lajme

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë është duke bërë një hetim për të parë nëse ka qenë një nga raketat ajrore të lëshuara nga ushtria e saj që ka vrarë liderin e Shtetit Islamik, njofton Klan Kosova.

Ministria ka njoftuar se një raketë ajrore mbase e ka vrarë Abu Bakr al-Baghdadi me 28 maj të këtij viti.

Deri më tani nuk dihet më shumë, derisa për vdekjen e liderit të organizatës famëkeqe ka pasur mijëra raste.

SHBA tregon forcën tek ‘portat’ e Rusisë

Periskopi.com Lajme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës udhëheqin një ndër stërvitjet më të mëdha ushtarake të ndërmarra në portat e Rusisë.

Bëhet fjalë për “Baltop”,një operacion masiv stërvitor me mbi 6 mijë trupa të përfshira, avionë bombardues nuklearë, anije dhe nëndetëse.

Misioni është i thjeshtë; t’i tregohet Moskës se me çfarë do të përballet në rast se i shkon ndërmend ndërhyrja ushtarake në vendet e Balltikut, që së fundmi kanë shprehur shqetësim në NATO në lidhje me deklaratat e mbërritura prej Kremlinit.

 

E maskuar si ‘humanitare’, qendra e spiunazhit rus në Beograd po shqetëson SHBA-të

Periskopi.com Lajme

“SHBA po shqetësohet nga ndërtimi i asaj që në Beograd quhet qendër humanitare ruse në Serbi dhe për statusin potencial special për personelin e qendrës që e ka kërkuar Rusia.”

Kështu ka deklaruar Hoyt Brian Yee, zyrtar i lartë i Departamentit Shtetëror Amerikan për Evropën dhe Euroazinë, i cili nuk beson që Rusia të ketë qëndrim të mirë për të ndihmuar Ballkanin që të shkojë drejt BE-së.

Ai ka shtuar se qendra gjendet në Nish, afër kufirit me Kosovën, ku SHBA-ja ka rreth 600 ushtarë e NATO 4000 sish, nuk është shenjë e mirë.

Ambasadori i SHBA-së Kyle Scott, ka thënë se ka arsye të forta për t’u shqetësuar rreth qendrës ruse në Nish. Ai sot në Nish ka hapur samitin “Roli i NATO-s në Evropën Juglindore”.

21 mijë kërkesa nga serbët e Kosovës për nënshtetësi ruse (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Apetitet e serbëve për të kthyer Kosovën nën Serbi, ende nuk janë shuar. Të shtyrë nga Beogradi zyrtar, ata vazhdojnë të injorojnë shtetin e Kosovës, transmeton Gazeta Intro.

Por, sipas disa raporteve sekrete të siguruara nga Gazeta Intro, kjo ëndërr ka nisur të zbehet.

Në dokumente thuhet se është rritur numri i serbëve që kanë bërë kërkesë për nënshtetësi ruse.

 

 

Raportet tregojnë se numri i kërkesave për azil në Rusi shkon në 21 mijë, të gjithë serb të Kosovës.

Rusia ka arsyetuar këto kërkesa, duke u thirrur në materiale propaganduese kundër Kosovës, në të cilat akuzohen kosovarët për sulme e vrasje të serbëve.

 

“Rusia është kthyer në shpresën e vetme për qelinë e shqiptarëve të Kosovës” ishte deklarata zyrtare e autoriteteve në Rusi, të cilët u kanë premtuar serbëve të Kosovës se vet Presidenti rus Vladimir Putin do të aprovoj këto kërkesa dhe se Rusia i ka dyert e hapura për krejt serbët e Kosovës.

 

 

Në dokument, Beogradi zyrtar akuzohet për mos-angazhim. Madje në këto raporte autoritetet serbe përshkruhen si vegël e perëndimit.

 

The Guardian: Ky është plani sekret i Rusisë dhe Sërbisë për destabilizimin e Ballkanit

Periskopi.com Lajme

Shërbimi sekret rus në bashkëpunim me serbët, kanë punuar aktivisht për të destabilizuar Ballkanin shkruan në numrin e sotëm gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”, e cila ka botuar një seri dokumentesh ekskluzive, të siguruara nga shërbimet inteligjente.

Sipas kësaj gazete, fokusi kryesorë i shërbimeve sekrete serbe dhe ruse ishte Maqedonia. Sipas transkriptave të botuara, thuhet se prej dhjetë vitesh këto dy shërbime po mundohen të krijojnë konflikt etnik dhe politik, si dhe gjithashtu janë duke e vonuar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

Dokumentet e botuara tregojnë se Moska është duke rritur tentativat për ndikim në shtetet e ish-Jugosllavisë. Qëllimi i Kremlinit dhe Beogradit është që të parandalojnë anëtarësimin e Ballkanit në NATO, bën të ditur “The Guardian”.

Dokumentet janë të siguruara nga një organizatë që raporton për krimin e organizuar dhe korrupsionin, e cila më pas ia ka dhënë ato gazetës “The Guardian”./Periskopi

Lituania nis ndërtimin e gardhit në kufi me Rusinë

Periskopi.com Lajme

Lituania të hënën ka nisur ndërtimin e gardhit në kufi me enklavën ruse Kaliningrad, në përpjekje për të parandaluar trafikimin dhe imigrimin ilegal, si dhe të forcojë kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian.

Në ceremoninë e fillimit të punimeve të pjesës së parë 130 kilometra të gjatë të gardhit prej metalit në fshatin Raminiski, mori pjesë edhe ministri i Punëve të Brendshme i Lituanisë Elmutis Misiunas, transmeton AP.

Rusia reagon ndaj hyrjes së Malit të Zi në NATO

Periskopi.com Lajme

Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi se Moska i jep të drejtën vetes që të përgjigjet ndaj “politikës armiqësore” të Podgoricës për shkak të përfundimit formal të procedurës për hyrjen e Malit të Zi në NATO.

“Vazhdimi i histerisë anti-ruse në Malin e Zi te ne shkakton vetëm keqardhje. Në kontekstin e politikës armiqësore të autoriteteve malazeze, pala ruse i jep të drejtën vetes që të marrë masa reciproke”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë.

Ndryshe, Mali i Zi sot edhe formalisht është bërë pjesë e organizatës më të fuqishme ushtarake botërore- NATO.

Gjykata çeke vendos për hakerin rus

Periskopi.com Lajme

Një gjykatë në Republikën Çeke ka vendosur që hakeri rus i dyshuar për sulme kompjuterike në Amerikë dhe Rusi, mund të ekstradohet në të dy vendet.

Gjykata komunale e Pragës e ka nxjerrur vendimin për rastin e Yevgeny Nikulin, i cili është i akuzuar nga Shtetet e Bashkuara për hakimin e kompjuterëve dhe vjedhjen e informacioneve nga kompani të mëdha duke përfshirë LinkedIn dhe Dropbox.

Rusia po ashtu është duke kërkuar ekstradimin e 29 vjeçarit i cili është arrestuar nga autoritetet çeke në tetor bazuar në një urdhër të Interpolit me kërkesë të Amerikës.

Vendimi përfundimtar do të jetë në duart e ministrit çek të drejtësisë, i cili mund të miratojë ekstradimin për ndonjërin nga këto vende.

Zyrtarët rusë kanë bërë të ditur se ata kanë punuar për të ndaluar ekstradimin e Nikulin në Amerikë.

Fati i Nikulin-it është duke u vendosur në kohën e hetimeve për ndërhyrje eventuale tw Rusisë në zgjedhjet amerikane.

Zyrtarët amerikanë pretendojnë se këto sulme kanë ndikuar në fitoren e presidentit Trump.

Senatori McCain: Vladimir Putin është kërcënim më i madh se ISIS

Periskopi.com Lajme

Senatori republikan John McCain ka deklaruar se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është kërcënimi më i madh për sigurinë globale, madje më i madh edhe se ISIS.

Gjatë një interviste për ABC, McCain deklaroi gjithashtu se rusët kanë tentuar që të shkatërrojnë thelbin e demokracisë duke u përpjekur që të ndërhyjnë në zgjedhjet presidenciale amerikane për të ndryshuar rezultatin.

“Unë mendoj se Putin është kërcënimi kryesor edhe më shumë se sa ISIS. ISIS mund të bëjë gjëra të tmerrshme, por rusët janë përpjekur të shkatërrojnë thelbin e demokracisë dhe të ndryshojnë rezultatin e zgjedhjeve amerikane”, u shpreh McCain.

Putin: Rusia nuk ka asnjë lidhje me sulmin kibernetik

Periskopi.com Lajme

Rusia nuk ka asnjë lidhje me sulmin kibernetik të pazakontë, që goditi 150 vende që prej të premtes, theksoi sot presidenti rus, Vladimir Putin.

Hakerat rusë janë akuzuar herë pas here për sulme informatike të përmasave të mëdha, veçanërisht në SHBA.

“Rusia nuk ka asnjë lidhje me virusin informatik, sulm që infektoi dhjetëra mijëra kompjuterë nga Rusia në Spanjë dhe nga Meksika në Australi duke kaluar nga Kina”, konfirmoi presidenti rus në një konferencë shtypi në Pekin.

SHBA-të e kanë akuzuar disa herë Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane, duke konfirmuar veçanërisht se hakerët rusë kishin vjedhur e-mailet e kandidates demokrate, Hillary Clinton.

 

Brian Yee: Ndikimi rus në Ballkan po rritet, synohet edhe izolimi i Kosovës

Periskopi.com Lajme

Zyrtarët amerikanë dhe të NATO-s nuk e kanë përjashtur mundësinë e ndërhyrjeve të mëtejshme të Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

Ata kanë vënë në dukje se çelësi për stabilitet në rajon është punë e secilit shtet në bazë të reformave që realizohen.

Zëvendësndihmës sekretari i shteti amerikan, Hoyt Brian Yee në takimin në Budva ka thënë se politika amerikane ndaj Ballkanit është jo e paragjykuar.

Ai gjithashtu ka komentuar edhe rolin e Rusisë në rajon, ku tha se anëtarësimi i Malit të Zi në NATO përforcon qëndrueshmërinë e politikës së kësaj organizate ndaj Ballkanit Perëndimor, transmeton lajmi.net

Kjo sipas tij, shtë shenjë që po synohet minimi i ndikimit të Rusisë në Ballkan.

Yee gjithashtu tha se Rusia mund të kishte gisht në zgjedhjet e Malit të Zi, dhe kishte synime ta pengonte këtë të fundit të hynte në NATO.

Ai e përmendi edhe Kosovën, ku tha se po bëhet përpjekje për ta izoluar shtetin kosovar.

“Ne duhet të kemi guximin politik për të kryer reforma të nevojshme, dhe të vlerësohen interesat e qytetarëve”, ka thënë Yee.

Njejtë mendon edhe zëvendësndihmës gjenerali në NATO, James Apatrej i cili tha se ndikimi i Moskës në rajon është i qartë.

“Incidentet e fundit tregojnë se me të vërtetë Rusia është e gatshme të shkojë larg dhe të shkaktojë shqetësim. Prandaj duhet t’i mbajmë sytë hapur”, tha Apatrej.

Forumi vazhdon edhe nesër ku do të flasin presidentët e Kroacisë, Sllovenisë dhe Malit të Zi.

Serbia, plan sekret për të ndihmuar Rusinë në Siri

Periskopi.com Lajme

Gatishmëria dhe aftësia e Ushtrisë Serbe për t’u bashkuar me trupat e Rusisë në Siri, një deklaratë e ministrit serb të mbrojtjes ka ngritur dyshime për planet e ardhshme mes dy vendeve.

Një ekspert serb i ushtrisë ka hedhur dyshime të forta për plane nga ana e Ministrisë Serbe të Mbrojtjes për të dërguar trupa në operacione çminimi në Siri në bashkëpunim me Rusinë në fund të 2018.

Aleksandar Radiç, një ekspert ushtarak i tha BIRN se angazhimi i ministrit Zoran Djordjeviç ishte “një premtim i gabuar, politik”.

“Nuk ka mundësi që Ushtria Serbe të shkojë në Siri për të çminuar ndonjë gjë për një arsye të vetme – sepse do të ishte duke zgjedhur një anë,” shpjegoi Radiç.

Si një vend ushtarakisht neutral, Serbia nuk mund të marrë pjesë në asnjë aktivitet të lidhur me luftën civile në Siri, përveçse nën mandat nga Kombet e Bashkuara apo Bashkimi Europian, shtoi ai.

Djordjeviç tha për agjencinë e lajmeve Tass të Rusisë më 25 prill se forcat serbe së shpejti do të marrin pjesë në operacione çminimi në Siri, përfshirë në Palmirë, por më vonë e korrigjoi veten se kjo do të ndodhte në fund të 2018, pas një trajnimi të përshtatshëm të ushtarëve serbë.

Djordjeviç i dha deklaratat pas takimit me homologun rus, Sergey Shoygu në një konferencë në Moskë për sigurinë kombëtare, kur ai tha “Serbia mbështet të gjitha iniciativat ruse”.

“Duam të marrim pjesë në të gjitha aktivitetet ndërkombëtare. Veçanërisht kemi folur për pjesëmarrjen e forcave të armatosura serbe për çminim në Siri, përfshirë Palmirën,” tha Djordjeviç duke shtuar si trupat serbë dhe rusë duhet të prezantohen së bashku në skenën ndërkombëtare, raportoi Tass.

Djordjeviç më vonë lëshoi një shpjegim duke pranuar se Serbia aktualisht nuk ka kapacitet apo njësi të trajnuara për këtë punë, por ishte e gatshme të çonte njerëz për trajnim.

“Vetëm pas kësaj, ndoshta në fund të 2018, Serbia mund të marrë pjesë në çminimin humanitar në të gjithë botën, përfshirë në Siri,” tha ministri.

Ministria nuk iu përgjigj pyetjeve të BIRN rreth detajeve të ndonjë marrëveshje të mundshme çminimi me Rusinë.

Gushtin e kaluar, agjencia Tass njoftoi se forcat serbe mund të bashkoheshin me trupat ruse në kryerjen e operacioneve humanitare në qytetin e sirian të Aleppos pasi Moska kërkoi mbështetje ndërkombëtare për të ndihmuar forcat qeveritare për të rimarrë qytetin.

Aleksandar Radiç tha se operacionet e çminimit nga forcat serbe në Siri ishin vetëm një mundësi që do të krijohet pasi të kenë përfunduar luftimet dhe pas krijimit të misionit të OKB.

“Në çdo opsion tjetër, Serbia do të ishte një palë ndërluftuese, pavarësisht nëse përfshihet drejtpërdrejt në luftime,” tha Radiç.

Ai shtoi se marrëdhëniet ushtarake midis Serbisë, SHBA dhe Rusisë ishin “të komplikuara”, sepse Serbia po merrte pjesë në trajnime dhe aksione me të dyja vendet.

Më 28 prill, ambasada e SHBA në Serbi tha se Uashingtoni do t’i dhurojë Serbisë pajisje çminimi dhe mjekësore me vlerë 435.000 dollarë, ndërsa instruktorë të ushtrisë amerikane në Europë do të ndihmonin në trajnimin e trupave serbe për shkatërrimin e eksplozivëve.

Sipas faqes së internetit të Ministrisë së Mbrojtjes, 329 pjesëtarë të forcave të armatosura të Serbisë janë përfshirë në operacione shumëkombëshe – në Kongo, Liberi, Qipro, Liban, Lindjen e Afërt, Republikën e Afrikës Qendrore, Somali dhe Mali.

Rusia për hyrjen e Malit të Zi në NATO: Merrni përgjegjësinë për pasoja

Periskopi.com Lajme

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë të premten është prononcuar për vendimin e Kuvendit të Malit të Zi për anëtarësim në NATO.

Kjo ministri konstaton me “keqardhje të thellë” se udhëheqja e tanishme e Malit të Zi dhe promotorët e saj perëndimor megjithatë “nuk kanë dëgjuar zërin e arsyes”.

“Miratimi i akteve fundamentale që kanë të bëjnë me çështjet bazë të sigurisë nacionale përmes votimit të disa deputetëve, pa marrë mendimin e popullit të vendit, paraqet akt demonstrativ të shkeljes së të gjitha normave dhe parimeve demokratike”, thuhet ndër të tjera në deklaratën e ministrisë.

 

 

 

Rusia e dëshpëruar me lirimin e Haradinajt, Lavrov shpreh keqardhje

Periskopi.com Lajme

Kryeministri serb  Aleksandar Vuçiq ka biseduar përmes telefonit këtë pasdite me Ministrin e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergei Lavrov, i cili është informuar me procesin e autoriteteve franceze për rastin e Haradinajt, transmeton Indeksonline.

Ministri i Punëve të Jashtme të Federatës Ruse ka shprehur keqardhjen e tij mbi çështjen e Haradinajt.

Ndryshe Gjykata në Colmar mori sot vendimin përfundimtar për lirimin e Haradinajt, pas ndalimit disa mujor me një urdhërarrest të lëshuar nga shteti serb të cilët kërkonin ekstradimin e tij.

Haradinaj është liruar dhe fatmirësisht është afër për të arritur në Kosovë, ku shumë qytetarë janë mbledhur për ta pritur.

Çfarë po ndodh në Tiranë, ftohet inteligjenca ruse si frikë nga sulmet terroriste (Video)

Periskopi.com Lajme

Ambasadori rus në Tiranë Aleksandër Karpushin i është drejtuar zyrtarisht shtetit shqiptar, duke njoftuar autoritetet se ndihet i kërcënuar. Burime diplomatike bënë të ditur për Vizion Plus, se Karpushin ka njoftuar që prej dy javësh, se ndihet i rrezikuar nga një grup ekstremistësh islamike nga Kosova dhe Maqedonia.

Të njëjtat burime thanë se ky grup, sipas diplomatit Karpushin, është vendosur në një apartament shumë pranë ambasadës ruse në Tiranë dhe vëzhgon prej disa kohësh të gjitha lëvizjet e ambasadorit si dhe të stafit të përfaqësisë diplomatike. Ai ka theksuar se ekstremistet e ISIS janë ne gjendje te veprojnë gjithkund dhe në çdo rrethanë. Për pasoje, Karpushin ka njoftuar edhe stafin e ambasadës që te evitoje sa më shumë pjesëmarrjen ne aktivitete masive.

Në kohën kur ambasadori rus në Ankara u qëllua për vdekje nga një ekstremist islamik e kur Shën Petërburgu u godit së fundmi nga aktet terroriste, sipas ambasadorit, kanë rritur shqetësimin për sigurinë e ambasadave ruse, përfshirë dhe atë në Shqipëri.

Burimet diplomatike theksuan se ambasada ruse nuk ka ofruar asnjë fakt konkret per grupin qe pretendon se po kërcënon ambasadorin Karpushin. Por ajo ka kërkuar shtim të personelit, për të sjellë nga Moska në Tiranë një grup ekspertësh të inteligjencës, që do të mund të përballonin kërcënime të tilla.

Vizion plus pyeti ambasadën ruse por ajo nuk ka bërë komente. Personi që merret me shtypin, sipas ambasadës, nuk ndodhet në punë prej disa ditësh, ndërsa nuk dha përgjigje as pohuese dhe as mohuese mbi këtë çështje. Kërkesa e ambasadës për të sjellë njerëz te inteligjences ruse nga moska, vjen në kohën kur Shqipëria po bëhet gati të shkojë drejt zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit.

 

Rusia reagon për Ramën e Thaçin: Duan ndryshimin e kufijve

Periskopi.com Lajme

Rusia ka shprehur shqetësim mbi deklaratat e fundit të politikanëve shqiptarë, kryeministrit Rama e presidentit kosovar Hashim Thaçi, në lidhje me atë që sipas Moskës, e konsiderojnë si qëllim për rishikimin e kufijve të Ballkanit dhe përpjekje për të destabilizuar juglindjen e Europës.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar nga Ministria e Jashtme e Rusisë, Moska vlerëson se nën maskën e akuzave të pabazuara të përpjekjeve për destabilizim të Ballkanit, po bëhen përpjekje për të implementuar projektin e Shqipërisë së Madhe, projekt që bazohet në Kushtetutën shqiptare, e cila i jep të drejtën Tiranës të mbrojë interesat e shqiptarëve jashtë vendit, kudo që ata ndodhen.

“Nën maskën e bisedimeve hipokrite mbi nevojën e stabilizimit të rajonit nën mbikëqyrjen e NATO-s, themelet e vërteta të stabilitetit po tronditen. Një kurs i ri politik është adoptuar për të rishikuar kufijtë në Ballkan, gjë që shton në mënyrë të paevitueshme potencialin për konflikt”, thuhet në deklaratë.

Ky, – siç nënvizon Moska zyrtare, – është konteksti i deklaratave të kryeministrit shqiptar Edi Rama, si dhe kreut të të vetëquajturës Kosovë e pavarur, Hashim Thaçi, mbi gatishmërinë e tyre për të bashkuar forcat nën një shtet të vetëm shqiptar.

Këtyre deklaratave, – vijon më tej Ministria e Jashtme ruse, – u ka bërë jehonë edhe kreu i Bashkisë së Luginës së Preshevës, në jug të Serbisë, një rajon i populluar kryesisht nga shqiptarë, të cilët shpallën dëshirën për të qenë pjesë e shtetit të përbashkët Shqipëri-Kosovë. Ministria e Jashtme ruse shkon më tej, teksa thotë se pjesë e këtij konteksti është edhe e bujshmja “platformë e Tiranës”, e miratuar nga partitë shqiptare në Maqedoni, që po minon themelet e shtetit maqedonas.

E pavarësisht këtyre deklaratave, padronët kryesorë të Tiranës dhe Prishtinës – Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian, – ose kanë qëndruar të heshtur, ose kanë dhënë vetëm disa deklarata si zakonisht të pakuptimta, thuhet në komunikatë.

“Ne nuk mund të ndihmojmë, por pajtohemi tërësisht me shqetësimet e shprehura qartazi nga kryeministri serb, njëkohësisht presidenti i zgjedhur Aleksandar Vuçiç, si dhe ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, të cilët kanë dënuar me vendosmëri retorikën e politikanëve shqiptarë dhe kanë kërkuar përgjigjen e duhur ndaj këtyre zhvillimeve nga ana e Brukselit, Uashingtonit, si dhe vendeve të tjera kryesore europiane”, thuhet nga Ministria e Jashtme ruse.

Kremlini zyrtar ka theksuar gjithashtu edhe ironinë e hidhur, siç është shprehur edhe nga pala serbe, se nëse Vuçiç do t’i lejonte vetes të sugjeronte publikisht bashkimin e Republikës Serbe në Bosnje-Hercegovinë me Serbinë, ai do të ishte bombarduar nga zyrtarët në Bruksel.

E për këtë arsye, diplomacia ruse ka kërkuar nga komuniteti ndërkombëtar që të reagojnë në mënyrë të menjëhershme  përballë politikanëve të Tiranës dhe Prishtinës, por edhe kujtdo në vendet e Ballkanit, që lëshojnë pretendime apo spekulime mbi rishikimin e kufijve të Ballkanit, gjë që është e papranueshme.

“Ne kërkojmë nga partnerët perëndimorë që të respektojnë ligjin ndërkombëtar dhe mirëkuptimin, duke mos aplikuar standarde të dyfishta”, përfundon deklarata.

Rusia: Dëshmitarët e Jehovait janë grup ekstremist, shkatërrojnë familjet

Periskopi.com Lajme

Gjykata e Lartë e Rusisë vendosi të enjten se Dëshmitarët e Jehovait janë një organizatë “ekstremiste”, pasi Ministria e Drejtësisë aplikoi një urdhër për të mbyllur selinë qendrore të organizatës pranë Shën Petersburg-t, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve.

Autoritet ruse kanë vënë disa botime të grupit në një listë të literaturës ekstremiste të ndaluara.

Ndërsa prokurorët i kanë cilësuar Dëshmitarët e Jehovait si një organizatë që shkatërron familjet, nxit urrejtjen dhe kërcënon jetën./Syri.net

 

Rusia nis drejt hapësirës anijen kozmike me një rus dhe amerikan në bord

Periskopi.com Lajme

Rusia ka nisur një anije kozmike që kishte në bord një astronaut rus dhe një astronaut amerikan u ngrit sot nga kozmodromi i Bajkonurit, në Kazakistan, me destinacion Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS).

Anija kozmike ”Sojuz MS-04” u ngrit në orën 07:13 GMT, ndërkohë që për komandantin rus të bordit, Fjodor Jurçihin është misioni i pestë hapësinor dhe për inxhinierin amerikan, Jack Fischer hera e parë që udhëton në hapësirë.

Fluturimi në hapësirë i dy personave do të zgjasë rreth gjashtë orë, për një operacion të anijes kozmike ”Sojuz” në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) parashikuar në orën 13:23 GMT.

“Anija kozmike u ngrit nga Bajkonuri me sukses. Tre katet e para të saj u vendosën anijen e banuar në orbitë, tetë minuta dhe 48 sekonda pas ngritjes”, theksoi në një komunikatë agjencia hapësinore ruse ”Roskosmos”

Koreja Veriore paralajmëron sërish, kësaj radhe flet në detaje

Periskopi.com Lajme

Armata e Koresë Veriore menjëherë do të përgjigjet pa mëshirë nëse vetëm një predhë amerikane bie në territorin e saj sovran, paralajmëroi sot gazeta “Nodon sinmun”, i cili është organi kryesor i shtypur i Partisë Punëtore Koreane.

Në tekst theksohet se vendimi i SHBA-së që ta dërgojë mbajtësen e aeroplanëve “Karl Vinsen” drejt Gadishullit korean e ashpërson situatën në atë rajon. Në atë situatë, shkruan gazeta “Pheniani nuk do t’i vëzhgojë në mënyrë pasive provokimet e SHBA-së”.

“Nodon sinmun” paralajmëroi se “forcat e armatosura revolucionare të Koresë veriore disponojnë me mjete ushtarake efektive, të cilat janë të afta që me një goditje ta bëjnë hi atë që do të kryejë agresion mbi vendin”.

Kina dhe Rusia dërgojnë anijet spiunuese drejt Koresë Jugore

Periskopi.com Lajme

Pekini dhe Moska zyrtare kanë dërguar anijet e tyre spiunuese për të përcjellë aeroplan-bartësen amerikane, e cila po lëvizë drejt ujërave të Koresë Veriore, transmeton gazeta britanike “Telegraf”.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka dërguar aeroplan-mbajtësen “Carl Winston” në rajon pas lansimit të pasuksesshëm të raketës balistike, gjë e cila ka shtuar tensionet.

Kina më herët ka kërkuar ndihmën e Rusisë, në mënyrë që të qetësohet situata rreth provokimeve nga Koreja Veriore.  “Synimi ynë i përbashkët i vendeve është që të kthehen të gjitha palët në tavolinën e bisedimeve”, tha shefi i diplomacisë kineze Vang Ji.

Presidenti amerikan Donald Trump përsëriti se vendi i tij do të merret me problemin e Koresë Veriore, ndërsa më herët dërgoi aeroplan-mbajtësen drejt Gadishullit korean dhe përmendi “armatën” e nëndetëseve.

Ndërkohë, kryediplomati kinez tha se vendi i tij është i gatshëm që të bashkëpunojë ngushtë me Rusinë, në mënyrë që të kontribuojë për qetësimin e situatës në gadishull dhe inkurajoi të gjitha palët që të vazhdojnë dialogun për armët nukleare, të cilat janë ndërprerë.

“Parandalimi i luftës dhe kaosit në gadishull është në pajtim me interesat e përbashkëta të Pekinit dhe Moskës”, ka thënë ai.